Proizvodnja rasada u plastenicima

Jeste malo je pobegao u vis, bilo bi dobro da stavis nekoliko neonki kao dopunsko svetlo a za prihranu je jos rano
 
I ja mislim da još netreba prihranjivati, tek kad budu imali bar 4 prava lista i 10g na 10 lit vode. Ako napolju sija sunce opet će ti pobeći jer je to jače od bilo koje sijalice. Ja isto svetlim rasad sa neonkama ali u zatvorenoj prostoriji.
 
Malo mi je problem kako bi okačio neonke a negde sam pročitao da imaju i sijalice za dopunsko osvetljavanje. Ja sam skinuo iz kuće ove štedljive ali one su samo po 14 w i ima ih tri. Negde sam juče našao (možda i ovde i evo sad tražim) neku takvu sijalicu koja ima 120 w i veće je grlo od standarda a pokriva sama 4 m2.
Hvala. Potvrdio si moje sumnje pa ću svakako brzo nešto raditi po tom pitanju.

- - - - - - - - - -

I ja mislim da još netreba prihranjivati, tek kad budu imali bar 4 prava lista i 10g na 10 lit vode. Ako napolju sija sunce opet će ti pobeći jer je to jače od bilo koje sijalice. Ja isto svetlim rasad sa neonkama ali u zatvorenoj prostoriji.

Fertikare sam stavio pa sad šta bude. Sad je gotovo. Video negde da djubrivo sa jačim fosforom može zbog jačanja korena i da služi i protiv izduživanja (Fitofert 10:40:10 ) ali i ja tek kasnije ukapirao da su biljke bile starije od mojih.
Probaću da eliminišem prozor ako rešim dobro osvetljenje i to mi je nauk za dalje. Inače taj prozor nikad ne dobija direktno sunce. Otkad sam stavio one tri sijalice iznad manje beži ka prozoru ( ili zato što je danas bilo oblačno)
Hvala i pozdrav :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Darko V, tvoja rasada je izdužena dobro, imao si prilikom nicanja malo višu temperaturu a veoma slabu svjetlost. Neonke ti neće ništa pomoći jer biljke ne prepoznaju tu svjetlost, samo specijalne sijalice imaju efekat.
 
Prebaci ih odmah na hladnije mesto i ne zalivaj ne prihranjuj i mora da imaju direktan izvor dnevnog svetla od svitanja do sumrak pa da mozda bude nesto sa njim. Ovo je otislo mnogo i slobodno mozes da sejes drugi odmah, vise ces imati uspeha nego sa ovim. Ovaj u roku od dva dana im da bude 10-15cm i cao.
Kao sto rekose, sijalice ne pomazu kao sto i sam vidis , potreban je poseban spektar da bi zamenio dnevno svetlo a te sijalice nisu jeftine.
 
Darko v
Prvo bi trebao da prebacis biljke negde gde ima mnogo svetlosti.Najbolje u plastenik.Jedino ti to moze pomoci i da se odmah ispikiraju.Mada za tako nesto treba imati i iskustva,a najbolje ako imas nekog ko to moze pogledati na licu mesta.
 
U pravu si JuRa za veču temperaturu.
sadnice su sad visoke do kotiledona 3,5 - 4 cm kako koja, ne više od 4 cm nijedna
Mogu da ih premestim sad u garažu gde će biti mislim ne manje od 10 stepeni ujutro a sutra ujutro u plastenik. Gledam sad da će sutra biti hladnije a sledećih dana malo toplije. pa se nadam da če izdržati plastenik preko dana. Noću ču ih ili vraćati u garažu.
Ako ih pikiram ostaju u plasteniku. Kako da ih grejem kad je hladno. To sam planirao sve kasnije .
One sijalice što si spominjao koje su u pitanju . Čitao sam o onim HPS
 
Biljke beze nocu kada je velika temperatura.Ne bi trebalo da imas nocu preko 14 stepeni.Danju nece u plasteniku toliko rasti,ali kako si ti to zamislio sada tamo pa ovamo.Ipak ne ide to tako u proizvodnji..Nemoj ih zalivati,neka se zasusi..
Svi mi grejemo na neki nacin.Elektricno cebe je neko jevtino i prosto resenje,elektricna grejalica.Dodatno osvetljenje koje se koristi za produzavanje dana je profi oprema.Nisu to sijalice koje ima svaka kuca.To kosta,a potrebno je i tu znanje.Sa time se rasad forsira da sto pre stigne i uglavnom se koriste u vecim proizvodnjama.Ja ne znam zasto su mnogi zapeli za to dodatno osvetljenje,kada su konkretno sada idealni dani za rasad.Pa nikad lakse se ne neguje rasad nego ove godine.Ja sam pre par dana zaboravio da zatvorim plastenik,video tek ujutro i minimalna temperaturaje bila izmerena u boksu 11stepeni.
Na ovoj mojoj slici gore se vide folije sa strane sa kojima nocu pokrivam boks u kome su biljke.I tebi treba tako nesto i polako.3-4sm nije nista strasno meni su bile pobegle vise.nemoj ga zalivati jedno vreme i posle vodu na kasicicu.Kada pusti prve prave listice pikiranje i nema problema.Ali ovo vazi za plastenik,posto sa rasadom u kuci nemam nikakva iskustva.
 
Ajde i ja da kazem nesto...po 100 puta je ovde pisano da rasad nemoze da se uzgaja pored radijatora u kuci bez dnevne svetlosti,e sad..moze ali sa sijalicama koje su za to specijalno namenjene a kostaju ko djavo...Darko V uzmi i prosej na neko sito treset i sa njim podaspi rasad par nekih 3-4 mm onda pripremi rasad i iznesi ga gde ima prirodne svetlosti kao sto rece Jura i sto cesce ga provetravaj...
 
Ma sve sam ja to krenuo pre kratkog vremena pa sam mislio da če me plastenik doćekati malo kasnije. Jeste vreme odlično za ovo doba pa od sutra pripremam preseljenje u plastenik. Ja imam mali plastenik za rasad za sada samo za moje potrebe i plus da pokrijem troškove , pa da vidim kako ide. Oće se širiti ili ne
Sutra i sledećih dana ću nadam se većinu stvari rešiti za trajan boravak u plasteniku.
Hvala puno na savetima (i svima drugima) i pozdrav.
Javiću šta je bilo
 
Rasad zalivam sa onim bastenskim tusem,odozgore preko biljke.Kasnije kada biljke malo ispune prostor na bastensko crevo stavim onu resetku od kante za cvece i tako zalivam.
 
Silikonske kablove od 2000wati....
2 kw 1h lijepa potrošnja, zanima me dali koristiš termostat za automatsko uključivanje/isklučivanje grijaćeg kabela recimo za smanjivanje noćne temperature.
I dali mjeriš sa senzorom kolika je temperatura ispod kontejnera gdje su kablovi.

Pitam iz razloga jer i ja koristim grijaću foliju što ide ispod laminata i danas sam montirao digitalni termostat sa senzorom i iznenadio se kolika je razlika ispod i iznad kontejnera rasade.
Razlika je preko 10/15c čak i više a temperatura je oko 24c iznad kontejnera.

Donji dio je stiropor 2 cm grijaća folija pa alu folija i opet stiradur tvrdi i onda kontejneri, pa ako nije problem da izmjeriš temperatutu ispod kontejnera rasade pa da kažeš kolika je razlika.

Lijep pozdrav.
 
proizvodnja rasad

Molim vas ako ste u mogucnosti da mi objasnite kako da pripremim stajnjak za proizvodnju rasada van plastenika.Prosle godine sam procitala negdje na forumu vase objasnjenje,al sam zaboravila,pa bih vam bila puno zahvalna.
 
Nazad
Vrh