Proizvodnja rasada u plastenicima

Kod mene nije bilo snega,a ima bas ovde i jedan dobar primer.Kolega Indoor je prosle godine pokazao sta i kako pa mozemo svi izvuci zakljucke.
Meni paradajz nice,a sobzirom da je Mondijal nicace jos 5 dana,a taman posle toga sejem drugu turu i krastavce.
 
Ja sam tek juce posadio slatku i ljutu papriku Ringo i Fortese. U velikom plasteniku gde kasnije presadjujem nemam nikakvog grejanja pa se ne zurim. Jedne godine sam probao sa onim gasnim topovima i dobio cist gubitak, od tada se molim Bogu za sunce. :osmeh:
Jedno pitanje imam za kolege, a to je jel paradajz stavljate u one male kontejnere pa kasnije pikirate ili stavljate direktno u velike case? Ja sam prosle godine stavljao direktno u case i mogu reci da je paradajz stigao brze, tj. nije pauzirao onih nedelju dana koliko pauzira kad se pikira dok dodje sebi. Ne znam zasto se u svim knjigama preporucuje pikiranje?
Jel koristio neko nekad paradajz Bobcat u plasteniku? Ja sam prosle godine koristio na otvoreno i odusevio se. Paradajz raste na divljaka, ne trebaju kolcevi i nikakvog posla ne trazi sem branja. :bravo: Ali ne znam da li uspeva u plasteniku.
 
Ja sam imao pre par godina Bobcat u plasteniku, samo što je to niskog rasta i žbunasta, a plastenik zahteva da bude stalnorastuća zbog mesta i vezivanja. Ja paradajz sejem u stiroporske kontejnere od 40,60 ili 84 rupa i posle 4-6 pravog lista, zajedno sa tom zemljom presađujem u plastične saksije i nema nikakvih zaostajanja. Važno je da ne oštetiš koren.
Evo snega kod mene.
 
Paprika Blondy posejana 8.01.2014. i planirano pikiranje u kontejnere od 42 rupe za 15 dana.
20140124_153854.jpg
[/URL] screenshot utility[/IMG]
20140124_153859.jpg
[/URL] print screen windows 7[/IMG]
 
slobadaca
Pikiranje se obavlja sa sve kucicom i biljka nema nikakvih zaostataka.
indoor
za sada dobad rasad.Svaka cast
Danas sejem krastavce
 
interesuje me da li krastavce sejete u kontejnere?.... na inicijativu starijih prosle godine sam ih sejao direktno u saksije jer navodno lose reaguju na pikiranje... sto mi nema logike.... al ajd reko da poslusam starije
 
JuRa dali grejes plastenik za krastavac jel on brzo ide.Videla sam kod nekih povrtara da ukopavaju grejne folije one uze ina njih sade krastavac kazu da je isplativo a grejne folije narucuju po dimenziji.
 
Krastavce,a i sve drugo sejem u kontejnere.Posle se pikira ili za kasniju proizvodnju se sadi direktno u kontejnere.
Krastavac sejem u kontejnere od 104 rupe i to po 2 semenke u rupu.Jedini problem je sto mora 8-i dan da se pikira.
Rasad grejem a plastenike gde sadim ne.Nemam grejanje nego radim na krec i slamu.
 
Cini mi se da je ovo zumba za busenje rupa u cemlji.Ako sam u pravu to moxe da ti napravi svaki bravar a imas i na sajtovima za prodaju preko interneta.Ako nisam u pravu onda navedi sta je ovo.
 
Paprika Blondy posejana 8.01.2014. i planirano pikiranje u kontejnere od 42 rupe za 15 dana.[URL="http://postimg.org/image/5uqaqwb2t/full/"]
[/URL] [URL="http://postimage.org/app.php"]screenshot utility[/URL]
20140124_153859.jpg
[/URL] print screen windows 7[/IMG]

Za 17 dana paprika je fenomenalna. zanima me dali je naklijano sjeme i kolika je temperatura u plasteniku i uz koliki postotak vlage i šta si koristio od supstrata.

Možda je malo više pitanja a pitam iz razloga što kod mene za sedam dana još nema ni naznake a paprika je Brilliant od ZKI-a.
 
Poslednja izmena:
Za 17 dana paprika je fenomenalna. zanima me dali je naklijano sjeme i kolika je temperatura u plasteniku i uz koliki postotak vlage i šta si koristio od supstrata.

Možda je malo više pitanja a pitam iz razloga što kod mene za sedam dana još nema ni naznake a paprika je Brilliant od ZKI-a.
seme ne naklijavam. radim rasad u trostrukom plasteniku. jedan sa duplom folijom i josh jedan plastenik unutra. koristim duple palete i na jih stiropor, pa pesak, pa elektrichno cebe,pa opet pesak i neka folija
sa uv stabilizatorom. Koristim pindstrup supstrat i to najsitniju varijantu i tako radim godinama.u samom nicanju temperatua mi bude 30-35 stepeni,klija za 3-4 dana,a izadje za 7-8 dana.kad izadje obaram temperaturu,nocu pogotovu na 15-18 stepeni da ne bi se izduzhivala, a preko dana kad ima sunca bude i do 30 stepeni i kontsantno luftiram nekim posebnim vetilatorima. tako da nemam problema sa vlagom i bolestima. bar ne za sad. naravno ne preterujem sa vlagom i bash iz tog raloga sam sejao u gajbice. biljka ima dosta zemlje dole i zato se sporije sushi,tako da svaki dan ili svaki drugi dodajemo po malo vode. shto se tiche paprike BrilianT od ZKI: e pa to je bash interesantno. naime, posejao sam 4 kese po 5000 komada i nishta mi nije niklo. znachi bash nishta. imao sam oko 120 000 paprike u istim uslovima i jedino ona nije nikla,tako da sam utvrdio da je do semena. kontaktirao sam ih i dali su mi drugo seme. i posejao sam je. bila je katastrofa. sitna paprika,teshko se bere i jako slabog habitusa. naravno imao sam u ustim uslovima i druge sorte na istoj parceli i briliant je bio ubedljivo najgori! ne znam kakvu temperaturu imash u plasteniku,ali pogledaj seme kakvo je. da li je nabubrila i ako je klijala da li joj je braon klica.razlozi mogu biti svakakvi...

- - - - - - - - - -

po meni duboka sadnja i on je spushta sa visine,tako da je jako moguce da rastrese koren neke biljke koja je iz kontejnera...
 
Nazad
Vrh