Proizvodnja piva kod kuce

zemljostrugar

Banned
Učlanjen(a)
14 Jul 2010
Poruka
823
Lokacija
Zrenjanin
Zanimljiva tema proizvodnja piva u kucnoj radinosti kao i alat za proizvodnju istog nama dragog napitka....
Ima mnogo stranih sajtova koji se bave istom temom. Nadam se da ce tema zaziveti...
Puno srece u pravljenju...

- - - - - - - - - -

Pre neko vece reklamiraju jednu prodavnicu u pancevu za pravljenje piva imaju goteove setove za pravljenje piva kod kuce...
Bio i u pedkazanju jedan sto pravi pivo kod kuce....
 
Rece mi drugar da i u Beogradu ima radnja sa svim potrebnim sastojcima za pravljenje raznih vrsta piva... Samo da se nadje kvalitetna voda ;)
 
Neznam da li u beogradu ima takva radnja ... Na pp ti saljem ove iz Panceva ako hoces.... Da jedna od odlika za dobro pivo je Dobra Voda keje nazalost u gradovima hmmm da li ima?
 
Dobra tema s obzirom koliko se pije pivo a ne možeš nigde ništa pročitati o pravljenju u kućnoj radinosti. Ta prodavnica iz bg što pravi sastojke za pivo mislim da je ko ona instant kafa ,kupiš neku mašinicu staviš konzervu I dobiješ pivo. Inače pivo nije komplikovano napraviti samo treba biti pažljiv (imati znanje) kod vrenja a sve ostalo je stvar ukusa I kvalitet sirovine.
 
Jedan tip iz sela koji je velika pivopija je sam probao da napravi pivo pa digao kuhinju u vazduh.Po kom receptu je radio ne znam ali posle toga nije više nikada pokušao.
 
Oprobacu se dogodine u tome... Ove godine sam pravio vino i dosta je igrarije i troska za ovu godinu :osmeh:
 
Naravno previse pritiska u boci u kojoj je stavio da mu odstoji pivo u bum. Po mojoj nestrucnoj i pocetnickoj logici previse rano je strpao pivo u staklene ili plasticne boce da odstoji tj. da sazri. Ovo je moje misljenje laika. Ako neko zna bolje neka objasni ovde smo da izmenimo iskustva.
 
Da ,naravno fermentacija nije bila zvršena pa se oslobađao Ugljen dioksid I usled pritiska ksplodirao je sud. Da ne bi došlo do toga ako niste sigurni kada je kraj fermentaciji koristite vrč za vino.
 
Sada već ima dve prodavnice u Beogradu koje prodaju opremu i sirovine za pivo. Jedna u Zemunu, druga ispod Kalenić pijace. I obe imaju svoje sajtove.
Voda jeste donekle važna ali svakako nije najvažnija, jer se pivo pravilo i pravi od svakakvih. Mnogo su bitnije dobre sirovine i recept.
Ja kuvam pivo od letos i uglavnom ispadne vrhunsko mada nikad ne odleži koliko bi trebalo :) Ne može da se poredi ova pišalina koju nam uvaljuje hajneken, koji je sada apsolutni monopolista kod nas i dobar domaći 'ale' ili crno tipa Ginisa. Svim ljubiteljima piva preporučujem da se pozabave ovom zdravom razonodom. Ali pre toga treba pročitati neku ozbiljniju literaturu jer su 'recepti' ovog tipa sa linka gotovo potpuno pogrešni i nije ni čudo što se dižu kujne u vazduh. Ovo je pravi lik kada je literatura u pitanju: http://en.wikipedia.org/wiki/Charlie_Papazian
 
DZionik ja bih da te pitam pošto si pravio u kućnoj radinosti ,koliko može da se čuva takvo pivo bez dodataka ili pasterizacije?
 
dzionik
user-offline.png
,
Možeš li da pošalješ linkove ili koje su to prodavnice koje prodaju opremu i sirovine .??
Može na pp.
I napiši koja je to ,,prava" receptura po tvome za pivo ( kako ti praviš ):ppozdrav:
 
Pa jedno kuvanje je oko dvadesetak litara piva, za šta ti treba oko pet kila slada, tridesetak grama hmelja i kvasac. Na donjim linkovima imate cene pa računajte.
Pivo se ne čuva :) pije se. Zaista ne znam koliko, ali bar mesec dana može da stoji u frižideru.
Prava receptura ne postoji, to je stvar ukusa. Neki podaci iz knjige gore pomenutog autora kažu da danas postoji oko 35 000 vrsta komercijalnog piva, a mnogostruko više recepata koje se koriste u kućnom pivarstvu. Praktično je svaka tura koju kuvate različita jer ima puno stvari koje mogu da utiču na krajnji proizvod. A najbolje od svega je što ne možete da napravite loše pivo osim ako ste nepažljivi. Ja nikad nisam napravio pivo po nekom receptu iz knjige, bilo zbog nedostatka nekog specifičnog elementa ili zbog mojeg 'mišljenja' da će malo više biti po mom ukusu.

http://www.majstorzapivo.com/
http://www.mojepivo.com/
 
Dali je neko skoro pravio pivo i kakvi su rezultati, ukus i ostalo
Danas sam uflasirao 30 tak flasa piva u kucnoj radinosti javicu vam za kratko vreme kad ostoji 10 do 15 dana kako je ispalo
ali po mom laickom misljenju trebalo bi da je dobro imao sam nadam se dobrog mentora kolegu koji je strastveni pivipija i
koji takodje sam priprema pivo
Pozdrav svima

- - - - - - - - - -
 
Juce sam otvorijo jednu flasu mladog piva, nisam moga da izdrzim da neprobam, malo je jako i kad odlezi jos malo bice jos bolje
Inace ukus je izvrstan i cak i dobro peni
Kakva su vasa iskustva sa domacim pivom
Pozdrav
 
Nazad
Vrh