Proizvodnja paradajza u plastenicima

Evo par slika i od mene sto se tice i ove kulture, posto vecinom sam u malinjacima, postavlja se mreza na par ha. a imam ih na sve strane sela, inace ovo su sorte melodija, tamaris, ati a imam jos i drugim plas. big bifa i atije svi su poneli odlicno. Inace ovo je slikano pre nedelju dana kada se lisce skidalo od ponedeljka pocinje berba.
 
Drugari,

moram ponovo da vas pitam za pomoć. Da li neko može da mi pomogne šta je ovo na paradajzu? Nisu sve biljke ovako zaražene, svaka treća.

18366772744_0c05eef2ce_b.jpg


18366767294_4d1b2e0e15_b.jpg


18963080696_08eca75bf4_b.jpg
 
Pogledaj post 638,tamo imaš dovoljno stvari da to pošpricaš.To se javlja zbog velike vlage.Pukni nešto za plamenjaču, neki sistemik jer je bolest tu i pojačaj dozu za 15 % nego što ti piše.Što je to, teško da se može reći.Ako kažem da sam imao nešto slično i da mi je trebalo 5 dana da skužim koja je bolest,na kraju je bila plamenjača.Nema ti svaka bolest točno "ono nešto" po čemu se prepoznaje,ponekad simptomi kažu nešto a istina je sasvim nešto drugo,jer kako se bude neka bolest manifestovala,ovisi o kondiciji biljke.
 
Posto i ja mislim da je alternarija, čime prskati?

Ps. Pročitao sam post 638. Hvala.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Different od Agrosave ti je jos povoljniji. Ista akt materija kao hemokonazol, sekvenca i Score (original).
 
Hvala drugari. Dobio sam ovakvu preporuku u apoteci pa ne znam da li se vi slažete:
Quadris sam odradio u nedelju
u sledeću nedelju odraditi equation pro
u treću nedelju odraditi neki sistemik i kontaktni gde je karenca 10-14 dana
 
Sa Quadrisom si bacio i Quadris i posao u vjetar u ovoj fazi razvoja bilesti.Čitaj uputstvo - u njemu jasno piše - prije vidljivih simptoma bolesti.
Osim toga nisi napravio ništa po pitanju zaustavljanja alternarije ili bilo što da je u pitanju ako si koristio njega, ili samo njega u nedjelju. - alternarija je bolest koja se najlakše raspoznaje (iako je ja ovako na slici ne vidim) - uvijek i uvijek te smeđe mrlje imaju koncentrične krugove - kao kada baciš kamen u viodu pa se šire krugovi na vodi - ako tih krugova nema, onda to nije alternarija. Na slici se ono ne vide, pa bi bilo dobro da se oštečenja lista slikaju u gro planu.

Rezime - ako si prskao kvadrisom, odmah danas napravi novu zaštitu, jer ćeš inače do nedjelje imati teški problem.
 
Hvala na pomoći ali čime da prskam ako nije alternarija?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, to bi moglo biti.

Inače pjegavosti dobro riješava i Score.
Ne sjećam se da je registriran u paradajzu, ali to, pošto još niste u EU i nema veze, predpostavljam.
Naime, uvoznicima je skupo registrirati preparate za sve kulture u kojima su učinkoviti, pa često biraju one koje se površinski najzastupljenije - to garantira veliku potražnju - jer se registracija plača za svaku kulturu posebno.
Score ide u svim žitaricama, u svim korjenašicama - celer, mrkva, peršun.....u paradajzu, krumpiru, paprici....ali je registriran samo u žitaricama - barem je kod nas do pred koju godinu tako bilo, sada ne pratim, koristim ga kada imam potrebe i nadam se, ako nije registriran, da me neće uloviti.

Baš ću pročitati uputstvo kada ga slijedeći puta budem kupila - inače sam postala aljkava u zadnje vrijeme, pa to u poznatim preparatima više ne radim.Grdo, moram mijenjati navike....
 
kod nas postoji vise preparata sa istom aktivnom materijom.... agroskor 250ec, sigura, different, sekvenca, hemokonazol 250ec i score 250ec kod svih aktivna materija je difenokonazol 250g/kg. podatak za karencu na paradajzu sam nasao da je 7 dana u EU (za score). eee sad na dosta preparata sam nasao da se karence dosta razlikuju sto se tice EU i SRB iz razloga sto firme koje proizvode preparate ne zele da placaju veisoke cene registracije za manje karence u pojedinim zemljama (ovo je neko moje misljenje). cisto da ne bude zabune znam da nekim aktivnim materijama je potreban duzi period razgradnje u biljkama, ali da za jednu te istu aktivnu materiju ima vise karenci.... te ajte molim vas....
 
Pošto su mišljenje različita, u ponedeljak nosim u poljoprivrednu stručnu službu pod mikroskop pa ćemo tačno saznati. Javiću šta je bilo.

Hvala drugari na pomoći.
 
A šta ti je teško poslikati list u gro planu, onako, da jedna plojka lista bude po cijelom ekranu, nekoliko većih pjega da bude samo poslikano.
Radije ćeš čekati ponedeljak, a još si jučer to mogao napraviti.
Ali, tvoj paradajz, tvoja volja.
Mene samo interesira jasna slika, baš me zanima.....
 
Nisam shvatio da to treba da uradim. Svakako ću odraditi slikanje lista u gro planu. Očekujte slike ;)
 
Mislim da postoji vise septoria ili samo jedna poznatija kao siva trulež?

Ps. Sad sam shvatio da ste mislili na sivu trulež, zar ne?

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Батице,док теби дође из д...та у главу има да ти оде парадајз.
Прво узмеш велику кесу па све заражене и оштећене листове откини пажљиво стављај у ту кесу па то после спали добром ватром.Одмах направи 3% раствор соде бикарбоне и тиме окупај биљке у два наврата стим да се раствор осуши на биљкама.Исполивај нечим што је препоручила наша Пријатељица из Чаковца.Хемикалију чим раствориш у води о д м а х употреби без чекања.
Обрати се нашем члану Јовану Дробњаку у Баранди да ти пошаље г о т о в препарат ЕМ па чим сти стигне по рецепту који ћеш добити окупај прскалицом целе биљке и тло испод њих.
Зараза ти је ушла споља па обрати пажњу на околину.
Ако је у питању пластеник после скидања плода и изношења биљних остатака обавезно је извршити дезинфекцију заштићеног простора.
 
Nazad
Vrh