Prirodni pesticidi

Нисам правио јак однос коприве и воде кад сам справљао смесу, тако да верујем да није јака концентарција. Ал видећу.
 
Bravo druže!!! Ja ionako ne znam da "skidam " te knjige...tako da će mi ovo mnogo pomoći!!!

Gandrad,

evo linka sa kojeg ćeš skinuti knjigu.


Ovaj scribd radi tako što se registruješ a da bi skidao dokumente moraš da upload-uješ (ima tamo takvo dugmence) neki (bilo koji - može i prazan ili sa par slova) dokument. Da bi uzimao moraš prvo nešto da im daš - samo prvi put.

Ako ne uspeš, na pp mi pošalji email pa ću ti poslati .pdf.

Ako je ovo 'uputsvo' protiv pravila foruma molim da se ovaj post obriše.
 
Gandrad,

evo linka sa kojeg ćeš skinuti knjigu.


Ovaj scribd radi tako što se registruješ a da bi skidao dokumente moraš da upload-uješ (ima tamo takvo dugmence) neki (bilo koji - može i prazan ili sa par slova) dokument. Da bi uzimao moraš prvo nešto da im daš - samo prvi put.

Ako ne uspeš, na pp mi pošalji email pa ću ti poslati .pdf.

Ako je ovo 'uputsvo' protiv pravila foruma molim da se ovaj post obriše.

Ma nema veze druže...ne umem ti ja to...
 
Krompirova zlatica:


Caj od grancica tuja (inace otrovan) smeta larvama krompirove zlatice

Danas sam napravio eksperiment da se sam uverim u dejstvo čaja od tuje.
Skuvao sam 400 g svežih listova tuje u 3 litre vode. Sačekao sam da se ohladi. U bašti sam pokupio 200+ larvi krompirovih zlatica svih uzrasta. Počupao sam 4 lista krompira i isekao sam ih u kvadrate, da bih lakše uočio kolko su pojele. 2 isečka lista sam postavio u jednu stranu bureta a druga dva sam potopio u čaj od tuje a zatim sam postavio u drugi kraj bureta. Skupljene larve krompirove zlatice sam istresao u centar bureta. Nakon 2 sata, više nije bilo listova u buretu.
Zaključak
Čaj od Tuje nije delovao pa je zato u bašti primenjen preparat Cipkord u koncetraciji 4 ml/10l vode.

Pozdrav čitaocima :pcelac::
 
Moja greska je u nacinu delovanja
Od mogućih pripravaka za prskanje, l
ičinkama zlatica pokvariti ćete apetit ako krumpir poprskate čajem od grančica tuje (lat. Thuja). Radi otrovnih tvari koje tuja sadrži one prestaju jesti krumpir i većinom ugibaju. Čajevi od biljaka vratić (Tanacetum vulgare) i kiselog ruja (Rhus typhina) djeluju slično, ali manje učinkovito. Međutim, kako sam i prije spomenula, ovim pripravcima možete naštetiti i korisnim kukcima.

http://www.biovrt.com/article/Krumpirove-zlatice.html
 
Ципкорд ће деловати сигурно на бубе, а и на човека... временом. Ако туја није помогла треба трагати за другим решењима природних пестицида. Знам кад златица крене у најезду да се нема времена за експериметисање али на дуже стазе би ваљало и даље испробавати шта може да их отера или убије. Чуо сам да прскање раствором коприве златице тера од вашег листа код комшије, пепео по листу такође, неко каже и прах-ситне љуспице од јаја, не могу да газе преко њих. Ето неких предлога које ћу да покушам. Захваљујем пољогосподару на резултату експеримента са тујом.
 
Ципкорд ће деловати сигурно на бубе, а и на човека... временом. Ако туја није помогла треба трагати за другим решењима природних пестицида. Знам кад златица крене у најезду да се нема времена за експериметисање али на дуже стазе би ваљало и даље испробавати шта може да их отера или убије. Чуо сам да прскање раствором коприве златице тера од вашег листа код комшије, пепео по листу такође, неко каже и прах-ситне љуспице од јаја, не могу да газе преко њих. Ето неких предлога које ћу да покушам. Захваљујем пољогосподару на резултату експеримента са тујом.
Biljka buvac ce delovati ,sigurno ne kao hemija ali ce da deluje.Cvet izgleda slicno kamilici i koristila se za unistavanje buva pre hemije.Proizvodi prirodni piretrin koji djeluje kontaktno na insekte a nedeluje na toplokrvna stvorenja.Za efikasno delovanje bilo bi potrebno napraviti jace koncetracije.
 
Biljka buvac ce delovati ,sigurno ne kao hemija ali ce da deluje.Cvet izgleda slicno kamilici i koristila se za unistavanje buva pre hemije.Proizvodi prirodni piretrin koji djeluje kontaktno na insekte a nedeluje na toplokrvna stvorenja.Za efikasno delovanje bilo bi potrebno napraviti jace koncetracije.

Već je neko negde pomenuo tu biljku " buvač"...ajde može li neko da postavi neku sliku te biljke ili bliže je opiše...
 
3-187-2.jpg


http://www.zdravasrbija.com/lat/Zemlja/Povrtarstvo/213-Buvac-korisna-biljka.php
 
Pa gde nadje hajdučku travu?!?! Hajdučka trava je štitarica i ni približno ne liči na ovo..
 
Pa ...ebem li ga... ja bio ubeđen da po mom ataru ova trava-hajdučka trava...znači nije nego buvač...
Očigledno da sam pobrkao nešto i/ili slabo , skoro ništa ne znam o ovim i sličnim biljkama-priznajem...pa i sa gavezom sam više puta proveravao izgled...
A jel može onda neko da izbaci sliku hajdučke trave ...da bar odagnam neke sumnje...
A ove trave na slikama gore ima kod mene, ajde sad , teško je reći u izobilju...ali je ima...a da li je Dalmatinski ili kakav već ne znam...
Hvala!!!
 
Pa hajducka trava ne lici na ovu imas slike na net. Buvac dosta lici na kamilicu a kod mene ga nema raste u Dalmaciji . A hajducke kod mene ima u izobilju caj od nje je dobar za zenske probleme.
 
Da, danas sam napravio razliku i naučio šta je hajdučka trava. Hvala svima!!
Ali moj bolesni um ne miruje tako da sam nabrao nekoliko travki i gledam da li je ti buvač ili ne. Ovo što je Ratko izbacio na slikama meni izgleda identično sa ovim što sam nabrao...
Frenky da li si siguran da buvač raste samo u Dalmaciji? Philby, hvala ti na slici!
Nisam proveravao da li ima posebno otvorene teme o buvaču...dajte da probamo da ustanovimo šta je šta i počnemo koristiti...
 
Frenky da li si siguran da buvač raste samo u Dalmaciji? Philby, hvala ti na slici!
Pa kako bi zaradjivali ako je svako ima, to je i ko smilje kazu tamo raste najboljeg kvaliteta [a inace jeste boljeg kvaliteta od francuskog - ali to ne znaci da je najboljeg, vec do sada najbolje hemijski ispitano etarsko ulje]
I poljaci rade najveci izvoz visnje, ali je daleko losijeg kvaliteta nego nasa visnja.
Ako podnosi niske temp. onda nema razloga zasto se ne bi i kod nas mogla gajiti.
 
Tako je, poreklo je dalmatinsko ali naravno raste svuda. Od Kavkaza odakle je i potekla ideja i patent za isekticid pa do Afrike i Tasmanije.
 
Dobro dzionik@, da li je buvač to što je Ratko stavio na sliku???
Ako jeste, opiši nam razliku buvača i kamilice ( zaboravimo hajdučicu-moja zabluda je rešena) u izgledu i kako ih najlakše prepoznati i razlikovati...
Ukoliko imaš saznanja o tome , ja ti se unapred zahvaljujem, jer kod mene ima dosta napuštenih imanja-vinograda, šljivika i sl . i svakakvih travki...
Inače danas , pošto nije moglo zbog vlage, da se radi nešto korisnije, presadio iz okolne zapuštene njive, gavez . I to sedam velikih busenova i rasporedio po obodima bašte...vadio sam ašovom , zajedno sa zemljom, tako da verujem da sa primanjem neće biti problema...
 
Nazad
Vrh