Prirodni pesticidi

Чаробни штапићи постоје само у бајкама.Свако живо биће има само један примаран циљ,да остави здраво и снажно потомство.Било да су вируси,плесни и гљивице,бактерије,биљке нама корисне или сметајуће.инсекти разноразни,животиње па и ми људска бића.Сви би дс живе,да се хране ,и оставе потомство.Тренутно смо,ми људи,на врху ланца.Докле,то нико не зна.Али човек се у својој незаситисти потрудио да зезне где год је то могуће а поготово у производњи хране.За више од век ипо хемијске пољопривреде нането је толико штете да би требало доста времена и много хтења и дисциплине да се природа макар управи на правац почетка нормализације.И људи су у већини случајева сами криви за овакво стање.Било својим необразовањем,глупавошћу,лаковерношћу,лењошћу и наравно болесном сујетом.Стварају се монструм биљке које наизглед рађају више,лепше изгледају а у ствари су постале у правом смислу килаве.Биљке су по својој природи постојања свесне,разумне и способне да,ако живе у тлу богатом хумусом земљишним бактеријама са довољно земљишне влаге(што није императив)продукују једињења која одбијају наметнике,било мирисом било аромом било изгледом а и да им произведеним хемијским једињењима доакају..Наопаком селекцијом човек је од тако способних биљака створио само сенке биљке.Трујући наметнике и њему сметајуће биљке само је ојачао потомство наметника до те мере да ни веома снажна,а по здравље човека погубна,отровна сретства не могу да им доакају.Разорно дејство вештачког ђубрива и отровне хемије на тло је бар триста пута штетније него све експлодиране атомске бомбе до сад.Код нас је за то пример средњебанатска низија а ни остали региони јој нису много утекли.
Да ли је корисно бити необразован и приглуп?
 
Ratko ja sam potpuni daltonista kada su u pitanju kajsije i breskve, čak i kad vidim plod nisam siguran kako bi ga nazvao:) kao ono 'nije to levo nego drugo levo'. Uglavnom crvena kovrdžavost lista (glljiivično oboljenje) na čemu god bilo:) Taphirina performans.
 
Taphrina deformans. Kovrdžavost lista BRESKVE :osmeh: i naravno i nektarine...
 
Gljivice se razvijaju u ph kiseloj sredini, nisam do sada hvala Bogu imao neki problem sa gljivicama ali bih probao poprskaiti sa soda-bikarbonom koja je bazna
 
Danas mi dečko u apoteci dade bočicu nekog uzorka, fungicid je u pitanju, 10 ml na 10 l vode, pa kaže čekaj problem pa probaj da lečiš, navodno je ekstra, da znamo dal šljaka a organski je, ekstrakt iz nekog bilja šta li...

Zove se Chitosan, zna li neko o tom preparatu šta?

Spomenuo mi je i insekticid KingBo, takođe organski i praktično bez karence... Jel ga neko koristio, ima ga za prodaju ali ne pitah cenu.
 
Znači breskva:) mada mi to ništa ne znači opet će biti nešto.....

Mislio sam sa sodom bikarbonom nego ne stižem, trebalo je to mnogo ranije...
 
Prirodni pesticidi?

Чаробни штапићи постоје само у бајкама.

Deda Lala@ Apsolutno si u pravu i apsolutno se slazem sa svakom reci iz ovog teksta. Dozvoli mi da prokomentarisem ovu prvu recenicu?
Velika vecina vocara ( i veliki zasadi i mali zasadi ,okucnice ) su ubedjeni da proizvodjaci ( i distributeri i agronomi pa i profesori, dakako politicari, svi oni spadaju u tu grupu) hemije u vocarstvu,( pa i uopste poljoprivredi), imaju carobni stapic.
Evo primera od pre neki dan: covek slikao jednu bubu na zemlji, i odmah postavio na forum, sa pitanjem : koja je ovo buba , i sa cim da je sredim? ili tako nekako. Izvinjavam se kolegi , ali ovo koristim kao povod samo, a izvinjavam se i doticnoj bubi.
Covek veruje da ce se neko javiti i reci mu : uzmi to i to , ona je takva i takva , ako nije, postace , sumnjiva je u startu. Srecom ,niko se nije javio, ustvari jeste ali sa objasnjenjem da je to dobra buba.
Covek veruje da ce carobnim stapicem, zvani pesticid ili neki drugi ...cid, srediti svaku "bubu" koja se nameracila na njegovu vocku ili usev.
I stvarno je bajka da cemo se vratiti u period kad su vecina buba bile dobre , a vecina vocki bile zdrave.
Ali zar trebamo odustati? Predati se? Prepustiti?
Ne , Ja NECU.
 
Ma narod je generalno krenuo sa idejom da od voćnjaka pravi sterilnu sredinu, da nema ni travke, da na listu nema ni tačke, jedne vaši, bubamare, ničega...i svi odmah pitaju "sa čime da prskam", kao da je sve postalo problem i kao da se svaki problem rešava prskanjem.
 
Znači breskva:) mada mi to ništa ne znači opet će biti nešto.....

Mislio sam sa sodom bikarbonom nego ne stižem, trebalo je to mnogo ranije...
I brat mi ima problem sa tim samo sto je njemu zahvaceno manje od 10% lisne mase pa samo poskida to lisce- mislim da vremenom kad dodju vrucine da ce se i bolest povuci
 
Kreću novi listovi i neki su zdravi, neki nisu. To je ovde mnogo veći procenat, neke voćke po komšiluku se već suše, ove moje su relativno skoro posadjene pa još preživljavaju.

Ovaj Chitosan hvale kao da je eliksir maldosti:) zaista svašta ima o njemu...oligosaharid, to bi možda trebalo probati ali ne znam koliko je dostupan kod nas?
 
Javio mi jedan dečko za kruškinu buvu da je ne samo efikasno, nego se kod njega naveliko koristi sledeći recept, da li neko ima iskustva sa time, znam da je neko negde nekad spominjao nešto slično? Šta mislite da li je samo za buvu ili uopšteno kao insekticid za vaši, gusenice, tj ono što je trenutno na listu?

1,5% deterdzenta za sudove i 2% sirceta za salatu,9 postotno
 
Toliko deterdženta bi i tebe spržilo....
s druge strane taj procenat dobrog jabukovog sirćeta se preporučuje kao stimulator ali ne verujem da može nešto da naudi insektu.
 
OK, ali da li to znači da preparat deluje s tim da je sirće nepotrebno u smislu borbe protiv insekata, kao i da li je koncentracija deterdženta prejaka?
 
Naravno da deluje tolika količina deterdženta, ali da li sirće igra neku ulogu u tome ne znam, ne verujem.
 
prirodni ...cidi

Pa jedan i po posto to nije mnogo, i sirce dva posto sta ce da smeta? Pa Oktopode proveri kod tog decka jel to sigurno za oba elementa. Sad neznam kruskina buva u koje insekte spada: vas, buvac, pauk ili sta? Onda mozemo uporediti sa ostalim vocem i "vragove" koji ih napadaju.
Ratko, to sa mlekom, za plamenjacu, jel se to moze saznati vise u kojoj fazi je taj paradajz tretiran tako, ili je to bila proba ,pa uspelo, ko zna zbog cega (paradajz je dosta osetljiv , jer zna da se sprzi list za tri dana), a sve u svetlu plamenjace na vinovoj lozi?
 
Javio mi jedan dečko za kruškinu buvu da je ne samo efikasno, nego se kod njega naveliko koristi sledeći recept, da li neko ima iskustva sa time, znam da je neko negde nekad spominjao nešto slično? Šta mislite da li je samo za buvu ili uopšteno kao insekticid za vaši, gusenice, tj ono što je trenutno na listu?

1,5% deterdzenta za sudove i 2% sirceta za salatu,9 postotno

naravno nije rec o bilo kom deterdzentu vec o onom koji u sebi sadrzi etericna ulja nastala obradom cetinara!
 
Pozdrav, da se javim u vezi deterdzenta za sudove-sudomil. Ima vec 15-tak godina kako mi komsija reko da stavim po neku kap sudomila uvek kad prskam bilo sta u basti. Sudomil normalno lepi hemikaliju za list i ne dozvoljava da se lako spere sa lista. Pogotovo kod lista kupusa... Evo skoro sam prskala prihranom kupinu preko lista isto sam stavila desetinu kapi sudomila na prskalicu od 5 l. Cini mi se da koristeci neku kap sudomila pri prskanju ne treba cesto prskati.
I da ne zaboravim da kazem, koristim ekoloski sudomil za pranje sudova koji ima dobar miris sirceta, mnogo manje peni i koji mnogo bolje pere sudove od obicnog. Nadam se da ce vam moje iskustvo malo pomoci. Pozdrav.
 
probaj na jednom paradajzu za pocetak pa ces videti ucinak - kazu da se radi o laktobakterijama koje naglo menjaju Ph sto deluje stresno na gljivice
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh