Priprema zemljišta za voćnjak

Druže znam kako ti je, jer sam na sličnim mukama. Prvo nikakao da nađem nekog ko ima podrivač. Onda se dogovorim za naki bager-pa ništa. Onda neki sa buldožerom koji ima pozadi riper me zvlačio mesec dana -pa ništa. Onda nađem neke koji imaju plugove rigolere, ali svi su kao zauzeti danima me prolongiraju -i narvno ništa. Trenutno sam u pregovorima sa čovekom koji ima podrivač i traktor od 150 ks, pa se nadam za vikend da će nešto biti.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Konačno odradih podrivanje, a danas će biti duboko oranje...:cool:
 
Cekaj kisu. Nije kasno do kraja novembra da posadis. Samo polako. Nemoj orati ovako suvo, izvaljivaces grudve i napraviti samo problem.
 
U subotu mi je čovek sa podrivačem radio i to jedva. Išao je na oko 70 cm, ali je morao da stavi tegova na njega (podrivač) oko 200 kg. Evo trenutno se ore, opet vrlo teško izvaljuju se veliki komadi. Valjda ću sa tanjiranjem i posle drljanjem usitniti to da bude spremno za sadnju.
 
Zasto podrivanje pa oranje?Hvala na odgovoru druze

Pa ovako: Podrivanje je potrebno da se razbije plužni đon i rastrese zemlja u dubljim slojevima i to sam radio na 70 cm dubine. Kasnije sam orao na 40 cm, a i to je dublje nego redovno. Mislio sam ja i dublje da orem, ali je mnogo suva zemlja i nije moglo, a i njiva nije obrađivana nekoliko godina samo je košeno. Pošto njiva ima nagib na jednu stranu, podrivanje sam uradio poprečno da malo zadržava vodu, a oranje niz padinu.
 
Druze ja sam podrivao visnjar star godinu dana pre par nedelja,a ja cu pripremiti ovako parcelu za voce:stajnjak je razbacan samo cu da uzorem jednobrazdnim plugom duboko,tanjiram,kopam rupe i sadim,a mozda cu i da rigolujem ako se dogovorim sa covekom koji ce mi rigolovati
E sad imam jedno pitanje za iskusne vocare:Dali posle rigolovanja treba da uzorem ili samo da istanjiram posle rigolovanja?Hvala unapred
 
E sad imam jedno pitanje za iskusne vocare:Dali posle rigolovanja treba da uzorem ili samo da istanjiram posle rigolovanja?Hvala unapred

I ja cu druze sa jednobrazdnim plugom
 
treba mi savet :)

iskrcio sam jedan sljivik pre dva meseca i sad na toj zemlji planiram da posadim novi mladi vocnjak. Radi se o povrsini od oko pola hektara. Naravno znam da ne valja odmah da se sadi, vec planiram da "odmorim" zemlju bar jednu, a mozda i dbve godine. planirao sam da sad odradim duboko oranje, a na prolece da sadim kukuruz ili nesto slicno. da li je pametno da pre oranja bacim stajskog djubreta i koliko otprilike? i ako imate bilo kakve preporuke, vi iskusniji vocari. :)
 
Pa preporučuje se od 20 do 50 tona zagorelog stajnjaka. Ja ću ti reći koliko sam ja planirao, to jest koliko sam obezbedio, za sadnju. Sadim 2.400 krušaka (1,15 ha) i na svaku stavljam 2 lopate stajnjaka, (10 prikolica), 3. litre humusa (oko 4 tone) i oko 170 gr veštaka.
 
Malo se proširuje voćnjak, pa evo i kako izgleda parcela.

]

Prije oranja bačen stajnjak i mineralno đubrivo 8:20:30 plus čist fosfor. Uzorano dubine oko 40 cm. Još samo da se malo ocjedi zemlja pošto je ovih dana padala kiša. Sve je spremno za sadnju, istrasirano još samo rupe i to je to.
 
Nema sta,parcela spremna za kopanje,a ne ko moja ledina i pogled u nebo.Nego,nije li 40cm maaaaalcice plitko?
Sto se bandere tice,boli te uvo,mozes da kupis sljive i nocu ako budu velike vrucine,samo prikacis reflektor :osmeh:
Btw,koje sorte ubacujes?
 
Elektricni stub ti smeta.

Znam, ali dogovorio sam sa električarima izmještanje, trebaju samo 1 metar pomjertiti da dođe u red. Inače je truo i treba ga zamjenuti novim stubom u svakom slučaju.

Sto se bandere tice,boli te uvo,mozes da kupis sljive i nocu ako budu velike vrucine,samo prikacis reflektor :osmeh:
Btw,koje sorte ubacujes?

Još samo mi teba reflektor, pa da ne odmaram nikako :haha:.

Od sorti ide Stenli, Jojo i nešto Top Selekcije (Top Taste, Top King i Top Hit).

A evo kako je to izgledalo prije 2 godine.



Posle čupanja i krčenja šume nakupio sam još jednu prikolicu žila, naravno posle oranja.Zatim sam prve godine posadio kukuruz, pa sledeće, izvezao dosta stajnjaka, zatim zaorao, pa onda sadio Heljdu i sad konačno voće.
 
Poslednja izmena:
Imam neku parcelu od nekih 60-65 ari,gde je 50 ari bila livada (samo koseno) a ostalo je neki sljivik koji je zarastao skroz,inace se osusio,nijedna sljiva ne cveta...e sad planiram to da bacim pod tresnje sl godine,e sad videcemo kako ce posluziti finansijska situacija da li cu sve ili samo deo...e sad zanima me koliko ce me izneti riglovanje te povrsine,i da li ima neko iz podavalskog podrucja da radi to (nek se javi pp)..takodje hocu na prolece da nosim zemlju na analizu,jel nosio neko skoro,koliko iznese otprilike,i gde mogu u BG da odnesem??
 
Nazad
Vrh