Prihranjivanje pšenice

Svi vi koji ste spremili ureu, a mislite da ce biti kasno, i da cete preci na an... Uradite jednu parcelu za kontrolu, raspodelite ipak na polovini parcele ureu, a polovinu i ostatak kako vam volja.... A obavezno merite na leto...
Imate fore za ureu jos tri nedelje, nece vegetacija pre 20. marta...
 
https://www.ocinitrogen.com/fertilizers/EN/Pages/Urea-conversion.aspx
https://www.agriculture.com/crops/fertilizers/best-practices-for-late-fall-fertilizer-management

Citat: Da li je neko primetio da nakon primene uree po hladnom vremenu, snegu, smrznutoj zemlji, pšenica sa kretanjem vegetacije zaostaje u porastu?
Ovu sliku smo imali na Oglednom polju Instituta TAMIŠ, Pančevo, prethodne 4 godine. Rana primena uree i pšenica „stoji“.
Istraživanja u Montani (SAD) u području Velikih Severnih Ravnica (Northern Great Plains) opovrgavaju staro mišljenje „ primena uree na smrznutim površinama i površinam pod snegom, na pšenici, sprečava gubitak amonijaka“

Preuzeto from
http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/~svetodavstvo/node/3295
 
Poslednja izmena:
Samo sto trenutno situacija ide na ruku onima koji su prihranu uradili pocetkom feb. Jer bilo je i temperature i padavina da se urea spusti do korenovog sistema a temperatura zemljista se kretala od 2pa cak i do nekih 6stepeni. E sada na njivama je poprilicno vazno za ulazenje i prihranu. Psenica "radi" dnevne temperature su i do 7stepeni. Najavljuju nove padavine za vikend. Vudece se na kraju sta je bilo bolje. Marta cesto puta naidje period i bez kise sa vetrom ,pa nekad djubriva stoje i po nedelju dana i bukvalno "lape" na suncu i vetru.

Nada poslednja umire.
 
Zito je stajalo svega par dana,inace radi ono non-stop i okom se vidi da se menja....U mom slucaju Urea bacana posle 15-20 Marta je samo nabila slamu i otezavala vrsaj,bila zelenkasta slama i bilo dosta rasura,prinos nista posebno.
 
Trenutno ide, ali ako bude vise padavina (preko 150L u martu i aprilu), nece ici na ruku onima koji su prehranili kraj januara, pocetak februara. Odnosno druga ce morati biti intenzivnija, jer ce se deo azota otici preduboko. Kad sam napisao nece vegetacija pre 20. marta mislio sam na intenzivni porast biljke. A prehrana idealna za one koji nisu stigli je oko 1.3. kada, i ako bude opet minusa.
 
Jedna od jutros :) 140kg Urea po ha.
28233223_10211193039237326_970570939_n.jpg
 
Trenutno ide, ali ako bude vise padavina (preko 150L u martu i aprilu), nece ici na ruku onima koji su prehranili kraj januara, pocetak februara. Odnosno druga ce morati biti intenzivnija, jer ce se deo azota otici preduboko. Kad sam napisao nece vegetacija pre 20. marta mislio sam na intenzivni porast biljke. A prehrana idealna za one koji nisu stigli je oko 1.3. kada, i ako bude opet minusa.

Nece ona pobeci nigde,a i zito ima dubok koren dojtice bez problema...Ako nastavi ovako vreme zito koje je u dobroj trenutnoj kondiciji 20-tog ima da gruva u klasanje,a tada treba dosta N kao i za nalivanje(a to regulises drugom prihranom).
 
Svi vi koji ste spremili ureu, a mislite da ce biti kasno, i da cete preci na an... Uradite jednu parcelu za kontrolu, raspodelite ipak na polovini parcele ureu, a polovinu i ostatak kako vam volja.... A obavezno merite na leto...
Imate fore za ureu jos tri nedelje, nece vegetacija pre 20. marta...

Ja sam planirao prva prihrana urea polovina februara druga an u martu. E sad ako se u februaru ne bude moglo nije problem pocetkom marta ureu baciti ali kada onda ici sa anom..
 
Ovde u ataru bilo nas nekoliko danas na prihrani psenice ureom,malo je lepilo na tockove u njivi,ali nista strasno.
 
Danas na prvoj strani politike ima prognoza za mesec dana. Kisa i sneg skoro svaki dan. Temperature o -4 do +8. Tesko da ce moci da se uradi prihrana. Ja cu cekati jos neko vreme pa u videti. Ako se ukaze prilika, pa bilo to i pocetkom marta, ja cu ici sa ureom a ako ne bude moglo onda cu kasnije pred neku kisu ici sa kan-om. Psenica nije losa i po rastu i po boji. Valjda zbog kvaliteta zemlje i mozda zbog toga sto se azot koji je dat kukuruzu nije ni rastopio prosle god. Ko ce ga znati. Dakle sledi cekanje i polako.
 
Nazad
Vrh