Prihranjivanje pšenice

Ja sam danas bacio nesto malo.Cisto da probamo.Sutra napadamo punom parom.Od subote ide valjanje glatkim valjkom.
Elixir ureja sa oko 110-100kg/kj.
 
Prihranjena danas psenica I jecam. 150-200kg/ha sve zavisi kako gde. Ostalo jos 1,5ha jecma I 2ha psenice a to cemo sutra ili u subotu.
U martu jos 150kg/ha ANa
 
Odkud si se odlucio za an sad u februaru? Posto je obicaj da on ide u martu..

Ne bacam vise Ureju na zito,lose iskustvo pa zadnjih godina koristim An,San...Ja ne gledam dan,mesec vec gledam u zito a vidim da se probudila i da krece polako,pa resim da je docekam kako dolikuje sa hranom.

Zito se valja kad bude velikih minusa sa golomrazicom,posto se zemlja podigne pa koren bude u "vazduhu"...Ali za to je potrebno da bude jako vlazno zemljiste sa jeseni,ove godine je malo oskudacija sa vlagom pa nije toliko podignuta zemlja,bar kod mene,vidim ta traktor ne upada sa 1t tereta.
 
Pitao sam Sto ?

Poslato iz ravnoga Banata
Evo da razresimo dilemu. Verovatno je pitanje trebalo da glasi zasto valjate? Valja se da se ostvari bolji kontakt zemlje i zilica psenice jer je mraz dosta izdigao zemlju pa sabijanje pomocu valjka dobro dodje. Da valjanje tj sabijanje zemlje pomaze moze se primetiti u tragovima kada se razbacuje vestak. Gde su prosli tockovi tu psenica obicno brze krene. Ovo je vec napisano par puta ali eto da se ponovi za one koji nis pazili na casu.
 
Ne bacam vise Ureju na zito,lose iskustvo pa zadnjih godina koristim An,San...Ja ne gledam dan,mesec vec gledam u zito a vidim da se probudila i da krece polako,pa resim da je docekam kako dolikuje sa hranom.

Zito se valja kad bude velikih minusa sa golomrazicom,posto se zemlja podigne pa koren bude u "vazduhu"...Ali za to je potrebno da bude jako vlazno zemljiste sa jeseni,ove godine je malo oskudacija sa vlagom pa nije toliko podignuta zemlja,bar kod mene,vidim ta traktor ne upada sa 1t tereta.
Kulturan covek pa lepo objasnio.I ja isto radim kao i ti nemam odredjen datum nego kad zito krene prihranjujem.A sto se tice valjanja nikad to nisam radio ni necu.I do sad sam imao dobre prinose.Dobije u jesen kembric i to mu je sve...

Poslato iz ravnoga Banata
 
Mozes da pises sto puta ali nekome dzabe.
Sve sto si naveo stoji.Ja da dodam da ja valjam i zbog boljeg bokorenja po kretanju vegetacije.
 
Ja sam moj Nonijus prehranio sa 100-110 kg uree po kj. Da napomenem da je jesenas razbacana ista kolicina MAPa.
 
Takodje jecam je osetljiv na velike kolicine azota. A za valjanje sam cuo da su kod nas nekada u ovo doba terali ovce preko zita i kazu da je bio povecan prinos zbog toga.
 
Zbog svih tih zezancija sa psenicom i vrhunske cene, ja ove godine pauziram sa proizvodnjom psenice ali vas pratim da vidim kako radite i kako ce te proci.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh