Prihranjivanje pšenice

Nije mi jasno, jel vi prsakate protiv bolesti preventivno, ili samo ako vidite da ima bolesti?
 
Ja sam juce i danas prihranio psenicu sa 100 kg ureje po kj,planiram krajem marta jos 100 kg KAN a :ppozdrav:
 
zorancile je napisao(la):
Nije mi jasno, jel vi prsakate protiv bolesti preventivno, ili samo ako vidite da ima bolesti?
Pa malo je kasno ako vidiš da ima,što kažu bolje sprečiti nego lečiti :D.
Naša zemlja je podložna bolesti i odma se javi ako ponoviš žito :zli:,usled velikih padavina i gustog žita hoće i na kuruzištu,sojištu...
Tako mi je rekao profesor sa poljo.fakulteta koji je proučavao zemlju u tadašnjem PKB-u.
ralekiraj je napisao(la):
Jel imate stalne tragove ili gazite psenicu kad radite tretman fungicidima?
[/quote
Ma za sad gazim dok ne namestim na mašini stalne tragove,podigne se malo a i da se nepodigne bolje mi da upropastim dva džaka žita nego da prepolovim prinos.
 
Nije rano za fungicid, jedino moze da bude kasno. Fungicid sprecava bolesti, a nikako ne leci. Onog trenutka kad se bolest uoci tad je vec jako kasno. Krajem marta i pocetkom aprila psenica je vec u punoj vegetaciji i pocinje intezivno da raste. Naravno da treba voditi racuna o vremenskim prilikama i da se treba prilagoditi. Ove godine je moguce da to bude koji dan kasnije, a i nemora da bode. Ove godine sam uzeo ovaj http://www2.dupont.com/Crop_Protection/sr_RS/Produkty/Fungicydy/ALERTS.html i nesto cu sa falkonom.
 
Posto sam uzeo AN interesujeme da li je dobro baciti ga ovih dana (po snegu)
A za folijarnu priihranu koliko po hektaru kg AN-a preporucujete i kako? :ppozdrav:
Planiram da prihranim psenicu sa 200kg AN-a sad i 100kg pocetkom aprila i
probao bi folijarno sa AN-om ili urejom.
 
zbog povecanja povrsinskih voda ne usudjujem se da udjem peske u njive a kamoli sa traktorom,ostavljam za vikend kad prognoziraju temperaturu preko 10 c.ujesen sam rasturio map po zitu a sad idem sa an-om
 
Kod nas je u poslednja dva dana vetar lepo isušio zemlju,tako da i bez mraza može da se baca.
Ja ću u petak ili subotu.
 
Kako da bacim KAN 3ookg/ha iz dva puta , kojom razmerom i interval vremena od bacanja do bacanja? a zaorano 300kg /ha NPK 8:24:16 sorta psenice apac i ns40s :spavam:
 
Nazad
Vrh