Prepoznavanje bolesti i zastita od istih kod jagoda

Ebem li ga ,kod mene ima trulih u proseku po dve jagode po biljci mozda i manje.posmatram svakodnevno i mislim da se ne siri.bas Posmatram recimo plod gde je uhvatio trulez naslonjen da drugi plod koji je apsolutno zdrav.Juce sam prskao signumom ,1,5kg na 1h.za vikend kao sto verovatno i sami znate najavljuju bas velike padavine i to me bas plasi jer pitanje koliko se moze dugo boriti sa tim sa sve prskanjem.U svakom slucaju cu odmah posle kise da ,,opalim,, sa swihem.
Mislim da posle vikenda ide lepo vreme i period manjeg stresa zbog kisa.Al dolazi period jebenog grada.


edward79
Samo prskaj ,opali sad sa teldorom ,nema sta da izgubis mozes samo da dobijes.
 
E kure tkao i meni po 2-3 na sadnici,pa kad cupas ja danas nacupah 500 komada,brojao.Za vikend ce kisa,jebace mi majku totalno.Rekose da ce od ponedeljka biti suncano narednih dana i moram odmah prskati switchem ili teldorom.
 
E kure tkao i meni po 2-3 na sadnici,pa kad cupas ja danas nacupah 500 komada,brojao.Za vikend ce kisa,jebace mi majku totalno.Rekose da ce od ponedeljka biti suncano narednih dana i moram odmah prskati switchem ili teldorom.

Pa jbg , meni luda biljka ,imam preko 20 sto cvetova sto plodova po biljci pa mi nije zao 2-3 da propadnu.Tako nesto i kontam ,jednostavno mi mnogo ponelo i na neki nacin mora otpasti jedan deo i roda biti onoliko koliko je normalno i treba da bude.sa cime se ja apsolutno slazem i zadovoljan sam sa tom kolicinom.
 
Kure tako je i meni.Ja sam pre nekoj dna pocupao oko 120 jagoda,isto po neka,sad 500,kako je krenulo,po 2-3 na biljci na kraju necu obrati nista:kisa: I ja takodje imam po 20-30 plodova na sadnici,na nekim i vise.
 
MA radite kvalitetnu zastitu i stopirajte sto moze da se stopira, ja odlicno znam sta znaci kad ti propadnu jagode od neadekvatne zastite, vise na zemlju nego u gajbici. Sutra cu da obidjem zasad ali pre par danan sam ga onako prosao, po par redova i da ne ureknem nisam video ni 1 jagodu trulu:cool:
 
MA radite kvalitetnu zastitu i stopirajte sto moze da se stopira, ja odlicno znam sta znaci kad ti propadnu jagode od neadekvatne zastite, vise na zemlju nego u gajbici. Sutra cu da obidjem zasad ali pre par danan sam ga onako prosao, po par redova i da ne ureknem nisam video ni 1 jagodu trulu:cool:
Brate ako stvarno nemas ni jednu trulu ja onda neznam sa cime vi to prskate i sta im radite.Kod mene nema dosta trulih ali ipak ima.Isto prskam sa signum swich sve po propisima ali opet ima trulih.Prosle godine sam samo jednom tretirao jagode sa swchem i to pred berbu nisam imao ni jednu trulu.Nisam prskao iz razlog sto nisam ni znao da treba da se prskaju jer mi jer sam prosle godine prvi put i brao moje jagode do sada ih nisam imao.
 
Branko, evo sad sam dosao iz jagoda, obisao sam oko 20 folija i bas ni 1 jedinu nisam nasao trulu dok prijatelj sa 20 ari izbacio oko 50 kg, ako si je stitio na vreme i na svakih 7 dana sa koncetracijom po povrsini a ne po litrima, tesko da mozes imati trulez, i ja prosle godine sam 1 oprskao za trulez i nisam bacio 50 kila sa 4,5h ali ova godina je , ponalvjam se kao pokvarena ploca, najgora moguca za jagou, previse vlage i zastita mora da bude na najkasnije nedelju dana i to sa jakom koncetracijom
 
Boom u pravu si,vec pisah da imam trule,kad vidim danas ovu kisu,a bice i u nedelju,mogu zamisliti sta me ceka u ponedeljak kad odem na parcelu.Ja sam pogresio iz ne znanja,stavljajuci znatno manju koncentraciju nego sto treba,pa imam trulih.Zato u ponedeljak odmah prskam teldorom,jedino me on moze spasiti sirenja.Na srecu od ponedeljka najavljuju sunce i porast temperature.I ja prosle godine,nisam imao ni jednu trulu,al zato je bila smesna godina,u odnosu na ovu provalu neba svaki dan.
 
Aco kako to mislis "koncentracija po povrsini"? Meni je najveci problem objasniti se sa zastitarima oko doze i koncentracije. Doza je kolicina preparata po hektaru a koncentracija je kol. preparata u zapremini vode. Jasno ko dan. E sad oni u uputstvu napisu npr 1 kg/ha sa 400-600 l vode, ili 10 gr/10l na 100 kvadrata. I budali je jasno da to nije isto. E onda ja pitam sta je bitno, doza ili koncentracija jer ja prskam ledjnim atomizerom i ne prskam medjured itd i najcesce dobijem odgovor ko kada decu u "kefalici" pitaju da im objasne neki pojam. Ko to razume svaka mu cast.
 
Ljudi ja mislim da je najbitnija koncentracija odnosno odnos preparata sa vodom. Ako je slab odnos nema efekta a ako je prejak ni to ne valja. Hocu li ja sa 10 gr na 10 lit oprskati 100 kv ili malo manje 90 kv ne igra toliko ulogu jer je koncentracija ista tj efekat na jagodu isti. Dakle bitno je odrediti odnos koncentracije i odokativno po proceni navlaziti biljku prskalicom da zahvati dovoljno ciljane delove biljke.
 
Nebojsa

Pazi jaca koncetracija nece smetati biljci, ono sto ja kazem i to su mi 3-4 jaka strucnjaka iz Syngente i BASF-a rekli, po hektaru stavi 1.5-2kg signuma ili 800-1kg switcha, dal oprskao sa 100l vode ili sa 1000 nebitno je, bitno je da tu kolicinu sredstava stavis na tu povrsinu, mnogi ljudi grese ali ja ne prskam doredicu, prskam samo biljku, pa racunaju da imaju manju povrsinu a niko ne racuna da je sad biljka u odlicnom stanju i da nekad njena masa i prekriva tu povrsinu. Zavisno od stadijuma ja u atomizer stavljam od 2-2.5kg na 440l i oprskam od 1,5-2h jagoda na pritisak 12-15 bari a brizgaljke su 0.3 ili ti plave. 95% jagode je okupano jer ne mozes uvek bas svaku jagodu da uhvatis u red, ali za sada sam prezadovoljan ovom zastitom, jeste dosta skuplja ali koliko ce skuplje biti, kad ne daj boze, propadne 20, 30, 50 ili 70% roda od trulezi ???


Nebojsa obrisi poruke pun ti inbox :sjasi:
 
Svi imaju neke svoje teorije... Ja za bakarno prskanje potrošim oko 10ml po biljci, a sada oko 25ml. Znači prvo prskanje 400l po ha, a sada 1.000l. Jednostavno, pri bakarnom prskanju kupaš 3 mala listića, a sada biljku koja je ogromna i oba puta moraš sve da okupaš. Mora biti razlike u potrošnji smeše. Mislim da ću ja napraviti neke antene za nošeni atomizer za dogodine, pa ćemo videti. Najbolje je prskati pod velikim pritiskom, sa manjim izlazom (da bi pravio što sitniju maglu koja će prodreti svuda).
Ovo što Aca kaže, ima neke logike (potrošnja pesticida isključivo po ha, ali ja mislim da je najbolje naći neki optimum, odnos potrošnje i po ha i po količini vode (doze i koncentracije). Prosto, nema mi logike da kada je biljka mala staviš 1.5kg Signuma za 1ha i kupaš foliju između jagoda, a isto tako uradiš i sada kada je biljka ogromna (Signum sam uzeo samo kao primer).
Savet prof. dr Novice Miletića sa poljoprivrednog fakulteta u Zemunu - za drvenasto voće je uvek ista potrošnja vode. Jagoda je specifična, ogromna je razlika u masi (i zapremini) biljke pri prvom i poslednjem tretiranju pesticidima. Kaže čovek, najpametnije je napraviti preporučenu KONCENTRACIJU smeše, a jagode OPTIMALNO oprskati (CELA biljka, znači - list, cvet, plod, moraju biti pokvašeni).
E sada, kako ko hoće...
 
Ivan Ilic

Svaka cast majstore za ovaj clanak:bravo:

Bas tako radashine, zato sam se ja i ogranicio zavisno od stadijuma biljke, ja kad prskam plavo, stavljam brizgaljke 0.2 ili ti zute i pritisak maksimalno 6-8 bari, jer tu malte ne 70% zastite ti ide na foliju, ali zato sledece prskanje sa ridomilom gold idem sa 0.3. Kako biljke rastu tako ide i manja brzina kojom vozim a jaci pritisak
 
Hvala Ivane. Ali ovo samo potvrđuje ovo što sam napisao ali nama konkretno ne daje odgovor. Moraćemo malo da pritisnemo zaštitare da se pozabave ovom problematikom

Aco, lepo piše u mom potpisu da je inbox stalno pun :D
A što se tiče teme doza/koncentracija... ako staviš više preparata od propisanog, onda ni propisana karenca neće biti odgovarajuća jer će biti više ostataka u plodu. I o ovom treba voditi računa.
 
koncentracija npr switcha 0,8-1 gr po litru vode, i treba kvalitetno oprskati prevashodno plodove tako da meni tu nema nista nejasno...koliko kvalitetno oprskas plodove tako ce efikasna i zastita biti...ako sredstvo ne padne na plod dzaba sva i koncentracija jaca i sta god...pogotovu je ta zastita ploda karakteristicna jer kod prihrane npr mnogo je jednostavnije okupati odozgo lisnu masu biljke i to je to. Ali zastita plodova je mnogo slozenija mora se sam plod oprskati...ono sto pricaju o utrosku za povrsinu meni nekako deluje kao zastita za psenicu npr jer je ona po celoj povrsini parcele. Mi svi imamo razlicite sirine redova i medjureda tj nije nam isti broj biljaka po jedinici povrsine a trebao bi da je oko 40000 Ha. Takodje razlika je i kod same sorte koju gajimo, nije ista npr alba i klery koje nisu nesto izrazito bujne za razliku od npr thuchampiona i azije, roxane pa je i zastita bujnijih sorti malo teza jer je teze dopreti do plodova prskanjem, shodno tome ni utrosak sredstva nije isti.
 
Nazad
Vrh