Prekrupac ili mlin, na traktorski pogon!!!!

Neces zeznuti motor, ima sklopku, mada mu je mala snaga. A ako hoces da nesto sjebes potjeraj ga malo duze sa klipom kukuruza, zapalit ces remenje.Kreni unazad u temi i naci ces da je Zombi pisao o tome.Bolje rjesenje je da je motor spojen direktno na osovinu mlina i da ima bar 7,5 kw, mada to sto ti meljes je zanemariva kolicina pa moze i tako.
 
Hoces motor da sjebes il ti se pokvario pa te zanimaju razlozi...
Zadnji put kada sam samleo puno korito i korpu (oko 4-5 dzakova prekrupe) nisam primetio nikakvu slabost motora.Uobicajno grejanje kajseva i remenica..Nesatala prekrupa,bila ona tri dana crveno slovo i potrefi se da nestane u subotu,a ja ne idem u stalu vikendom..Otac uzeo da melje,samleo jednu korpu i motor je riknuo..Ima obicaj da zagusuje motor,tj.gura klipove kao nezdrav,hoce da samelje kolicinu za minut,covek bi pomislio da mu zao struje,mada se ne.seti nikada da plati...E sada ja sumnjam da je namerno poje.ao motor meljuci "u zvezdi" a ne na "trougao" posto motor melje i u zvezdi,mislim treba malo da prodje vreme dok uvidis da nije prebacen u trougao...Hocu da kazem da prekrupac ne oseca zrnasto kada se melje...Idem po domacinstvu i nerviram se jer je gomilu stvari pokvario,a mislim da namerno to radi...auto,traktor,testere,sada prekrupac,ne da da se kreci,peru tepisi,silazu razbacuje oko dzakova...Neko kaze to zbog secera,ali svi smo mi bolesni ili nas nesto boli...
Moj komsija je nekada drzao 5-6 krmaca i mozes da zamislis koliko je morao da melje,a video sam da melje na jednom kaisu a i on je ispucao!Pitam ga gde mu je drugi,kaze pukao,a nisam stavio drugi,melje i ovako...A meni su kaisevi novi,tj. ne meljem stalno...I sada ide prica...dotrajalo,poceo da se greje,nista nije vecno....More,jeb... li ti!!!

- - - - - - - - - -

Za dve gooja je svrha ovog odvalnog glodala?[/QUOTE je napisao(la):
Pogledaj bolje sliku kada je mlin otvoren...To glodalo ulazu u ono udubljenje,a tu prvo ide klip i ono ga reze.Posle sve to ide na sito i tu ga melju ova dva kraka..Prekrupac ne oseca trosen kukuruz,a kada melje psenicu ili jecam pita sta je to?!Svacije postujem i godinama su mi mleli ljudi sa :cekicarem" ali ovaj "sistem" mnogo lakse melje pa mu zato i ne treba velika snaga..Kazem da melje i u zvezdi,prodje vreme dok primetis da nisi prebacio u trougao...uvek kada meljem pustim ga da dosegne maksimum obrtaja u zvezdi i onda prebacim u trougao i tvrdim da ne mozes da stignes da ga hranis..Majstor je rekao da mora prvo da ide peta klipa kada meljes i nikada nisam ni probao da meljem prvo vrh klipa jer sam se bojao da mi ne zagusi ili povuce ceo klip kukuruza u sito...I sad pored dobre i ocuvane stvari koja se malo koristi u odnosu na farmere...Ja moram po selu da molim ljude da mi melju..Ubedjen sam da je mleveno u zvezdi i da su klipovi gurani od strane sivonje koji razmislja da posle njega nista ne treba da postoji!

- - - - - - - - - -

Takvo glodalo vredi kao 2 takva cekicara...sa sve motorom

Mislis dobro je?!Prekrupac je placen 400 ili 450 € kada je evro bio 75-85 din bez motora..Kada je stigao kuci ja sam bio skeptik da to tolicko moze da melje kukuruz..Ljudi koji su otisli da ga uzmu prvo su samleli jedan dzak prekrupe,pa su ga natovarili u gepek.Delom da vide novu stvar pri kupovini,a delom jer su u sebi rekli ma de ovo moze da melje kukuruz.. Pre sam terao kod ljudi koji imaju cekicara i video koliki motor oni imaju i da se cekicar muci sa jecmom i trosenim kuluruzo,a zavija cuje se do pola sela..
 
Moze li mi neko od vlasnika mlinova da izmeri razmak izmedju lezajeva a ako se vidi da napise i koji lezajevi ili samo oznaku kucista?
 
Moze li neko od kolega kazati koje sito koriste kada melju cijeli klip. U pitanju je traktorski mlin, konkretno Agrex MCT F2. Rekose mi da koristim najvece sito i ono je od dosta debljeg materijala, subler nemam ali rupa je na knap M8 vijku. Samo, krupno mi je to kada sameljem.. Koje manje sito da radim onda , 6 mm ili 5 ?
 
Mi smo radili za bikove ceo klip na najvece sito,izgleda krupno ali lepo samelje,lepo jede stoka.
 
Kod mene lijepo samelje, ali je krupnije od standardne prekrupe kakvu smo do sada davali . Da li ce polupati ovo srednje sito koje imam, od tanjeg je materijala dosta, nego li najvece? Zapravo, da li smijem cio klip mljeti na finijem situ?
 
Ja nisam mogao da radim sa tim sitom od tanjeg materijala. Stalno ga je masa rotirala u krug i odmicala ivicu sita od zadnjeg lima, malo ga deformisala. Sa ovim debljim i promjerom rupa od 8mm, nema problema. Mlin je Blace, neki prije-ratni, velika remenica livena, teska boga pitaj koliko, ima ulogu i zamajca.To je dok su radili stvari da traju, i valjaju.
 
Danas sam radio sa srednjim sitom koje sam dobio, perforacija je 4mm. Mlin doslovno guta klipove i koliko mogu trpati on melje. Samo tanak materijal sita i deformise se primjetno. Morat cu napraviti sito od 3-4 mm debelog lima sa tom perforacijom i biti ce okej. Sito od 8 mm jednostavno prekrupno radi.

 
Ja juce imao karambol. Cekicar mi iskidao sito i polomio dva od ona tri drzaca sita. Sreca jedan ( gornji) sam imao rezervi. Da li znate nekog k pravi sita u okolini Sumadije ? Sirna je 16cm a rupe su 5mm. Inace ovaj cikicar mi zovemo sip i ako nigde ne pise sip. Kad je jaka struja (cesto imamo problem.ako komsija.vari ili on melje) dvoje ne mogu da ga narane kolko guta...
f9310b8a4ebd5f648f5a743270c590f3.jpg
0f01bb83fa2ffb2b0f588069db72ac52.jpg
f504db6c75acefcc7c5b89d1b3ea7d08.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Нашао сам човека који прави сито у Доброј Води ( код великог поповића ) 3500 новоо сито по узорку.
9c6d63d826579bc775071d69a72025a6.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Perform Pozega su meni pravili svasta za moj čekićar.Ja im dostavio dimenzije i mere e-mailom,oni me pozvali da potvrde i da se dogovorimo oko detalja i gotov proizvod poslali brzom postom.Profesionalno i preporučujem ih.A imas i Potens perforaciju u Požegi.
 
Cuo sam za te firme iz pozege ali sam,se ipak odlucio za ovg majstora jer je ipak blizu. Inace covek ima dobru firumu i lokal u Jagodini a sito je kao saliveno a po nasoj zelji rupe su za malo vece.
Da li valja ovaj noz da se naostri brusilicom?
c8a80d21b25a115822a752e498f5e421.jpg


Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
nemoj ga ostriti brusalicom izgubice na cvrstini ,inace takav traktorski mlin koristim od 1978god.radi i danas samo je esembe boje neunistivi.
 
Ja sam te nozeve ostrijo brusilicom ,nesmeta nista,a kad se bas tolko pojedu da nemoze vise ,posaljem tu plocu koplet i stave mi nove nozeve,nisu skupi,tako da slobodno ostri,.
 
Nazad
Vrh