Predsetvena priprema zemlje

Na prvoj slici je najmladji Kiraj, najjaci je pa on radi sa dzakovima. Ja sam vozio MTZ, a najstarijem Kiraju se toliko svidja Massey pa moramo njemu da prepustimo da upravlja sa njim.
 
Bitno da je sloga kod Vas na prvom mestu.To mi se jako sviđa.Retko je danas videti domaćinstva poput Vašeg. :D
 
:D :cao: :cao: evo malo kako ja rajkovicom pripremam....tu sam iso drljacom a imt ide sa spremačem nazalost njega nisam sliko :ppozdrav: :ppozdrav: ...:
23qxt9t.jpg

21bitd3.jpg

313omrm.jpg

25hid8h.jpg

2m2je42.jpg

i59q42.jpg
 
:ppozdrav: :ppozdrav: To je slikano jučer...iso sam za deteljinu...spremat ispadala se kisa..ja sam isto mislio nista kad vidim sve komsije idu...ma reko ode i ja.... to je datum 7.4.2010..! :cao: :cao:
 
Evo od subote....prvo forterra i RAU UNIMAT 4,20:
5zr47q.jpg

I jedan video uradak:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=orh6isplxI0&feature=player_embedded[/youtube]
 
Imam jedno pitanje za iskusnije
Hteo bih jednu njivu na kojoj je prošle godine bio ječam da obradim ali samo površinski bez oranja.
Na njoj je ostala slama kako je kombajn bacao i ima malo korova, da li bi to moglo da se potanjira ili isfrezira ali da se ne skida slama? Nije mi bitna dubina obrade samo da se dobije čista i malo ravnija površina koliko toliko usitnjena.
Majstor koji bi to trebao da uradi me ubedjuje da mora slama da se skloni pa onda da se frezira, meni se to čini malo zaludnim jer bi onda morao da vraćam slamu, možda da se dvaput prodje sa frezom ili tanjirima?
 
dzionik je napisao(la):
Imam jedno pitanje za iskusnije
Hteo bih jednu njivu na kojoj je prošle godine bio ječam da obradim ali samo površinski bez oranja.
Na njoj je ostala slama kako je kombajn bacao i ima malo korova, da li bi to moglo da se potanjira ili isfrezira ali da se ne skida slama? Nije mi bitna dubina obrade samo da se dobije čista i malo ravnija površina koliko toliko usitnjena.
Majstor koji bi to trebao da uradi me ubedjuje da mora slama da se skloni pa onda da se frezira, meni se to čini malo zaludnim jer bi onda morao da vraćam slamu, možda da se dvaput prodje sa frezom ili tanjirima?
samo ti nadji neku sejalicu za direktnu setvu!
 
To mi ne igra jer ne bih sadio jednu kulturu nego bi probao desetak i većinu za zeleno djubrenje pa tek sledeće godine nešto. Pravim probu da vidim šta tu može lepo da raste bez puno nege a da nije zanimljivo za lopove.
Tako da mi treba savet kako obraditi a ne orati?
 
nisam siguran, al probaj sa rotodrljacom. jbga slama je problem glavni. a sledeci put ako budes bio u slicnoj situaciji trazi kombajn koji ima secku za slamu :cao:
 
Hvala na odgovorima
Kakav crni kombajn pa ja sam vikend seljak :)
Njiva bila u arendi godinama i niko nije imao da je obidje, uglavnom bi trebala da bude dobra zemjla pored reke na padini ali je baja upropastio, našao sam jedno stotinak boca od hemije po obalama.
Šta li mu samo znači to kad kaže "ma ja ne prskam ništa" naneo vetar flaše šta li...
Sumnjam da ovaj moj majstor ima rotodrljaču ili tarup al pitaću.
 
Razbacivanje slame i MAKING SEED BALLS

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dWyduWsoy8o[/youtube] mozda naj prihvatljivije
 
mityoo je napisao(la):
Tarupom razbaci slamu, pa onda tanjiraču i udri!
taj rad, a ako nema tarup onda sa nekom teškom tanjiračom, verujem da je slama polutrula ako je cele godine bila napolje
 
Nazad
Vrh