Predsetvena priprema zemlje

Sve zavisi do zemlje ali ko sto rekoh u delovima Backe gde je cernozem i lakse za obradu ravne S opruge + vise redova valjaka ali ne ovih krimler od privatnika...
 
Ako se radi u zimsko oranje boljeg nema od setvospremaca sa ravnim oprugama (naravno ako nije stajala voda) u to sam siguran (probao sam). A tamo gde je lezala voda tamo najbolje RD ili setvospremac sa S oprugama tanjiraca nikako...
 
Nisam ni ja stigao do njive,o tome i pričam,pa je orano u martu i aprilu.Bez prednje vuče kod nas jesenas i zimus niko nije radio.Inače znaš ti koji ja traktor imam ali ponoviću 5911,Na jednoj parceli sam orao i u maju jer se tek onda povukla voda.Eto ko nam je kriv.
 
Danas smo ovo od juce i prekljuce tanjirali jer nema bas puno vlage a brzo se susi zemlja.I danas bili ispektor rodic sa svojom rodbinom u posetu.
24on9l0.jpg
 
U svetu, (naprednom) se uglavnom ne ore niti ima predsetvenih radova, nego odmah direktno sejanje.
2pzjnef.jpg
j9wkdi.jpg
k46l3l.jpg
5cj9jc.jpg
33v0xgw.jpg
,
Fotke sa današnje konferencije o konzervacijskoj obradi u Barandi.
 
ajde molim te pusti me te price o naprednom svetu i EU gde se ne ore i nema predsetvene pripreme jos samo da nam serviraju pricu kako oni seju iz aviona satelitski navodjenog iz fotelje.
 
Imam zestoku diskusiju i veliku dilemu, pa bih molio za misljenje, slicno pitanje sam vec postavio ali ne potpuno. Dakle, da li se na parcelli na kojoj je bio kukuruz posle berbe moze sejati psenica ukoliko se parcela samo potanjira, imali veze kojim traktorom i kojim tipom tanjirace se to radi? Kod mene je u pitanju IMT 539, tanjiraca neka iz Osijeka iz 70-neke, veli narod dobra, teska :D. Da li se mogu oni staburci od kukuruza dovoljno usitniti tanjiranjem da bi se sejalo ili ipak mora to da se zaore? Ili na nekom zemljistu to moze da se radi a na nekom ne? Takodje me interesuje ukoliko je na parceli bila vec psenica da li mora da se ore ili samo tanjiranje, da bi opet sejao psenicu. Hvala unapred, moram da pitam ovakve stvari posto nemam skoro nikakvog iskustva.
 
Nije pozeljno posle psenice , da ponovo sejes psenicu , zbog plodoreda. Inace bez problema mozes sejati.

Posle obranog kukuruza , ne verujem da ces tu setvu moci da obavis bez oranja. Moras prvo da ores pa da sejes.
 
mocices da sejes i ako samo istanjiras,ali neverujem da ces moci sa 539 i tom tanjiracom da isitnis dobro.ja uvek sejem psenicu na istanjirano kukuruziste ali tanjiram velikom vucnom tanjiracom
 
Vlado , a dali posle beraca istarupiras jos jednom ili odma velika tanjiraca?
 
pa ne tarupam. kad berem beracev tarup to lepo istarupa dako da ne moram da tarupam ponovo nego predjem duplo preko toga ako moze ako nije mokro i ako se ima vremena,a ako vrsem onda posle to istarupam da bi se lepo usitnilo tanjiracom
 
Stricevi su radili (i rade) sa IMT 558 i nosenom tanjiracom od 24 diska (mislim da je OLT), na koju stave 2-3 betonska bloka + ponekad se popne jedan covek od 100+ kg :haha: . Koliko su ti blokovi teski, zaista ne znam, ali na krajevima podize se prednjica od traktora ako se ne stave tegovi od 100kg napred. 2 puta se predje njiva sa tanjiracom i psenica je uvek odlicna bila dobra.

@FensteBG
Mislim da sa 539 ne mozes da uradis zadovoljavajuce posao. Tako da bolje plati nekog sa vucom tanjiracom da ti odradi.
 
Dragan82 hvala na odgovoru. Vlado BB, znam da ne moze od jednom , nego sam mislio da se tanjira 2-3 pta za redom,za vucnu tanjiracu bi morao da pozajmim traktor od dede koji srce kao tenk,pa bi mi troskovi bili veci, a u neke njive ne bih ni mogao da udjem. Lako je vama u Vojvodini :D . Hvala na odgovorima, pozdrav.
 
Ne mozes sa 539 ili 533 nikada da istanjiras i odma da sejes. Nemoguce je to dzabe da probas. Da to moze ja bi prvi uradio.

Nema na cemu tu smo da se pomazemo.
 
A sa Rakovicom 60-65? Koliko ja kontam tanjiraca za te traktore je tek malo veca i teza? pa bi verovatno ucinak bio tek za nijansu bolji ili gresim? Ovo pitam kako bi pored nesto para ustedeo na vremenu jer zivim u BG pa da se ne cimam do sela stalno. Hvala jos jednom na odgovorima.
 
Nazad
Vrh