Prašenje krmača

Dal' je neko od kolega imao ovakav problem.
Sinoc mi se oprasila Joksir krmaca, ovo su joj treci prasici, izbacila je lozinu sve je proslo uredu
Ali od popodne se napinje i pozadi se vidi na cmar crevo, hoce da se potrgne, zvao sam sve veterinare u mom kraju i svi kazu da nema leka, jedino da je polivam hladnom vodom pozadi i to je to, al kazu tesko da ce preziveti.
Jeste li mozda imali ovako negativnih iskustava, mogu li joj nekako pomoci?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
90% да ће преживети. Тешко се враћа назад (пролапсус ректума) али ако се одради одмах може да успе. Обично се сам врати или дође до некрозе и тај део црева отпадне после пар недеља. Немој да јој дајеш пуно да једе.
Узрок је највероватније до хране односно токсина. Имам такав проблем код прасади од 15 кг. Узрок стартер а пре пар недеља и у суседном селу је био такав проблем на стартеру.
 
Ciji starter? Ja sam imao prosle godine taj problem kod jednog praseta i morao sam da ga zakoljem jer su se muve opasno navrzle i pretilo je da se ucrvlja. Ove godine mi se pojavilo kod jednog, ali se povuklo. Dajem samo Patentov starter.
 
Celu noc sam polivao hladnom vodom, i evo sada skoro da se ne napinje, reklo bi se da nece biti vise problema.
Hranu pravim ja sam
Prosle godine sam imao problema na jednom prasetu mi se to desilo oko 20kg a hranio sam ih Gebijevim starterom i kasnije groverom, jeli su po zelji.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
То је што је. Не можеш више урадити. Код крава када дође до пролапсуса препоручује се подизање пода тако да задњи део животиње буде виши од предњег дела.
 
Mozes li mi samo reci ako prezivi vise ne bi bilo preporucljivo ostavljati i dalje da se prasi?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Не вреди ти ризиковати. Не остављај је. На фармама је другачије оставиш је па шта буде. И још ако има хбрб број гледаш што дуже да поживи.
 
Koristim dohranu vec od drugog dana. U glavnom ako oprase 20kom imam uginuca do zalucenja u proseku 3kom. Ne prase uvek ovoliko. Prosli put 5kom oprasila a sad 23. Druga oprasila 17 prosli put othranila 17 a sad 20. Nema nekog pravila. Ali vidim da ima nekog pomaka od kad osemenjavam 3puta,naravno vestacki.
Ima dosta skartova ako oprase ovoliko mnogo prasadi i sitni su pa su dosta nejednaki....muku mucim sa mestom svakako a trebalo bi ih sortirati a ja za to nemam mesta pa onda je muka i veliki napreduju jako a mali zaostaju pa cak i duplo. Moram jos prosirivati ali trenutna cena me sprecava pa se borim kako znam i umem.

Послато са SM-J600FN помоћу Тапатока
Koja dohrana je u pitanju, jogurt, mleko?
I kako uspevaju svi da doje, jel ih delis mozda?
 
Potreban savet,oprasi mi se krmača prvopraskinja 12 komada,u roku od dva sata sve je uginulo,e sad,ono što me zanima,kakva je procedura sa krmacom,na šta obratiti pažnju,koliko čekati pa pustiti nerasta? Svašta mi se dešavalo sa krmacom ranijih godina,al ovako nešto još nikad.
 
Погледај прво прасад, да ли су угинули од пролива и какви су били на прашењу. Да ли су скичали, били живахни или једва живи.
 
За почетак како си хранио назимицу? Да ли су била мршава прасад, кичма и ребра се видела или редовно развијена.
 
Види са ветеринаром да је вакцинишеш против аујетски и парво вируса. Може бити и није она заражена него нераст или семе ако је вештачка оплодња била.
Она ће тражити после 3-4 дана кад остане без прасади.
 
Nazad
Vrh