Potrebno misljenje i savet

Mnogi od vas savetuju da se prasici zalucuju sa 28 do 32 dana ali da u tom periodu jedu oko 200g hrane.Moji prasici sada imaju 28 dana, ali jedu jako malo 1kg startera nemogu njih 11 da pojedu za nekoliko dana.Sa prihranom sam poceo sa 2 nedelje starosti ali oni samo pomalo brljave inace prasici su solidni i imaju oko 5 do 6 kg.Dali mogu da ih odbijem sa 32 dana jer se bojim da krmaca ne oslabi previse ako ih budem drzao do 6 nedelja kao sto sam uvek do sada radio.Prethodno leglo sam zalucio sa 6 nedelja, ali je krmaca malo oslabila i do danasnjeg dana nikako da udje u estrus.Zalucena je pre 25 dana, zato sam hteo sada da krmace zalucujem sa 32 dana kako mnogi sa forma savetuju.
 
To sto malo jedu znaci da je krmaca udojna i ima mleka dovoljno,te oni samo dopunjuju pomalo.Prasad se,knjiski,odbijaju sa 4-6 nedelja,zavisno od stanja i kondicije.Ako su dobri,i poceli da jedu,a krmaca da slabi,odlucuj ih.Nju nastavi da forsiras sa hranom i dalje, i trazice za par dana. :cao:
 
Na ovom forumu je neko napisao da je krmaci smanjio vodu na pola i da je krmaca automacki smanjila mleko sto je nateralo prasice da vise uzimaju hranu.Strah me ako sad zalucim prasad mislim da im zeludac jos nije spreman i da ce dobiti proliv.
 
To sam ja pisao.Krmaca ima uslovni refleks za mleko,kad doje i gurkaju ona uliva mleko u vime.Cim nedoje,ona presusuje,neka pre,neka kasnije.
Sto se tice proliva,hrana mora da bude uobrocena,50gr u prvih par dana po prasetu,pa lagano povecavanje.Onda neces napraviti problem.Inace ako se prejedu,ode sve niz noge ::namigivanje::
 
Poruka

Najbolje je ako prasici sisaju 8 nedelja. Posle treće nedelje dva puta dnevno. Tako krmača neće omršati mnogo a prasad napreduju dobro. Proverena stvar.
 
sarbanac je napisao(la):
Najbolje je ako prasici sisaju 8 nedelja. Posle treće nedelje dva puta dnevno. Tako krmača neće omršati mnogo a prasad napreduju dobro. Proverena stvar.
au ala ti momak preterujes, ma moze da sisaju i 12 nedelja i na pijac :haha: :haha: po svim do sada eksperimentima i knjige koje pisu jeste zalucenje 28 do 32 sve posle je reletivna stvar sta moze da bude sa krmacom ..pozz a proverene stvari .. smesno 8 nedelja ::lose::
 
4 ili 6 nedelja provereno nikada 5,ali svako radi po svome i ja to postujem.poz
 
Poruka

Probaj Grujane jedno leglo da sisaju 8 nedelja. Stavi troškove na papir pa ćeš i sam videti. Jedino šta gubiš je peto prašenje u dve godine. Trenutno gajim samo za sebe ali sam nekad ovako radio. Hranio sam prasad od 20og dana mešavinom kocentrata i obranog mleka. Sa 60 dana prosek 30kg pa i više. Kocentrat nije kupovni već prekrupa sojina sačma i premiks.
 
Poruka

Puno koječega i ja nisam verovao. Pošto već imaš krmače probaj jedno leglo pa onda objaviš svoje rezultate. Ako si zainteresovan za probu a treba ti nekih detalja rado ću pomoći.
 
Poruka

Ma svakako da svako ima svoj način rada. Nekad su mišljenja različita što ne znači da nisu ispravna. Ja uvek kad čujem nešto probam ako nije baš čista glupost. Kako god da radiš nema neke vajde od rada. Takva je situacija danas. A što se tiče mučenja krmače. Nije njoj nikakva muka da posle treće nedelje provede kod prasadi dva puta po pola sata.
 
KishRobert je napisao(la):
crni gruja je napisao(la):
Vecito se zalis na rad nekog urednika,a nisi kadar da kada postujes,da u tom postu ima nesto drugo osim i nista drugo sem smajlija!
Vec koji put ti se to desava!?
u cemu je problem, sto sam se slozio sa njegovim misljenjem .. pa moze i slika da kaze vise od ..hiljadu reci

Post je spojen: [time]1300486320[/time]
_________________________________________________
a zalio se nisam nikada .. malo si prezubio ..mislim
 
Imao sam i januaru problem sa uginucem prasadi otislo najvecih 7 kom iz legla jedno crklo i 6 zaklao, ostalo jos 6
simptomi su sledeci: oteceni ocni kapci oci blede prase baulja po oboru kao pijano kad padne nemoze da ustane, prvo sam nasao mrtvo ujutru drugi ga vec izgazili zovnem doktora on kaze samo dijeta cista prekrupa ugalj i seno lucerke uradim tako udjen uvece u svinjac jos dva bauljaju ja zovem doktora on kaze kolji, posto sam i ja isao u skolu za tehnicara mada me nikad nije zanimalo,ja uradim autopsiju praseta.
dodjem do cinjenica zeludac pun! creva skroz prazna i sa vidljivo popucalim kapilarima u zidu creva, zuc puna perikarp srcana kesa pukla i popucali kapilari na srcu u zelucu pocelo vrenje (upalila se hrana)
Zovnem drugog doktora koji radi na velikoj farmi ispricam rezultate autopsije i on kaze prevelika kolicina hrane sleb zeludac nemoze da svari hrana pocne da se kiseli krene alkoholno vrenje prace se ponasa kao pijano, pada u secernu ketozu skace mu secer i ono umire od ifarkta ( visok secer i visok pritisak od alkohola) pitam njega sta da radim pita me koliko imam kazem 10 on kaze dijeta i cesce obilazi i kolji svako kome sa jave simptomi.
I tako ja zaklah 6 malih prasica od po 25kg
 
imam problem sa jednom krmacom,pustam je vec cetvrti put ona trazi i dalje. Trazi na svakih 10 dana.Debela je mozda to smeta,prasila se samo 3 puta zao mi da je prodam ta je jedna od najboljih.
 
Nazad
Vrh