Postavljanje mreže kao zaštite od leda

Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

sasha je napisao(la):
lepo nema sta samo krajeve si mogao drugacije da resis vocke na pocetku i kraju reda su ti potpuno nezasticene jos jedanput svaka cast lep primer sta trba da radimo ako mislimo da unapredjujemo nase vocarstvo i sada sigurno mirnije spavas nocu
. Naprotiv, krajevi se sad tako rade. ja sam imao plan da vezem onako kao sto se svagdje moglo vidjeti.Kad su dosli perstavnici firme koja prizvodi mrezu rekli su sledece: vezali smo da prije godinu dana za ringove koji se postavljaju na metar od zemlje i dodje pokriveno i sa cela ali doslo je do pucanja mreze nako 6-7 god i to crne mreze koja je naj jaca. Pa su imali neki sastanak u Austriji i odlucli su da se ovako veze i vjeruju da ce ovako manje da puca jer je puno vise puta uvrnuta i svezana u cvor. iskrene ni meni se bas ne svidja taj izgled ali kad budem nabavljo mrezu sa sledecu parcelu kupicu mrezu sirine 2m pa cu je okaciti sa cela na gornju zicu i dobicu tu pokrivenost.
Post je spojen: [time]1248787175[/time]
_________________________________________________
markodim je napisao(la):
koliko te je kostala po ha mreza?
Radio sam to u 2 puta,prvi put sam postavio stupove,sidra,sajle i kape a sad sam kupio otatak. Bez stupova me kostalo nesto malo manje od 10000 eura po hektaru. Samo moram da kazem i svima bih preporucio ako ce to raditi da kupe i stupove. Kod mene su bagrenovi stupovi i nisu losi ali puno puno je teze raditii sa njima. Ako je amlo otisao u stranu mreza ne moze da se spoji ili negdje se zakaci za koru kreza pa se odmah poguzva i jos stotinu problema. Sad spremam jos 4 ha za sadnju ali cu prvu da udarim stupove i sve pripremim pa cu onda da sadim. Kupio sam betonske stupove za 2ha a za drugu parcelu od isto 2 ha borove inpregrirane. Dok se nesto ne pocne raditi i nezna se ali eto i ovo moram da kazem da je puno bolji borovi stup od drvenog a razlog je taj jer betonski kosta oko 10 eura i svi stupovi okolo moraju imati stope protiv potonuca koje isto toliko kostaju i jos se mora na 2 mjesta vezati kad se sidri i na kraju izadje preko 25 eura a drveni inpregrirani ni pola od toga
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Pozz!!!
Hmm, ja sam iz BL, znaci Gradiska je vrlo blizu. :)
10 000e/ha nije realna cijena...puno para, iskreno...
Ako moze malo vise info. o tome ko ti je to prodao/postavio?
Firma u kojoj radim se bavi prodajom i instaliranjem sistema protivgradne zastite u BiH...
Kada pricamo o cijeni, naravno, ona zavisi od situacije na terenu, ali se krece oko 7000e bez stubova...
Najbolja iskustva su, sa obzirom na cijenu, sa bagremovim stubovima od 4.2m duzine a cijena im je oko 6km/stub...
Imamo vise vrsta mreza i najskuplja/najkvalitetnija (15god garancije) je 0.62km/m2.
Kod ovih sistema, velicina parcele igra ulogu u vise aspekata.
Npr. 1ha je oko 14000km ali je za to cijena za pokrivanje 2000m2 oko 5000km...
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Naravno da mogu sve informacije. Firma je Agra Cakovec,cijenovnik mozes naci na njihovoj web adresi a radove u svom vocnjaku licno izvodim. Dobro sam ja upoznat ko sve prodaje na nasem trzistu sisteme protiv tuce a isto tako i ciji program zastupaju.tu u tvojoj cijeni nema logike,kad uznmes jednostavnu racunicu po jednom hektaru da treba 300 stupova a cijena za jedan betonski je oko 10 eura u prosijeku pocetni-unutrasnji i kad se jos na taj svaki pocetni stup doda ploca pritiv potonuca koja isto toliko kosta to izadje preko 4000 eura samo stupovi a gdje je jos 300 kapa pa 2,5 eura i samo 70 sidara po 9 eura i da dalje ne nabrajam sajle,zice, stezaljke i slicno. Znam ja da je mreza tu najjeftinija ali sitnice odnesose novac. Mozes li mi samo reci koje su povrsine pod uradjene vasim programom,gdje i kod koga ste sve izveli radove. Poznanajem skoro sve vocare u RS pa cu bas otici da vidim.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Pozdrav...Koliko ce biti stubova i sidara, te ostalog materijala, zavisi od oblika parcele, i te vrijednosti mogu znacajno da variraju, cak i do 20%...
Takodje si vidio da navodim drvene bagremove stubove (9-12cm i 12-15cm) kao najbolje rjesenje za vocare u RS-u,( naravno, zbog nedostatka para), sto znaci 300tinjak stubova x 6KM ( metar je ove godine bio 1.2km) cime je cifra oko 1800 km + prevoz, sto je daleko od 8000KM za betonske stubove koje navodis, a nisi ih ni ti postavljao, koliko vidim na tvojim slikama...
Sve u svemu, mozemo proci stavku po stavku, pa ces da vidis koliko si skupo platio, a slike sistema koje smo postavljali u Bijeljini breskva 1ha, selo Crnjelovo, Lukavac 2.5 ha, Gradacac 0.8ha i jos nekoliko mjesta u BiH cu da postujem kad budem u kancelariji...Tad cu da postujem i detaljnije podatke...
Kad sve saberes, kao i u drugim poslovima vezanim za poljoprivredu, postoji mnogo ljudi koji se bave razlicitim stvarima a cijene su nesredjene i iskustva je vrlo malo...
Ono sto je bitno, vezano za sisteme za zastitu od leda i sisteme za navodnjavanje, je da to nije Bozije slovo i da ljudi prave nauku od toga ali to je svojstveno ovim prostorima gdje ima svega vise od znanja...
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Sve je moguce,moze se njiva pokriti i obicnim sjenilom pa pricati kao da je mreza protiv leda, to kazem jer sam na nasim prostorima i to gledao. Moja iskrena preporuka je da se ne radi na bagremove stupove, ja ih imam i vec sam o tom pisao i jako je tesko raditi sa njima. Imam 2 ha sa betonskim i 4 sa borovim inpregriranim i najbolje,najmudrije i najlakse je raditi sa borovim stupovima. Iako navodis cijenu od 6km za jedan begremovi stup on izadje i preko 10 kad se uzme kako je tesko ga obraditi, pa na vrlo malo njih kapa da odgovara a svi znamo kako je on tvrd za obradjivanje. Drago mi je cuti da ima i kod nas firma koja tako jeftino prodaje opremu a eto ako je tvoja firma zainteresovana kod mene ima jos 6ha za pokrivati, stupovi su udareni i ta mi cjena jako dobro zvuci pa mozda i ostvarimo saradnju samo ako bude kvalitet materijala koji ja zahtjevam.
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Eh...običnom mrežom za zasjenjivanje...nismo djeca, mada si u pravu da to ljudi rade, ne poričem...
Odabir stubova je stvar ličnog odabira, tj. debljine novčanika, sa druge strane iskustva su različita, ukoliko si dobar poznavalac crnogoričnog drveta, onda možeš imati dobra iskustva sa borovim stubovima, a kod nas se često dogodi da ljudi uzmu bijeli bor ili jelu i.... ::lose::...5-6 god max...
Što se tiče kapa, njihov profil je od 8-15 cm, i to je raspon u kome se kreću bagremovi stubovi...
Slažem se da je najlakše uzeti gotove impregrirane stubove, ali, koliko ljudi je to u mogućnosti?
Ono što je najbitnije je da se mreža postavi a da se troškovi smanje, da se dobije garancija na kvalitetu materijala i to je to...
Što se tiče saradnje, uvijek smo za to, vrlo sam zainteresovan da vidim kako izgleda tvoja mreža a sa druge strane, mogu ponijeti uzorke, da vidiš kakvim kvalitetom raspolažemo...
Baš mi je drago da neko kao ti, razmjenjuje iskustva na netu, nadam se da ćemo se upoznati...
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Možemo se čuti preko PP da ne pricamo o biznisu na forumu a kapija je uvijek na voćnjaku otvorena za posjetioce. Često kod mene dolaze iz svih krajeva da se informišu o mrezi i pogledaju kako izgleda a inace je kod mene kancelarija od "Udruženje voćara Podgradci" (UVP) koje je ima najviše članova u RS i sad je preraslo u Republičko udružrnje i tu mnogo voćara skuplja a mnogi od njih su zainteresovani za savremeno podizanje zasada pa eto mozda mognemo pregovarati i u ime udruženja
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Kod mene trebaju doći da postave mreže. Slikam kada to bude.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Smij elio se znati ko ti rad u ciju program uzimas? Nemoj samo da raszvuces mrezu prije nego prodje opasnost od snjega!!!
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Dolaze mi neki Italijancici, nekakva razmjena preko lokalne agencije.
Najbolja stvar što neću platiti ništa. :sreca:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Došli Italijani i sve donijeli ali ništa od posla. Kiša, kiša i kiša. :kisa:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Fantasticno, jos samo 15.000 evrica,pa ne znam da li je u nesto potrebnije ulagati od te mreze,tako da bi bilo najbolje kada bi to dobilo prioritet u subvencionisanju, svi srecni svi zadovoljni,jos samo da ima sluha za sve to. ::svaka cast:: Gagi Jug Srbije koga je ubio grad i unistio sve ,meni konkretno vocnjake 90%, a neke delove 99% Pozdrav
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Zna li neko pošto je m2 protivgradne mreže i koje širine se mogu naći kod nas na tržištu?
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Тек када се помену паорске животне теме види се да нам свима треба једна ОЗБИЉНА организованост како би се сви сегменти (или скоро сви) нашег рада што боље искористили на прави начин.
ТРЕБА НАМ ЗЕМЉОРАДНИЧКИ САВЕЗ преко кога би куповали,продавали стицали нова знања ,имали заштиту
и............
Post je spojen: [time]1273692917[/time]
_________________________________________________
Противградну мрежу купујте макар и на парче и постављајте је .Тек када видите њен учинак биће вам јасно колики је њен значај.
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

slazem se u potpunosti da je osiguranje jeftinije ali za jednu godinu. Ali mi bi ako je nekako moguce da ekslpoatisemo jedan zasad puno godina, zato i mene interesuje koliko kosta kvadrat ili kako se vec prodaje. :sta: :sta: :sta:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Citao sam u literaturi oko tih protivgradnih mreza, pa na kraju se zakljucak svodi da ako u roku na svake 4 godine ne bude bar 1 tuca gradom to je promasena investicija, bacen novac....

Cene sam zaboravio, samo znam da sa konstrukcijom i mrezama za 1ha iznosi sada da ne lupam hiljade i hiljade evrica, ogroman novac....

Ali gdje su reoni podlezni gradu i tuci, oko vecih reka i jezera, mreza je svakako spas, i jos u velikim susama i velikim temperarturama leti se iste mreze otvaraju na vocnjaku i stite plodove od ozegotina...

Mreze se samo isplate ako se postave odmah u 1-2 godini u vocnajak, ako su vocnjaci stariji to se nikako ne isplati, takoda to sve opterecuje budzet kod podizanja novih zasada...

Bilo je toga na sajmu ali nisam pitao za cene
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Ja sam bas prinovio jos jednu parcelu od dvadesetak ari pa cu tu da investiram pod uslovom da nekosta vise od recimo 2 hiljade eura materijal. Koliko godina ta mreza moze da sluzi i od kog je ona materijala uopste? :sta:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Nislim da ako koristis svoje/bagrem/stubove mreza,sajle,kojekakve spojnice i sitnice ce ti izneti oko 2000€ za 20 ari mislim da se subvencionise ali bi trebalo da se raspitas :ppozdrav:
 
Odg: Postavljanje mreže kao zaštite od leda?

Drugari...Ja ću kratko.
Pretpostavimo da imate zasad jabuka i da vam je godišnji rod od 20-30t/ha( ništa specijalno, vidjao sam i manje i više).Sad to preračunajte u lovu, uzmimo npr 20 000kg x 0.25e, što iznosi 5000e, mislim da se svi možemo složiti da ne preterujem.Ako imate led, gubite rod+ formiranje rodnih pupoljaka za iduću godinu+ E.Amylowora ( ukoliko je kruška u pitanju) kao dodatak.Znači jednim ledom gubite dvogodišnji rod.
Ako imate M9 podlogu ( trenutno najbolja, bolje recimo najpopularnija) imate stubove, što znači da Vas sistem PG izadje od 6000-7500e, zavisno od terena, dužine redova i medjurednog rastojanja.
Jedan led i otplatili ste mrežu.
Za druge voćne vrste Vam mogu dati podatke ako Vas interesuje.
Ove godine sam postavio 4 u BiH i imam još 3, "al' ne da kiša"...
Pozdrav :cao:
 
Nazad
Vrh