Pomotehnika u vocnjaku

Može li neko da objasni " uvrtanje grana " ? Čitao sam na forumu da je to dobra i korisna pomotehnika ali ne znam način na koji se to radi. Bio bih zahvalan ako bi to neko objasnio nama koji to ne znamo. :osmeh:
 
Može li neko da objasni " uvrtanje grana " ? Čitao sam na forumu da je to dobra i korisna pomotehnika ali ne znam način na koji se to radi. Bio bih zahvalan ako bi to neko objasnio nama koji to ne znamo. :osmeh:
Teško je objasniti ali kada vidite biti će vam jasnije:osmeh:
Bitno je samo u kojoj se nalazi fazi grana i to je to da ima prijevod bilo bi lakše,treba se malo vježbati.
 
Teško je objasniti ali kada vidite biti će vam jasnije:osmeh:
Bitno je samo u kojoj se nalazi fazi grana i to je to da ima prijevod bilo bi lakše,treba se malo vježbati.


Hvala. Nisam ni znao da znam italijanski, razumeo sam tj. video sam na kraju snimka. Čitao sam o ovome na forumu ali evo sada zahvaljujući tebi vidim i kako se to i radi. Pozdrav. :ppozdrav:
 
Čoveče, kako ne isčupa granu? Ja sam na krušci hteo malo da povije granu i puče ko ništa na spoju sa deblom...mlada grana, jednogodišnja.
 
Imam jednu krusku koja nije jos pocela da radja i ja reko da probam to malo da ubrzam i povijem grane ali sada izbija milion mladara koji rastu u vis, sta treba da uradim da bi na tim povijenim granama pre dobio rod dal da kratim te mladare i ako da na koliko pupoljaka ili sta drgo da odradim ?.

 
Pa ti ćeš ovde više imati grana za kompletno izbacivanje, što i sada možeš uraditi, a one koje planiraš ostaviti, pinciraš!
 
uvrtanje grana
pozdrav
pročitao sam ovu temu i imao bih pitanje
kod vretenastog grma jabuke i kruške da li se uvrtanje grana radi kod sekundarnog razgranjenja?
pretpostavljam da se uvrtanje ne radi kod primarnog razgranjenja, osim ako će se grana za 2-3 godine vaditi na čep (kako je kolega Voćar napisao)
ja kod vretenastog grma prve 4 primarne grane ostavljam pod 45 stupnjeva, a ostale 4 grane pod 90, možda bih mogao ove gornje primarne grane uvrtati?
hvala
 
pozdrav svima
molim za savet, na mojim šljivama su mnogo izrasli novi lastari, šta da radim sa njima, da li jih več sada izbacujem ili da jih pinciram i koje?
ssa44138.jpg
[/IMG]
ssa44142.jpg
[/IMG]
ssa44138


hvala na odgovorima
 
Pogledaj PP, čeka te odgovor koji sam ja dobio. Pozdrav.

da li mozete i meni da prosledite taj PP , hvala :osmeh:
i ja imam problem sa mladim kruskama, novi mladari samo rastu , iz povijenih grana u vis, oko produznice kao metla po 3-4 nova , ne znam sta da radim ...
da li da sad ostavljam grane drugog sprata , ostale uklonim ili da to uradim kasnije?
 
koliko sam ja skužio ne treba povijanje raditi dok ne prestane rast mladice, znači povijanje treba napraviti početkom 6 mjeseca
i ja sam povijanje radio već u 4 mjesecu, pa vrh izboja još više okomito raste
dok god je izboj okomit on dobro raste,zatim ga saviti da zametne rodne pupove i to je to
ne treba žuriti sa povijanjem
nadam se da sam nekome pomogao
 
FruitBoy
user-offline.png



Odg: šljiva

Nema razloga za brigu. Super su šljive. Za sada pusti da rastu, lišće je mlado i fotosintetski veoma aktivno, i to treba da se iskoristi. Zakidanje može da se uradi, mada ja mislim da je još rano, te da će opet iz tog vršnog pupoljka krenuti novi porast (doduše, isti će biti dosta sporiji). Ja ništa ne planiram po tom pitanju da radim, osim što uklonim neku nasađenu granu koja mi uopšte neće trebati. Sve ću uraditi u drugoj polovini juna, a savijanje ostavljam za početak jula. Zaključio sam da je tako bolje, jer ako ih ranije savijem, tj dok još traje dužinski porast, vrhovi opet budu dosta visoko, iako je ugao grananja planiran.
Eto, nadam se da sam uspeo da pomognem
Pozdra :)

FruitBoy uvek ima pravi ogovor i rado pomaze ljudima, kao i mnogi drugi koji svojim savetima unapredjuju naša znanja. Zahvalan sam svima koji rado svoje znanje dele sa nama. Pozdrav.​


 
Pozdrav svim iskusnim i dobronamernim voćarima :) imam par pitanja: Dunja u prvoj godini, zasađena jesenas, ovog proleća sam skidao pupoljke sa donjeg dela stabla tako da sam ostavio više pupoljaka u gornjem delu stabla iz kojih je izraslo u proseku 5-8 grančica koje za sada fino napreduju, moje pitanje kada da počnem sa skidanjem-rezanjem, grančica koje su višak da bih ostavio 3-4 skeletne. Popričao sam na kratko sa čovekom koji je zaposlen na poljo.fakultetu u NS koji me je savetovao da ih ne diram do Novembra Decembra, dok opet voćari mi kažu da mogu i sada u toku vegetacije da skidam neželjene grane, e sad ne znam šta da radim?
Drugo pitanje da li ima potrebe na tim dunjama da se radi usmeravanje grana pomoću čačkalica ili drugogo priručnog sredstva.. ka dole, odnosno da li kod Dunje grane treba usmeravati ka dole pošto vidim da određen broj stabala ima grane koje idu strmo u vis ka nebu, i da li i ovde pomaže tehnika sa takozvanim Rovašenje- poluprstenovanjem iznad uspavanih pupoljaka na delu stabla na kojima mi fali grana da bih dobio pravilan oblik krune ?
Hvala u napred !
 
Ljudi, da li ima neko ko se bavi prodajom savijaca?
Kontaktirao sam nkoliko ljudi sa foruma, ali niko nema. Nemaju ni u atp irigation.
Treba mi oko 500 komada, pa ako neko ima, neka se javi.
 
Ja sam nedavno kupio od nekog lika iz Cacka sa oglasa, cena je vise nego odlicna 3 dinara mu je komad i sto se mene tice zavrsavaju posao dobro. To je ona varijanta koja se kaci samo na granu koja se povija na tri tacke a ne i za provodnicu.

Njegov telefon je 063/88-80-584 pa ako nekom znaci neka ga nazove.

Napomenuo bi da nemam nikakav interes da ga reklamiram tako da je telefon ostavljen ISKLJUCIVO u cilju da se ljudima pomogne jer je stvarno dobra cena za razliku od ATP-a i slicnih a ako post nije u skladu sa pravilima molim admina da ga skine.

Pozdrav...
 
Nazad
Vrh