Pomoć oko šljivika?

Godina je 2012,jesen,on je upisao u aprilu a dobio u novembru.Sad se upisuje da bi se dobilo na jesen,a moze i odmah da se dobije ko oce da sadi(zadnji voz-minut do 12).Jedino sto se menja garnitura vlasti u opstini,neka prepakivanja pa na kraju ne bude nista.

Bravo talianu,mislim da pise "sekretarijat".:bravo:
Slabije mi idu te stvari jer nisam registrovan pa ne dolazim u dodir sa poljoprivrednom papirologijom.
 
Pozdrav svima!

Ove jeseni planiram mali zasad sljiva,oko 80 komada na povrsini 12ari,uglavnom za svoje potrebe iz hobija i ljubavi.Posto mi je parcela siroka samo 10m resio sam,uz pomoc nekoliko ovdasnjih forumasa, da sadim u dva reda a rastojanje izmedju redova ce biti 5 m da bi mi ostalo da komsija po 2.5m te da bi to mogao lepo obraditi (imt 539 i tanjitraca). Molim sve vas koji imate sljive da mi date svoje misljenje o razmaku u redu. Takodje bih voleo da cujem sta vi iskusniji mislite da li da sadim Stenley ili C.rodnu? Sljive bi koristio iskljucivo za rakiju i svoje potrebe.Posle cu vam postaviti jos neka pitanja,hvala unapred na odgovorima.
 

Pozdrav krcinac,hvala ti na savetu. C. rodna mi je bila prva varijanta prvenstveno zbog svog kvaliteta za rakiju ali i zbog toga sto je samooplodna pa mogu da posadim samo nju. Posto zivim u kraju koji i nije bas vocarski a skoro svi imaju po neku sljivu,te su sljive jako zapustene i dobrim delom zarazene virusomk sarke. Zbog toga se i javila dilema ona ili Stenley koji je bar malo tolerantan.
Sta mislis o razmaku?
 
u tvom slucaju ne mora da ides sa gustom sadnjom, posto ces verovatno da treses .bice ti i jednostavnije za rezanje. eventualno da ides na gustu sadnju u redu a kasnije u 10-12 godini da vadis svaku drugu. sto ce ti povecati troskove nabavke sadnica i sadnju ali ces da iskoristis prostor dok se na naravi pun sklop. stim da ti rastojanje izmedju redova bude 5m. prosle jeseni bila je u ponudi sljiva jojo (okolina drenove-konjuha) cene sadnica su iste tako da mozes da se raspitas malo. ne secam se tacno sad rasadnika koji je imao u ponudi to naravno ako je stanje sa sarkom bas toliko alarmantno i ako hoces da ides na siguricu, ima ovde ljudi iz tog kraja pa ce mozda neko od njih da zna ko ima tu sljivu u ponudi.
 
ventualno da ides na gustu sadnju u redu a kasnije u 10-12 godini da vadis svaku drugu. sto ce ti povecati troskove nabavke sadnica i sadnju ali ces da iskoristis prostor dok se na naravi pun sklop.

Može ali da li se baš isplati?

Prvih par godina ionako nema nekog ozbiljnijeg roda pa ni gusta sadnja, a posebno na relativno maloj površini neće doneti neku značajnu količinu radže.
A mislim i da bi se moralo i pre 10 12 godina proređivati, pre bi trebalo da sklopi na razmaku 5x5.
Znači da bi tek par godina imao tu prednost većeg roda u gustom sklopu na toj površini.
E sad da li se to isplati ???
Posebno da li se isplati ako se ima u vidu komplikovan posao proređivanja, kud sa onim stablima, sa rupama i žilama koji ostaju..sve je to dosta zahtevno.

Ovo je naravno samo drugo mišljenje, a nikako negiranje onoga što je krcinac naveo. (znam ja da to krcnac zna, nego zbog ostalih da naglasim ipak :)
Svakako da je moguće i jedno i drugo a ti Milane vidi šta ćeš, ti odlučuješ ;)
 
Pa morao bi to da smatraš ipak nekim gustim sklopom, što znači da budeš spreman na sve ono što gust sklop podrazumeva, (više rada, ulaganja) a da li za to ima potebe ako se sadi šljiva koja će se koristiti isključivo kao sirovina za rakiju....?

ja sam inače, da to naglasim, protivnik sađenja šljive na dženarici u gustom sklopu, izuzev ako se radi o stonim sortama i o plasmanu sveže šljive za konzum, pa računaj s tim kad budeš čitao ovaj komentar :)
 
Hvala,znao sam da ce se znalci javiti pre ili kasnije :)

Smatrajte da smo sa razmakom zavrsili,ostavicu jos da mi se slegnu sve informacije a sada bih vas molio da predjemo na sortu.
Iskreno,malo se bojim sadnje Cacanske rodne,samo zbog sarke,pa mi je dilema sledeca Stenley ili Cacanska lepotica?
 
Poslednja izmena:
Imam oko 0.2 ha zemlje na kojoj raste trava a ni ona mi netreba. Mislim da posadim šljivu pa imam neke dileme. Zemlja je ilovača sa blagim nagibom. Kopao bi rupe pa u njih malo izmješao plodnije zemlje. Ono što me muči je šta će biti sa vodom kad padne jaka kiša? Dali će te rupe djelovati kao bazen i zadržavati vodu koja će udaviti korjen ili će u suši djelovati povoljno jer će voćka imati zalihu vode?
 
Vidim iskusni forumasi mnogima pomazu pa da pitam posto procitah na nekom forumu neko rece da cac. rodna jednu god rodi dobro pa onda jednu ili dvije slabo ili nikako.Mislim daje sadim ali sam u dilemi.
 
Imam oko 0.2 ha zemlje na kojoj raste trava a ni ona mi netreba. Mislim da posadim šljivu pa imam neke dileme. Zemlja je ilovača sa blagim nagibom. Kopao bi rupe pa u njih malo izmješao plodnije zemlje. Ono što me muči je šta će biti sa vodom kad padne jaka kiša? Dali će te rupe djelovati kao bazen i zadržavati vodu koja će udaviti korjen ili će u suši djelovati povoljno jer će voćka imati zalihu vode?


Pokusavam da razumem sta si napisao. Zar u te rupe koje budes iskopao neces saditi sljive?

- - - - - - - - - -

Vidim iskusni forumasi mnogima pomazu pa da pitam posto procitah na nekom forumu neko rece da cac. rodna jednu god rodi dobro pa onda jednu ili dvije slabo ili nikako.Mislim daje sadim ali sam u dilemi.

Ja imam cacansku rodnu, radja svake godine, neke manje neke vise. Od svih sljiva cac.rodne koje imam samo jedna je podbacila tj uopste nije rodila. Videcemo kako ce ubuduce biti.
 
Pokusavam da razumem sta si napisao. Zar u te rupe koje budes iskopao neces saditi sljive?

Da. Sadiću šljive. Pošto je ilovača kroz nju voda sporo prolazi pa se bojim da će stajati predugo i udaviti korjen jer nema zraka. Kada bi je uzorao razbio bi površinski sloj i ona bi djelomično (dubina do koje je uzorano) otekla ali ovdje se radi o ledini.
 
Imam oko 0.2 ha zemlje na kojoj raste trava a ni ona mi netreba. Mislim da posadim šljivu pa imam neke dileme. Zemlja je ilovača sa blagim nagibom. Kopao bi rupe pa u njih malo izmješao plodnije zemlje. Ono što me muči je šta će biti sa vodom kad padne jaka kiša? Dali će te rupe djelovati kao bazen i zadržavati vodu koja će udaviti korjen ili će u suši djelovati povoljno jer će voćka imati zalihu vode?
Не знам колике ћеш рупе копати?

- - - - - - - - - -

Је ли земља икад орана?
 
Da. Sadiću šljive. Pošto je ilovača kroz nju voda sporo prolazi pa se bojim da će stajati predugo i udaviti korjen jer nema zraka. Kada bi je uzorao razbio bi površinski sloj i ona bi djelomično (dubina do koje je uzorano) otekla ali ovdje se radi o ledini.

Nista te ne razumem. Hoces da kazes kad posadis sljive da ce ih udaviti voda?
 
Фркани, навуци пјеска и ђубрета, нађи неки велики трактор у Дубици или Добоју и узори дубоко. Ако ти је то скупо онда посади као дрво па шта роди нек роди.
 
Nista te ne razumem. Hoces da kazes kad posadis sljive da ce ih udaviti voda?

Da. Na to mislim. Ili će ih udaviti ili će imati ispod sebe bazen što bi bilo dobro za sušu.
U svakom slučaju hvala svima koji su pokušali da pomognu. Ne strepim ja previše od toga šta će biti ali onako razmišljam pa da čujem i druga mišljenja.
Rupe sam mislio izbušiti. Pošto nemam veće svrdlo od 50 cm mislio sam da izbušim dvije tri jednu do druge pa ih ašovom spojim u jednu veću. Dubina bi bila oko 70 cm. U te rupe bi ubacio osim one zemlje koju izvadim i malo druge plodne zemlje i naravno stajnjak. Voda od kiše bi lako prošla kroz tu nasutu zemlju ali bi se zadržala u rupi kao u sksiji bez onih rupa na dnu.
Zemlja je orana prije nekih 25 godina. Kupio sam neko manje imanje prije 7 g za neke druge potrebe a ta parcela je ostala nekorištena pa se mislim da nešto posadim. Dosad sam davao da neko pokosi travu džaba, ali i to nekad hoće nekad neće.
 
Nikako nemoj da ores na 60 cm, jer ces izbaciti kamenje sa dubine na povrsinu i upropastiti zemljiste. Resenje je u podrivanju na tu dubinu. I ja bih licno rupe kopao rucno, jer na takvom zemljistu burgija pravi zid, i onda bi dobio saksiju bez rupa.... P.S. Ja bih tako uradio...:)))
 
Da. Na to mislim. Ili će ih udaviti ili će imati ispod sebe bazen što bi bilo dobro za sušu.
U svakom slučaju hvala svima koji su pokušali da pomognu. Ne strepim ja previše od toga šta će biti ali onako razmišljam pa da čujem i druga mišljenja.
Rupe sam mislio izbušiti. Pošto nemam veće svrdlo od 50 cm mislio sam da izbušim dvije tri jednu do druge pa ih ašovom spojim u jednu veću. Dubina bi bila oko 70 cm. U te rupe bi ubacio osim one zemlje koju izvadim i malo druge plodne zemlje i naravno stajnjak. Voda od kiše bi lako prošla kroz tu nasutu zemlju ali bi se zadržala u rupi kao u sksiji bez onih rupa na dnu.
Zemlja je orana prije nekih 25 godina. Kupio sam neko manje imanje prije 7 g za neke druge potrebe a ta parcela je ostala nekorištena pa se mislim da nešto posadim. Dosad sam davao da neko pokosi travu džaba, ali i to nekad hoće nekad neće.

Nije svako zemljiste za voce.

Nemoj da ores, samo iskopaj rupe i sadi. Ilovaca drzi vlagu nece se nista osusiti. Kad se ne osusi trava koja je plitkog korena nece ni sljiva.
 
Nazad
Vrh