Poljoprivrednik bez zemlje i mašina

Mikiroy

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Jul 2022
Poruka
12
Lokacija
Batajnica
Pre svega pozdravljam sve članove foruma.
Ja sam Miroslav iz Batajnice i često čitam ovaj forum. Poljoprivreda mi je izuzetno zanimljiva, možda iz razloga što sam
rado sa mojim dedom radio mnoge poslove na selu. Posebno sam voleo sve radnje sa traktorom. Shvatio sam da poljoprivreda nije lak posao,
ali mi se sviđa iz razloga što sam shvatio da je poljoprivrednik na neki način slobodan čovek, za razliku od ljudi koji rade u firmama. Pozitivna stvar je što žive van gradskih gužvi i svega negativnog što veliki gradovi nose sa sobom.
Ja kao klasičan kancelarijski pacov, koji radi u državnoj firmi, znam mnoge loše strane toga posla, a posebno čeznem za mirom i prirodom.
Pala mi je na pamet ideja da uzmem u zakup zemlju, kupim repromaterijal i nađem nekoga ko bi mi sve uslužno uradio. Makar za početak bi bilo tako.
Ukoliko bi mogao na taj način da zaradim nekoliko godina za redom, verovatno bi krenuo sa procesom preseljenja na selo i kupovinom mašina.
Imam 48 godina i nisam u cvetu mladosti, ali ježim se varijante da moram još 17 godina da provedem u kancelariji u centru Beograda, do penzije.
Zanima me šta mislite o toj ideji.
 
Pozdrav i tebi Miroslave razumem tvoja razmisljanja jer svakom je svoj krst najtezi.
Probaj , pokusaj ali posao ne napustaj moj ti je savet, posebno sto si kako kazes u drzavnoj firmi.
Uporedi samo za 17 godina koliku ces ti penziju primati sa drz. osiguranjem ,a koliku poljoprivrednik tvoje generacije.
Ja se nebih bas usudio da od gotovine pravim veresiju.
I samo da znas jesi na poljoprivredi sam svoj gazda, ali i to da je najgore biti sam sebi poslodavac.
I poljopr. je sve samo ne posao bez stresa ,ne znam koje teme pratis ali prelistaj malo temu o vr. prilikama ili cenama (zitarica ,voca ,stoke) pa ces zakljuciti da od poljoprivrednika zavisi samo kako ce nesto proizvesti a sve ostalo je u todjim rukama Bozijim ili mafijaskim.
Sta ti je sa dedinim imanjem i mehanizacijom?
 
Ne bi ja napuštao posao. To je sigurno. Razmišljao sam o tome kao o dodatnom poslu, a ako bi baš krenulo, razmišljao bi o tome ozbiljnije.
Što se tiče penzije, ona mi je ovde zagarntovana, jer imam već 27 god. staža i kada bi odradio do kraja svog radnog veka, ona bi bila solidna. Bilo bi nepristojno kukati kako mi je teško na poslu, bukvalno je kao na seriji "Državni posao" ali ljudi moji to itekako dosadi. Neki dan prokomentarišem sa kolegom kako se bukvalno nalazimo u kutiji (kancelariji) sa svetlom odozgo po ceo dan. Baš kao pilići u kutiji. Zid je sa jedne strane stakleni, prozori se ne otvaraju i kad je vrućina, navučemo one trakaste zavese, upalimo klimu i ne vidimo ništa. Svidelo mi se što imam dvoje rođaka u Vojvodini koji su od nule došli do ozbiljnih poljoprivrednika (ratara) Opet kažem, rad i kretanje u prirodi, beg od beogradskih gužvi i nervoze, komunikacija sa običnim čovekom, a ne sa snobom, nešto je što me baš privlači.
S druge strane svestan sam, mada sigurno ne u dovoljnoj meri i poteškoća sa kojima se poljoprivrednik suočava. U ovako nestabilnoj državi, sve je to neka vrsta kocke.
Dedino imanje i mehanizacija je nažalost ostala u Krajini (HR) Selo koje je imalo 500 stanovnika sada ima 4.
 
Pozdrav Miroslave i dobro došao na poljoinfo forum.

Ima tu dosta opcija, ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, pčelarenje, seoski turizam i tako dalje.

Samo prikupljaj informacije i oprezno počnu, bez zaletanja.
 
Pozdrav Miroslave i dobro došao na poljoinfo forum.

Ima tu dosta opcija, ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo, pčelarenje, seoski turizam i tako dalje.

Samo prikupljaj informacije i oprezno počnu, bez zaletanja.
Nekako mi je najprivlačnije ratarstvo, ali tu treba mnogo ulaganja, velike površine, samim tim i rizik povelik. Kod ratarstva mi se sviđa što se maltene sve obavlja mašinama. S druge strane voćarstvo i povrtlarstvo zahtevaju manje zemlje i mašina, ali puno rada rukama.
 
Za cistu zaradu 20.000 eur godisnje treba mnoooooogo znoja da se prolije pod uslovom da imas gde i sa cim da ga prolivas.. Ako kreces od nule to ces jako tesko dostici. Da ne ispadne da te odvracam od poljoprivrede ali napraviti te pare godisnje, u proseku, nije ni malo lako u ovom poslu.. Ako nastavis da citas forum do skidanja kukuruza videces da ce neki clanovi pisati o tome da su na nuli ili u minusu pa ti sad zamisli za nekoliko godina das otkaz, kupis masine, zemlju, ulozis sve sto imas i ocekujes neku godisnju zaradu nek bude i 10k evra, i ne dobijes nista.. Moras i o tome razmisljati, to se u poljoprivredi moze vrlo lako desiti, ne znam kako ti izgleda sa strane kad gledas jer kad se povrsno sabira i mnozi onda se dodje do racunice koju i ministar ima a nikad se nije bavio poljoprivredom, realnost je malo drugacija.. Moj savet je da probas nesto sitno, da vidis kako je to i kolika je zarada za koliko cimanja i onda ces sam shvatiti koliko se isplati, pametan si covek. ;)
 
Ja sam 20.000 dao samo kao primer.Ne bi se zaletao ispočetka. Razgovarao sam sa rođacima koji rade 70ha i 150ha. Prilično su mi detaljno objasnili sve, ali ja ne mogu baš reći da sad mnogo znam, samo na osnovu njihove priče i iščitavanja raznih tekstova i foruma. Oni da bi dostigli ono što imaju, bile su potrebne godine i godine. Svestan sam da koliko god da probam ispočetka, sve zavisi od toga kakva bi bila godina. Moja gruba računica je sledeća. Ako bi uzeo zemlju u zakup, kupio repromaterijal i platio usluge, sa 6,5t pšenice po ha, bio bi na nuli. Sa 9t već bi bilo neke zarade. Svi vi bolje znate od mene da je to neka vrsta kocke. Znam isto tako da je teško naći pouzdanog čoveka za usluge. Nisam pametan.
 
Poslednja izmena:
A dal su ti rekli da si u poljoprivredi večiti ponavljač, svaake godine u prvi razred,
 
A dal su ti rekli da si u poljoprivredi večiti ponavljač, svaake godine u prvi razred,
Moglo bi se tako reći.
Ipak, kada gledam ove moje pomenute rođake, oni su definitivno ozbiljno napredovali od pada Krajine. Verujte ovde su došli bez ičega. Čak su im i traktori ostali u oluji. To je naravno sve rezultat vrednog rada i pametnog planiranja, koliko ovde uopšte može da se planira. I onaj ko je u gradu imao vrlo ozbiljan posao, ne može im ni prići svojim kapitalom. Imali su svest da je zemlja jedina realna vrednost i počeli su postepeno da je kupuju dok je još bila povoljna. Naravno, uzimali su i u zakup i još uvek uzimaju. Mislim da je sada uopšte ne kupuju, jer ove cene su ludilo.
Naravno, oni su u Vojvodini i tu je situacija za nekim napredovanjem bila drugačija nego u ostatku Srbije. Jednostavno, kvalitetnija zemlja i bolji prinosi. Ispočetka su malo mešali i ratarstvo i povrtarstvo. Sad su u potpunosti ratari, osim što brat od tetke seje dosta lubenica i kaže da je zadovoljan prihodima od istih.
 
Pa vidi druže u Batajnica Zemunu i okolnim mestima sam baš radio u vreme oluje i posle, svi ama baš svi su doneli neki kapital i pravili se jadni, i dan danas su izbeglice i primaju pomoć.
Jedino oni ljudi što su u kolektivnim smeštaju e oni su prave izbeglice.
Pozapošljavljli su se po javnim firmama sa svedocima da imaju diplome, ali su izgorele, mogao bih pisati celu noć.
Vuku jedne druge, po uzimali hrvatske pasoše itd itd...
 
Poslednja izmena:
Pa vidi druže u Batajnica Zemunu i okolnim mestima sam baš radio u vreme oluje i posle, svi ama baš svi su doneli neki kapital i pravili se jadni, i dan danas su izbeglice i primaju pomoć.
Jedino oni ljudi što su u kolektivnim smeštaju e oni su prave izbeglice.
Pozapošljavljli su se po javnim firmama sa svedocima da imaju diplome, ali su izgorele, mogao bih pisati celu noć.
Vuku jedne druge, po uzimali hrvatske pasoše itd itd...
Previše generalan pogled na tu situaciju, nije tačan.
Tako bi zvučalo generalno i ka bi se reklo da su ljudi koji su bili Batajnici Zemunu i slično bili svi u svađi i svi radili jedni protiv drugih. Tad došle izbeglice koje pomažu jedni drugima i sve preuzeli. Ovo je isto generalna hipoteza da su oni koji su bili tu više želeli da komšiji crkne krava nego da pomognu, što je opet generalisanje i nije tačno.

U svakom slučaju sa ljudima nebitno da li domaći ili dođoši je zadovoljstvo raditi. Sa neljudima nebitno koje fajte je svakako muka se i pozdraviti, a kamoli nešto ozbiljnije.
 
Previše generalan pogled na tu situaciju, nije tačan.
Tako bi zvučalo generalno i ka bi se reklo da su ljudi koji su bili Batajnici Zemunu i slično bili svi u svađi i svi radili jedni protiv drugih. Tad došle izbeglice koje pomažu jedni drugima i sve preuzeli. Ovo je isto generalna hipoteza da su oni koji su bili tu više želeli da komšiji crkne krava nego da pomognu, što je opet generalisanje i nije tačno.

U svakom slučaju sa ljudima nebitno da li domaći ili dođoši je zadovoljstvo raditi. Sa neljudima nebitno koje fajte je svakako muka se i pozdraviti, a kamoli nešto ozbiljnije.
Uopšte nisam imao nameru da bilo šta generalizujem. Samo sam naveo da su ljudi lepo uspeli da se izdignu od nule, radeći poljoprivredu. Moja konstatacija nema nikakve veze sa ljudima odavde i odande. Vredni ljudi imaju izgleda za uspeh i ne bi voleo da se ovo pretvori u prepucavanje na regionalnoj osnovi. Svuda postoje vredni i lenji, ljudi i neljudi itd.
Ne znam zašto si po mom prethodnom postu izvukao drugačiji zaključak.
 
Previše generalan pogled na tu situaciju, nije tačan.
Tako bi zvučalo generalno i ka bi se reklo da su ljudi koji su bili Batajnici Zemunu i slično bili svi u svađi i svi radili jedni protiv drugih. Tad došle izbeglice koje pomažu jedni drugima i sve preuzeli. Ovo je isto generalna hipoteza da su oni koji su bili tu više želeli da komšiji crkne krava nego da pomognu, što je opet generalisanje i nije tačno.

U svakom slučaju sa ljudima nebitno da li domaći ili dođoši je zadovoljstvo raditi. Sa neljudima nebitno koje fajte je svakako muka se i pozdraviti, a kamoli nešto ozbiljnije.
 
Najbolje se ti obrati tim rodjacima da te oni detaljno poduce, onaj ko za 25-30 godina stekne imovinu od 2 miliona evra sigurno zna sta treba raditi.
 
Najbolje se ti obrati tim rodjacima da te oni detaljno poduce, onaj ko za 25-30 godina stekne imovinu od 2 miliona evra sigurno zna sta treba raditi.
Iz tvog posta se vidi neka zavist ili možda neveruješ u ono što sam pisao.Ne znam kako si došao do 2 miliona eura? Manji deo zemlje koju obrađuju je njihova.Ono što je tačno da su oni lepo napredovali od poljoprivrede i to je jedino što sam rekao. O političkom angažovanju i bilo kakvim mutnim radnjama nema govora. Verujem da su još u nekim kreditima. Radi se o dve porodice na suprotnim stranama Vojvodine.
 
Uz dobru nameru da prodiskutujem na poljoprivrednom forumu o poljoprivredi, diskusija je otišla u drugom smeru. Ne bi više. Bio bi zahvalan moderatorima ako bi obrisali temu.
 
Ja sam 20.000 dao samo kao primer.Ne bi se zaletao ispočetka. Razgovarao sam sa rođacima koji rade 70ha i 150ha. Prilično su mi detaljno objasnili sve, ali ja ne mogu baš reći da sad mnogo znam, samo na osnovu njihove priče i iščitavanja raznih tekstova i foruma. Oni da bi dostigli ono što imaju, bile su potrebne godine i godine. Svestan sam da koliko god da probam ispočetka, sve zavisi od toga kakva bi bila godina. Moja gruba računica je sledeća. Ako bi uzeo zemlju u zakup, kupio repromaterijal i platio usluge, sa 6,5t pšenice po ha, bio bi na nuli. Sa 9t već bi bilo neke zarade. Svi vi bolje znate od mene da je to neka vrsta kocke. Znam isto tako da je teško naći pouzdanog čoveka za usluge. Nisam pametan.
Za tebe je vocarstvo, nemam nekog iskustva ali cujem po nesto. Napravis sebi vocnjak, navodnjavanje i za koju godinu vikendicu. Mozda nije neka zarada kao sa ratarstvom ali nemas toliko briga. Prosla je to vrijeme kad su se veliki izgradili
 
Nazad
Vrh