Polana

Danas sam izvadio par sadnica koje nisu nikle...

Sve su trule !

Zna li neko zasto?

Da li je greska do mene u sadnji ( mada sam sve isto sadio ) ili su same sadnice bile lose?
 
Da se i ja pridružim raspravi. Od 1000 sadnica Polane primilo se svega oko 550 tako da sam jako nezadovoljan jedino me tješi to što je dosta sadnica potjeralo po 3-4 novih tako da na jesen mogu presaditi gdje fali....
Da li tko ima kakvu ideju kako se riješiti korova u malinjaku, jučer nam je bilo četvrto okopavanje ove godine?

a7jf.jpg


xptu.jpg


zu3e.jpg
 
Ja ne kopam nego cupam...tako da ga uglavnom vise nema...










Evo i slika sadnica koje se nisu primile...




















Inace, postavio sam pitanje coveku od koga sam kupio sadnice...i evo vec neko vreme ( 10 - 15 dana ) nema odgovora... Valjda ce se javiti... Dobro je da sam bio skeptican, pa ne kupih planiranih 2000 sadnica...
 
I mene interesuje cena,da li nju placaju vise nego Vilamet,inace ja jos nisam poceo berbu.Polanu sam zasadio proletos (oko 1000 komada),i 99 posto je se primilo.Neverovatno je koliko brzo rastu,i odlicno su rodile.
 
Kod nas ne da je ne placaju više nego je niko i ne otkupljuje a navodno smo prestonica maline.Ne vidim razlog i zašto bi bila skuplja od villameta kada je po svim svojim nutritivnim karakteristikama daleko iza njega.
 
Kod nas ne da je ne placaju više nego je niko i ne otkupljuje a navodno smo prestonica maline.Ne vidim razlog i zašto bi bila skuplja od villameta kada je po svim svojim nutritivnim karakteristikama daleko iza njega.
Neiznosite bilo kakve neistine da se ne otkupljuje u arilju polana, danas kontaktirao jednu hladnjacu iz lipolista a iz arilja je vlasnik koji ima ispostavu i u lipolistu i otkupljuju je naravno i u Arilju cena 200 din. pare na blatobran::novac::.
 
Gospodine u Arilju malinu bilo koje sorte sem mikera ne možete predati za keš po ceni većoj od 180 din.,to odgovorno tvrdim jer ja nemam potrebe da kontaktiram fantomske hladnjačare iz lipolista čiji su vlasnici navodno ariljci,ja igrom slučaja živim u Arilju i smatram da sam bolje informisan od Vas.I molim Vas recite mi ime vlasnika te hladnjače iz Lipolista koji je ariljac.Ida zaboravih da napomenem,u Arilju ima možda 5 struka polane ukupno pa verovatno zbog toga nije neka navala sa otkupom.
 
Gospodine u Arilju malinu bilo koje sorte sem mikera ne možete predati za keš po ceni većoj od 180 din.,to odgovorno tvrdim jer ja nemam potrebe da kontaktiram fantomske hladnjačare iz lipolista čiji su vlasnici navodno ariljci,ja igrom slučaja živim u Arilju i smatram da sam bolje informisan od Vas.I molim Vas recite mi ime vlasnika te hladnjače iz Lipolista koji je ariljac.Ida zaboravih da napomenem,u Arilju ima možda 5 struka polane ukupno pa verovatno zbog toga nije neka navala sa otkupom.
Nisam ga pitao ko je vlasnik, niti me zanima samo nek on plati mada ni ne predajem tamo nego mi dolaze kuci. Naj verovatnije ce ici sve za Beograd a pare ::novac:: na sto posto i ja nemam bas neki blatobran pa da nepadnu... Glamange zovi me ako ces predavati kod mene ima interesanata za sledecu nedelju da se krene sa otkupom, dok se kvota nije popunila pare na ruke odma....
 
bocky, nisi u pravu za hladnjaču.
U Lipolistu hladnjaču ima Jugotrejd Toma Petrovića, i to već nekoliko godina.
I nije on jedini Ariljac koji ima i hladnjačicu "na strani".

A za Polanu mislim da si u pravu ali bih ipak zamolio jokisica (ako ima vremena) da napiše, po njegovom mišljenju, koje su prednosti Polane, par reči samo, mislim na osobine koje on smatra za prednost, ne šta piše po prospektima.
Da li bi mogla po tvom mišljenju da to bude sorta koja bi bila makar dopuna ako ne zamena Vilametu, i da li je isplativija od Mikera. Ukus,oblik i slično je stvar tržišta, šta kupci traže to će i dobiti, ali prinos i troškovi su ono što me zanima. Vidim da dosta ljudi kaže da je prednost na primer to što se duže bere ali to je u redu za onog ko ima mogućnost da malinu prodaje u svežem stanju i ostvari veću prosečnu cenu, u suprotnom, za onog ko zamrzava to znači veći trošak branja, zaštite, navodnjavanja, itd. Prinos kod nas koliko vidim nije (rekao bih) ni na nivou Mikera a ni blizu Vilameta. Zato sam pomalo zbunjen što se toliko priča o Polani a još ne vidim neku njenu bitnu prednost ili poseban kvalitet.
Rekao bih da je ovako bilo hvalospeva i o Polki, Heritidžu i još ponekoj sorti pa ih sad retko ko pominje. Plašim se da ne bude tako i sa Polanom, pa samo zarade oni koji prodaju sadnice. U svakom slučaju unapred hvala na odgovoru jokisicu, svaki tvoj lični utisak mi više vredi od silnih hvalospeva i cifara iz prospekata.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se,ako mogu da se ubacim u divan.Polana vam je definitivno konzumna malina sa mogućnošću zamrzavanja(isprobano) i vrlo smo zadovoljni bili prilikom odmrzavanja,izuzetna je za sok i dzem.kolače...Razmišljam Jokišiću o tvojoj ponudi ali trenutno nema ekonomske opravdanosti tj daleko brate,ali hvala u svakom slučaju.čujemo se.
 
bocky, nisi u pravu za hladnjaču.
U Lipolistu hladnjaču ima Jugotrejd Toma Petrovića, i to već nekoliko godina.
I nije on jedini Ariljac koji ima i hladnjačicu "na strani".

A za Polanu mislim da si u pravu ali bih ipak zamolio jokisica (ako ima vremena) da napiše, po njegovom mišljenju, koje su prednosti Polane, par reči samo, mislim na osobine koje on smatra za prednost, ne šta piše po prospektima.
Da li bi mogla po tvom mišljenju da to bude sorta koja bi bila makar dopuna ako ne zamena Vilametu, i da li je isplativija od Mikera. Ukus,oblik i slično je stvar tržišta, šta kupci traže to će i dobiti, ali prinos i troškovi su ono što me zanima. Vidim da dosta ljudi kaže da je prednost na primer to što se duže bere ali to je u redu za onog ko ima mogućnost da malinu prodaje u svežem stanju i ostvari veću prosečnu cenu, u suprotnom, za onog ko zamrzava to znači veći trošak branja, zaštite, navodnjavanja, itd. Prinos kod nas koliko vidim nije (rekao bih) ni na nivou Mikera a ni blizu Vilameta. Zato sam pomalo zbunjen što se toliko priča o Polani a još ne vidim neku njenu bitnu prednost ili poseban kvalitet.
Rekao bih da je ovako bilo hvalospeva i o Polki, Heritidžu i još ponekoj sorti pa ih sad retko ko pominje. Plašim se da ne bude tako i sa Polanom, pa samo zarade oni koji prodaju sadnice. U svakom slučaju unapred hvala na odgovoru jokisicu, svaki tvoj lični utisak mi više vredi od silnih hvalospeva i cifara iz prospekata.

Pozdrav
Sto se tice kvaliteta bar kod mene koliko je radim ovih 7,8 god. ja sam prezadovoljan a samim tim i radom oko nje, daleko manje ima posla od bilo koje maline, beri i na kraju pokosi do zemlje. Kod ove maline imas minimalne uloge zastite i radova pre branja. Kvalitet ploda dugo zadrazava svezinu i cvrstocu ako se sve odradi kako treba. Zainteresovanih kupaca oko ove kasne sorte uvek ima posto ona krece pocetkom jula i traje do kasne jeseni, posebno kada imas mladi zasad prve godine kao ja sad bere se do decembra ::novac::ako posluzi lepa jesen samo da nema velikog minusa. Nije da je hvalim da bi prodao sto vise sadnica i ovako vec imam dosta narudzbina nego kod ove sorte je stvarno minimalan ulog a naj bitnije da to sve vec vratis u prvoj godini, zato sam se bas i bijo odlucijo za ovu sortu i sad je prosirijo na jos 2hek. Sad stigao, isao da je zalijem, milina je videti kako je bacila lepog roda. Kod mene je davala lepe prinose u svim godinama bilo susne ili ne posto je sve sistem pod zalivanjem a nesmeta joj ni jaki minusi preko zime samo vode i beri. Napisacu rezultate branja od ove godine mladog zasada pa cemo tacno svi znati koliki prinos daje u prvoj godini na 2 hek. Pozdrav :ppozdrav:.
 
Mnogo hvala Jokišiću i članu glamange na odgovorima . Daću piće kad se vidimo, a nešto mi govori da ćemo se viđati, ista "muka" nas spaja i hrani.

Dakle Polana je ipak drugačija priča u odnosu na miker i vilamet. Rekao bih na osnovu vaših odgovora da ako imaš gde da Polanu plasiraš u svežem stanju, verovatno je dosta isplativija. Ali isto tako ako nemaš kome da je takvu prodaš, a tako je sada u Arilju, pa moraš da je zamrzavaš odnosno prodaješ za zamrzavanje, teško da može da bude tako isplativa kao standardne sorte. I to pre svega jer branje tako dugo traje. Molim te Jokišiću ako/kad se setiš i stigneš da napišeš koliki je prinos po ha., radi poređenja. Trebalo bi da u najboljem slučaju bude blizu vilameta, a to znači da imaš duplo više branja za istu količinu pošto je bereš tako dugo. Ako je prosečna dnevnica 15-20€, berač ubere dnevno 30-40 kg, rekao bih da se definitivno ne isplati za ručno branje za zamrzavanje. Verovatno Poljaci imaju mašine za branje i plasiraju je non-stop kao svežu, i to kad je niko nema svežu - septembar,oktobar,možda i novembar, nas tada nigde nema... još smo i fizički udaljeniji od kupaca sveže maline, dakle još jedan minus za nas. Kako ja to vidim, ako ste blizu Beograda, Novog Sada ili nekog većeg grada, Polana je dobar izbor, prodajete je u svežem stanju, prodajete je skuplje i još to radite skoro do zime. Ako ste "osuđeni" na lokalne hladnjače još nije vreme za Polanu i slične sorte "sveže" maline. Izgleda da i dalje treba tražiti sortu koja će zameniti/dopuniti Vilamet i Miker po odnosu ulaganje-prinos-troškovi-prihod. Mislim jeste Polana u startu manji ulog, ali ispada da je i bitno manja zarada, a zasad treba da traje makar 10-15 godina.

Ja bih da probam da uvezem 2-3 sorte po par stotina sadnica ako stranci budu hteli da prodaju tako malu količinu, da ih na jesen posadim i da vidim kako će da reaguju na klimu. Ako uspem da ih se dočepam pisaću, ako ne, posadiću Polanu na neku manju površinu 15-20 ari pa da vidimo kako se ponaša u ovom kraju, prodaće se nekako, toliko mogu i sam da berem dokle god je bude bilo. A i da imam o čemu da napišem reč-dve. Baš se raspisah. Neću više da vas davim.

Pozdrav
 
za prinos ti mogu reci i odma, bar kod mene je tako bilo a i mnogi drugi koji su je videli. jedna sadnica Polane daje odma prve godine ako ima zalivanje moze da rodi od 800gr. do 1,3 kg. sa tim da je zemlja odradjena kako treba, i naj bitnije da je zasadjena u jesen. Pa po tome se moze samo izracunati dali je isplatljiva kada ti odma vrati u prvoj godini komplet ulog od sadnog materijala i zalivanja i jos se i zaradi. Ja sam ove godine zasadijo oko 13000sad. i da rodi samo i 700gr.=9100kg.x200=? necu ni da racunam, nego treba imati samo kolicinu a za drugu godinu koja je u punom rodu necu ni da pricam. Koga god zanima slobodno neka me pozove i nek dodje da se uveri licno a mnogi ovde vec su i videli. Pozdrav drug pa navrati ako si u nasem kraju :ppozdrav:. Sutra mi zvanicno pocinje berba u starom zasadu pa idem malo i odmoriti a jutro ce brzo. ovo je taj mladi zasad slikano pre 10 dana, jos nije bilo sve isfrezirano.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh