Polana

O ukusima se ne raspravlja (De gustibus non est disputandum) –Latinska izreka
Polana daje vrhunske prinose i zahvalna za odrzavanje, prijatnog ukusa i mirisa. Sad da biram, da li bih sadio miker, vilamet ili polanu, izabrao bih opet polanu
Jednom recju prezadovoljan sam ovom sortom maline
 
O ukusima se ne raspravlja (De gustibus non est disputandum) –Latinska izreka
То стоји. Ал' једно је питање личних афинитета а друго бизниса.
У осталом, зашто не би посадили и Виламет и Микер и Полану ... па видети шта је за дато подручје и сопствене могућности исплативије. Није висока инвестиција поставити неколико ари огледа.
 
Sve vrti oko trzista, ukoliko se potrudis da nadjes trziste da kontinuirano preko sezone izbacujes proizod, neces imati problema.
Ja sam prosle godine obradjivao sam 10 ari polane, a zaradio kao da sam radio 25ari vilameta ili mikera.
Polana je iz godine u godinu, profitabilnija sorta, moja iskustva to govore.
 
Cinjenica je da se sve vrti oko trzista. Citajuci vase odgovore shvatio sam da ste prezadovoljni polanom i verujem vam da je tako. Ali mene plasi cinjenica da ste vi vec ozbiljni malinari, dok sam ja jos uvek na pocetku! Plasim se da polana ne nestane sa nasih teritorija dok meni dodje prvi rod. U svakom slucaju cu saditi polanu, jer ko reskira profitira! Mada imam jos vremena do jeseni da razmislim.
 
Ja cu posaditi 350 sadnica sad za koji dan, videcemo kako ce ici dal ce je hladnjaca otkupljivati, kasnije bi mogao jos toliko da posadim i to je to.
 
Polana je dobra za trziste,za svezu upotrebu,jer ona daje rod kad ovih ostalih sorti nema.Ko moze to da obezbedi,moze da prodje bogovski sa njom,a pritom nece zavisiti od hladnjacara.
 
Polana je dobra za trziste,za svezu upotrebu,jer ona daje rod kad ovih ostalih sorti nema.Ko moze to da obezbedi,moze da prodje bogovski sa njom,a pritom nece zavisiti od hladnjacara.

Pozdrav,licno mislim da ce i oni plakati za njom,moze li vilamet kod nas u Vojvodini? I ovde ce krenuti hladnjace...
 
Na koje konkretno trziste mislis, ako ne mislis na hladnjacare! Kod nas u Uzicu je samo takvo trziste zastupljeno! A svaka drug kuca ima bar 10a svojih malina tako da prodaja na pijaci ne pije vodu jer je svima preko glave maline.a1
 
Da,kod nas ne pije vodu,ali ovi blizi vecim gradovima mogu da obezbede takvo trziste.Mi zavisimo od hladnjacara,pa kako nam bude,ne samo za polanu,vec i za ostale sorte.
 
nalozi1.php
 
Ja taj post uopste ne vidim, ako mislis na post od milancha. stoji mi samo neka slicica mala.
 
Na koje konkretno trziste mislis, ako ne mislis na hladnjacare! Kod nas u Uzicu je samo takvo trziste zastupljeno! A svaka drug kuca ima bar 10a svojih malina tako da prodaja na pijaci ne pije vodu jer je svima preko glave maline.a1
Хоћеш да кажеш да ако у кафани у твом месту затражим сок (ајд и ракију) од малине нећу га добити? Или ћу у пекари наћи питу са јабукама и вишњама а нећу са малинама? Или се нико није сетио да напуни таглу малинама и допуни медом (колико се сећам цвет малине има више нектара од крушке, црвене детелине, сунцокрета, трешње, уљане репице, вишње, јабуке)?
Сећам се, давно, једне године у Осечини сам гледао како је човек изручио пуну приколицу шљива у воду а сад на сајму шљиве нема шта не праве од ње.
 
Хоћеш да кажеш да ако у кафани у твом месту затражим сок (ајд и ракију) од малине нећу га добити? Или ћу у пекари наћи питу са јабукама и вишњама а нећу са малинама? Или се нико није сетио да напуни таглу малинама и допуни медом (колико се сећам цвет малине има више нектара од крушке, црвене детелине, сунцокрета, трешње, уљане репице, вишње, јабуке)?
Сећам се, давно, једне године у Осечини сам гледао како је човек изручио пуну приколицу шљива у воду а сад на сајму шљиве нема шта не праве од ње.


Ne bih se prepucavao, ali ajde krenucu redom. Kada bi otisao u kafanu i zatrazio sok od maline ili rakiju ne bi dobio jer se to kod nas ne pije. Sto se tice pekare isto je kao i sa kafanom, cudno bi te pogledali. A za taj med i maline prvi put cujem. Kod nas jedino gde mozes da vidis malinu je domaci sok, koji jos po neka baka pravi za svoje unuke i to je sve. Neces verovati, najzastupljenija vrsta voca kod nas u zapadnoj srbiji je malina, ali nje nema na nasim trpezama. Svaki drugi covek u Uzicu pored svog posla bere ili svoje maline ili ide kod nekog drug da bere za dnevnicu. Mislim da se narodu zbog toga i smucila malina. A kada dodjes u Uzice, u kafani ces naci dobru rakiju od sljive, u pekari dobar burek i komplet lepinju.
 
Nece to skoro kod nas zaziveti,da mi sami preradjujemo malinu,a ne da je prodajemo kao sirovinu,zato sto je za to potrebna veca kolicina maline,a samim tim i vece povrsine pod istom.U nasem kraju su obicno mali posedi,od 10 do 20 ari prosek.E sad ce neko pomenuti udruzivanje,ali i od toga opet nema nista,jer svi znamo koliko je tesko udruziti dva srpska seljaka,a kamo li vise njih.
 
Ne bih se prepucavao,... A za taj med i maline prvi put cujem.
Ма није никакво препуцавање него размењујемо мишљења и идеје. Што се тиче малине и меда ни ја нисам нигде видео него ми је у моменту пало на памет док сам читао твој пост. Цака је у томе да први увек узме кинту (тако је било и код Дафине и Језде). Чим ми стигну прве малине купићу мед па ћу пробати. Још нисам видео покварен мед па би по логици малина (и сл.) у меду требало да остане свежа. Ако знаш неког ко гаји пчеле нек лоцира једну кошницу у твој малињак у време цветања јер нпр. цвет крушке даје 0,09мг шећера дневно а малине 3,8мг (мог'о би се понудити малинов мад као што се нуди багремов, липов...).
Локално маркентишки гледано свако би требало да пропагира оно што производи. Ако не гајиш свиње нећеш правити сланинијаду или кобасицијаду. Јеси ли видео пример из Словеније? Човек има фарму музара па се досетио да му направе аутомате за млеко и поставио по граду. Уместо да из аутомата добијеш кафу или колу добијеш млеко.
Имам ја у кући разна пића ал' кад ми дођу гости прво им понудим избор између Санта Марије и Виљамовке. Палачинке могу да добију са џемом од крушке или комбинацију са дуњом, трешњом, смоквом. Ко не једе слаткише има компот од крушке... Кад кренем у госте зна се шта добије домаћим а шта домаћица.
 
Zato što si ubacio ovo u sklopu svoje poruke

Kod:
http://www.dodaj.rs/nalozi1.php#

a kod za sliku treba ovako da izgleda, otprilike

Kod:
[U8L ="http://http://fotkica.com/slike.php?slika= 1_89248307_malina_polana_11.jpg"][IMG]htbp://fotkica.com/thumbs3/1_tmb_89248307_malina_polana_11.jpg[/IMG][/URL]

i tada se dobija ovaj rezultat



Poželjno je da se pored svake slike napiše i nešto teksta šta je na slici.

 
Пошто немамо малине, јагоде и млеко онда смо принуђени да увозимо нешто овако (мада, не би се баш заклео да није произведено код нас а наштампано "произведено у Немачкој"):

А Полана је, због дугог плодоношења, баш прикладна за овако нешто.
 
Nazad
Vrh