Pokrivanje silaže

2qu40le.jpg

Post je spojen: [time]1293747879[/time]
_________________________________________________
moze to i ovako :)
 
ma nista druze samo gazis po nabacenoj zemlji ja isto nista nisam verovo,kad sam kod coveka video on me ubedjivao da to radim i reko ako pukne on ce mi dat njegovu silazu.
 
Ja nemam neke velike kolicine silaze, ali pokrivam samo najlon i zemlja ili pesak, nema propadanja, to jest budje, a koristio sam ove godine i pionirov ilubrikant dosta skup a ne vidim neke drasticne promene u kvalitetu

Post je spojen: [time]1294055091[/time]
_________________________________________________
miljko je napisao(la):
ako vam nesto znaci mozete da pogledate na nasoj web stranici www.ovca.rs na prvoj strani ima par slika za vreme pravljenja silaze i pokrivanje, mozda nekom nesto koristi. Mi pravimo oko 9-10vagona lucerkine senaze i ili 15 vagona kukuruzne a bacimo mozda pola tone ukupno od obe. Mi hranimo ovce silazom a one su mnogo osetljivije od goveda pa je dobar kvalitet silaze neophodan
pozdrav
Miljko zanima me kako pravis senazu od lucerke, koliko nakon kosenja i koliko sam video na slikama ne secete je uopste
 
Senaza od lucerke se pravi od provenulog materijala, pokosenog dana, dva ranije. Suva materija bi trebala da bude oko 40%, a u trenutku kosenja ne prelazi 15%, e sad za koje vreme ce izgubiti deo vlage zavisi od vremenskih uslova, tj temerature, vlaznosti vazduha, tako da ne postoji neko standardno vreme za koliko ce se postici pozeljna suva materiaj. Najbolji pokazatelj je kad se list smezura. Onda je procedura ista kao i kod silaze, secenje, nabijanje, fermentacija. Moze i bez secenja ali ne bih bio u kozi tog radnika koji treba rucno da vadi tu senazu, ali preporuka je secenje, zbog oslobadjanja sokova i bolje fermentacije. Takodje sto se tice koriscenja inokulanata, donekle je opravdano u pripremanju silaze od lucerke, crvene deteline ali u senazi ili silazi kukuruza je cisto bacanje para. Ko ispostuje osnovne korake nem razloga za brigu, a ako se negde pogresi, inokulant ispravlja 10-15% stete, a sta cemo sa ostatkom od 85%?!
 
SA cime da je secem jer kroz silo kombajn rucno da se ubacuje i nije prakticno, a jedan sa dodatkom za senazu mi je za malo izmakao a nije ni bio skup, ima li neko prirucno a prakticno sredstvo za taj posao
Post je spojen: [time]1294062184[/time]
_________________________________________________
Da li je prakticno mesati detelinu sa travom, red-red i da li rasturati detelinu u njivi ili da se prosusi u otkosima
 
Ima sad jeftino silokombajna za senazu da se kupi iz uvoza, polovni ali dobri, za oko 1500e. A ima i adapter za presu, ja mislim welgler, ali to nisam video u praksi kako radi. Nema prirucnog, neke improvizacije sam video da ubacuju rucno u klasican silo kombajn. Rade se i mesane senaze ili silaze, najprakticnije po slojevima ili da su vec posejane kulture kao zdruzen usev. A sto se tice rasturanja, brze bi se tako prosusilo ali to je veliki posao, i samo ga raditi u slucaju najavljenog loseg vremena, da se ubrza susenje.
 
Ja se ne slazem sa tim da je inokulant bacanje para jer npr kad otvorite silazu ona moze stojati tako par dana i nece se poceti kvariti(puno duze nego da ga niste stavili),kao i sto daje opet neku sigurnost ne veliku ali opet.
Naravno neko ce reci kako pre nisu stavljali nista pa je bilo dobro,ali onda se nije ni radilo da se ima preko cele godine silaza ili cak nesto u rezervi za sledecu.
 
Inokulant doprinosi povecanju broja pozeljnih mlecno-kiselinskih bakterija,ali osnovni uslov jeste anaerobnost tj odsustvo kisenioka a samim tim vazduha.Zelena masa ima i previse takvih bakterija na sebi u trenutku ubiranja,a obicno se ne obezbedi ovo drugo,tako da dzaba ste krecili.Imate par ozbiljnih radova na tu temu prof. Djordjevica,Grubica i dr Dinica,vidite sta oni kazu. A u skorasnjim analizama silaze u koje sam imao uvid,najbolja silaza nije tretirana inokulantom,jos jedna cinjenica u prilog ovoj tvrdnji.
 
Video sam dosta oglasa poljoprivredne mehanizacije po loznici i okolini, a Kraljevo je po tom pitanju vrlo slabo, ali ima vremena do senaze pa cu se vec nekako snaci do tada, verovatno ce nesto naleteti
 
ja sam radio senazu sa jednim msl da je john deere kombajn sad cu da nadjem sliku
mislim da covek i prodaje pa ti mogu i broj nabaviti

Post je spojen: [time]1294056934[/time]
_________________________________________________
dbnzbc.jpg

Post je spojen: [time]1294082191[/time]
_________________________________________________
ja sam pozajmio pa sam krbni repicu i detelinu silirao,radio sam sa fergusonom,ali trebo ti bar 50 konja traktor.
 
Nemam nekog iskustva sa ovom masinom, pa ne znam za sta bi obratio paznju pri kupovini, a ovaj kombajn na slici mi izgleda pristojno, ako je na prodaju i ako bi nabavio broj bio bih ti vrlo zahvalan. Unapred hvala
 
Ja sam radio sa njim i vuko sam ga sam 539 ali je slab morao sam na kvacilu stajati kad udje puno mase,inace dosta su to spore masine svakako,ja sam radio sa njim krbnu repicu i detelinu,oko 2 jutra msl da sam isilirao.
Na ovoj masini sta bi trebalo : staviti dupli kais nazad sto tera secku ili staviti lanac,i naostriti nozeve i da te bog vidi :)
poslat cu ti u pp broj od coveka,znam da je prodavao al opet da ne ispadne da delim svakom brojeve pa da svi zivkaje.
 
e nemam sliku,i ne secam se bas :( a sad da lupim nesto stvarno ne znam :/ ja mislim da je ovako bilo dosta zadovoljavajuce iseceno ali je bas velik zazor izmedju noza i kontra noza ..pre 3 godine sam to radio .
 
I ja sam zainteresovan za neki ovakav silo kombajn, posejao sam ove jeseni nesto stocnog graska pa bih to silirao. Jesenas kada sam radio silazu kukuruza silirao sam i lucerku pa sam mesao, jedan sloj kukuruzne silaze, jedan lucerke. Inace radio sam sa kombajnom od jednog prijatelja, evo slike
sl3ejm.jpg

Kombajn je u zapustenom stanju, nozevi su tupi, veliki zazor izmedju nozeva i kontra noza, ali je odradio posao. Radio sam sa Torpedom 4506 prvom sporohodnom ali sam negde morao da zadrzim na kvacilu ako je veliki red. Mislim da bi trebao malo jaci traktor. 7506 mi je rezao kukuruz tako da sam morao sa 45-icom. Pre par godina smo probali da rucno ubacujemo lucerku u silokombajn za kukuruz ali zamotava oko valjaka i gusi, ide strasno sporo. Ako negde ima slican kombajn na prodaju zainteresovan sam. Pozdrav.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
@igordulic
Na koliko centimetara bi mogla da secka ta mašina ako se dobro naoštri i ušteluje?
Koji je ono John Deere u pozadini? :cao:
a u pozadini je john deere 730 ,ako te interesuje prodajem ga javi se na pp/.
 
Nazad
Vrh