Podrivanje zemljišta

Nemas potrebe nicim ici. Ako su nikli korovi, prskaj totalnom.
Ako bas zelis mozes i tanjiracom.
A u prolece spremac i sejalica.
 
Nemas potrebe nicim ici. Ako su nikli korovi, prskaj totalnom.
Ako bas zelis mozes i tanjiracom.
A u prolece spremac i sejalica.

Nisam razbacao vestak pa sam mislio da razbacam pa da zatanjiram kad tanjiram za zito.

Imenjace ja sam ranije u temi citao da ne bi trebalo da se ore te godine nakon podrivanja, vrati malo unazad pa ces naci.
 
Imam podriven 1,5ha na 50cm, interesuje me koja bi operacija mogla posle toga da bi se spremilo za prolece za kukuruz Gruber (koji nemam, mozda uspem da nadjem da pozajmim za probu) ili tanjiraca ?? I kada bi to bilo najbolje odraditi.
Posto znam iz ranije procitanog da plug ne ide posle podrivaca tj gubi se efekat.

Slobodno nemoj da ores, ako sledece godine bude susa kao ove, prinos koji mozes ocekivati na tom podrivanom zemljistu je nula (0). Plug i samo ori.
 
Poslednja izmena:
Jel to pises iz iskustva ili ono cuo sam od coveka koji je cuo od coveka ??
Ja sam iskreno licno video kako je kukuruz izgledao 2015 i ove 2017 na podrivanom, prolazio sam vise puta pored pa sam video razliku. Doduse tu je I gruberisano nakon podrivanja, a ja nemam gruber. Svakako nece biti prinos ekstremno veci nego na oranom, ali ce razlike biti. Kukuruz je izgledao svezije i trebalo mu je bar nedelju dana vise da podgori od kukuruza pored. Naravno tu moze biti jos nekih faktora djubrenje, hibrid, vreme setve itd. Ali razlike ima.
 
Prelistaj malo forum, pa dodji do 2012. godine i procitaj tadasnje postove i iskustva. Prijatno citanje.........................
 
Poslednja izmena:
Ja sam ove godine imao kukuruz na gruberisanom, 30cm.
Prinosi su kao kod drugih koji su orali.
Tako da nemojte da pisete nesto ako niste probali.

@IMT577DV Samo obrati paznju na korove ako ti nisu ciste njive.
 
Ja sam prelistao dosta tema pa sam zbog toga odlucio da probam. Zagovornik sam toga da uvek treba probati nesto novo sto moze da ti olaksa posao I donese neki boljitak. Sad ako uspe uspelo je ako ne uspe idemo dalje. Nauka kaze da je dobra stvar, praksa u okolini gde sam gledao i pratio to potvrdjuje. E sad cemo videti kod mene.

A ociscene su mi obe parcele od korova, tu nema problema.
 
Podrivano zemljiste treba necime pripremiti ipak, sve ovisi o tipu podrivaca koji radi. ako su radna tjela previse razmaknuta ostaje sredine koja nije ni dirnuta nego samo zadignuta i vracena na zad. kako da se u to na proljece tera sjetvospremac? Kod nas je neka srednje teska zamlja i poslije podrivaca ko ima gruber predje gruberom ko nema ide tanjuracom al tek kad budu povoljni uvjeti za to da se malo poravna njiva odozgora i da se usitne grude koje su ostale nakon podrivanja.

Opet kazem, ovisi kakav podrivac je radio s valjkom ili jezom iza ili bez icega, jel puno busa izbaceno gore ili nije... Previse je faktora da se generalno o ovome prica.
 
Ono sto meni nije jasno jeste ta pomama za podrivanjem.Svojevremeno uradim jednu moju parcelu , koja je bila teze propusna za vodu , podrivacem na 70 cm.Nakon zavrsenog podrivanja uradim i popreko na pravac obradjivanja njive.Nikakve bolje osobine nisam primetio, niti je vodopropusnija a niti bolje radja. Nakon toga , nikada vise nisam podrivao.
 
Ono sto meni nije jasno jeste ta pomama za podrivanjem.Svojevremeno uradim jednu moju parcelu , koja je bila teze propusna za vodu , podrivacem na 70 cm.Nakon zavrsenog podrivanja uradim i popreko na pravac obradjivanja njive.Nikakve bolje osobine nisam primetio, niti je vodopropusnija a niti bolje radja. Nakon toga , nikada vise nisam podrivao.
Kako,pa neko to forsira?
Neko je za to placen.
 
To samo kod vas nema efekta.
Ja sam imao jedno 6ha, tezeg zemljista koje drzalo vodu. Taj deo atara se zove mala bara (razmislite zbog cega.
Uglavnom su je orali fergususoni u kombinaciji sa 755 na 20cm.
Ja sam tu zario gruber sa sedam radnih tela na 35cm. Posle toga nisam vise imao problema sa vodom.
 
Ja sam podrivao pre neki dan za vocnjak.Dubina podrivanja 5o cm i to platio uz fiskalni racun(zbog subvencija) 7000 din k/j.Bez racuna cena za ovu dubinu podrivanja je bila 6000 k/j.Nadam se da ce imati efekta.Inace podrivano sa Johan Deere 8320.Pitam ga jel stuca traktor zbog zemlje koja je vise licila na beton, kaze da se bogami oseti i na toliko konja koja je susa i sabijenost zemlje.
 
Ja sam podrivao pre neki dan za vocnjak.Dubina podrivanja 5o cm i to platio uz fiskalni racun(zbog subvencija) 7000 din k/j.Bez racuna cena za ovu dubinu podrivanja je bila 6000 k/j.Nadam se da ce imati efekta.Inace podrivano sa Johan Deere 8320.Pitam ga jel stuca traktor zbog zemlje koja je vise licila na beton, kaze da se bogami oseti i na toliko konja koja je susa i sabijenost zemlje.
Pitaj majstora,jel idu da rade i van Temerina?
 
Osobine zemljišta su mnoooogo komplikovanije stvari nego što mi svi mislimo . Ciklus kratanja vode kroz zemljište samim tim uopšte nije jednostavan i uopšten , postoji mnogo različitih situacija zavisno od tipa zemlje i lokacije . Problem sa slabo propusnim zemljama je jedno , a sa visokim nivoom vode u zemlji je nešto sasvim drugo ....
Podrivanje ne rješava ni jedno ni drugo samo razbija zbijeni sloj ili tzv plužni djon ako ga ima .
 
Nazad
Vrh