Podrivanje zemljišta

drage kolege posmatram ovu vasu diskusiju i svi ste na neki nacin u pravu,jedino sto sam ja ostao potpuno zbunjen. tako da cu verovatno podrivati na jedno 45-50cm i posle zimsko oranje 25-30 i mislim da ne mogu da pogresim, a i sto bi rekli: sto je sigurno,sigurno je.
 
A Amazone nakon tolkih godina napravio plug...
vjerovatno su skrenuli sa puta.

- - - - - - - - - -

gledao sam izjavu regionalnog menadzera LEMKEN-a sa sajma u Hanoveru
Proizvode plugove ALI su presli i na proizvodnju podrivaca, teskih kultivatora,chisela i ostalih orudja za tehnologije bez prevrtanja i to u RAZNIM varijantama zavisno OD TIPA zemljista..........
Dakle proizvode ono sto se trazi na trzistu !!! :ideja:
jok, ja mislio prave sumska vitla. :haha:
 
@grabik mozes ovaj vid obrade da zoves i grabuljanje, ceprkanje, nije nikakav problem, ali pokazao se kao najbolji za ovaj tip zemljista u suvim uslovima,kockanje je cekati kisu da bi se necim drugim vrsila osnovna obrada, a u prolece u mnogome olaksava pripremu, a i jednacije nicanje.. ko obradjuje teska ritska zemljista zna svu muku jer je to prica za sebe..
 
Najplodnija tla na svetu, a koja nisu bila obradivo zemljiste do pre neku godinu, su u Brazilu na mestima gde su posecene sume. Te sume niko nije orao, a oped su pune humusa.
O ovom postoji citav niz tekstova na netu i moze se procitati.
a da ih slucajno nije podrivo??? daj molim te. nemoj da se blamiras. to je priroda, ako si cito nizove tekstova trebo bi da znas sta je priroda sta je godinama truljenje lisca i svasta nesto. i toj plodnoj zemlji nije nista uzimano. samo se akumulisalo..
 
...I ispira kisa svaki boziji dan... Da li ste vi ucili geografiju? Ne bih da ulazim u detalje - nije tema - ali stvarno svasta nesto moze da se procita...
milovan vrsac, mislim da nema potrebe orati posle podrivanja.
 
Poslednja izmena:
Dulka kakvo to zemljiste mora biti da se humus ispere? Moze da se spusta dole i za to su potrebne hiljade godina,ali da se ispere...ne verujem,pre ce biti da te trave imaju izuzetno jak i razvijen koren koji im omogucava da opstanu u aridnim uslovima.
Mada svi se uhvatise Ukrajine i Rusije,a niko ne kaze pa i kod nas su juznije od Save i Dunava do skoro bile sume,ali kad spustis plug ispod 20-25cm on vadi "mrtvu" zemlju,nema da curi humus iza pluga.
Izvinjavam se za :off_topic: .
 
Ja sam reagovao na postove, koji pominju tropska tla, i tla na mestima (bivse) tropske sume.
Tamo skoro pa i ne postoji humus, i zato je i najveci problem to, sto posle par godina ta zemlja postaje nepolodna - jer ako nema vise taj obiljna imput (kao sto to bude kad se radi o sumi, biljni ostaci), znaci ne radi se o travama.
I naravno da su potrebne hiljade godine, kako i jeste. Od 0 +- 5-6' - skoro - svaki dan pada kisa, i to ne od juce u kolicini od 2-3000 (a i vise) mm/m2/god.
Uhh, opet odosmo u :off_topic:. Izvinjavam se.
 
a da ih slucajno nije podrivo??? daj molim te. nemoj da se blamiras. to je priroda, ako si cito nizove tekstova trebo bi da znas sta je priroda sta je godinama truljenje lisca i svasta nesto. i toj plodnoj zemlji nije nista uzimano. samo se akumulisalo..
Predpostavljam da ti sa Ozren planine treba da me ucis sta je poljoprivreda i kako se radi. Evo slusam da se ne bih vise blamirao jer rec strucnjaka s' planine vredi cuti.
 
Moje misljenje je da treba koristiti i podrivac i plug,istu parcelu treba podrivati svake druge godine,da bi se stvarao bolji vazdusni prostor i rastresitost zemlje u dubljim slojevima,da bi se koren biljke bolje razvijao i da lakse dodje do vlage u susnom periodu. Oranje ima opet svoje prednosti u povrsinskom sloju,tako da je najbolje kombinovati.
 
Vidjećemo dal će biti kakvih poruka ili zaključaka sa ovog samita oko globalnog zagrijavanja koji počinje u Parizu u vezi obrade zemlje . Uglavnom došlo je 5 do 12 u vezi klmatskih promjena i više nije zezanje . Postoje mnoge skupine stručnjaka koji tvrde da je najveći krivac za klimatske promjene upravo poljoprivreda . Stvarno kad se pogleda cijela kugla zadnjih par vjekova ništa nije napravilo tolike promjene koje se vide i iz svemira kolko intenzivna poljoprivreda , ali moralo se ishraniti toliko novih gladanih usta .
 
Poslednja izmena:
Au Momo sad si me fakticki razocarao i kao covek i kao komunista. :haha: :ppozdrav:
Oko globalnog zagrevanja su po meni i jos nekim profesorima,doktorima nauka...samo dobri prostori za razne manevre. Cinjenica je da je cela planeta u globalnom zagrevanju ali ne od lane,nego vise vekova pocevsi od ledenog doba,preko Titanika do danasnjeg dana. Neka dalja istrazivanja pokazuju da je planeta Zemlja u toku svog postojanja imala te periode priblizavanja suncu-zagrevanje i udaljavanje od sunca-ledena doba. Najveci zagadjivaci su ubedljivo industrijska postrojenja,izduvni gasovi gradskih vozila i mnogi drugi zagadjivaci. Mnogi u tom prenaduvanom problemu vide sansu za osnivanje udruzenja,nevladinih organizacija i brojnih drugih muljaza na foru kako narodu uzeti pare.
Druga stvar po meni je ta sto uvek mi sirotinja najebe** i samo je kod nas taj koeficijent varijabilnosti prinosa iz godine u godinu drastica,a prosecan prinos nam manji nego pre 30godina,sto za ostatak razvijene planete,a posebno zapadni deo Evrope nije karakteristicno,odnosno oni guraju napred.
Umesto da smisle kako se prilagoditi,nasi palam&&& oko razloga,a sami znaju da tu leka nema.

- - - - - - - - - -

P.S. Kako onda te prasume,livade,tajge,tundre,sume i ostali biljni svet nisu zagadili planetu...
 
Au Momo sad si me fakticki razocarao i kao covek i kao komunista. :haha: :ppozdrav:
Oko globalnog zagrevanja su po meni i jos nekim profesorima,doktorima nauka...samo dobri prostori za razne manevre. Cinjenica je da je cela planeta u globalnom zagrevanju ali ne od lane,nego vise vekova pocevsi od ledenog doba,preko Titanika do danasnjeg dana. Neka dalja istrazivanja pokazuju da je planeta Zemlja u toku svog postojanja imala te periode priblizavanja suncu-zagrevanje i udaljavanje od sunca-ledena doba. Najveci zagadjivaci su ubedljivo industrijska postrojenja,izduvni gasovi gradskih vozila i mnogi drugi zagadjivaci. Mnogi u tom prenaduvanom problemu vide sansu za osnivanje udruzenja,nevladinih organizacija i brojnih drugih muljaza na foru kako narodu uzeti pare.
Druga stvar po meni je ta sto uvek mi sirotinja najebe** i samo je kod nas taj koeficijent varijabilnosti prinosa iz godine u godinu drastica,a prosecan prinos nam manji nego pre 30godina,sto za ostatak razvijene planete,a posebno zapadni deo Evrope nije karakteristicno,odnosno oni guraju napred.
Umesto da smisle kako se prilagoditi,nasi palam&&& oko razloga,a sami znaju da tu leka nema.

- - - - - - - - - -

P.S. Kako onda te prasume,livade,tajge,tundre,sume i ostali biljni svet nisu zagadili planetu...

"prasume,livade,tajge,tundre,sume i ostali biljni svet " nisu zagadili planetu zato što oni ne zagadjuju nego čiste , a sad se zagadjuje vjerovatno zato što ih je sve manje . U Parizu će biti 15 dana samit vjerovatno najrelevantnijih stručnjaka iz te oblasti iz cijelog svijeta pa ćemo vidjeti šta će oni reći , ako iko zna oni znaju , ja vrlo malo . Dal će se složiti i dali će se išta preduzeti to neznam ali nam možda od toga zavisi budućnost.
 
Bome onaj metan iz prdeza konja,pa ni dimcina rusa i fergusona nisu ni blizu zagadili planetu i ljudsku vrstu kao sto ce to uraditi pesticidi kojih je sve vise ili GMO usevi koji se primenjuju bas u onim zemljama najvise de se radi ova vrsta proizvodnje ber prevrtanja plastice. Nije cilj ograniciti ratarsku proizvodnju na smanjenu emisiju CO2 i preci preko tog mosta,ako cemo na sledecoj cupriji skuplje platiti.
Izmislili ljudi da ima gazde bez duboke brazde,ali izmislili i GMO i total da prate tu tehnologiju proizvodnje bez oranja.
 
1) Slusajte Garisu, covek je strucnjak - u najboljem smislu ove reci.
2) Ne pricamo o globalnom "zagrejavanju" vec o globalnom "grejavanju" (na Madjarskom "gobális melegedés" umesto "globális fölmelegedés"). I Momo i North je u pravu, ali mislim da veci je problem to, sto su sve vise i vise zagadjene okeani (problem se realizuje u to da planktoni ne "vrse" svoj "posao2"), ali da smo mi sami krivi... mnogo mi (covecanstvo) mislimo o sebi...
3) Landini, culi smo mi i o aeroponiji, ne samo o hidroponiji... Ipak bas mi ne godi da jedem beli luk iz ove ili slicne (sad hidroponija, ili aeroponija...) industrije...

Prebacite u chat, jer je stvarno debeeeeeeliiiii :off_topic:
 
Evo samo da ispravim sebe...: humus - naravno - ne ispira kisa, ali zato razlaganje biljnih ostataka je veoma brza (zato sto je temperatura konstantno visoka, i prisustvo vlage takodje konstantna). Zato su brzi procesi razlaganja, i zato je - skoro pa - nemoguca stvaranje humusa tamo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh