Podrivači

Ajde kad ste već u kancelariji...

Rasuti NPK, podrivati pa tanjirati ili podrivati, rasuti NPK pa tanjirati ?

Minđušar ???
 
To ji je kao da si pitao,jel plavušu prvo olizati pa je...ti ili obrnuto....hehehe...sve zavisi od alata....zavisi kakav je podrivač! Npr.moj ne meša ništa,šta je dole ostaje dole,šta je gore ostaje gore,pa prema tome neće umešati ni veštak :ppozdrav:
 
Ovaj ima "onog ježa" iza radnih tela...

Gledao sam kako je čovek sebi radio, ja bih posle toga samo podrljao da poravnim i sejao lucerku.

Ali on svoju zemlje ne ore već podriva nekoliko godina unazad, pa ne znam kako će izgledati kod mene.

A sa druge strane, razmišljam, da NPK ne propadne do dna i onda do moga... Kod nas je oranica izuzetno plitka, retko gde 25cm, uglavnom se ore na 15-20cm, ispod je "bela zemlja", a kod mene je bolja zemlje pa je ispod "žuta zemlja", ilovača.
 
Ne mesa zemlju jez nego radni organ, tj. zavisi kakvog je oblika, a vestak sigurno nece propasti do dna.

- - - - - - - - - -

Jel sa kupljenim podrivacen u uputstvu stoji ''pre upotrebe spaliti zetvene ostatke'' :haha:
 
Radna tela na pomenutom priključku su vertikalna, oblika slova L.

Proizvođač je naglasio da ne meša zemlju, zato je i kupljen taj model jer kod nas se zbog pomenute plitke oranice ne sme dizati zemlja iz mrtvice na površinu.

Digneš slanu zemlju i tri godine ti ne rodi ništa, minimum.

Ljudi su ovde dosta skeptični u pogledu podrivača baš iz tog razloga. I plugom ako zadereš malo dublje je problem, a ne da podrivač promeša.

Ovaj čovek prve godine, kada je kupio i prvi put podrivao, dok nije završena žetva, po njegovim rečima je imao poludeti od neizvesnosti. "Šta ako se zaebem pa upropastim zemlju ?"

Ne zove se ovo ovde badava Selevenska pustara.

Ako je tačna Draganova tvrdnja da veštak neće "propasti" na dno, rasuo bih veštak pa podrivao.

Vlasnik oruđa ne može da me posavetuje jer on koristi samo stajnjak.
 
Pa netrebaju ti onda nikakvi dodaci na radnom tijelu , posao može da završi i podrivač bez ikakvih krilaca samo vertikalni noževi kao koplja , važno je da zemlja bude dovoljno suva i da dubina bude prilagodjena razmaku , recimo mislim da ako je razmak 60 cm da bi bila dovoljna dubina 45-50 cm da izlomi sve izmedju .
 
Kupio sam od Blagoja Zmaj Viper 5 radnih tela,vucicu ga sa Belarusom 1221. Hocu da tanjiram da bi sabio slamu,samo ne znam sta je pametnije prvo uraditi,da li podrivati pa tanjirati ili obrnuto. Necu da orem ove godine,drugar je prosle godine vise od pola povrsina samo podrivao i suncokret mu je razbio na podrivano ove godine.
Ako imas jezeve iza idi prvi put plice sa podrivacem pa ostavi nekko vreme pa posle jos jednom dublje i to ce biti supeer :D
 
Milovane koliko je bila razlika u prinosu na suncokretu tamo gde je podrivano i tamo gde je uradjeno zimsko oranje...
 
Opet neces uneti veštačko djubrivo u donji sloj, jer nije isto kao zaoravanje gde preokrenes zemlju, dok podrivac samo razbije donji sloj zemlje, eventualno će spustiti onaj deo djubriva gde prodje radno telo, u slučaju razbacuvanja djubriva pre podrivanja.

Po meni za unos đubriva sa podrivacem je najbolje raditi sa mikrogranulatorima, koji idu kao dodatna oprema na gruberima, a može i na podrivace, samo što je i cena...

@milovan vršac, kad ti stiže podrivac?

A oko podrivanja na 45-50cm stvarno ne vidim poentu, zna se na koliko se podriva, no, svako zna svoje.
 
Milovane koliko je bila razlika u prinosu na suncokretu tamo gde je podrivano i tamo gde je uradjeno zimsko oranje...

Kaze da je negde razlika bila i 250 kg,pogotovo na nizim parcelama. A video se suncokret da je na oko bio bolji od nasih (mnogo deblja stabljika)

- - - - - - - - - -

Gledao i ja kod njih, ali isporuka tek za 40 dana, mnogooo...

Meni su rekli da je najkasnije vreme isporuke 30 dana,ali kazu da je neki prosek 2 nedelje

- - - - - - - - - -

Kazu ovi iz agrozavoda,da na nasoj zemlji ako si godinama orao izmedju 25 i 30 cm,pluzni djon se onda nalazi od 30 do 35 cm,tako da je najbolje podrivati na 40 cm,sa tim da se krilca nalaze na nekih 35 cm,da bi razbila pluzni djon
 
Nazad
Vrh