Podloga

Proslog proleca sam pripremio za sebe kostice dzenerike ispucale su super. Rasporedim ih u plitko iskopan kanalic ali ih ne zalijem odmah.
Imao sam ih i previse , na pocetku sam ih lepo rasporedjivao a kasnije samo prosipao . Posle nekog vremena odem kad ima sta i da vidim ostaci kostica se vide po povrsini zemlje. Verovatno je misevima bila ukusna grickalica.
One kostice sto sam lepo rasporedjivao ovog proleca su malo redje a one redove koje sam samo prosipao bile su dobre gustine za kalemljenje.
 
I kod mene ove godine nista od podloga jos nije krenulo da nice a prosle godine u ovo vreme vec sve bilo niklo.
 
oktopod preduboko si posadio, skini malo zemlje najmanje 5 cm. Obično se seje na 6-7 cm. Samo prvo pogledaj kolike su klice da ih ne oštetiš prilikom odgrtanja. Otprilike negdje sad počinje klijati.
 
Pa ne znam, neko mi ovde reče na 15-20 cm...ili mi beše rekoše pliće, u svakom slučaju uradih kako mi je rečeno, samo se ne sećam šta rekoše :D Prošao sam motokultivatorom pa nabacao u brazdu koju ostavlja za sobom i onda nagrnuo ali nisam pravi brdašce nego uvalu, niže je nego okolo ako me razumeš, ne znam koja je to dubina tačno...u stvari ima oko 10 cm maksimum valjda...videću da raskopam na početku reda pa ako je krenulo a preduboko je, razgrnuću jedan sloj motikom časkom.
 
Zato provjeri samo dal je klijalo, što je u stvari i najvažnije. Ako jeste, ostalo sigurno ti neće biti problem da uradiš.
 
Pa zakopao sam ih na 15 cm dubine otprilike,

Ma plitko si to zakopao, makar pola metra bi valajlo.
Koje odatle izbije alal mu vera :)

Ma možeš ti to pažljivo da povadiš i poseješ ponovo na normalnu dubinu, nekoliko cm.

Smatraj to što si uradio stratifikovanjem. To se i inače radi samo što se najčešće radi u pesku, ali isti si efekat itako postigao.
Sada su semenke verovatno raspuknute i krenula je klica, to i treba da se dogodi u stratifikali.
Pažljivo ih povadi, i sa zemljom neka su, posej to u vrsticu (na pola metra do metar dubine :) ) i biće tu popdloga i za prodaju
 
oktopod možeš da ih presijavaš smo u slučaju ako su tak počele da klijaju (ali to je veliki posao pronaći sve košpice u zemlji), a ako su klice velike ne diraj ništa jer ćeš ih sve pokidati. U svakom slučaju samo skini sloj zemlje kao što sam ti rekao i budi bez brige, jednostavnije je.
 
Sve zavisi koliko paznje i truda posvetis, npr ako redovno okopavas djubris i zalevas onda 1-2 godine a ako nista ne radis onda sve zavisi od uzlova u kojima se kostica nalazi kvaliteta zemlje , dal je dovoljno padavina onda otprilike 2-3 godine.
 
Zavisi od napretka podloge i načina kalemljenja....ako kalemiš pupoljkom, to se radi u avgustu, možeš već u avgustu ako je podloga dovoljno napredovala ili sledeće proleće, takođe ako je dobro napredovala tj narasla. Ako nije, pomeraš sve za još godinu dana.
 
Evo malo kako to izgleda u rasadniku. Sve se kalemi iste godine po sadnji.



Desno je podloga za jabuku i krušku u serdini za breskvu a lijevo za šljivu.
 
Planirao sam na jednoj parceli da posejem kostice dzenerike. Da iskopam rupe kao za sadnju pa u svaku rupu po 3 kostice, kad dovoljno porastu izaberem onu najbolju i kalemim a one losije odstranim.
Ili kod kuce da posejem kostice kad dodje vreme da ih kalemim i kao gotove sadnice posadim na toj planiranoj njivi.
Sta je po vama bolja ideja?
 
Ako je sve ok kosticu posadjenu ovog proleca sledeceg mozes okalemiti.

Gorski Car mozes kako hoces ali sve zavisi od toga kolko mozes vremena kasnije da im posvetis jer su neki nacini zahtevniji od drugih.

Najzahtevnije za odrzavanje je posaditi vise kostica na stalno mesto pa potom sledece godine okalemiti ali najbrze dodjes do ploda( takodje ti bude najjevtinije jer platis samo kalemara da okalemi na stalno mesto ostalo odradis sam).
 
Ako je sve ok kosticu posadjenu ovog proleca sledeceg mozes okalemiti.

Gorski Car mozes kako hoces ali sve zavisi od toga kolko mozes vremena kasnije da im posvetis jer su neki nacini zahtevniji od drugih.

Najzahtevnije za odrzavanje je posaditi vise kostica na stalno mesto pa potom sledece godine okalemiti ali najbrze dodjes do ploda( takodje ti bude najjevtinije jer platis samo kalemara da okalemi na stalno mesto ostalo odradis sam).

Mislis da pre prorode ove sto su posejane na licu mesta nego ove sto se presadjuju?
 
To ti je i rekao, na stalnom mestu je bolje. Problem stalnog mesta je što je to uglavnom negde u njivi, nije kraj kuće, pa se moraš boriti sa travom, navodnjavanje koje tamo verovatno nemaš...zato ljudi obično rasad podloga rade kod kuće, onda presade na jesen na stalno mesto a na proleće kaleme grančicom...ili kaleme kod kuće pupoljkom u avgustu pa na jesen presade na stalno mesto.
 
Samo da ne bude u travi . Inace polivanje samo ako je bas extremna susa ipak je to divljaka mnogo joj manje treba.
 
Nije dobro na stalno mjesto saditi košpicu i tu kalemiti, jedan od razloga što se korjen ne razgrana već ide u dubinu sa centralnom žilom. Mnogo kvalitetnija se sadnica dobije kad se na podlozi prekrati korjen.

Dobije se ovako nešto kad se prekrati podloga.
 
tu se apsolutno slazem sa tobom tu nema greske
ali praksa pokazuje da nema razlike u presadjenoj i direktno kalemljenoj u narednim godinama (sto se prakse tice) posle sadnje mislim u zasadu sljive
koren se razviaj isto samo je sadnica lepsa iz presadjene nego iz kostice
 
Pitanje za iskusnije.Resio sam da kalemim iduce godine neke stare sorte jabuka.Ove godine cu prikupiti kostice za podloge.Hocu da drvo bude bujno,znaci nece biti plantazni zasad.E sad imam jednu divlju jabuku koja daje skroz sitne plodove,prilicno su opori i neukusni,dok druga takodje divlja daje plodove malo sitnije nego ove moderne jabuke i prijatnog su ukusa.Da li je bitno od koje od ove dve jabuke cu uzeti kostice za sejance?Znam da mogu kupiti podlogu u rasadniku ali je pitanje koju cu podlogu dobiti,zato sam odlucio da sam proizvedem podlogu.
 
Pitanje za iskusnije.Resio sam da kalemim iduce godine neke stare sorte jabuka.Ove godine cu prikupiti kostice za podloge.Hocu da drvo bude bujno,znaci nece biti plantazni zasad.E sad imam jednu divlju jabuku koja daje skroz sitne plodove,prilicno su opori i neukusni,dok druga takodje divlja daje plodove malo sitnije nego ove moderne jabuke i prijatnog su ukusa.Da li je bitno od koje od ove dve jabuke cu uzeti kostice za sejance?Znam da mogu kupiti podlogu u rasadniku ali je pitanje koju cu podlogu dobiti,zato sam odlucio da sam proizvedem podlogu.

ako hoces bujnu kupi lepo podlogu M-106 i nema problema nikakvog
to iz semenke ces cekati jedno 3 god dokokalemis
 
Nazad
Vrh