Podizanje zasada višnje

Nisam merio ali sam nasao tekst gde sam svojevremeno to procitao.

Stručni saradnik poljoprivredne savetodavne stručne službe u Leskovcu, Dušan Jovanović, ocenjuje da će trebati još nekoliko godina da bi broj stabala višnje bio isti kao pre jednu deceniju. - Problem kod evidencije dizanja novih zasada, posebno kod oblačinske višnje je što je dosta nepouzdana. Možemo samo da nagađamo jer proizvodnja sadnog materijala nije u legalnim kanalima, to je više-manje ilegalna proizvodnja tj. nije regulisana.Pomojim saznanjima, u jablaničkom okrugu se godišnje proizvede oko 200.000 sadnica. Toliko se možda i podigne, pogotovo sad sa ovim dobrim cenama naš seljak je malo ažurniji u podizanju zasada višnje. Tako da mislim da je ove godine podignuto sigurno 150.000 u jablaničkom okrugu, kao i prošle godine. Još uvek smo daleko od one cifre koja je nekad bila, mi smo imali 1.500 do 2.000 hektara pod oblačinskom višnjom. Sad je negde oko 700 do 800 hektara, znači još puno nam treba da dođemo na onaj nivo koji je bio pre desetak godina.

Tekst je iz 2013. godine
 
Da se i ja malo pohvalim mojim zasadom
dsc0075.jpg

dsc0076.jpg

a tu je i mali pomocnik
dsc0079.jpg

neke tek sad krecu iz spavajucih pupoljaka posto su pravi osteceni u transportu(20ak kom)
dsc0078.jpg

dsc0077.jpg

Trudili smo se da ne bude trave a i nadamo se da ce mo uspeti
dsc0080.jpg

Tretirane prosle nedelje sa Nurel D a kad prodju ove kise idemo ciscenje i prihrana preko lista
 
Poslednja izmena od urednika:
Hocu samo cekam dan dva bez kise i odma skidam listove i idem tanjiracom i frzeom izmedju:osmeh:
 
Pozdrav visnjari planiram na jesen zasad visnje na povrsini od 0,6ha.E sad,to oranje od 70 cm u dubinu je za mene neizvodljivo pa se nadam da necu puno pogresiti klasicnim oranjem.Drugo,zanima me sam proces sadnje,naime dugo me lazu u opstini na neke besplatne sadnice mada od toga nema nista tako da sam resio da preuzmem sam troskove.Susedna parcela od moje je zasadjena oblacinskom visnjom pre otprilike 10 godina.Ta stabla su u potpunom rasulu jer ih retko ko obilazi osim u danima berbe,pa je valjda zbog toga svake godine izdanaka na sve strane.Mene konkretno zanima da li smem uzeti izdanke iz jednog takvog zapustenog vocnjaka a da sa sadnicama ne prenesem i neke bolesti koje bi me skuplje kostale od kalemljenih sadnica.Puno pitanja ali nadam se razumevanju.
 
Kakva ti je sada ta parcela, šta je na njoj gajeno do sada, da li je zapuštena itd? Ako nije nemoj ni da oreš, samo džabe prevrćeš zemlju i narušavaš joj strukturu, smanjuješ plodnost.

Što se tiče sadnog materijala, o tome je dosta već pisano pa pročitaj temu polako, ima još puno pametnih stvari na koje ćeš naići.
 
Na parceli je trenutno psenica,prosle godine je bio kukuruz,a pre njega je zemlja stajala 4 godine.A kako to mislis dzaba prevrcem zemlju?
 
S obzirom na obzir, izori najdublje sto si i mogucnosti i gledaj da odrzavas bar 3 godine obradjeno, posle mozes i da zatravis...
 
Ovrsi psenicu, pokupi slamu, strnjiku isprskaj totalom (suzbi korove) sadi i uzivaj. Bar bi ja tako uradio. Nemoj dzabe da se mucis da ores 70cm toliko duboko se ore samo kad se sadi vinograd. Sto se tice sadnog materijala kad vec imas gratis proberi one najkvalitetnije izdanke i resena stvar. Sto se tice bolesti mislim da ne moze da se prenese ni jedna bolest jedino sto bi moglo da bude problem je da ti taj zapusteni visnjar privuce zilogriz, bilo bi pozeljno da u sadnji ubacis neki zemljisni insekticid... Za pocetak to je to i srecno :ppozdrav:
 
Pozdrav. Reci cu ti neko moje razmisljanje na pitanja koje si postavio. Kao prvo pozeljno je da izores duboko ali ako nisi u stanju uopste nije presudno. Ja sam uvek za kupovinu sadnica. Eksperimentisanje te moze mnogo skuplje kostati. Bitna stvar je napusten visnjik do tebe, koji ti u nekoj kasnijoj fazi moze prenositi razne bolesti posto se uopste ne tretira. Vidim da si sa podrucja Hana sto znaci da verovatno planiras da je dajes Nektaru. Oni do pre dve godine nisu gledali kvalitet vec samo kolicinu, ali su i pratili otkupnu cenu. Time uzrokuju losiji kvalitet jer ljudi pocinju da stede na sredstvima za prskanje i prehranjivanje. Prosle godine koliko ja imam informacije su uveli i hladnu preradu pa ce verovatno i traziti bolji kvalitet.
 
Oranjem se narušava struktura zemljišta, o tome smo već pričali.... to je ovo:

A-typical-soil-profile.jpg
 
Pa postoji verovatnoca da posle sadnje zakupim i ovu drugu zapustenu parcelu pa da probam spasiti sto se moze spasiti,mada polovinu toga ne moze covek ni merdevinama obrati,ali da bar novi zasad neugrozavaju.Sta bi trebalo uraditi sa izdancima?Jel ih treba rasadjivati?Zanima me celi taj postupak pripreme izdanaka,na forumu dosta pise o tome ali ima i dosta neslaganja izmedju forumasa.
 
Eto ti sad...pročitaj lepo temu od početka kao što rekoh. Nećeš sad u pola sata rešiti sve dileme sigurno.
 
Oktopod:


Ako se oranjem narusava struktura zemljista,zasto sve pss predlazu tu meru kao jednu od obaveznih predsetvenih priprema?Hvala na odgovoru
 
@zokijaca

Nikad nisam orao dublje od 40cm i uvek ispane dobro i mekano za sadnju. Nikad nisam kupio sadnicu Oblacinske Visnje uvek sam koristio EKSTRA DOBRE izdanke kojih ovde kod mene ima koliko hoces, i uvek je ispalo dobro svaki se primi i dobro raste (postavljao sam slike).
E sad, svako ima razlicita iskustva, nekog mrzi da vadi bira izdanke pa sadi one sa losijim korenom takvi izdanci imaju slab rast. Ako vadis izdanke moras da vadis one koji su dalje od stabla i sa perfektno dobrim korenom, po mogucstvu dvogodisnje, sa takvim izdankom nece biti problema.
Mozes i sam sebi da uprporis izdanke i da formiras dobre sadnice pa da ih posadis. U svakom slucaju najlaksa varijanta je da das ::novac:: kupis prporene izdanke i sadis. Moj komsija na susednoj parceli je kupio prporene sadnice imaju manji porast nego moji neprporeni izdanci koje sam odmah posadio na stalno mesto, nije sve ni do sadnice jer ne mozes samo da ih posadis i cekas rod. Pored dobrih sadnica odrzavanje i zastita vocnjaka garantuje dobar vocnjak.
Slusaj svacija iskustva a radi onako kako ti mislis da je najbolje za tebe :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh