Podizanje zasada kajsija

pozz forumasima :osmeh:
u jesen planiram da posadim nekih 520 kom. sadnica kajsije na 1ha ali parcela ja recimo malo zabacenija skora pa da ulazi vec u atar znaci divljac ima vrlo lak pristup sadnicama dali mi mozete nesto savetovati kako zastiti sadnice mehanickim ili hemiskim putam svejedno
bilo kakve ideje su dobro dosle :)
 
Druze najbolje da ogradis,nisu samo zecevi u pitanju nego i ljudi koji se zovu narodski ,,lopovi".Ima da ti pokupe sve sadnice.Moj drugar posadio visnje i sutradan nestalo 150 kom.Ograda i dva psa i mirno spavas.Svejedno kad-tad moras ograditi.
 
zbog divljaci i divljaka stavi ogradu, ako ti neko udje unutra ne moze da kaze da se izgubio u polju.

u svakom slucaju vodi racuna da te niko ne vidi ako ti nekog nadjes da cupa sadnice
 
Dobar dan.Dugo se nisam javljao iako sam započeo ovu priču.Moje kajsije (svega pedesetak) imaju 2 godine,slabo su ove godine rodile zbog zime ali su se zato stabla jako lepo razvila.Čime i kada je najbolje odraditi zimsko prskanje?
 
Prskaj sada cuprozinom 35-wp (oko 400g) na 100 litara i dodaj mankogala(200g) ,sacekas sat vremena da bi se to lepo hemijski povezalo i prskaj!
 
Lišće još nije opalo,dali je to važno?Interesuje me dali treba posle prskati i sa "plavim uljem" ili je dovoljna ova kombinacija koju si mi preporučio.
 
Pozdrav svima koji gaje kajsije imam pitanje za vas. Pre nepunih mesec dana posadio sam 50 komada izdanka sljive ranke, na leto planiram da ih kalemim na kajsiju koja sorta kajsije se pokazala dobro na ovoj podlozi? Zanimaju me kasnije sorte jer su kod mene jaki prolecni mrazevi i ove rane kajsije sto ih imam isto kao da ih i nemam gotovo da nema godine da ih mraz ne omlati :ppozdrav:
 
Ja koliko sam primetio, sve sorte manje više u slično vreme cvetaju, a neke kasnije a neke ranije mogu da se beru...kod mene uvek uspeva domaća kajsija Zaklopčanka o kojoj sam pisao, dok kečkemetska ruža i m39 ove godine nisam nabrao ni 30 kila sa 50 stabala.
 
oktopod zanima me kad cvijeta ta domaća kajsija Zaklopčanka, je li isto kao ostale sorte kajsije ili joj je cvijet baš otporan na mraz. To se mora ukalemiti obavezno. Šteta bi bilo da takva sorta da padne u zaborav. Em što ima krupne plodove, em što rađa odlično, otporana na mraz i koliko sam video ne suše se stabla lako.
 
teško će pasti u zaborav, kod nas se i dalje prodaju sadnice jer većina ljudi ne računa na kajsiju kao proizvod za otkup već za rakiju, jednim delom se narod navadio na ružu zbog dobre otkupne cene koja krene sa preko 80 dinara a ne padne ispod 65 dok je domaća 25 do 35 i uzimaju rinfuzno, ne podnosi transport pa rusima nije interesantna...gledao si onaj moj video na youtube "domaca kajsija zaklopcanka"?

Cveta otprilike kad i kečkemetska ruža i m39, možda dan dva gore dole, a za branje stiže dosta posle m39 a otprilike kad i ruža, kraj juna avgust...ne znam kako ali nju kasni mraz prilično manje obrsti, ruža mi je ove godine podbacila kao i m39, praktično ništa, dok je domaća na punorodnim stablima dala i do 50 kila što joj je neki optimum. Kao što rekoh na videu, imam grančice sa dobrog stabla da darujem, ja ću kalemiti sledeće proleće na džanariku, 15 novembra sam posadio 300 koštica a trebaće mi 100 do 150 pa možda budem imao i sadnice, direkt na džanariku, kalemljene u visini krošnje.
 
Ma to i meni treba za rakiju i pekmez, odnosno za moj merak. Ja sam mislio da kalemim na podlogu bjelošljive.
 
OK, podseti me onda da ti pošaljem nekako grančice, vidim da si iz Banjaluke pa ne znam kako bi to izveli, ako imaš nekog ko ide ka Beogradu...možda može i običnom poštom, dobro ću ih uviti u PVC foliju :D idealno bi bilo da ih skinem pre 15. marta, tad već oće da procvetaju.
 
Oktopod znas li pouzdano ima li u ponudi gotove sadnice Zaklopcanke u vasem kraju. Nisam daleko od tebe, a i idem cesto sluzbeno u Bgd, pa bi mogao otici na tu stranu. Treba mi 1-2 sanice za okucnicu. a cak imam i bliskih rodjaka tu.
 
Trebalo bi da ima, mada njih uglavnom prodaju lokalni kalemari, ne mogu ti sad reći sa sigurnošću...vidi ako ti rođaci žive u Ritopeku, Boleču, Zaklopači da ne znaju možda nekog, a i ja ću se raspitati u međuvremenu. U najgorem slučaju, da kupiš dve sadnice šljive pa nakalemiš na proleće moje grančice.
 
Ja koliko sam primetio, sve sorte manje više u slično vreme cvetaju, a neke kasnije a neke ranije mogu da se beru...kod mene uvek uspeva domaća kajsija Zaklopčanka o kojoj sam pisao, dok kečkemetska ruža i m39 ove godine nisam nabrao ni 30 kila sa 50 stabala.
Pomislio sam da si samo mene zaintrigirao sa Zaklopačankom, vidim da i Šljivaru izgleda zanimljivo, stvarno priča deluje fino. Samo da se tvoji Zaklopačani ne naljute ako im preuzmemo dobru sortu pa je raširimo, još ako je neko kasnije prekrsti u neki svoj lokalitet.:osmeh:
Šalim se, naravno, javljam ti se svakako za neki dogovor oko sadnica pa mogu i do Vinče da svratim kad idem do Bga, malo samo sneg da popusti.:cool:
 
Ma uvek ima nekih izdanaka sljiva, ali bi bas hteo gotovu sadnicu. Probacu zvati rodjaka iz Zaklopace, mozda nadjem tako, a ako ti saznas, treba na prolece, do tada sneg pokrio sve pa nema sadnje. Ako ne nadjemo sadnicu kalemicemo.
 
Ne znam jeste li čitali ovaj post ali avo bi moglo biti interesantno u vezi kalemljenja kajsije.

ima sad novi momenat za kajsiju...đenerika+ trnak+ kajsija dobija se niska kajsija a moze i gusta sadnja...pa bude malo i plavicastih preliva od trnka...bude to mnogo lepo a i lakse je za branje...i ne zaboravite kajsija voli levacnu stranu nikako sunce ceo dan!!!


Takođe ima zanimljiv članak za kajsiju kalemljenu na posrednik crnog trna (trnina) Link: http://poljoprivreda.info/?oid=4&id=946

oktopod prijavi patent, odnosno sortu ako vać niko nije (malo šale):ppozdrav:.
 
Nazad
Vrh