Podizanje novog zasada vinograda

Лазо јер ово код тебе припрема за садњу?
Да ли се овакав рад багером плаћа по сату као овде код мене када нешто равнамо или по хектару?
 
Лазо јер ово код тебе припрема за садњу?
Да ли се овакав рад багером плаћа по сату као овде код мене када нешто равнамо или по хектару?
Kod naz Zupi se najcesce rigoluje sa buldozerom kad su vece povrsine u pitanju i cena se krece oko 14-15e po aru. Ja sam se odlucio za bager bez obzira sto je duplo skuplji 30e po aru iz prethodnog iskustva. Ovih 14-15e plus kasnije dodatni radovi i dodjete na pribliznu cenu rada bagera. Prednosti bagera je ta sto moze da radi u manjim parcelama i sto je zemljiste skoro pa potpuno spremno za sadnju uz korekciju freze. Nema preterano velikih neravnina zatim bolje je sleganje zemljista i ne stvaraju se vazdusni cepovi ili kako vec to da nazovem a samim tim i bolji prijam kalemova. Prednosti ili mane kad je u pitanju dubina mislim da nema na snimku je dubina nekih 80cm-1m. Napravicu ponovo neki snimak pred samu sadnju ili neki video tipa ovog sa starta teme.
 
2009 kad je sadjeno 3jutra vinograda za rigolovanje trazili 3000e..mogli ladno kupiti rusa 52 i sami poorati..
 
У праву си Лазо после булдожера има још пуно посла да се припреми земља за садњу.
Притом и за то треба неки велики трактор додатно платити.
Прошле год багер ми је 50е по радном сату радио равнање.
За засаде овде и тракторима и булдожерима ору али не багером.
Зато сам и питао како се то наплаћује.
Само напред пуно успеха !
 
Tako sam ja. Kupio rusa, izorao, prodao 😀.
Veću muku sam imao plug da nadjem, njega sam ostavio za sledeću avanturu....
Bio u selu jedan manji plug za rigolovanje znaci 577 ore 60cm dubine..uzbrdo ide pod blokadom samo na zadnjim tockovima steta sto nije bilo kvalitetnih kamera da se snima..komsija sa 565 kad nam je rigolovao nije mogao vise od 50cm posto je imao donju vucu za berac pa je nasedao...steta samo sto nismo otkupili taj plug..pozajmljen nekom tamo i nikad se vise nije vratio kuci..
 
Ех да ми је таква комбинација.
Који плуг?
Plug je jednobrazni, mehanički obrtač neki. Nigde pločice nema, masivan baš... Lepe stene sam izvlačio, radnik jedan orao danju a ja noću...
Znam kad sam prodavao traktor, bila jedna slika sa plugom, više su me ljudi zvali za plug nego za traktor 😀
 
Danas zasadili kod rodjaka jedan manji vinograd, prokupac je u pitanju, i od 500 kalemova 27 je odbaceno. Zasadjena je jos i tamjanika i od 175 kalemova odbaceno 37. Da napomenem od razlicitih proizvodjaca i to kao prva klasa, tako da pazite sta vam prodaju.
 
Danas zasadili kod rodjaka jedan manji vinograd, prokupac je u pitanju, i od 500 kalemova 27 je odbaceno. Zasadjena je jos i tamjanika i od 175 kalemova odbaceno 37. Da napomenem od razlicitih proizvodjaca i to kao prva klasa, tako da pazite sta vam prodaju.
Kako procenite sta da odbacite ? Ja sam odbacivao neke sa jako slabo razvijenim zilama ali ne umem da procenim da li je sam kalem dobar, da nije poceo da se susi ili slicno..
 
Kako procenite sta da odbacite ? Ja sam odbacivao neke sa jako slabo razvijenim zilama ali ne umem da procenim da li je sam kalem dobar, da nije poceo da se susi ili slicno
Kalem ne sme da pukne na blagi pritisak palca (iznad kalemljenog mesta se vrsi pritisak) to je glavno a i pored toga se klasira vizuelno da ima dobar korenov sistem u svim pravc, da je sirine 8-10mm. Ako pukne videcete na tom mestu da spoj nije dobar da ima mrtvo tkivo i ako se kao takav zasadi osusice se ako ne iste godine onda najdalje do prve berbe. Pricam onako kako su mene ucili. Evo upravo sam se vratio trebao sam da uzmem jos 1000 covek neda da se probaju kalemovi tako da nisam ni kupio. Sutra nosim kalem granku kod drugog pa tek na jesen da sadim.
 
Poslednja izmena:
"Za zasnivanje vinograda, pa i kada se radi o malom zasadu, treba koristiti samo kalemove prve klase, koji ispunjavaju sledeće kriterijume:

  • – bazalni deo ožiljenog kalema mora da ima 3 – 5 dobro razvijenih, radijalno raspoređenih osnovnih žila, prečnika 3 mm, dobro obraslih sitnim žilicama;
  • – korenov vrat treba da bude prav, zdrav, bez mehaničkih oštećenja, prečnika 8 -10 mm;
  • – spojno mesto treba da je dobro sraslo, bez guka, da je kalusiralo sa svih strana ravnomerno, što se proverava pritiskom u najmanje 3 tačke;
  • – lastar treba da je zdrav, neoštećen, dobro sazreo (najmanje 10 sazrelih članaka), dužine najmanje 50 cm, sa normalno formiranim, zdravim i neoštećenim okcima.
Ovakav sadni materijal je klasični sadni materijal i nosi etiketu narandžaste boje."
Dr Dragutin Mijatovic
 
Juče krenuo da sadim i u nekom momentu nas oterala kiša... za koji dan nastavak, nadam se... uglavnom 700kom Hamburga i oko 300 Italije i Mišela.

https://fotkica.com/slike.php?slika=1_82480113_IMG_20220406_162954_resized_20220410_043427050.jpg]
1_tmb_82480113_IMG_20220406_164008_resized_20220410_043430143.jpg
[/URL]
1_tmb_82480113_IMG_20220408_113516_resized_20220410_043429237%20%282%29.jpg
[/URL]
1_tmb_82480113_IMG_20220408_142829_resized_20220410_043428160.jpg
[/URL]
1_tmb_82480113_IMG_20220409_074333_resized_20220410_043431223.jpg
[/URL][/url]

Na tih 700 kom odbacio 6-7 sa lošim korenom a svaku sam probao da blago "prelomim" na mestu kalemljenja i uglavnom su bile ok, idemo dalje...
 
Lepo. Aj baš javi utiske, učinak itd...
Mi se ubismo ovih dana hidroburom, još razvlačimo crevo da ne gazimo traktorom kroz redove. (vraća me u detinjstvo i prskanje štapovima 😁)
Ono moje duboko podrivanje dalo rezultate, blato do kolena 😃...

Колеге калем који смо садили претходне године помоћу ових садиљки одличан је.
Пријам калема је супер. Посао садње је олакшан и убзан.
Наше калеме нисмо додатно ни поливали јер није било потребе.
Главна борба је била против корова, и честа обрада подривањем земље.
Ми смо ове године такође садили помоћу садиљки.
Сви у мом окружењу су позајмљивали и радили њима.
 
Nazad
Vrh