Podizanje novog malinjaka - sadnja

Daj prvo rezultate analize pa onda da vidimo sta i kako dalje

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Predusev nije vazan, ali samo da primetim sve vise ljudi iz svih mogucih bransi podize malinjake. Ili cemo biti No1 proizvodjaci na svetu ili ce sve popucati po savovima:osmeh:
 
Samo da još Rusiju prestignemo i tu smo! Mene ja stari kao klinca maltretirao da mu pomažem na imanju ali sam ja bio previše cool za sve to tada. Kada sam mu objavio da kupujem zemlju, nije mogao da poveruje! Mislim da i dalje sumnja bez obzira što sam se fino potrošio da kupum parcelu.
 
A pita li se ko gde smestiti svu tu malinu, nije bas da se ima kapaciteta do u beskonacno niti hladnjace rade samo sa malinama, ima tu jos voca sa kojim trguju i na osnovu toga planiraju popunu kapaciteta tokom sezone.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Valjda će se neko desetiti da poveća kapacitete. Ne verujem da svi koji pokušaju sa malinjacima i uspeju u tome.
 
Sustina je sto kod nas ljudi sade 2-3-4ha odmah. To su ogromne kolicine, sta ce biti sa cenom videce se.
 
Sustina je sto kod nas ljudi sade 2-3-4ha odmah. To su ogromne kolicine, sta ce biti sa cenom videce se.

I kod nas opšta pomama za malinama,što kaže Bojčetić to su sve veće površine,ali ovde sade maline i oni koji nisu malinu ni videli ,osim na TV.Jedino što sam načuo da će jedan veći igrač ovde da podiže hladnjaču,pa to može biti pozitivno ali poznavajući ovdašnje prilike,može biti i kontra efekat po proizvođače.Uglavnom vreme će pokazati.
 
Poslednja izmena:
Kontra efekat se vec ocekuje u naredne dve-tri godine i to je otprilike neminovno. Mada moze da bude a i nemora :) Boze zdravlja samo, za ostalo cemo videti sta i kako se stvari odvijaju.

Sent from my C6603 using Tapatalk
 
Mislim da mlatite praznu slamu i pricate samo da se nesto napise. Trziste maline je kompleksno kao i svake druge poljoprivredne kulture i zavisi od ukupne svjetske proizvodnje i potraznje za malinom. Ove godine je malina podbacila kod vecine evropskih najvecih proizvodjaca pa je Srbija: 2015.-110.000t 2016.-85.000t, Poljska 2015.-127.000t 2016.-100.000t, SAD izvoz: 2015. 42.500t 2016.-72.000t. itd...
Ovo sto pisete da Poljska malina kad se proda onda ce Srpska da krene nema blage veze sa zivotom.... Srbija preko 90% izveze zamrznute maline na evropsko trziste, dok Poljska najveci deo svoj maline prodaje u svezem stanju i ona je vec zavrsila na trzistu. Iza Srbije po izvozu zamrznute maline u EU je Cile!!!! Manjak na evropskom trzistu se popunjava iz BiH koja je za 50% uvecala proizvodnju i sad izvozi oko 5.100t, iz Kine oko 6.500t.. itd... Mene tu najvise sekira Kina, jer ako oni namirisu priliku.. donijece malinu po 0,5 eura. :(
U zadnje dve godine EU ima zahtjeve za povecanjem od 45% za potrosnjom zamrznute maline... te je zbog toga ona i dostigla ovu rekordnu cenu koja po meni i nije bas realna, pa ukoliko se malo i smanji, (mada ne verujem) nece biti propast...
Osim EU kao najveceg potrosaca, povecanje potraznje za malinom je i u Japanu, Kini, Australiji i drugim aziskim zemljama... tako da... nema potrebe za brigom... ;)
E sad ima tu i novih igraca koji se guraju na trzistu proizvodjaca malina: Meksiko, Cile.... itd... al mislim da se situacija nece znacajno promeniti narednih godina.
Znaci sto se tice trenutne ponuda-potraznja stanja na trzistu, nema razloga za brigu, al na to kao i na sve moze da utice opstepoliticka situacija, berze itd... jer to smo vidjeli na nafti, da cene menjaju za po nekoliko desetina procenata bez ikakvog opravdanog ekonomskog razloga.
Ono sto vise moze da utice na cenu kod nas je bahatost hladnjacara... mada i njih se sada namnozilo dosta, tako da su konkurencija jedni drugima, te zbog potrebe da otkupe sto vise robe, nemogu da obaraju puno cene!!!! ;)
 
@sove
dobro razmišljanje. Ne znam za tačnost podataka. Nije ni važno. Pravo da ti kažem, jedino što i mene brine cele godine, jeste Kina. Mi smo se izjednačili sa EU po troškovima života ali ne i po primanjima. To je jedini razlog zbog kojeg se isplati gajiti malinu tu a u okolini Minhena se ne isplati. Kada bi se na tržištu pojavila konkurencija koja ima dvostruko jeftiniju radnu sangu, mi smo završili sa plantažnim uzgojem, isplatila bi se jedino okućnica.


Uprkos širenju zasada i mogućim turbulencijama na svetskom tržištu, biće i nekih naših i samo naših ograničavajućih faktora.
Ograničavajući faktor će biti radna snaga i nedostatak iste.
Dalje, već sam se uverio da ne rade svi kvalitetno i ne izvlače maksimum, tako da će i odustajati nezadovoljni postignutim ili nemogućnošću da budu i rentabilni.
Dakle, širenja neće biti u nedogled.
 
Evo jedan od izvora podataka, al ne i jedini... malo ako se progugla moze se naci dosta studija o trzistu maline, pa i na nasem jeziku... http://www.octofrost.com/news-room/how-does-the-fresh-and-frozen-raspberry-market-look-like

@vladimir kisač.... slazem se sa tobom da je radna snaga, odnosno njena cena glavni faktor za razvoj maline. Ako uzmemo da se kod nas oko cetvrtine prodajne cijene maline daje za berbu, a svi znamo da su kod nas satnice radnika oko 1,5 eura.... onda uzmimo koliko kosta ta malina proizvedena u Nemackoj gdje su satnice i do 10 puta vece.... SAD je jedan od vodecih proizvodjaca maline, ali se kod njih zbog vece upotrebe pesticida i herbicida i masinske obrade (cak i branje), dobija u mnogome nekvalitetnija malina od one proizvedene na nasim prostorima i rucno ubrane.
Ne kupuje EU od nas malinu sto nas voli ili sazaljeva, nego zbog njenog kvaliteta koji malina ima koriscenjem osnovnog nacina obrade, kao i zbog, u najvecoj meri, ne zagadjenosti sredine gdje se gaje!
A sto se Kine tice... ona jeste ogromna zemlja sa jeftinom radnom snagom... ali nisam bas poznavalac u kolikom delu zemlje moze da se uzgaja malina zbog njene dosta vlazne klime koja mislim da nebi pogodovala malinama...

- - - - - - - - - -

Sad tek vidim da sam pisao u pogresnoj temi... :D Mislio sam da ide u Plasman zamrznute maline..... Pa eto moderatori ako moze prebacite tamo ove zadnje postove... :(
 
Satnica kineskih radnika je veca od cene rada kod nas, bar po papirima. Drugo je sto njih ima mnoooooogo pa idu na bruto kolicinu proizvoda sa kojim konkurisu ostalima, koji god da je proizvod u pitanju
 
Ako su kineske maline kvalitetne ko I beli luk sto im je kvalitetan onda se ne treba bojati takve konkurencije :) salim se ogromna je to zemlja I ima raznih podneblja u toj jednoj zemlji mora biti da negde uspevaju I maline ...
 
I kod nas je opšta pomama za malinama, samo mislim da će zaista biti problem sa pronalaženjem radne snage. Mnogi beže od tog nadničarskog posla, a moram priznati da nije nimalo lako brati malinu. Imam iskustva sa branjem polane, i mogu reći da je posao pipav, dosadan i da leđa stradaju ako nema naslona koji malo podigne malinu.

Što se tiče zarade na malini, znam ljude koji su bili prezadovoljni ove godine i kojima je na zasadu na katastarskom jutru ostalo 4000e čiste zarade, plus prodaja sadnica. Malo li je?

Već sam pisala da je moj familijarni zasad mali, 17.5 ari, ali nećemo plaćati nadničare, braćemo sami, i ja negde imam u planu da eksperimentalno pokušam da napravim neke proizvode, tipa liker, džem i sl. pa da vidim kakvu bi to prođu imalo.
 
Nazad
Vrh