Pocetnik moli za savet

Extra, mankogal80 imam, imam i dimetogal ali sam njime prskao pre 17 dana, 31. maja, ne znam da li opet da dodam i njega recimo 5 do 10 mg na 10 litara?
Da li zna neko da li to važi i za trešnje posle branja, evo ima nekoliko dana od poslednjeg ploda ubranog, listovi kao da se suše, uvijaju se na unutra i malo žute...jel to možda pravilo za trešnju, prskanje lista posle ploda?
 
Extra, mankogal80 imam, imam i dimetogal ali sam njime prskao pre 17 dana, 31. maja, ne znam da li opet da dodam i njega recimo 5 do 10 mg na 10 litara?
Da li zna neko da li to važi i za trešnje posle branja, evo ima nekoliko dana od poslednjeg ploda ubranog, listovi kao da se suše, uvijaju se na unutra i malo žute...jel to možda pravilo za trešnju, prskanje lista posle ploda?

Normalno za trešnju što se opadanja lista tiče.
 
Poslednja izmena:
Extra, mankogal80 imam, imam i dimetogal ali sam njime prskao pre 17 dana, 31. maja, ne znam da li opet da dodam i njega recimo 5 do 10 mg na 10 litara?
Da li zna neko da li to važi i za trešnje posle branja, evo ima nekoliko dana od poslednjeg ploda ubranog, listovi kao da se suše, uvijaju se na unutra i malo žute...jel to možda pravilo za trešnju, prskanje lista posle ploda?
Extra? karenca za dimetogal je 21 dan a ti si brao pre toga:sta:
 
@vocar
onda tresnje da ne prskam?

@bak01
nismo se razumeli, dimetogalom sam prskao dunju jer su se pojavile lisne vaši, a ona neće skoro, prvo sam se ovde raspitao :) vodim računa o tome,ne brini, što se trešnje tiče poslednje prskanje je bilo u precvetavanju 18. aprila, a doktorku sam brao oko 27. maja, dok sam šarenu brao tek od 3. juna.

@carpmen
hvala, prelistacu :) narucio sam jednom poznaniku za kog sam zaboravio da je profesor na poljoprivrednom da mi se raspita kod kolega vocara koje knjige da uznem, cekam odgovor :D pa vam javljam u nekoj temi sta sam sve nabavio
 
imam i dimetogal ali sam njime prskao pre 17 dana, 31. maja, ne znam da li opet da dodam i njega recimo 5 do 10 mg na 10 litara?

Ију! :) Диметогал има каренцу 21 дан за воће, закаснио си са прскањем или си поранио са брањем? О овоме мораш строго да водиш рачуна. Да ли да опрскаш поново диметогалом? Мислим да нема потребе, прскао си већ пре две недеље. А што се опадања лишћа тиче - потпуно нормално, само не у великим количинама - типа позна јесен и слично. Ненормално је само ако се појави коврџавост и рупе по листу.
 
Пријатељу, сад сам видео да си написао пост, отприлике у исто време кад и ја :) Ок, али ако си прскао трешњу инсектицидом пре два месеца, не би било лоше можда сад да је опалиш са истим :)
 
Onda da opalim mankogal plus dimetogal, listovi imaju rupice u manjem broju doduše a počinju da se uvijaju i žute...imam slike ali neće sad upload da mi radi, mada nema šta puno da se vidi što nisam rekao..
 
kolko je mangokalu karenca mrzi me da trazim nesto sad a u zurbi sam , ili dobar sistemski fungicid ali male karence za kasnije sorte kajsije
 
Evo ja prekjuče oprskah trogodišnje trešnje, baš su izdžigljale ovo proleće, da ne poveruješ, oprskao sam mankogalom i dimetogalom, pa da vidim danas sutra ima li rezultata pa da oprskam i ove starije, odmah bi ja to nego aj da ne pozajmljujem opet prskalicu, lično imam samo plastikaner onaj od 10 litara... :)

@rosuljac
trenutno nešto ne radi sajt galenika fitofarmacije, samo kucni na google "mankogal80 galenika" :)
 
Jel moze neko da mi odgovori,imam veliku belu tresnju,i svake godine kad sazri bas lepo,napadnu je crvi i tako da je mi jedemo zelenu (bukvalno receno) i kako sad da sprecimo to?
 
Nije loše insekticid u precvetavanju, možda ti samo to i bude dovoljno, to je ono kad već kreće mali plod a ostaci latica od cveta opadaju...
Pogledaj na tom insekticidu kolika je karenca, tj koliko dana posle prskanja ne sme da se jede.
 
Juče sam sakupio, očistio i oprao stotinjak košpica od divlje trešnje, pa na proljeće poslije stratifikacije ih sadim. Na to ću kalemiti 2-3 sorte trešanja koje su mi se dopale. Ovdje se ne radi o što bržem dobijanju sadnice, već hoću sam da je dobijem počev "od špice". :)
 
Bravo brate, nek je sa srećom, i ja ću da počnem rasadničarstvo sa rođakom kalemarom, da vidim kako to ide, njemu je podloga nekakva magriva, evo pogledaj pa mi reci znaš li šta je to...ko za inat nisam snimio tu magrivu, to su neka tanka mala drvca u početku rasta

 
Dali ste ranije sadili divlju tresnju iz kospice?
Tj, dali hoce da nikne.
Mi iskopamo samonikle, presadimo i kalemimo ih.
 
@kurkela, lijepe su kajsije. ::svaka cast::

Što se tiče trešanja i špica, ne znam, ali ću iduće godine probati pa šta bude. Već sam rekao da hoću svoju sadnicu iz špice i sam da zakalemim 2 sorte trešanja koje su mi se baš dopale. (jedan od razloga ovog je što hoću provjerenu sadnicu koju kad formiram znam šta dobijam. Drugi razlog je što hoću da formiram krošnju od prve grančice koja se pojavi na svoj način). Ići ću na patuljaste trešnje najvjerovatnije.
 
Ja imam 54 stabla trešanja, posađenih 2007 Sadnim materijalom nisam zadovoljan jer nisam dobio ono što sam tražio (druge sorte), tako da mislim da je najbolje rješenje da sam proizvedeš sadnice.
Što se tiče tih patuljastih nisam baš neki optimista bar kod nas se nisu pokazale kao dobro rješenje.
 
Ja šljivu 90% berem sa zemlje, pa i višnju, kajsiju...zašto ne bi i trešnja? Sa bujnošću ću se izboriti, nije ekstremna kao šljiva.
 
Nazad
Vrh