Pocetak svinjarstva!

Tako se nekad pravilo,visenamenski objekti,pa moze sa svinje,za curke,za drva.Zasta ti padne napamet.
 
I meni je zapalo za oko te pege po ledjima ali sam mislio da mozda nije prljavstina od zatvorenog obora jer ako zaostane slame i svinje naprave malo vecu vlagu hoce da se nalepi na ledja prljavstina ali kada sam video slike da je to sve uredno tj da su uslovi dobri prva solucija je da je sugarac.
 
Ovaj plac ima ukupno 1 hektar i 35 ari.Kupio ga je cale sredinom 70-ih,u srecno vreme.Posle smo tu uradili kucu od 50 kvm,ima i vocnjak od nekih 30 ari,kos i obore i njiva od 85 ari.Sve je to ogradjeno i pregradjeno_Otac mi je bio zanatlija,i ja sam,tako da se nismo bavili poljoprivredom a i nemam nista od masina sem motokultivatora.Inace mi je vrlo blizu kuce,nekih 400-500 m udaljen.Druge zemlje i placeva nemam.
Za sada planiram da gajim za sebe jer kao sto ste primetili znanje mi je vise nego oskudno u ovoj oblasti,sto ne znaci da mozda kasnije necu da pocnem nesto na vise.Zato sam i odlucio da ove godine ostavim jednu nazimicu da se oprasi,da vidim kako to meni ide od ruke.Planiram da sredim obore,napravim boks za prasenje,sprovedem struju i uredim,pa cu videti za dalje.
Uz vasu pomoc i sugestije,mislim da nece biti problem da steknem potrebno znanje.
:cao:
 
moja jedina zamerka pre tom tvom objektu je ta zica kojom si ogradio to "setaliste",nakako mi se cini slabasno za svinje.
al' ovako je prva liga.
 
Evo one moje male nazimice,ima nekih 120 kg,bice vestacki osemenjena,pa me zanima vase misljenje.

66bt6o.jpg


23u7vd4.jpg


71455w.jpg
 
Neznam na koje sitnije misli,osim na vijetnamce :haha:
Ja sam cistu pietrenku pario sa landrasom,upravo jer su landrasova prasad "vretenasta",i lakse se oprasi.Inace su pietreni poznati po problematicnim prasenjima.To ti je moj predlog za parenje.I nemoj da je forsiras sa hranom u toku sprasnosti,jer prasad mogu da budu krupna.3kg konc sa 12% proteina od parenja do 100-og dana.Onda predjes na konc za dojare sa 16% proteina.Prasad su merene velicine,i dovoljno zivahna po prasenju.
 
ne mogu, znam samo da je tata jednom semenio pietrenku sa nekim "dobrim" semenom neki crni izasli svi, muke mucili, naopako koliko krupni, pre svega siroki, od 12 samo 4 spasli morao veterinar da vadi sa nekom pecaljkom, tj probusi ga u donjem delu vilice i tako izvlacio, normalno oni odmah uginu, bio je to strasan prizor za mene i samo iz tog razloga sam ono napisao, pozdrav
 
lepo izgleda ova nazimica, samo je vakcinisi protiv suge ili ako imas pregorelog ulja sipaj na nju ... :ppozdrav:
 
Sto se tice pustanja preporucuje se prvi put da se pripusti prirodno,a ako nema uslova onda da se izbegava durok,jer daje krupne prasice pa dolazi do teskog prasenja zbog konstrukcije prasica.i najcesce u karlici se zaglavljuju,ali sve ovo nemora da bude tako u svakom slucaju...sve su to idividualne stvari i u mnogome zavise od krmace.poz
 
Imam krmacu duroka imala probleme na prvom prasenju krupni komadi i zaglavilo jedno napravilo toliko problem vadili smo ga 4 - cetri sati, sada nece da ostane suprasna i ide u kobaje narasla ko slon nikad krupniju nisam imao sa malom kolicinom hrane koju pojede u toku dana ( necu vise duroka )..
 
Videcu sa veterinarom da je osemeni landrasom,hvala vam na odgovorima.
Nego,jos uvek nisam primetio da je trazila vepra,sta mi savetujete,da sacekam jos malo ili...?Samo da napomenem da je do pre 3 dana onaj vepric bio sa njom u oboru.
Moguce je i da je trazila a da ja nisam primetio,posto bas nemam iskustva sa ovim stvarima.
 
Nazad
Vrh