Pocetak pcelarenja

Doktore, ipak ti imas vise iskustva u ovom poslu i verovatno si u pravu, pa se izvinjavam ako sam pogresno uputio coveka. No, ja ne bih sad trosio vreme i energiju na ono sto ce morati da uradi pred zimu ili ti za 2 mes, covek je juce uhvatio prvi roj, mislim ono...
I jos jedna stvar, kada dajes savet pocetniku, daj ga tako da mozes i detetu objasniti i da te razume, bez puno filozofiranja i nepotrebih fusnota.
Ne bih da me shvatis pogresno, jer mislim da imas sto- sta da podelis sa forumom, ali treba ponekad da se prisetis kako je tebi bilo na samom pocetku i tako delujes. Pozdrav

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
Чини ми се да си се мало љутнуо због моје поруке. Ако ти није тешко, шта сам погрешно написао?

ПС

Ниси још упознао вароу и то није добро ни за твоје пчеле: ако имаш рој без легла, најбоље је очистити вароу док се легло не затвори. Зашто чекати јесен када је сада најповољнији моменат да сада то реши?
 
Чини ми се да си се мало љутнуо због моје поруке. Ако ти није тешко, шта сам погрешно написао?

ПС

Ниси још упознао вароу и то није добро ни за твоје пчеле: ако имаш рој без легла, најбоље је очистити вароу док се легло не затвори. Зашто чекати јесен када је сада најповољнији моменат да сада то реши?
Ne, nisam se ljutnuo zbog tvoje poruke kao takve, cak ako nisi primetio- ja sam prihvatio tvoju opasku odmah i izvinuo se, (mada ce na meni ostati da ispitam ili ignorisem savet) nemam problem da priznam da ne znam puno oko pcelarenja, ili da sam pogresio.
Ali me iritira nacin na koji hoces da istaknes svoje znanje, znas ono "ja pa ja", umesto da jednostavno odgovoris na par postavljenih pitanja. Mogu ovde da dajem primere sta konkretno radis dok savetujes, da udjemo u raspravu, ali ne zelim, nemam naturu da se ćeram sa bilo kim ni uzivo a kamoli preko foruma, tako da se povlacim iz dalje debate.
Ali sam hteo da ti ukazem, dzabe imas znanje ako ne umes da ga preneses. Pozdrav

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 
Ne, nisam se ljutnuo zbog tvoje poruke kao takve, cak ako nisi primetio- ja sam prihvatio tvoju opasku odmah i izvinuo se, (mada ce na meni ostati da ispitam ili ignorisem savet) nemam problem da priznam da ne znam puno oko pcelarenja, ili da sam pogresio.
Ali me iritira nacin na koji hoces da istaknes svoje znanje, znas ono "ja pa ja", umesto da jednostavno odgovoris na par postavljenih pitanja. Mogu ovde da dajem primere sta konkretno radis dok savetujes, da udjemo u raspravu, ali ne zelim, nemam naturu da se ćeram sa bilo kim ni uzivo a kamoli preko foruma, tako da se povlacim iz dalje debate.
Ali sam hteo da ti ukazem, dzabe imas znanje ako ne umes da ga preneses.
Pozdrav
Видиш ти се бавиш мојим карактером а врати се и прочитај где сам то тебе оцењивао по твом карактеру. Ствар је чисто практичне природе. Јеси се извинио али си наставио по“старом“...што човек да ради посао који се ради после 2 месеца.

А ја не говорим о неких будућих два месеца него оно што је сада корисно да уради и тиме ће битно утицати на стање које би могло наступити за та два месеца...а то стање би могло бити да му вароа преплови друштво.



ПС

Значи, нема овде ничег личног и наведи у мојој поруци шта сам о теби рекао лично...осим опаке грешке у практичном приступу...и наравно не знам одакле ти то да оцењујеш мој карактер. Колико се сећам имали смо добру „сарадњу“ на форуму и одједном ти смета нешто???!!

И закачио си се на „фусноте“...претпостављам да мислиш на цитате у мојој поруци. Навео сам их јер је човек то прочитао и требао би да заборави јер су лош савет...опет ништа лично...

Опет ниси навео шта је нејасно што ни „дете“ не би разумело...али по питању технике а не моје личности...
 
Ocigledno da nismo na istoj talasnoj duzini, ne znam kako drugacije da pisem a da ne protumacis pogresno. Nemam nista protiv tebe i nista u vezi tvog karaktera a da nije u vezi sa temom PCELARSTVO, dakle tvoj pristup ovoj raspravi me je iritirao jer se ne javljas samo da pomognes nego hoces da nametnes svoje znanje u krupan plan, a pritom zapostavis bitniju stvar, a to je da je covek pocetnik i da mozes samo da ga zbunis takvim pisanjem i dokazivanjem da znas znanje. Nadam se da sam sad bio jasniji, ne bih vise da kvarim temu.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 
Ocigledno da nismo na istoj talasnoj duzini, ne znam kako drugacije da pisem a da ne protumacis pogresno. Nemam nista protiv tebe i nista u vezi tvog karaktera a da nije u vezi sa temom PCELARSTVO, dakle tvoj pristup ovoj raspravi me je iritirao jer se ne javljas samo da pomognes nego hoces da nametnes svoje znanje u krupan plan, a pritom zapostavis bitniju stvar, a to je da je covek pocetnik i da mozes samo da ga zbunis takvim pisanjem i dokazivanjem da znas znanje. Nadam se da sam sad bio jasniji, ne bih vise da kvarim temu.

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
Опет промашујеш суштину. Наведи ми шта није тачно што сам написао.

Да ли треба да се заштити кошница фирнајзом и фарбом...треба или ће испуцати кад падне прва киша.

Да ли ће се вароа пренамножити и угрозити друштво ако је рој понео много варое из друштва (може чак и сву постојећу вароу да понесе). Тиме би добио да при главном третману третираш 3 уличице пчела јер је остало пропало. Пчеле имају кратак животни век, израђеност смањује век пчела, нарочито ако је паша слаба и пуно обилазе около да унесу то мало расположивог нектара.

Ако треба да кажем човеку да не третира сада (не сада тренутно, него наредних дана...написао са и у каквом стању друштва), онда је то по мени пут у пропаст. Ја тако не могу.

Кажем, читао сам више пута оно што сам написао и не видим неку моју препотенцију него само оно што се тиче технике пчеларења. Човек би ми сам рекао да није у реду и претпостављам да би питао за оно што је нејасно.



ПС

Ако човека занима шта сам написао, он прочита и запише оно што је битно. Ја пишем мало опширније јер желим укратко да објасним ЗАШТО нешто треба урадити (када је нејасно, пита се даље и разјашњава).

Хајде, ако ти није тешко, наведи ми шта сам тачно написао да је тебе тако тешко погодило...осим онога што сам навео да ниси у праву са третирањем пчела када су без легла и када је то најбољи могући третман...али не зими када остане 5 пчела у кошници, а нема легла, него сада када је пуно пчела...

Питање за тебе изравно и без увијања: тачно напиши где сам то истицао своје знање и ставио га у „крупан план“...а шта сам то битно пропустио?...Остави по страно то што ме можда не подносиш:)...кажем можда...да је човек почетник, то сам схватио:)...не мораш наглашавати...
 
Ovako izgleda hranilica i vjerovatno ste u pravu da će procuriti. Razumio sam savjet.
Djed je ipak pregledao košnicu sa sinom, nije htio nikakvu opremu i nije ga ujela ni jedna. Vidio sam i ja da nije agresivna i nije ni bila pretjerano uzbuđena.
U brzini smo napravili grešaka, dok smo sve sastavljali. Na jednom ramu je morao intervenisati jer vjerovatno nismo dobro postavili satnu osnovu. Taj dio je pun novog unosa, nektara i njega smo ubacili u hranilicu kad smo sredili ram. Još jedan je ram spojen u dnu i njega nije htio dirati jer kaže da je dole leglo i nije htio sad dirati, po njegovom to treba srediti kasnije.
Pčela je zauzela sve ramove i počela gradnju i unos. Čak je počela zauzimati i taj prazan prostor koji smo očistili i dodali ramove do kraja, još tri rama.
Po njemu vidim da je zadovoljan i neda da prinesem dodatnu hranu, jer kaže da je već svaki ram težak i da tu ima već dosta hrane i da postoji mogućnost da manje ide na ispašu. Po njemu ovako pčela ima veći nagon da ide na ispašu. Ako već hoću prihraniti da to uradim uveče i ne puno.
Sad ne znam da li pretjeruje, reče da svaki ram teži preko pola kilograma, a danas joj je četvrti dan. Ako ovako nastavi sa radom, vrlo brzo bi trebao dodati nastavak i rekao mi da ga pripremim. Iz njegovog iskustva, rjetko pamti ovako aktivno društvo.
 
Нисам те добро разумео када кажеш да је спојен рам при дну. Да ли то значи да су се саставиле основе два рама? Ако јесу, требало је то одмах раздвојити. После ће ту остати деформисано саће.

Рој добро изгледа, али ћеш имати мало посла око градње рамова. Оне што сте додали у тај празни простор ће можда слабије градити ближе зиду. Обично тада приближим основу која је до зида а према зиду померам изграђену. Све док не буду лепо изграђене.

Овај предњи део који је испод мреже (није прекривен дном хранилице), ја бих прекрио најлоном али не скроз до оне даске која преграђује хранилицу (не знам какав је улаз у хранилицу). Разлог је тај што је пчелама увек лакше да одрже услове гнезда (многи мисле да је само топлота у питању али није – потребна је и одговарајућа влажност гнезда). Ако има празног простора, више пчела је заузето око легла (групишу се да сачувају ту влажност). Тако их мање иде у пашу.



Код оваквих збегова када се не користи поклопна даска (која може бити привремено и најлон) завара то што пчеле почну градити саће у том празном простору. Не граде што нема места доле него што им смета тај празан простор. Зато би то требало прекрити најлоном одмах преко сатоноша. Обично људи помисле да им је хитан други наставак и пожуре да га ставе и тиме отежају пчелама да постигну снагу (теже одржавају легло јер се губи пуно влаге и топлоте, који одлазе према горе).

За додавање другог наставка има времена...немој пожурити. Много хране ће се трошити на легло и ако би се додао други наставак, већи су напори да се одржи гнездо. Ипак је то рој. Рекао сам ти: један рам легла, један рам хране потрошен. Када дође време за други наставак, мора се и легло пресложити да буде око 50% легла горе...



Хранити можеш по мало да се навикну (ако би им требало). Сипај око 0,1 л само да осете па сутра може и 0,2. Тако их храни неко време. И наравно, провери цури ли та хранилица...колико ја знам углавном цуре. :)



ПС

Оно што смо говорили о брујању пчела :)...видиш по облику гнезда да су пчеле окупљене око центра где је легло. Да нема матице, биле би свуда раштркане и зујале би гласно...овако су мирне и раде свој посао. Ово је чисто мала примедба и подсећање на понашање пчела које имају матицу...ако можда дође још неки рој :)



„Sad ne znam da li pretjeruje, reče da svaki ram teži preko pola kilograma, a danas joj je četvrti dan. Ako ovako nastavi sa radom, vrlo brzo bi trebao dodati nastavak i rekao mi da ga pripremim. Iz njegovog iskustva, rjetko pamti ovako aktivno društvo.“

Ово се зове „енергија роја“ у пчеларству. Рој је пуно унео и храна се задржала у тој количини јер не троши на легло...али енергија роја, нажалост кратко траје (7-8 дана) и чим крене веће легло повећа се и потрошња и та храна полако нестаје (ако нема обилније паше као што је нпр. багрем...а углавном нема). Зато полако и стрпљиво – пчеле ће показати када им треба други наставак а то је када буде више рамова легла, које почиње да се излеже. Сваки природни рој се тако понаша.
 
Da spojile se satne osnove, jer ih ja vjerovatno nisam dobro postavio. Sigurno moja greška i neiskustvo.
Da ispravio je ovaj koje je bio medonosan, ovaj sa leglom posto je u dnu nije htio da dira. I ja mislim da je greška.
Ja ne mislim odustati od prihrane i radicu to postepeno, znam da ona sad radi dobar unos jer je i pogodila dobru ispašu, kasnije će imati problem.
Ovo oko nastavka je moj metaforični opis mog zadovoljstva, znam da je još prerano, poslije kad prođe bagrem i lipa biće joj teško ovde ko mene.
 
Зато треба да буде навикнута на прихрану сирупом, да на време припремиш зимницу. И да будеш сигуран да та хранилица не цури.

Пази добро јер је дрво у питању и хранилица може у једном моменту да покаже да је исправна, а да потом процури јер дрво „одрађује“. Тај збег је лоше решење за хранилицу и боље би било да ставиш најлон, где сам рекао а преко најлона пластичну посуду (има у продавницама пластичних производа јефтиних посуда). У ту хранилицу се убаци доста гранчица да се пчеле не даве, али то не процури никада. Наравно, купујеш посуду која је од меке пластике, а не од неке крте која се може поломити када је пчеле залепе и када је одвајаш.



ПС

Посуде од стиропора могу бити привремено решење, али пчеле их могу пробушити и дугорочно је то несигурно.

Пластична посуда о којој говорим је од материјала који је сличан пластици од флаша за јогурт (нпр. 1 литар). Жилава и трајна.

И још ми је нејасно како си лоше поставио сатне основе да се могу спојити. Ако имају жицу и жица је затегнута, немогуће је да се споје.
 
Ovo oko hranilice sam shvatio da nije dobro rješenje i razumio sam Vas u potpunosti. Rješavam čim prije.
Nisam pčelar i nikad se nisam bavio sa tim. Najviše što sam učestvovao u pčelarenju je bilo kad se vrcao med i redovno sam dobijao ubode(samo mene i uvjek sam na oprezu sa njima od tad). Nije mi nepoznato pčelarstvo, samo nikad nisam radio oko toga. Stari se ne bavi tim više godinama i sve opreme što je imao, je propalo.
To veče kad sam uhvatio pčelu, nisam imao ništa, kupim košnicu u djelovima i ramove u djelovima, Sve sam to uradio na brzinu jer je stizao mrak.
Pretpostavljam da nisam vidio i nisam napravio dobar stisak žice na satnu osnovu i da se ona odvojila na ta dva mjesta.
Danas kad sam pravio ova preostala tri rama, shvatio sam da sam tu napravio grešku.
Pčelinje društvo sam imao namjeru nabaviti i već su me čekala dva i tako bi polako nabavio ono osnovno sto mi treba. Pčelu ne mislim za sad držati isključivo zbog meda, hoću da je imam kad krene cvat voćki da vidim pčelu i da zuji na cvataloj voćki, kao nekad kad sam bio djete i otac mi pokazivao. Ja sad to ne mogu vidjeti i mislim da je pčele sve manje i ne znam nikoga ko ima u blizini pčelinje društvo. Voćki sve manje imam na stablima, pored vremenskih uslova i slabo oprašivanje je glavni uzrok tome. Prvenstveno zbog ovog želim pčelinje društvo u dvorištu.
I eto dođe mi sama.
 
Nazad
Vrh