Pneumatski sistem (dvovodni kocioni ventil)

miksan

Član
Učlanjen(a)
15 Apr 2018
Poruka
4.603
Lokacija
Krusevac
Slabo stojim sa materijom pa mi je potrebna mala pomoc.


Prikolica(nova) ima dvovodni sistem kocenja , traktor jednovodni sistem(imt558). Neko mi je reko na forumu da mi je potreban dvovodni kocioni ventil da ugradim na traktor i naravno dve spojnicke glave. Nema nijedna spojnicka glava na traktoru takvog smo ga kupili.

Od ovih ventila na netu sve nailazim na dvovodne kocione ventile nozene sa papucom, ja bih da kocnice na prikolici rade kada stisnem papucu kocnice traktora a ne da ugradjujem ventil sa papucom pa da imam nezavisno kocenje samo prikolice.

Ako bi neko znao tacno koji ventil da kupim da mi posalje link.


Kod mene je nesto izbutano ovo crevo bi trebalo da ide po semi ovako kao sto sam oznacio.




Ovako bi trebalo da da izgleda kada se ugradi dvovodni kocioni ventil i spojnicke glave ?

 
Poslednja izmena:
Ovo kod tebe je budženo ali sa smislom. Slavina za lakše kačenje šape vazduha je premeštena na dohvat ruke (mada je i fabrički na solidnom mestu). Ako hoćeš da prebaciš slavinu nazad gde je i bila, onda je dovoljno da spojiš creva direktno kada izbaciš slavinu. Nemoj direktno kako si ti nacrtao jer ćeš onda izbaciti razdelnik sa crevom manometra (neće ti raditi sat).
Da traktor može aktivirati dvokružni sistem, treba ti ventil koji ide na pedalu (ako postoji) ili na šipku tj polugu kočnice kao što ide na npr mtz-a sa dvokružnim sistemom (npr 1025.3). A takav ventil bi mogao ugraditi na levu pedalu pa ćeš imati oba sistema kočenja. Ili po meni bolja varijanta da prikolicu prepraviš u jednokružni sistem.
 
Nista mi slavina ne pravi problem, neka je tu. Nego buni sto je vezano ovo crevo od pedale do slavine, a trebalo bi po semi da ide od pedale do ispred racve, ovo sto sam oznacio crvenom linijom, ovde gde se zavrsa linije do racve nema nista bilo je crevo odseceno je.

Vise sam da mi ostane dvovodni sistem na prikolici, e sad problem je naci dvovodni kocioni ventil koji je bez pedale. Da radi aktivacijom kocnice traktora.

Mislio sam da ima neki takav ventil, da spojim kao sto sam nacrtao na semi, iza slavine crevo do dvovodnog kocionog ventila i dve spojnicke glave od njega.
 
To crevo koje ti ide iz pedale u slavinu, ustvari treba da ide direkt u račvu i dalje da nastavlja ka šapi-glavi. Slavina je samo premeštena tu, zato se ne slaže sa šemom ali princip rada ostaje isti. Ako ti ne smeta, još bolje. Kupiš crevo, provučeš ga nazad, staviš novu šapu i rešen ti je i jednokružni sistem.
Kako nema dvovodni ventil koji ne ide na pedalu? Maolpre sam ti naveo koji traktor ga ima. MTZ Belarus, ide na šipku kočnice i može da se kupi u prodaji. Samo obavezno moraš naglasiti da ti treba ventil za dvokružni-dvovodni sistem. Ugradiš njega tako da ga aktiviraš mehanizmom leve pedale (isti princip kao na 539) a vazduh za taj novi ventil moraš uzeti sa rezervoara direktno jer pozadi nećeš imati vazduh kada pritisneš kočnicu jer će ga prekinuti pedala jednokružnog sistema.
Kapići?
--------------------------------
E jedino ako hoćeš da izbaciš jednokružni, originalni sistem kočenja onda možeš iskoristiti deo vazdušne instalacije i onda mogu nove glave za dvokružni sistem da idu pozadi, a da ne uzimaš direkt vazduh iz rezervoara.
 
Da, hocu dvokruzni sistem na traktoru. Rusa sam video samo izdaleka. :)

Spojnicke glave moram uzeti 2 kom, ventil taj za rusa 1025.3 ili moze i neki drugi.
 
Samo dvokružni? Kako hoćeš ali ja bih ostavio i original jednokružni.
Može i neki drugi ventil sigurno samo što ne znam kako se aktivira. Nisam obraćao pažnju.
Ovaj ruski je novčano pristupačan, može se ugraditi bez većih problema na bilo koji traktor, e jedino je malo neprecizan.... Nema onog finog kočenja, nego je ili ili. Ili koči punom snagom ili ne koči. Bar ja nisam uspeo da mu pronađem neku zlatnu sredinu. To bi trebalo pitati Nebojšu u temi MTZ da li može fino kočiti.
--------------------
Mada možeš na prikolici podešavati silu kočenja (tri položaja) a možeš i sa pritiskom u sistemu regulisati silu.
 
Nema na prikolici rucica za podesavanje, ima neki ventil,razvodnik pojma nemam ni ja sta je tacno.

Nista mi ne znaci ako nema fino kocenje to je kao da imam jednokruzni.

Jednokruzni mi nije potreban, to je prevazidjeno.
 
Jednokružni je možda prevaziđen, ali sa sistemom koji ti je na traktoru moraš imati fino kočenje (naravno jednokružni sistem).
Jbg ja ti (trenutno) drugačije ne merem pomoći... Valjda će se javiti još neko.
 
Nazad
Vrh