Pneumatske sejalice za kukuruz

Ja mislim da je bolje kupiti novu Majevicu pa makar i sa raonicima nego dati 3000 evra za remontovanu Nodetku. Prvo sto su i dalje aktuelni povracaji drugo sto je nova sejalica i ima bolji paralelogram od Nodetke.

Sta fali Majevici sa raonikom? 900k dinara kosta 750k+pdv za 6 redi. Drzava vraca 40% bez PDV sto je oko 300k. Dakle za 450k + 150k pdv imate NOVU sejalicu. Nikada ne bi uzeo remontovanu za gore navedene sume. Prosto nije rentabilno. Novo je novo. Ja teram u sezoni sa Majom 6r 2007 godiste. Poseje 250-300kj godisnje. Vlasnik ne planira da je menja. Kada su se pojavile Kuhn Plantner 3 i Monosem 12r ocekivali smo da ce to biti superiorne sejalice. MEDJUTIM nije to bas sve tako. Moj zakljucak je da je Majevica odlicno resenje ulozeno dobijeno.
 
Sta fali Majevici sa raonikom? 900k dinara kosta 750k+pdv za 6 redi. Drzava vraca 40% bez PDV sto je oko 300k. Dakle za 450k + 150k pdv imate NOVU sejalicu. Nikada ne bi uzeo remontovanu za gore navedene sume. Prosto nije rentabilno. Novo je novo. Ja teram u sezoni sa Majom 6r 2007 godiste. Poseje 250-300kj godisnje. Vlasnik ne planira da je menja. Kada su se pojavile Kuhn Plantner 3 i Monosem 12r ocekivali smo da ce to biti superiorne sejalice. MEDJUTIM nije to bas sve tako. Moj zakljucak je da je Majevica odlicno resenje ulozeno dobijeno.
Kad vidim onu plastiku,zavrsnu obradu kao da su je sklapali ucenici prvog razreda srednje.Ima i ona mane nije da nema novo je novo tu nema pogovora ali,ako bi mene neko pitao radije bih uzeo polovnu stranu novije generacije nego nasu domacu novu.Sta znam,godinama vozim domace masine i vucne i prikljucne i bas zbog toga bi strano.Nase je sve lepo dok se ne upregne,cim se upregne pokaze svoje kvalitete.
 
Ja sam bio posteno zagrejan za Majevicu ali sam kupio Gasparda iz nekih svojih razloga. Da je nisam kupio, bila bi Maja kod mene posto je Kuhn Planter preskup za ono sto daje. Kod Majevice ima ponekad losije zavrsne obrade ali su tehnicka resenja pun gas upravo sa pomenutog Nodeta. Materijal je dobar, neki delovi su cak i uvozni(kod diskosne) i kad se sve sabere, za malo para moze dobra sejalica da se kupi sa solidnom zavrsnom obradom. Ko misli da moze da seje sa BILO KOJOM sejalicom preko 8km/h a da bude precizno taj se vara. Izuzeci su elektro pogonjene sejalice koje rade preko induktivnih senzora, elektro motora i jos kojekakvih cuda ali i tu ne moze da bude ultra precizno ako je seme razlicito kalibrisano.
 
Ajd kad se vec pokrenulo pitanje, da li i koliko utice na prinos kukuruza taj losiji raspored zrna koje poseje majevica u odnosu na nodetku? Uzmimo u obzir da je parcela dobro spremljena u oba slucaja .

Znam da je trenutno opsti trend da sva zrna budu na istoj dubini da bi jednako nikla i jednako stigla na skidanje useva, a da se raspored zrna ne gleda (toliko).

Ono sto ja vidim iz moje okoline , ljudi prodaju nodetku i kupe maju, jos niko nije presao sa maje na nodetku.

Ima i ovde na forumu clanova koji poseduju obe sejalice, bilo bi lepo da podele svoje vidjenje i iskustvo.
 
Prednost maje je sto je teza i bolje ulaze seme u losije pripremljeno.
A dobro spremljenim parcelama poseje odlicno i Nodetka.
Kod nas se kunu u Nodetke. Meni se kod nje svidja to sto je lagana pa ladno radi sa fergusonom. A i otac i ja navikli da sejemo sa feegusonom.
 
I meni se isto to sviđa jer bi je kačio na TD 45 ,Maja je teška , treba veći traktor i zbog njene težine (šestoredna) i visine , ugla kardana treba veći prečnik zadnjih guma 28-ice su nekako male za nju.
 
A Kakve su Lare? Znam da imaju plastican setveni aparat? Kako se to pokazalo?
Nasao jednu za 1300e. Stara je mislim 4 godine, a posejala je ukupno 300-400ha.
 
Jao, meni se svidja ona zitna irtem, a imaju i za kukuruz... Video na fb strani ovih iz agrouniverzala iz GM i neke snimke na turskom, i moracu da odem do njih da vidim to lepo i uzivo...
 
28.06. Je banka odobrila kredit i prebacila pare Almexu za gaspardo sejalicu. Dan danas je nisam dobio,stalno nesto lazu i odlazu,te italijani nisu natovarili,te plansko stajanje i td. A rok za povracaj se blizi kraju i ako ga ne ostvarim bicu u velikom problemu,da li je neko imao slicnu situaciju i sta bi ste uradili da ste na mom mestu?
 
Nema veze sto je blizu kraja ja sam predao bukvalno zadnji dan dokumentaciju i dobio sam povracaj.Samo vodi racuna da imas svu potrebnu dokumentaciju to im je motiv da te odkače i ne dobiješ povraćaj o tome jako vodi računa!
 
Nazad
Vrh