Plug - osnovna tema

kod nas isto nikom nije padalo na pamet da kupuje ništa što nije imt a lemid i leopard su bili klasa ispod

sada polako ko kupuje uzima vogel ali imt je bio neprikosnoven
 
Ma nek je lemind klasa ispod imt-a nije on dobar,on je odličan,a leopard niko ni nema ovdje kod nas :sta:
 
ja sam vukao zimus leskovacki 2* 35 sa tafeom duplakom od 60 ks u uslovima daleko od dobrih, ali novi raonici hudjikovi i mogu reci on kad prevrne brazdu to je lepota, posle oranja ostane ravno ko jezero, a ne vidi se ni strucic bilo kakve trave ili ostatka
 
ja imam lemind 132...zahvata 80 cm..


11h6tys.jpg


a vuce ga rajka... :D

2rmuoib.jpg
 
Da li neko prepoznaje koji je ovo plug?

To je moj trobrazdni plug za ugarenje (3x30cm), mnoogoo je mator, a kod mene je poslednjih desetak godina. To nije fabrički izgled jer ga je neko očigledno sklapao (možda dodavao treću brazdu), pa se npr. kolenasta može pomeriti i zakrenuti samo ako se otpuste šrafovi... No to mi nije problem jer idealno pristaje za moj IMT560 i nema kose vuče.

Problem su mi raonici jer su se odavno potrošili i plug nije hteo u zemlju jer je vrh raonika bio višlji nego neka tamo "džomba" na koju se kači raonik. Zato sam morao da navarim vrhove na raonike ali ni to nije bilo dovoljno pa sam ih još i oborio na dole i sad ulazi u zemlju odmah ali tako i pravi veći otpor za vuču (jer su smotani ti vrhovi).(Nadam se da ste shvatili šta je pisac hteo da kaže. Ako niste, tek ovo što sledi nećete! :D ).

E sad da pojasnim šta sam mislio pod onom "džombom". Ovi raonici imaju neku kuku na prednjem kraju koja se kači za pomenutu "džombu", a na zadnjem kraju imaju neku šipkicu sa navojom preko koje se zateže raonik u ležištu na onoj "džombi". Na žalost sad nemam mesta da prevrnem plug pa da slikam taj detalj jer sam praktično svu mehanizaciju nagurao jednu u drugu da bih oslobodio prostor za neku drugu namenu a kasnije ću napraviti novo mesto da se sve lepo skloni i složi.

Bio sam kod nekih kovača i bilo je preskupo da oni prave nove raonike i tražili su da im nađem koji je to plug pa da onda vide koje od postojećih raonika iz njihove proizvodnje mogu prepraviti na ovaj sistem kačenja. Evo nekoh slika koje sam već ranije uploadovao, pa možda neko od starijih forumaša i prepozna koji je to plug.

img5902df0.jpg


img6611kv5.jpg


img6621iy0.jpg


img6639lp1.jpg


img6167ti0.jpg
 
A jesi se raspitivao kod onih u Čantaviru da ti naprave raonike po uzorku na stare?Meni su pravili dosta delova za plug a cena nije bila paprena.
 
Jesam, pre par godina. I pravljenje novih raonika po uzorku (koji se već ne proizvode serijski) je bilo skuplje nego što sam ja ceo plug platio, i to dosta skuplje. ::novac::
 
Skini jedan raonik, pa kad odeš kod njih ili na vašaru vidi da li imaju takav. Sigurno može da se nadje ili isti ili neki koji može malo da se doradi.
 
Gledao sam po vašarima i nema ništa slilčno. Ovi raonici imaju sa strane, hmm, kako da to kažem, i bočnu stranicu kod vrha raonika, odnosno nisu samo u jednoj ravni već u dve. Nigde nisam tako nešto video.
Jedan stariji čovek ovde mi je rekao da je to "renolov" plug, ma šta to značilo ako sam uopšte dobro razumeo šta je rekao. Koliko sam ja viđao OLT-ove plugove, ovo nije OLT. Plug je bio narandžast kad sam ga kupio a u crveno ga je farbala mama! :D
 
neznam zasto su ti problem raonici , zar kod vas nema ni jedan kovac. za plug neznam cija je proizvodnja mada mi lici na slavonca a vidjao sam na vasarima raonike sa nastavkom sa strane , mada mi ovi na plugu izgledaju mnogo veliki a kad su raonici mnogo veliki cini mi se da je mnogo teze orati
Post je spojen: [time]1280001819[/time]
_________________________________________________
evo odgovora za leopard : vec sam ranije dao jedno objasnjenje za leoparda , mnogi grese jer stave velike raonike i naprave dar mar. za leoparda idu raonici malte ne kao na imt 756 nista veci samo strogo ravni nimalo izoluceni onda perfektno brzo zaorava sto nijedan imt na kom su raonici bez kljuna nemoze imnogo je laksi vuci laksi i od imt755 a o zahvatu i prevrtanju brazde da negovorimo. ja sam ranije [pre desetak godina ] imao imt 755 i vukao sa 549 , kada sam kupio 558 bio mi je mali pa sam jednom prilikom pozajmio leoparda od tasta i mogu vam reci da je razlika ka o nebo i zemlja. leopard je mnogo laksi vuci mnogo veci zahvat i neuporedivo bolje prevrce brazdu za razliku od bilo kog imt a sto se tice vuce 558 ga nosi bez ikakvih problema. i jos jedna vrlo bitna stvar , nije vazno da li orete plitko ili duboko on savrseno prevrce brazdu.
 
Pa problem su jer su veliki al' opet ne dovoljno da budu ispod nivoa mesta na koje se kače pa samim tim nisu išli u zemlju. Znači da je problem do oblika raonika a kako da znam koji je oblik raonika kad ne znam ni koji je plug.
Što se kovača tiče, to su sad sve proizvodni pogoni i skoro da i nema pravih klasičnih kovača, i oni nemaju računa da se bakću sa ovakvim pojedinačnim primercima. Ako i hoće da se bakću, e onda ja nemam računa... :D
 
@ dukej

Komšija, koliko sa slika mogu zaključiti, raonici koje ti tražiš mnogo liče na raonike na plugovima OLT tipa "Slavonac". Te raonike pravi Vekonji iz Čantavira, samo mi se čini da rupe za montažu ne odgobaraju tvojim raonicima. Ja imam plug "Slavonac" i kupio sam nove raonike iako ne koristim taj plug osim u bašti , ti raonici mnogo liče na tvoje raonike.

Moj ti je savet da napraviš od tankog lima šablon sa rupama i spojem plaza i Vekonji to može napraviti, a moj ti je savet da kupiš samooštreće raonike, jer su malo skuplji od običnih, a traju deset puta duže.

Nemam nijednu sliku mojeg pluga, a sada se nalazi na nepristupačnom mestu da sam ga slikao pa da uporediš raonike. Daske na tvojem plugu dosta liče na "Regentove".

Pozdrav iz Kule! :cao:
 
Hvala svima! Moram sad negde naći tog slavonca baš da vidim da li je isti kao moj plug a dalje mi je već jasno šta činiti. :ppozdrav:
 
Dukej, zasto ne nadjes nekoga ko bi mogao tvoje postojece raonike da popravi tj. navari?
Ja koristim Hudjikove raonike koje kada potrosim nosim na navarivanje tako da za pola novaca opet imam nov raonik!
 
Jel neko video plug koji pravi Huđik, to je nešto novo, pravi sad cele plugove. Ja kad sam bio nije bio sklopljen do kraja i nije znao cenu.
 
dukej je napisao(la):
Jesam, pre par godina. I pravljenje novih raonika po uzorku (koji se već ne proizvode serijski) je bilo skuplje nego što sam ja ceo plug platio, i to dosta skuplje. ::novac::
E,pa ti bi sad "i jare i pare".Ako zelis orati sa tim plugom moras staviti dobre raonike.Kad si kupio redak primerak pluga.... ::namigivanje::
 
@ Bubu

Pa jasno je meni da ih mogu navariti (već im je to rađeno), ali već koji put ponavljam da mi je problem jer ne znam kako treba da izgledaju ti raonici. Npr. nije isto navarivanje za ova dva raonika:

DSC_3364.jpg
IMG_2284.jpg



Ovo sam uzeo primer raonika od nekih starih OLT-ovih plugova jer mi je sugerisano da je ovaj moj stari OLT Slavonac. (Uzgred, sve više mislim da moraju biti nekog oblika sličnog kao raonik sa prve slike, jer ovi moji raonici iako prilično veliki, opet imaju problem sa vrhom a sa ovakvim oblikom mislim da bi se to rešilo.) Tražio sam po netu ali nisam nigde našao slike Slavonca koji je isti kao ovaj moj ali bar liči! :D
 
Nazad
Vrh