Plug - osnovna tema

Pitanje za iskusne clanove,dali se lakse vuce kverneland 3x35(greda je cevasta) ili trobrazni imt 757 posto su istog zahvata,znaci zanima me dali je neko radio sa ovim plugovima u istom tipu zemljista i sa istim traktorom.Vlasnik jednog trobraznog kvernelanda koji se trenutno nalazi kod mene i koji covek prodaje povoljno tvrdi da se imt lakse vuce,nevidim razlog da laze posto vec prodaje plug,plug sam probao i ima nekih stvari koje mi se nesvidjaju a sa trobraznim imt 757 nisam radio.
 
Pisao sam već o ovome. Mnoge KV daske su dizajnirane za dubine rada 25-27cm, ima par daski za dublja oranja ali te su rijetke jer se samo valjda na balkanu ore "do koljena" a normalan svijet se kreće oko 10" u dubinu i tu KV radi naj bolje i naj manji otpor je u oranju i naj lijepše je slaganje brazdi.

Kad tako povijenu dasku "zakrkaš do koljena" ona pravi puno veći otpor od npr. IMT 757 daske na toj istoj dubini rada...

Sve ovisi koje su daske na tom plugu al ako je cjevasta rama, to je najvoerovatnije KV Br.1 daska, kao što je IMT ugrađivao na neke svoje plugove.
 
Nadam se da to orete usluzno.Kad sam ja okacio slike iz oranja oko nove godine,drvlje i kamenje...:p

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Orao sam sa redovnim 757 i posle sam stavio Kverneland glave. Ipak se Kverneland malo lakse vuce na istoj dubini i sa istim traktorom.

Bobo, italijani oru dublje i od nas.

Danas stigao i moze da putuje dalje ako neko ima viska novaca i potrebe za ovakvim plugom:

29bm2pw.jpg

2hczrbr.jpg

28vboz9.jpg

r7625s.jpg
 
Orao sam sa redovnim 757 i posle sam stavio Kverneland glave. Ipak se Kverneland malo lakse vuce na istoj dubini i sa istim traktorom.

Bobo, italijani oru dublje i od nas.

Samo sjeverna Italija, ostali ne. Na sjeveru imaju OGROMAN problem s podzemnim vodama i oni umjesto međa na njivama imaju odvodne kanale za vodu a nisu velike parcele u pitanju. Gledao na svoje oči kako CAT Challenger (claas) ore 40cm duboko s 4 brazde plugom okretačem. Raspitao sam se jel to za neki voćnjak ili vinograd pripremaju, oni kažu da je to za ratarske kulture, normalno oranje zbog problema s podzemnom vodom...

No nebitno. Kvernelandova dugačka spiralna daska (kao ni jedna takvog oblika) nije zamišljena ore 30+cm dubine ili kao što gledam da ljudi oru 10-12km/h. Ako se plug lako vuče. zakopčaj brazdu više i koja brzina manje i polako...

Znam za par Vogel plugova s wy400 daskom koji su isto tako zabijani u zemlju "do koljena" pa su i okretnice na plugovima pucale a i krajevi dasaka jer nisu daske mogle toliku zemlju progutati. Čuo sam isto tako na sajmu neke ljude kraj pluga kako pričaju da te uvrnute daske "ništa ne valjaju" da se to jako teško vuče ako ćeš "orat kako treba"

Kao kad je kolega mali leskovački voćarski plug zakrkao duboko koliko ga ursus 355 može vuć pa su se obadvije daske presavinule prema nazad pod kutem 90°...
 
Pitanje za iskusne clanove,dali se lakse vuce kverneland 3x35(greda je cevasta) ili trobrazni imt 757 posto su istog zahvata,znaci zanima me dali je neko radio sa ovim plugovima u istom tipu zemljista i sa istim traktorom.Vlasnik jednog trobraznog kvernelanda koji se trenutno nalazi kod mene i koji covek prodaje povoljno tvrdi da se imt lakse vuce,nevidim razlog da laze posto vec prodaje plug,plug sam probao i ima nekih stvari koje mi se nesvidjaju a sa trobraznim imt 757 nisam radio.

Uzmi vogel noot l 950 trobrazni,nemoj ni da gledas taj imt!za kverneland neznam,al vogel ore ekstra.moj otac je orao sa imt,pa smo imali leoparda!uvijek je govorin da nema pluga nad imt,dok nisam kupio vogela!sad je promijenio misljenje!
 
Uzmi vogel noot l 950 trobrazni,nemoj ni da gledas taj imt!za kverneland neznam,al vogel ore ekstra.moj otac je orao sa imt,pa smo imali leoparda!uvijek je govorin da nema pluga nad imt,dok nisam kupio vogela!sad je promijenio misljenje!

IMT 14" ili 16" Osim jednobraznog još nisam vidio da se u našoj zemlji nije usukao. I ja sam mislio da je IMT nešto al kad sam kupio veliki traktor, tražio sam IMT i koji god sam našao, SVAKI nekud usukan. Možda po vojvodini rade dobro al meni on nije ni na zadnjem mjestu a imao sam mišljenje kao i tvoj otac o IMT plugovima. Što se 10" i 12" tiče tu su sasvim Ok al ovi na "velikom" ramu po meni nisu ništa posebno.

Vogeli također, l950 je za traktore do nekih 90ks, kad je malo teže oranje a ne nosiš ga na točku nego ga hidraulik fini "cima" jako često puca greda na pola (pun je forum slika).

Kverneland je jedna puno ozbiljnija firma ali ništa nije nesalomljivo. Prije kupovine polovnog dobro premjeriti plug sa svih strana i ako je ikako moguće isprobati ga u radu.
 
bobo ako je teska zemlja on ce i imt 3x35 tesko da vuce,al oranje nikada nece biti isto kao sa vogelom!al on uvijek moze jednu glavu na vogelu da skine i ore sa dve glave,ili da suzi na 3x30,a imt nema stelovanja a i nemoze lako da se skine glava!
 
Na IMT se ovdiju dva vijka i glava skup s nogom ispada dolje kao i na Vogelu... Podešavanje Ima smisla ali kad jednom podesiš prema svom traktoru, jedino se u ekstremnim godinama može smanjiti malo zahvat ali po mojem iskustvu ako 90ks traktor ne ide s 3x14", ne ide ni s 3x12" A ako tog istog IMT ili vogela u takoj lošoj godini zakopčaš za kakav jači, teži traktor motaju se i jedan i drugi, tu nema govora...

Bolji je vogel od IMT kud i kamo al daleko je to od dobrog i kvalitetnog pluga za sve uvjete rada.
 
Za razliku u ceni Vogela i IMT-a se isplati sarafati par minuta vise glavu. :osmeh:
A sto se tice podesavanja...jednom podeseno uvek tako ide gledajuci velike ekonomije koje rade po mnogim atarima i cak table koje su po par km dugacke i po nekoliko stotina metara siroke svakakve tu zemlje bude i najlakse se resi promenom brzine.
 
Nazad
Vrh