Plug - osnovna tema

Manjevicu jel kod vas zadruga nema traktore ?

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2

Imaju ali i ovdje kombinati npr. u zetvi traze ljude s velikim kombajnima da im idu raditi usluzno u ispomoc. Tako i oranje npr ako se vrijeme pokvari ili iz nekog razloga ne stignu placaju usluge.

Moja brena je bila kod covjeka koji je radio 50-ak jutara zemlje i isao je usluzno tanjurati za kombinat svake godine. Kaze da su placali dobro i da je isao kad god je imao vremena.
 
Ako neko poseduje ili je radio sa ovakvim plugom molio bi misljenje o njemu,u planu mi je kupovina ovakvog pluga... koje daske su bolje un ili wy?vukao bi ga dajc agrofarm 420 99ks...
http://www.agrotech.rs/start/categories/10/33

Meni su objasnjavali razliku izmedju dasaka i mislim da nema bolje i gore vec sta hoces i kakvu zemlju imas, koliko sam ja shvatio da je wy duga spiralna daska za teza zemljista , lakse ju je vuci ali ona samo okrece zemlju , ova druga un je kraca vise drobi i neki kazu da bolje zaorava sto mi je malo cudno , neko ce ti se javiti ko je koristio obje.

Kod mene je malo 99 ks za tri brazde ali sve zavisi od zemlje.
 
@Mladen87
Ima moj kolega takav isti plug kao što si postavio link cak je i oprema ista,vuče ga sa rusom 1021 i plug jako lepo radi i dobro guta žetvene ostatke,daske su UN. I taj plug je taman za taj traktor za tip zemlje koji je u našem ataru,ima od srednje lake do teške zemlje,brzina od 7.5 do 8.5km/h.Zahvat pluga je 3*36CM.
 
Sta mislite o ova dva pluga?
Prve dve slike overum sa stelujucim zahvatom, bez tocka, kako vidim trebalo bi daske da se menjaju. Cena 2200e.
ruge dve slike Rabe, 3x35, ima tocak i kako vidim dosta je dobro stanje, samo da nije kriv. Cena 2600e.
Da nisu malo prejace cene?
Imam priliku da uradim neke zamene, pa mi se to nudi. sta mislite?



 
Ne znam za ovaj prvi,ali imao moj stric rabe 3x35 isti ovakav sa slike,samo u jos lepsoj boji,bio kao nov,ali to nije moglo da ore lepo nikako,pa je kupio nove plazove,raonike,i crtake mu stavio,ali nece i nece,kad pogledas oranje za njim kao mangulice da su riskale...imao je tocak skroz na kraju pluga koji je se automatski okretao,i hidraulicno okretanje je bilo... Tolilo ga je iznervirao da ga je na kraju racunao 500€ i menjao za imt 757 dvobrazni... Da mu je neko ponudio i 400€ u tom trenutku pristao bi... :D ali meni se bas svidjao,kao nov bio...
 
Treba znati i podesiti plug i treba znati izracunati razmak tockova prema zahvatu pluga, sirinu prve brazde podesiti te granicnike okretanja... Nije to drljaca da samo zakopcas i teras.
 
Pa kolega imali smo i ja,on,deda,ćale moj, plugove i pre rabewerka pa smo znali da ih nastelujemo,nije valjda da ova gomila metala ima posebno stelovanje...
 
Svaki proizvodjac ima neke svoje patentirane "cake" da bue u prednosti nad drugim proizvodjacima... Imas na okretacima podesavanja cjelo cudo i sirina prednje brazde i zakrivljenost grede na pravac kretanja (kosa vuca) okretac nema rucku kao plug ravnjak jer ne bi imala smisla. Plug kad je nov mora se podesiti prema traktoru koji ce ga vuci a kamo li ne polovan.


Problem moze biti kako kolega kaze da je plug bas negdje bio usukan ili su losi raonici stavljeni pa nije htio u zemlju ili tako nesto.
 
Znam par domaćina koji su uzeli obrtač posle ravnjaka i nisu hteli da traže ničiju pomoć zbog ponosa i skupo ih je koštalo npr. lomili poluga na traktoru krivili gredu i posle su svatili da ni nisu tako pametni. A kad su zvali čoveka koji zna to podesili i sami se iznenadili kako lako vuče traktor taj isti plug kojim su se oni mučili i nije orao nikako.
 
Nazad
Vrh