Plug - osnovna tema

Ја са сребром за ауспухе.
24g4xuw.jpg
 
mirko dali znas koje sirine treba da bude raonik za plug olt slavonac(sirina na vrhu i na kraju )
Kako nebih znao,duza strana napred od daske do vrha raonika treba da bude 26cm,a zadnja strana 11cm.Raonike za Slavonca-Alkara jedino dobro radi Plamen MGM,Hudjik i Cantavir,ostali su sacuvaj boze i to nemoze u zemlju.Po pitanju raonika ti su plugovi osetljivi,nema budzenja,samo orginal format.
 
Kad se daske mazu mascu postoji mogucnost da ostanu mali "dzepovi" zraka i tu ce daska hrdjati i poslije dugog stajanja dolazi do jaceg trosenja tog dijela daske. Naj pametnije je to raditi sa sredstvima koja su namjenjana za konzerviranje, ali po mani i preradjeno ulje nije los izbor iako su me ucili da preradjeno ulje nagriza metal u sto se do dana danasnjeg nisam uvjerio a godinama vec mazem daske i plazove s mjesavinom ulja i nafte koju sam dobio kad je pukla membrana na AC pumpi pa gorivo oslo u karter...

Evo bas nekidan (prekjucer cini mi se) sam sve plugove preletio zicanom cetkom i sarafcigerom (ne perem strojeve, jer nemam za to adekvatan prostor) te premazao tom mojom "mjesavinom" To pod supom stoji tako do iduceg oranja, jer nafta valjda ispari s vremenom a na daskama ostane fin tanak sloj masnih naslaga i nema potrebe premazivati vise puta. Ako je plug vani, mozes ga mazati poslije svake kise, jednostavno se spere s njega i ulje i mast i dzabe posla...

Plugove držim pod šupom tako da njije spiranje u pitanju. Prljavo ulje nekako sklizne vremenom. Vazdušni džepovi ne bi trebalo da ostaju ako se radi vrućom mašću. To da prljavo ulje nagriza metal jeste tačno, ali razmere tih nagrizanja su tolike da su nepoželjne u motoru, dok na plugovima i u glatkim valjcima(kao dodatni teret) njihovo nagrizajuće dejstvo je zanemarljivo u poređenju sa nagrizanjem korozije koja nastaje usled kontakta metala sa vodom ili vazduhom.

- - - - - - - - - -

Ја са сребром за ауспухе.

Interesantna ideja, komšija!

- - - - - - - - - -

Namazem tovatnom mascu, rukom, i onda na to nalijepim novinski papir.

Bravo, genije! Sjajna ideja! Novinski papir, kako se ja toga nisam setio?
Mislim da sam super konzervirao plugove za ovu sezonu, kao nikad do sad. Kao što sam napisao namazao sam ih juče u tankom sloju vrelom, užeglom svinjskom mašću sa dodatkom prljavog ulja. Danas sam "overio" istom tom mašću, samo hladnom i u debelom sloju, onako rukom(rukavicom) i nalepio preko novinski papir po savetu člana @Sova.

Inače, ipak mi nije bila loša ona ideja sa dodavanjem prljavog ulja u svinjsku mast. Kerovi su odustali. Plugovi nisu olizani, a i kerovi su živi i živahni. Ta prelava mast u koju sam juče dodao prljavo ulje se danas ohladila i nije više crna nego se zeleni kao neka tolatna mast ili bolje reći prava ona stara kenjača(kolomast) za stara paorska zaprežna kola. Uvek ću da koristim tu varijantu sa svinjskom mašću i prljavim uljem s tim što ću ubuduće da dodajem i nešto loja zbog tvrdoće kako bi moglo da se koristi i leti. Dodavanje prljavog ulja u mast je važno da je ne bi napadali mikroorganizmi. Poslužiće osim za konzervaciju plugova i za neka druga gruba podmazivanja gde su bitne količine i redovnost podmazivanja umesto kvaliteta. Kod mene na setvospremaču se rotor okreće na običnim čaurama umesto ležaja. Ta moja kenjača će biti taman za to, a poslužiće i za mazanje "petog točka"(obrtnice) na prikolici i slično. Izgleda kao prava kolomast i onda kad mi neko dođe pa vidi da i plugove mažem zelenom mašćom pomisliće da sam gazda. :haha:
 
Poslednja izmena:
valjalo bi i jednu šunku okačit na crtala:haha:zezam sa ako je učinkovito zašto ne.ja i mam neku emulziju donio mi čova iz austrije kaže time oni u firmi ski liftove zaštićuju van sezone i odlična je samo što brzo nestaje u kanti
 
Evo neki od mojih plugova..







Neznam koji je ovaj plug ali ja sam mu dodao 3 brazdu...





Ovaj je lemind br 1



Lemind br 2







Ovo je Slavonac pa isto sam mu ja dodao 3 brazdu i njega vuce Belarus 820...
 
cira92,svaka cast za plugove,nemam reci.

Prvi na slici na pomeranje je OLT Pto-2,a sad je Pto-3:osmeh:

Jesi li probao ovog Slavonca sa nekim drugim slabijim traktorom,inace odlicno sastavljen.:bravo:
 
Pa planirao sam da ga probam sa Rakovicom 65 da vidim kako se ponasa.. Sad mi je u planu da napravim jos jedan,ali cekam da pronadjem plugove.... Taj Slavonac me je kostao 150 evra komplet,kupio sam dva pluga po 50 evra i tocak malo srafova i farbu..... A onaj svetlo zeleni Lemind sam kupio sa otpada to jest trampio sam 100 kila gvozdja za njega... :ppozdrav:

A taj plavi na prvoj slici sto se pomera vuce Rakovica bez problema naravno ne na nekoj ogromnoj dubini ali ove godine je sa njim orala 25cm...
 
Nazad
Vrh