Plasman zamrznute maline

Za Boyla,
To da li neko voli hladnjace ili ne je skroz jedna prica a sasvim druga je koliko je to vazno za ceo sektor, jer ako hladnjacarima ide lose to se neminovno odrazava i na proizvodjace, ako ove godine lageri ne budu ispraznjeni pa normalno je da sledece godine ne moze da se ocekuje velika cena u otkupu itd. Posao sa malinom funkcionise po principu spojenih sudova i svaka kriza ili uspeh se preliva na onu drugu stranu...

Sto se tice rasta cene originala mislim da su samo puste zelje pojedinih ljudi i razne rekla-kazala kafanske price. Kako cena originala da raste kada nema potraznje, kada roba ne izlazi... Izlaz robe je katastrofalan i ovo je veliki problem za sve u lancu, jer niko nema toliko prostora za cekanje... Obaveze stizu a roba stoji neprodata i pod znakom pitanja po kojoj ceni i kada moze da se proda... Nimalo lepa ssituacija... Ukljucite tu igre malo vecih brojeva i onda mozete da shvatite kako se pojedinci sada osecaju...
 
Super je što poznaješ prilike, ali mene (verovatno i ostale) koji sam početnika u svemu ovome jako zanima odakle ti sve te informacije? Odkud znaš da je izlaz robe toliko katastrofalan? Nemoj da mislis da ti ne verujem, nego bih i ja voleo da imam informacije iz prve ruke :) Hvala ;)
 
potraznja je ista kao i prethodnih godina cak se uvecava 7 % na trogodisnjem nivou, robe je u ponudi mnogo ali misljenja sam da opet imamo prednost sto se kvaliteta tice cak i jesenjih sorti ( avgust- septembar ekstra roba ) moje misljenje da necemo imati problema sa plasmanom s obzirom da nam je rod oko 85 000 t ( 2015 bio 110000 t pa sve prodali
 
potraznja je ista kao i prethodnih godina cak se uvecava 7 % na trogodisnjem nivou, robe je u ponudi mnogo ali misljenja sam da opet imamo prednost sto se kvaliteta tice cak i jesenjih sorti ( avgust- septembar ekstra roba ) moje misljenje da necemo imati problema sa plasmanom s obzirom da nam je rod oko 85 000 t ( 2015 bio 110000 t pa sve prodali

U jednom trenutku svakako da ce se roba prodati, ali pravo pitanje je po kojim cenama? Ako se neke kolicine i prenesu u ssledecu seonu, prodace se ali... Nastace lom, napravice se gubici...

- - - - - - - - - -

Super je što poznaješ prilike, ali mene (verovatno i ostale) koji sam početnika u svemu ovome jako zanima odakle ti sve te informacije? Odkud znaš da je izlaz robe toliko katastrofalan? Nemoj da mislis da ti ne verujem, nego bih i ja voleo da imam informacije iz prve ruke :) Hvala ;)

Recimo da imam dosta prijatelja, koji puno rade , ozbiljne poslove... Ja svoje poznanike i prijatelje cuvam i "negujem" zato imam uvek prave informacije. Druga stvar, prevoznici ozbiljni se zale, nemaju posla, hladnjace stoje....

- - - - - - - - - -

Evo upravo dobijam informacije iz Pariza, sajam zazvrsen pre 2 dana. Nazalost ove godine nisam stigao da odem medjutim moj covek je bio tamo... Necu vam reci po kojim cenama konkurencija nudi robu, samo cu reci da smo u velikom problemu... Maline i kupine ima ali puno jeftinije nego sto se trenutno nasa roba nudi... Nimalo naivna i nimalo laka situacija za sve u lancu od proizvodjaca do hladnjacara....

Pariz je mogao da prelomi situaciju u nasu korist ali posle ovih informacija ja postajem totalni pesimista... Krah je neminovan...
No nije ovo prvi put, prezivece se i ovo, bice tesko ali, na lako nismo ni navikli....
 
Pariz je doneo veliku dilemu da li cekati cileanski rod (koji se najavljuje kao los a koji dolazi za dva meseca) ili skinuti gace pred svetskim kupcima koji traze sve nize cene... to mi kazu moji izvori ... Sve dok budemo imali vilamet i miker ja se nebrinem... Polka i polana su donele ove godine drugacije odnose... Poljska polana zamrznuta se na sajmu u Parizu nudila po nizoj ceni nego sto se placala sveza polana u otkupu u Srbiji, kupci svetski zakljucili da se srpski vilamet mesa sa srpskom polkom i tu nastaje problem...niko nam neveruje vise jer pojedinci pokusavaju da se prevare svetske kupce ...svi kupuju polanu u poljskoj ... Niko nece mesavinu skupu....ponavljam nemam nista protiv polane koja se kao takva otkupljuje i prodaje ali imam protiv podvale i pokusaja mesanja sorti ... To ce nase malinarstvo odvesti u sunovrat i svakako niske otkupne cene iduce godine... Steta a tako smo dominirali sa vilametom i mikerom niko nije mogao da nas zaobidje i da nekupi nas nekadasnji brend
 
Kamenko udji na Mondi Lamex e oni ti mesaju polku polanu heritidz i vilamet kako ti kazess ,baci pogleda da vidis o kakvoj se hladnjaci radi kapaciteti radnici i to i molim te lepo se raspitaj kako oni prodaju da li mesaju ili ne....ne zelim svadju samo da ti objasnim da to sto spominje vas 3-4 ovde o sistemu to vec postoji ali ne svuda. :ppozdrav:
Син од Енглеза сувласника у Америци и Канади налази купце, а тамо и живи. Плаћају им и до 5 еура по кг органску малину.
 
Jeste munja sin a i tata englez je dobar a gde nadje bas 5 eura cenu moglo je 5.5 kao i 4.5 eura novajlija videces iduce godine koja ce im cena biti kad otac i sin shvate sta se radi
 



Последња три месеца извоз српске малине драстичном је опао, а у септембру је био нижи за 40 одсто него у истом месецу лаne

cekajte ljudi pa naravno da ce biti manji izvoz maline iz srbije,, pa prosle godine poljaci izgubili pola roda zbog suse sva povlacenja smrznute maline isla iz srbije ,ove godine se normalizovalo trziste , mnoge kompanije iz eu su dolazile kod nas i placale 3 eur po kg orginala dok je poljski bio 3.2 eur, i to su sve normalne stvari za trziste, kupci idu gde im je interes prosle godine bila srbija, sada je akcija u poljskoj
 
Za Boyla,
To da li neko voli hladnjace ili ne je skroz jedna prica a sasvim druga je koliko je to vazno za ceo sektor, jer ako hladnjacarima ide lose to se neminovno odrazava i na proizvodjace, ako ove godine lageri ne budu ispraznjeni pa normalno je da sledece godine ne moze da se ocekuje velika cena u otkupu itd. Posao sa malinom funkcionise po principu spojenih sudova i svaka kriza ili uspeh se preliva na onu drugu stranu...

Sto se tice rasta cene originala mislim da su samo puste zelje pojedinih ljudi i razne rekla-kazala kafanske price. Kako cena originala da raste kada nema potraznje, kada roba ne izlazi... Izlaz robe je katastrofalan i ovo je veliki problem za sve u lancu, jer niko nema toliko prostora za cekanje... Obaveze stizu a roba stoji neprodata i pod znakom pitanja po kojoj ceni i kada moze da se proda... Nimalo lepa ssituacija... Ukljucite tu igre malo vecih brojeva i onda mozete da shvatite kako se pojedinci sada osecaju...
Dobro ja razumem šta ti pišeš i razumem ja kako ceo sektor Srpske maline funkcioniše.Ali opet kažem da me baš zabole uvo što će poneki hladnjačar da pukne iliti štetuje jer i njih zabole uvo za proizvodjača dal je crko ili preživeo sezonu. Neka ih neka pucaju neka ispadaju iz posla pojavljuju se novi i novi i to je tržište. Naprimer moj hladnjačar je na ovom terenu kupio povoljno malinu u odnosu na Ariljske hladnjače 187 dinara prema 225 dinara. uzeo mi je 35 centi tu i još 50 dinara na organici pa ti vidi koliko on ima prostor na raćun proizvodjačke cene da se galantira ! To što malina trenutno ne ide to je ciklična pojava svake četvrte ili pete godine to je već sve vidjeno i nemojte dizati paniku sve će to doći na svoje mesto.
 
Evo ispostavlja se da sve sto napisem da je tacno, cak je RTS potrvrdio moje razmisljanje i situaciju na terenu. Ja shvatam da ste vi kivni na vaseg hladnjacara ali to je trzisna utakmica, on se trudi da kupi robu sto jeftinije a vi se trudite da prodate sto skuplje... E sad vasa zavisnost se ogleda u sledecem, ako sve hladnjace (ceo sektor) posluju negativno i imaju problema pa to ce se direktno odraziti na otkupnu cenu koja ce biti niza sto ce se desiti vec sledece godine, tako da voleli nekoga ili ne to utice na vas u velikoj meri. To da malina ne ide, nije ciklicna pojava makar ne ciklicna svake cetvrte ili pete godine svake 10sete mozda... Ova godina podseca na 2004 kada se original prodavao ispod cene kostanja i kada su mnoge hladnjace otisle pod led i nikad se vise nisu povratile, to znaju oni koji su dugo u poslu....
 
I sta bi? Jel se prodaju srpske maline evropljanima i po belom svetu? Prazne li se hladnjace?

Prodaju se maline i hladnjace ce se isprazniti ali niko ne zna kad ni po kojim cenama, trenutno samo te dve nedoumice postoje. Sve ono sto sam pisao sada se ostvaruje, trziste ce nas kazniti najsurovije...

- - - - - - - - - -

FranceAgri Mer, berza maline




Pregled za jednu godinu 2015 - 2016 do polovine septembra, malo pakovanje


Možemo se tešiti koliko hoćemo ali zasad ne piše nam se dobro. Organska samo zadržava tražnju i cenu.

Dzaba sto mozda organska ima cenu (ja nemam informaciju da organska ima drasticno vecu cenu, ne znam situaciju u USA , mozda tamo mogu da se postignu vece cene) kad je to trziste jako malo, ograniceno i ne znacajno da utice na plasman maline, a kada bi se povrsine povecale onda bi verovatno i cena opala...
 
Evo ispostavlja se da sve sto napisem da je tacno, cak je RTS potrvrdio moje razmisljanje i situaciju na terenu. Ja shvatam da ste vi kivni na vaseg hladnjacara ali to je trzisna utakmica, on se trudi da kupi robu sto jeftinije a vi se trudite da prodate sto skuplje... E sad vasa zavisnost se ogleda u sledecem, ako sve hladnjace (ceo sektor) posluju negativno i imaju problema pa to ce se direktno odraziti na otkupnu cenu koja ce biti niza sto ce se desiti vec sledece godine, tako da voleli nekoga ili ne to utice na vas u velikoj meri. To da malina ne ide, nije ciklicna pojava makar ne ciklicna svake cetvrte ili pete godine svake 10sete mozda... Ova godina podseca na 2004 kada se original prodavao ispod cene kostanja i kada su mnoge hladnjace otisle pod led i nikad se vise nisu povratile, to znaju oni koji su dugo u poslu....

A Vi bas verujete RTS-u ili bilo kom medijumu u Srbiji? Ja ne jos od 90' . Slozicu se samo sa delom izrecenih cinjenica ali zar proizvodjaci treba da placaju cenu losih procena hladnjacara i njihove "pokusaje" manipulacije trzista sa miksanjem? Naravno da ne ali koliko vidim na nama ima da se slomi i mi da platimo njihove packe. Nije problem u grizu ili fruktozi kako je vec nazivaju, tu ide sve i svasta, ali varati na rolendu je vec kriminal i tu neko od njih treba da odgovara a ne proizvodjaci. Jedino ako im nije za cilj da totalno sunovrate cene i proizvodnju u Srbiji po tamo necijem nalogu iz EU pa da imaju priliv jeftine sirovine sa ovih prostora kao sto vec rade sa ostalim granama proizvoda za industriju i sa radnom snagom za te inostrane fabrike.
 
Samo da mi neko objasni ovu nedoumicu,kome danas ide 5-6 t maline sa mog otkupnog mesta i ko zna sa koliko jos iz Vojvodine....Ako stoji prodaja i hladnjace nemaju gde sa zalihama......Bez obzira na trenutno katastrofalnu cenu otkupa.
 
Da li stvarno mislis da to neko od nas zna? To je kao da si pitao " na šta če moj komšija koji ima privatnu firmu(pa ima viška novca) da potroši pare"... To zna samo on i njemu bliski...Tako je i ovde...
Iskusan si, i sigurno znaš da informacije o plasmanu koje ovde dobijamo su samo nagadjanja ili sa jako malog uzorka i nikako ne odražavaju stvarno stanje ...makar ja u to ne verujem
 
Nazad
Vrh