Plasman zamrznute maline

Prodajte brzo vase zamrznuto .... Orginale i ostalo dok jos ima cena ...ove godine ce bolje proci proizvodjaci nego hladnjacari nije ovo prosla godina kad je cena orginala rasla do neba do decembra pa posle odjednom pala.... i nijedna nije ista ...krece poljska berba polke i polane a ona nije omanula ko prosle godine cene otkupne tamo niske mlogo nize nego kod nas .... Bice mnogo stete kod hladnjacara ove godine neznam kako ce prodati na svetskom trzistu malinu (koja je srecom proizvodjacima dobro placena u nasem kraju?????? Lose na pocetku berbe u sapcu i na jugu)bice lomova i neplacene robe od strane hladnjacara koji su forsirali... Ovo je godina raspleta za hladnjacare a proizvodjacima zelim fin godisnji odmor na moru .za one vece proizvodjace poput pola .. mali stancic u bgd garsonjericu za buduce studente puno prsute i rakije zimus jer zasluzili su brate zasta su se znojili...
 
Kasnis ariljac bolje da si je brao svezu i prodavao dok joj je u nekim krajevima cena bila i 270 i vise dinara po kilu ...ovo nije bila godina za zamrzavanje i cuvanje sopstvene proizvodnje (kvalitet maline losiji nego prosle godine a cena veca) nebih bio u kozi hladnjacara... Bice im isto kao sa kupinom prosle godine platiili cenu takmicili se u otkupu....cekali cenu i robu nisu prodali a obaveze i isplata proizvodjaca ostale
 
Ariljac za tvoju informaciju orginal dobar vilameta prodaje se od juce po 270 dinara a cisto sumljam da ce i ta cena ostati iduce nedelje miker je 20 do 30 dinara vise u orginalu ( i to samo ako ima vise od 70% rolenda) otisle cisterne u poljsku otkupna cena u poljskoj od prekjuce 1.25 euro za svezu polanu proizvodjacima ( los kvalitet kazu tacno za cisterne)
 
Po 270 ide vec 10ak dana,a za malinu koja ima preko 80%rolenda cena je 280.Znam vise ljudi koji su prodali po 275-280 original.Ako nisi u mogucnosti da kupujes po toj ceni ima ko hoce da plati :)
 
Poslednja izmena:
:ppozdrav:Za sve malinare,Posebno za stare vrsne znalce ,ko ji prate koje-kakva laprdanja a ne oglasavaju se. Verovatno se samo malo nasmejulje.:haha:

Prava istina cene u Vjvodini je sto hladnjace iz Panceva i Skupljena ..pridrzavale dogovarne cene ...i prvi put u zadnjih 10-ak god nisu bili sa vecom cenom od ostalih ...Stoga (i drug razl.) nisu ni otkupili dovoljne kolicine maline . Zato su na kraju berbe ne samo u Vojvodini vec i u nekim dr .krajevima .kupovali i samo M.od maline ne vazno po ma kojoj ceni ... Sve dak nisu kolko -toliko podmirili svoje potrebe i dobro procenili da ovo od sad pa nadalje sto ima maline bice samo njihova . stoga su i juce skinuli cenu na 220 i 230 bice jos skidanja cene..? sve do 180 i 160 din.

Cinjenica je da ova god. podbacila rod.

Lapandranje da je ove god kvalitet bio losi nego ranijih godina :haha: Nesto i nisam primetio .... SVAKE god. ima -bude loseg kvaliteta al to je kako kod koga.
 
Odavno nisam čitao ovakve zanimljive postove kao nekoliko zadnjih izmedju Kamenka i Ariljca. Ne bih ja rekao da su ove godine bolje prošli proizvodjači od hladnjačara. U mom kraju hladnjačari su isplatili malinu računam da je prosek negde izmedju 180 i 190 dinara kg. Znači do 270 ima lep prostor a ako ide preko 300 to je fantazija za njih. Zaista bi i ja voleo na letovanje ali sam posadio Otem Blis pa mi nedozvoljava moram da berem.
 
Odavno nisam čitao ovakve zanimljive postove kao nekoliko zadnjih izmedju Kamenka i Ariljca. Ne bih ja rekao da su ove godine bolje prošli proizvodjači od hladnjačara. U mom kraju hladnjačari su isplatili malinu računam da je prosek negde izmedju 180 i 190 dinara kg. Znači do 270 ima lep prostor a ako ide preko 300 to je fantazija za njih. Zaista bi i ja voleo na letovanje ali sam posadio Otem Blis pa mi nedozvoljava moram da berem.

U tvom kraju hladnjacari ove godine sigurno dobro prolaze,kao i u vecem delu Srbije gde su kupili jeftino malinu.U Arilju ce sva malina biti isplacena po mnogo vecoj ceni (prica se o 220-230) i realno postoji rizik da lose prodju (mada licno sumnjam u to).Sto se tice nas koji smo zamrzli svoju malinu,nama je svejedno,necemo biti na gubitku,a navikli smo da nas plase svakakvim pricama,padanju cena i sl.
 
To ti je kad zamrznes malinu ugajbici pa je posle izrucis na tresac pa iz tresaca u kesu i kartonsku kutiju bez prebiranja to je orginal
 
desava li se sta sa zamrznutom malinom kod nas,ima li neko neke informacije?


Sa zamrznutom malinom se ne desava nista trenutno, mi cekamo, a kupci, oni manji, ali i oni veci kupuju tamo gde im je roba povoljnija a to je Poljska trenutno. Pisao sam ranije u svojim postovima sta ce moze desiti a to se upravo desava. Posle 2-3 godine dobrih cena i velikih zarada, po prirodi stvari mora da dodje i jedna losa godina, ne toliko za proizvodjace koliko za hladnjace. Lose godine za proizvodjace tek dolaze... Jer cim hladnjace budu negativno poslovale to ce se prevaliti i na proizvodjace, kako otezanom isplatom tako i nizom cenom u buducnosti. Posle dobrih rezultata, nas je uhvatila tolika euforija oko malina da su svi redom poceli da je sade sa jedne strane a sa druge strane poceli su da se podizu novi kapaciteti, a to nije normalno, jer hteli ne hteli uvek nas trziste na kraju kazni i najbolje iznivelise.

Kako sada stvari stoje nece biti dobro za hladnjace a narednih godina nece biti dobro ni za proizvodjace jer malina ide nadole... Malina je dozivela svoj zenit, dosla do vrhunca cene i sada ce poceti da pada. To ce razocarati ljude koji su u proizvodnji maline videli brz i lak novac, a razocarace i one druge koji ce ubrzo shvatiti da nove sorte Polka Polana ne mogu biti profitabilne na niskoj otkupnoj ceni. U medjuvremenu neke hladnjace ce se gorko pokajati kada shvate da novoizgradjeni kapaciteti ne mogu da ostvare profit kakav su ocekivali i projektovali.


Docice do lomova koliko velikih to cemo tek da vidimo, jer situacija jos uvek nije dramaticna, ali svakako postaje zabrinjavajuca. Roba ne samo da je skupo placena, vec roba nije ni ugovorena, deo robe je ugovoren ali se i ta roba ne povlaci jer nismo konkurentni u odnosu na Poljsku. Hladnjace za sada uspevaju nekako da "peglaju" situaciju ali polako pocinje da ih hvata panika, jer svako dolazi po svoje, proizvodjaci, banke, dobavljaci itd itd, a para nema, a kako da ih ima kada roba ne izlazi...
Koliko god zabrinjava cinjenica da je cena otisla na dole, jos vise brine to sto roba ne izlazi, nema utovara, nema dinamike kakva je oduvek bila u ovom periodu, sto za sobom povlaci niz problema u buducnosti.
Sajam u Moskvi mislim da je prosao, nista se znacajnije nije desilo, sledeci je Pariz, a tu ce vec biti mali rat , jer ako zavlada panika sami cemo sebi oboriti cene a posle toga gledacemo situaciju "ciscenja terena" tj oni koji su dugo u poslu i koji su stabilni koji budu mogli da podnesu ovaj udarac trzista ce ostati u poslu, ovi drugi ce se naci u jako teskoj, bezizlaznoj situaciji. Ovo nije prvi put da se ovakva situacija desava a posledice ce biti bolne, jer svi su se tu malo zaneli, od proizvodjaca do hladnjaca.

Proizvodjaci, mislim na ove sto sada ove nove sorte, ubrzo ce se naci i teskoj situaiji kada otkupna cena maline padne ispod 1 eura, tu ce opstati oni koji godinama rade wilammet jer ta sorta i na otkupnoj ceni ispod eura jos uvek zadrzava rentabilnost, naravno ni govora o nekoj zaradi tu nema ali nesto ce morati da se radi a usput da se cekaju neka bolja vremena.


One hladnjace koje su preinvestirane ili koje su kao nove usle u posao projektujuci odredjenu dobit naci ce se u jako losoj situaciji, jer su ulaganja velika a svaka i najmanja greska skupo se placa.

Nevidljiva ruka trzista je najbolji sudija, ni po babu ni po stricevima samo onako kako smo zasluzili.
 
Za razliku od Vas ja svacije misljenje postujem i uvazavam a to ako vas istina boli, ako ste se nasli u mojoj prici i ako ste se malo "preigrali" na trzistu, to je Vas problem nije moj niti bilo koga drugog sa foruma. Smatram da forum nije mesto za najgrublje vredjenje i nipodastavanje bilo koga, treba da se stidite i duboko zamislite, jer ovakav recnik ne prilici normalnim ljudima a pogotovu ne na forumu i ne prema meni ko je dosta puta ovde do sada pretrpeo ponizavanja usled najcesce drugacijeg misljenja a koji sam prema svima bio itekako tolerantan. Ako budete citali moje postove iz pocetka videcete kakvu komunikaciju negujem sa clanovima foruma. Vase uvrede mi kazu samo jedno, pogodio sam u centar, rekao sam istinu onu najsuroviju....

Molim moderatore da reaguju i da sprece ovaj nacin komunikacije jer nije ni fer ni korektan...

- - - - - - - - - -

Poznavalac prilika pise o realnosti sagledava situaciju i daje svoje misljenje a ti samo psujes to nisu argumenti vec uvrede

Drago mi je da me podrzavate, makar u smislu korektnog i fer odnosa a nasa misljenja mogu da budu razlicita ali doza postovanja sagovornika je osnovni vid kulture.
Mi smo cudan narod, jer mi ne volimo istinu, generalno nas narod vise voli kada ga neko obmanjuje , kada mu prica lepe price... To donekle mogu da razumem jer valjda iz tih lepih prica ljudi imaju cemu da se nadaju, a ovako kada im kazete istinu ona boli jer je surova. Tako i sada, kako da kazem da je sve super kada nije... Kako da kazem da malina ide kad ne ide... Na trzistu postoje odredjeni ciklusi i u okviru njih se moze na neki nacin posmatrati rast i pad cena odredjenog proizvoda, naravno to zahteva dobru analitiku i tacne informacije. Sa tacnim informacijama mogli bi svi priblizno da vidimo sta nas ceka u buducnosti, jer ta krivulja manje ili vise uvek se krece po odredjenom sablonu. Voleo bih ako neko moze da postavi ovde cene maline u otkupu i u izvozu u zadnjih 20 godina , na paritetu eura recimo, da se uzme neki parametar i na osnovu toga da se preracuna, znam da se ne bi dobile tacne vrednoti ali bi priblizno znali...

Po meni malina je dozivela svoj vrhunac i u narednim godinama ce padati. Hladnjace su dozivele takodje vrhunac u smislu zarada i investicija i narednih godina borice se kako to da sacuvaju, jer sve ce im sve doci na naplatu a prihodi mozda nece biti onako kako su planirali.
 
Poslednja izmena od urednika:
Cena originala je trenutno niska. Delom zbog otkupa zaleđene maline na jugu gde je manje i plaćena sveža , delom sa Kosova , delom iz Poljske. Gledajući na prošlu godinu u ovo doba cena je niža ali to ne mora ništa da znači. Par godina unazad cena originala je uvek varirala iz meseca u mesec gore ili dole. Šta će se desiti ove godine i koi mesec će biti najpovoljniji za prodaju originala to je teško znati. Jedni plaše time što će cena ostati niska i ići naniže i narednih godina a drugi poput Stanića koi kaže da malinu zasadi cela Srbija mala je to količina da bi zasitila tržište.

Poznavalac je možda bio realan iz nekih njegovih saznanja odnosno izvora informacija koje bi svi voleli da znamo odakle dolaze. Ranije se izjašnjavao kako nije proizvodjač niti otkupljivač a u zadnjem postu kaže ,,mi čekamo". Dakle svrstava sebe u proizvodjače. Daj izjasni se brate.

- - - - - - - - - -

Poznavalac;
Na trzistu postoje odredjeni ciklusi i u okviru njih se moze na neki nacin naci posmatrati rast i pad cena odredjenog proizvoda, naravno to zahteva dobru analitiku i tacne informacije. Voleo bih ako neko moze da postavi ovde cene maline u otkupu i u izvozu u zadnjih 20 godina , na paritetu eura recimo,

Ja ću ti reći ono što ja pamtim iz svoje glave; 1992 , 1998 , 2004 , 2011 su godine sa lošom cenom. Sudeći prema statistici sleduje nam 2017 ili 2018 sa lošom cenom ali ovo nije pravilo već slučajnost. Ali nikako nam ne sleduje niz kako ti kažeš godina sa lošom cenom jer to zavisi od niza parametara
 
Nazad
Vrh