Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Taman sam pomislijaaa da je ..kameni ..neobavesten ko Kostunica...Sad mi je jasno da je on samooo u KAMPANJI...? Okej postujem tooo i cenim. Al nekako mi besedi ko moj komsa Ma..n.....Tako da pretpostavljam da je kameni mozda iz oklisa Arilja ...onda se i poznajemoo...ako je tako onda moje iskreno i duboko postovanje i :ppozdrav: jbg ..svak se bori za sebe ..sto ponekad to treba i uvazavati.

Nije lepo pominjati izmisljotinu nekog sa zapada...Noro virus ..kao razlog plasmana maline ....i kantice za berbu ....pogledajte na sajtovima kakve su kantice iii gajbice u Cileu ...imam negde sacuvano al me mrzi da trazim. Videli bi ste da smo dosta bolji od njih.. bar vecina nas sem onih 10% ..?

Sto se tice sadnica i rak korena ...ne zaludjujmo narod s time kao i neki agro strucnjaci .... Kad dodje do suda ...vezano za rak korena ...onda su argumenti da svako zemljiste u nekim dubinama ima datu nematodu koja uvek moze al ne mora da se pokrene ...zavisi od odredjenih uslova....itd.
A licno sam se uverio na plantazi kod Valjeva sadnice uvezene iz Engls ...tikete sam nasao na plantazi ..prave Evropske ,,kvalitet bolji nego nase lic.karte al smo nasli 3 sadnice zarazenee... ? Sigurno ih je bilo mnogo vise al nismo ....?

Sto se tice pesticida u pldovima ...i to je ..? izmisljotinaa ....Veci deo malinara su odavno malinarii i korektno to rade...ovi novokomponovani veci plantezari ...verujem da se dobro informisu i da se drze pravila igre ...u protivnom rizikuju mnogo ...a to ne lici na njih ....inace ne bi bili ono sto jesu..? A jedan deo malinara ..jedva sastavlja kraj skrajem pa tako ...da ni ono koliko bih trebao da ulazu u pesticide ....nemaju para ni za u pola od potrebnog.

Tako da samo jedan mali deo njih% Nesavesno se odnosi prema pesticidima...i to neko primeti i ...godinama REKLAMIRA.na svim medijma .sto je pogresno.

Dragi HLADNJACARI budimo svesni da niska otkupna cena nije dobra ..kako za nas malinare tako ni za Vas ni za Drzavu ... i to mu dodje kao NAS I VAS prljavi ves ....Niska cena =jee prljavi ves (svih nas u lancu ..zato sto ne umemo da se...?pa znate sta...?) A Prljavi ves zna se gde stoji .... nije za javnost....stoga Vas molim a znate staaa... ?
 
Postovane kolege nije me bilo sa komentarima duze vreme, malo zbog silnih obaveza oko svojih zasada i udruzenja i malo vise zbog propagande koja se proteze vec nekoliko godina sa juga prema severu.. No nesto drugo bih vam pokazao.. Cisto da vas informisem o ceni maline u pojedinim marketima po Srbiji.. Tacnije u Tempu u NS-u, akcijska cena. Pogledajte sliku.
1750522475270498


I mani te se vise polemika i predvidjanja i spekulacija, ne zna se cena maline do juna meseca kao i svake god do sada, mnogo faktora utice na istu. Hladnjacari bi da je uzmu dzabe i polako tvrde pazar mi bi sa druge strane da je prodamo po sto boljoj ceni, i ajmo u krug.

Sretni vam svima protekli praznici!
 
Pole i ostali forumasi zelim svima malinarima srecnu srpsku Novu godinu... I samo da Vam kazem da sam umoran od pisanja i ubedjivanja i da sve sto pisem je moja prica o malinarstvu Srbije kako je ja vidim ( posle 25 godina iskustva i ovog posla) i nemora da bude univrzalna istina ali je trenuto istina koju mnogi na ovom forumu nezele da cuju ni procitaju i misle da je usmereno na lobiranje i u intresu hladnjacara ..ili izmisljotine koje dolaze sa zapada... A problem je problem svih nas u malinarstvu Srbije i problem je kod nas i sami i svi zajedno moramo da ga resimo. Procitajte sami na kraju teksta... srpska malina i kamioni se zaustavljaju na granici EU i noro virus je prisutan i nadjen to je problem ..problem svih nas ne samo proizvodjaca nego i hladnjacara ali na ovom forumu mislite da forum pripada nekom (samo odredjenima) ali istina pripada svima kao i malinarstvo Srbije a vi nastavite po svome... Dajem primer ...ako nas komsija koji bere malinu a gajbice su mu po blatu i zemlji bacene izmedju redova u toku berbe veci problem pravi svima nama nego posteni hladnjacar i moramo ga opomenuti jer ugrozava nas posao .. a hladnjacar koji uvozi poljsku malinu i miksuje je sa nasom i nema higijenu u hladnjaci takodje je svih nas problem .....svi mi moramo biti isti tim da bi uspeli.... ali nasa srpska kob je da se delimo na proizvodjace i hladnjacare male i velike i izvoznike a ustvari kad bi bili isti tim svima bi bilo bolje ... Procitajte sta vam saljem na kraju teksta to je opomena svima nama da smo na tankom ledu ...dragi pole hitno moramo svi od reda uciniti sve da ovo sto procitate na adresi dole vise se nikada ne desi jer cemo u protivnom izgubit trziste a sa trzistem i cenu otkupa maline u novoj berbi..ili ce nam ako se isto vise puta ponoviposle analiza jednostavno zabraniti izvoz maline u EU..situacija toliko ozbiljna i nategnuta na trzistu EU i dalje da vi u vasoj ostrascenosti i srpskoj nesuvisnoj podeli na proizvodjace i hladnjacare ne vidite istinu....saljem vam istinu a vi nastavite da trazite krivca ... gde god zelite ..tamo vamo ....tumarajte levo desno secite granu na kojoj sedite a realno krivi smo svi ....dajte ljudi da sacuvamo malinarstvo srbije zadnji cas je ...procitajte ispod na sanitarnom sajtu EU ....to je nasa realnost oko noro virusa i nije sabotaza ni uroka ni svi protiv nas u srbiji ni izmisljeno( nadjen noro virus u srpskoj malini 12.12 2016 namenjen uvozu u englesku) to je istina i realnost. https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/portal/?event=notificationDetail&NOTIF_REFERENCE=2016.BSE Ovo zaista brine
 
Poslednja izmena:
Eeee dace Bog da se ne javljas bar do sledece nove godine, sa svojim pesimizmom i izvrtanjem cinjenica...
Covjece ne zaludjuj narod i ne vodi tudje brige.... Zna se kako ide lanac odgovornosti ako roba nije u redu... Krivac je izvoznik!!!! Poletio da zaradi pare bez da provjeri osnovne stvari o zdravlju maline.... Kad je berba trci kupuj, da sto vise uzme.... Ne odradi nikakve provjere... pa sad kad nesto ne valja... jaoooo...
Nije ni prvi ni poslednji sto je pao zbog toga sto ne postuje proceduru koju uvoznik trazi. To se desavalo i desavace se i dalje.... ali to nije ni 0,1% dio od izvezene dobre maline!!!!
 
Eeee dace Bog da se ne javljas bar do sledece nove godine, sa svojim pesimizmom i izvrtanjem cinjenica...
Covjece ne zaludjuj narod i ne vodi tudje brige.... Zna se kako ide lanac odgovornosti ako roba nije u redu... Krivac je izvoznik!!!! Poletio da zaradi pare bez da provjeri osnovne stvari o zdravlju maline.... Kad je berba trci kupuj, da sto vise uzme.... Ne odradi nikakve provjere... pa sad kad nesto ne valja... jaoooo...
Nije ni prvi ni poslednji sto je pao zbog toga sto ne postuje proceduru koju uvoznik trazi. To se desavalo i desavace se i dalje.... ali to nije ni 0,1% dio od izvezene dobre maline!!!!
slusaj ti sovo ne banalizuj stvari jer nista nisi shvatio o cemu se radi i nisi temeljo procitao moj prthodni tekst ni usao u adresu sanitarne sluzbe EU i necu ti dozvoliti da banalizujes ono od ceg zivi 250000 ljudi u Srbije ako nemas pravih argumenata ne ulazi u polemiku samnom sa svojim neproverenim cinjenicama jer od ovoga hranim svoje a i drugi i nije primereno ...dosta vise sa tom limitiranoj solidarnosti grupa i podgrupa i okretanju svih protiv svih budimo svi zajedno... Situacija nalaze slogu i jedinstvo svih nas
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je svaka cena ok ali samo 5din da je vise od komsije. Cena se nezna do pocetka berbe.sama nagadjanja.to sto je placano 280din su male kolicine i za mala mesta. Sveza je bila 280 a mrzla manje od toga u tim danima. Znaci utrkivanje i medjusobna zajebancija. Bio,video tu cenu,prodao tad po nizoj ceni i jos neisplacena.

- - - - - - - - - -

Zbog novih zasada je potrebno da se malo stane sa ocekivanjem dobrih cena i saceka da novi ocigledno odustaju jer nije zarada kao na papiru. Ove cene koje su dobre su u poslednjih 3/4god. Ko radi dugo zna situaciju od pre. Manja cena ali izdrzljiviji malinjaci i bolja klima.
 
U Srbiji se nezna cena ničeg za sutra a kamoli za sledeću godinu ,svako formira cenu kako mu volja ,nema pravne države pa ni uređenog tržišta , videćemo šta će biti u junu mesecu a do tada možemo samoda pišemo svšta po forumu , da ima problema ima ih i treba ih što pre rešiti ali dok država nestane iza svog poljoprivrednika slabo šta se može uraditi:ppozdrav:srećni praznici i dobar rod ove godine.
 
Evo ja vam kazem od svih hladnjacara kameni ima najposteniju pricu ovde,a znate svi koliko kritikujem hladnjacare.Covek forsira higijenu dobar kvalitwt i zdrav proizvod. Ne slazem se sa njim u potpunosti oko norovirusa jer zbog uvoza ne zna se odakle zarazena roba dolazi. Sro se tice uvoza robe samo se uvlace kolicine iz bosne i kosova koje su vec kupljene znaci to je roba nasih hladnjacara koja samo dolazi na preradu.
 
Evo ja vam kazem od svih hladnjacara kameni ima najposteniju pricu ovde,a znate svi koliko kritikujem hladnjacare.Covek forsira higijenu dobar kvalitwt i zdrav proizvod. Ne slazem se sa njim u potpunosti oko norovirusa jer zbog uvoza ne zna se odakle zarazena roba dolazi. Sro se tice uvoza robe samo se uvlace kolicine iz bosne i kosova koje su vec kupljene znaci to je roba nasih hladnjacara koja samo dolazi na preradu.



U pravu si Marko, sve dok naši uvoze original a ne vrše kontrolu na noro virus, nećemo znati dali je naša malina zaražena ili uvozna. Kažu uvoz iz Bosne ili Kosova ili Poljske se po zakonu ne može zabraniti. Kontrolu na Noro virus te kod nas uvežene ne traži niko od nadležnih. To se ostavlja samim hladnjačarima da sami po volji odluče. Isto tako do ove godine kad sam god apelovao na to da Srbija mora napraviti brend od maline, dolazio sam do odgovora da to nije trenutno u interesu hladnjačarima. Kažu da je sa jasno definisanim oznakama geografskog porekla maline, onemogućen uvoz radi dalje preprodaje. Ne bi se mogla miksovati. Tad bi se mogla prodavati samo Srpska malina na tržišta na koja se prodaje sa oznakom brenda. Tad bi kažu hladnjačari bili uskraćeni zarade u razlici u ceni kupljenog originala. To je bila priča sve do ove godine. Hladnjačari su kočili svaki pokušaj formiranja brenda. Mislim da se priča od 2016 promenila. Sad se vidi da bi bilo bolje da smo svu snagu usmerili ka tom cilju. Sve bi bilo drugačije.

Rešenje - formiranje brenda

Radimo na tome sad

Iskoristimo prednosti koje brend donosi u ovakvim godinama kad to odgovara i hladnjačarima
 
Vilamete pravljenje brenda od srpske maline forsirao je i pisao o tome i davao predloge poznavalac prilika onda su ga pojedinci sa foruma "ucutkali" i on se ugasio zajedno sa svojim idejama... Oduvek sam podrzavao takvu ideju i smatram da je pravljenje brenda jedan od nacina kako da jedan veliki deo naseg roda plasiramo kroz gotov proizvod ( a ne kao sirovinu sto sad radimo) ino kupcima ....imas potpunu moju podrsku naravno tu treba puno novih ideja znanja mudrosti tehnologije marketinga.... ( sve to nalaze velika ulaganja) najbolje na svetu od sirovine-maline imamo to je nas vilamet i miker

Sto se tice noro virusa tacno je da zakonski hladnjace mogu da uvezu malinu ali je i tacno da mozemo kao i nama EU po reciprocitetu mi uvesti kontrolu na norovirus i hepatit A bilo bi najbolje kada bi udruzenja proizvodjaca trazila od ministarstva uvodjenje te mere i kontrole na noro virus prilikom uvoza maline ( ali i ostalog voca ) u Srbiju... Siguran sam da bi posteni hladnjacari podrzali ovu meru jer im je mnogima u interesu... Noro virus postoji svuda u svetu bosni i u bugarskoj i u poljskoj i spaniji francuskoj holandiji... srbiji naravno radi se o tome da se higijenskim merama njegovo prisustvo svede na minimum a to je posao i obaveza svih nas u lancu od proizvodnaca preko hladnjacara i izvoznika zato stalno apelujem na jedinstvo a ne podele u malinarstvu srbije....

Mesanje raznih sorti domacih kao i uvozne i nase maline je za mene pre svega prevara prema tamo onom in kupcu tako,da je muckanje takve vrste losa reklama za nase malinarstvo i jedan od razloga zasto nas kupci zaobilaze ove godine o tome sam vec nasiroko pisao....
 
Kameni hajde da ne prwnagljujemo. Gosn prilika nije ovde ostavio nikakvo konkretno resenje vec pokusava praznim pricama da zbuni i zaplasi malinare. Ja se sa rvojik stavovima slazem i podrzavam ih,a prilika koliko sam shvatio samo pokusava sebe da uvali kao nekog coveka sa vezama ili ti sta vec. Pokazuje papire o izvozu kako da znamo da on nije jedan od elite to jest onih par izvoznika ili ljudi bliskih tom krugu. Ili je i sam mozda hladnjacar ali taj maline tesko da je video osim u tacni. I nemoj molim te sad samo da mi kazes kako pricam prazne price o izvoznicima jer sam u zadnjih godinu dana dosta saznao koliko su sitne velike hladnjace i da su samo pokrice pa cak i veliki Stanic.
 
slusaj ti sovo ne banalizuj stvari jer nista nisi shvatio o cemu se radi i nisi temeljo procitao moj prthodni tekst ni usao u adresu sanitarne sluzbe EU i necu ti dozvoliti da banalizujes ono od ceg zivi 250000 ljudi u Srbije ako nemas pravih argumenata ne ulazi u polemiku samnom sa svojim neproverenim cinjenicama jer od ovoga hranim svoje a i drugi i nije primereno ...dosta vise sa tom limitiranoj solidarnosti grupa i podgrupa i okretanju svih protiv svih budimo svi zajedno... Situacija nalaze slogu i jedinstvo svih nas

Hahahah.. ti mene optuzujes za ono sto ja tebi stalno pokusavam da kazem da ne radis....
Kao prvo tvoje tekstove je je jako tesko citati jer su oromni... pisani bez zareza i tacke.... skaces sa teme na temu... vrtis se u krug, a nista ne kazes...
Sve sto sam shvatio iz tvojih postova je: "Propade cijena maline ispod 1 euro.... treba zaustaviti sirenje novih zasada jer ce jos oboriti cijnu, a po mogucnosti i unistiti neke stare.... treba zabraniti uvoz iz bosne i kosova jer je njihova malina zarazena i kvari srpsku... treba smanjiti cijenu otkupljivacima ili im vratiti pare da nebi propali..."
Mislim stvarno, dokle vise sa tom lose propagandnom, cak po meni i nacionalistickom pricom koja nema blage veze sa trzistem i formiranjem cijene maline!!! :(


U Srbiji se nezna cena ničeg za sutra a kamoli za sledeću godinu ,svako formira cenu kako mu volja ,nema pravne države pa ni uređenog tržišta , videćemo šta će biti u junu mesecu a do tada možemo samoda pišemo svšta po forumu , da ima problema ima ih i treba ih što pre rešiti ali dok država nestane iza svog poljoprivrednika slabo šta se može uraditi:ppozdrav:srećni praznici i dobar rod ove godine.

Nigdje u svetu Drzava ne formira cijene (sem za neke akcizne robe) pa tako ni ovde sto se tice maline. Cena se formira na osnovu ponude - potraznje i jos nekih faktora. Zato sto je POTRAZNJA VECA OD PONUDE (a ne kako @Kmenko tvrdi da je trziste preplavljeno malinom) cijena maline zadnjih godina je porasla.
Drzava moze da utice sa podsticajima i na druge nacine.... i ovde u bosni, a pretpostavljam da je tako i u srbiji, ti podsticaji se redovno isplacuju.
 
Poslednja izmena:
Sovo otkaci se od mene nisam nikada napisao da treba zabraniti uvoz bosanske robe ...niti vaditi vec postojece zasade (osim ako nisu zarazeni) A da se svaka uvezena hrana treba kontrolisati pa i bosanska malina pogotovu na noro virus jesam i to bi svakako trebalo raditi zbod sigurnosti opste... U istom tekstu sam napisao da noro virusa ima u svim zemljama zato ne izvrci moje reci i bavi se svojim problemima u malinarstvu u bosni jer ja nemam vremena za vase probleme jer imam moje ovde ( u zelji da sacuvam blago koje imamo u sortama vilamet i miker koje ce uvek imati cenu ako je imamo zdravu kontolisanu i kvalitetnu sa zeljom da istu brendiramo kao nesto posebno sto svih ovih skoro 60 godina trdicije i jeste ) jer me ne interesuje da uvozim vasu bosansku ni ukrainsku ni poljsku ni cileansku ni madjarsku malinu ....time se nebavim... I postujem vase malinarstvo i proizvodnju u bosni i zelim vam puno uspeha tamo i to je sve sto me interesuje..koje cete sorte da sadite kolike povrsine kolika vam je cena kome izvozite to su vasi problemi tamo .znam samo da ce u narednom periodu opstati oni koji proizvode malinu sa znanjem ljubavlju i iskustvom - kvalitet oni koji gaje miker i vilamet ...oni koji gaje polku polanu tulamen heritidj ( fertodi ) a nemaju sigurno pre svega trziste za svezu malinu imace mnogo problema u plasmanu u narednom periodu ...sve sto pises sovo je suprotno je od mojih pisanja pa zakljucujem da neznas da citas sta pisam jer je to 25 godina malinarstva i tacno je komplikovano je..neshvatljivo novo-kompovanim malinarima biznismenima jer je kao i hieroglife tesko..i necitko ....bas kao i svako znanje koje se dugo uci i za koje treba vreme da prodje da bi se sleglo ...
 
Poslednja izmena:
Kameni hajde da ne prwnagljujemo. Gosn prilika nije ovde ostavio nikakvo konkretno resenje vec pokusava praznim pricama da zbuni i zaplasi malinare. Ja se sa rvojik stavovima slazem i podrzavam ih,a prilika koliko sam shvatio samo pokusava sebe da uvali kao nekog coveka sa vezama ili ti sta vec. Pokazuje papire o izvozu kako da znamo da on nije jedan od elite to jest onih par izvoznika ili ljudi bliskih tom krugu. Ili je i sam mozda hladnjacar ali taj maline tesko da je video osim u tacni. I nemoj molim te sad samo da mi kazes kako pricam prazne price o izvoznicima jer sam u zadnjih godinu dana dosta saznao koliko su sitne velike hladnjace i da su samo pokrice pa cak i veliki Stanic.

Ja sam ostavio konkrektno resenje na vama je da odlucite da li ce te to resenje primeniti ili ne. Pisao sam i pisem uvek argumentovano i sa dozom razumevanja i za jednu i za drugu stranu. Ja nigde sebe ne pokusavam da kako vi kazete sebe uvalim, samo se trudim da vam stvari demistifikujem kada vam pokazem izvozne papire to radim iz razloga da shvatite da tu ne trebaju nikakve ni izvozne dozvole i slicne stvari u sta ste vi i mnogi drugi ubedjeni.

To koliko vi znate ili ne znate o izvoznicima najbolje pokazuje samo vase pisanje, jer kada sam vam god rekao gde pojedine informacije mozete proveriti vi to niste uradili jer samo svoje misljenje uvazavate....

Nikoga ne pokusavam da zaplasim, samo se trudim da pisem realno i objektivno e sad to sto pojedince istina boli i sto nisu spremni da je prihvate to je neka druga stvar.

- - - - - - - - - -

Vilamete pravljenje brenda od srpske maline forsirao je i pisao o tome i davao predloge poznavalac prilika onda su ga pojedinci sa foruma "ucutkali" i on se ugasio zajedno sa svojim idejama... Oduvek sam podrzavao takvu ideju i smatram da je pravljenje brenda jedan od nacina kako da jedan veliki deo naseg roda plasiramo kroz gotov proizvod ( a ne kao sirovinu sto sad radimo) ino kupcima ....imas potpunu moju podrsku naravno tu treba puno novih ideja znanja mudrosti tehnologije marketinga.... ( sve to nalaze velika ulaganja) najbolje na svetu od sirovine-maline imamo to je nas vilamet i miker

Sto se tice noro virusa tacno je da zakonski hladnjace mogu da uvezu malinu ali je i tacno da mozemo kao i nama EU po reciprocitetu mi uvesti kontrolu na norovirus i hepatit A bilo bi najbolje kada bi udruzenja proizvodjaca trazila od ministarstva uvodjenje te mere i kontrole na noro virus prilikom uvoza maline ( ali i ostalog voca ) u Srbiju... Siguran sam da bi posteni hladnjacari podrzali ovu meru jer im je mnogima u interesu... Noro virus postoji svuda u svetu bosni i u bugarskoj i u poljskoj i spaniji francuskoj holandiji... srbiji naravno radi se o tome da se higijenskim merama njegovo prisustvo svede na minimum a to je posao i obaveza svih nas u lancu od proizvodnaca preko hladnjacara i izvoznika zato stalno apelujem na jedinstvo a ne podele u malinarstvu srbije....

Mesanje raznih sorti domacih kao i uvozne i nase maline je za mene pre svega prevara prema tamo onom in kupcu tako,da je muckanje takve vrste losa reklama za nase malinarstvo i jedan od razloga zasto nas kupci zaobilaze ove godine o tome sam vec nasiroko pisao....

U pravu ste ugasio sam se jer ljudi jednostavno ne mogu mnoge stvari da razumeju, dozvoljavaju da ih vode ljudi bez ideje i iskustva ili su totalno pasivni i puni negativne energije... Sa takvim ljudima ja ne mogu da radim niti da uzalud trosim svoju energiju... Znam samo da kada se budu "olupali" tada ce se setiti onoga sto sam pisao....
 
:ppozdrav:Dragi pessimisti –cki BRIZNICI Molim Vas po kozna ko ji put ,da prestanete da se brigate ,da li ce se malina izvesti I da ce biti niska sledeci rod…! Ma izdrzacemo mi malinari I niske ceneee…izdrzavali smo I mnogo teze nepogode,nematode.noro..itd.


Briga nikom ne donosi dobroga..!
Primer : Mladji sin mi ode da se malo provede …dal de se malo brinem… klizavo je ,hladno je …Ma neee … sto predlazem svim roditeljima….Jer ako se brinemo mi tako I prizivamo ono sto ne zelimo!

To se uklapa u ono narodno …. Odoh I ja sad da se malo provedem …I ne dao mi Bog da me snadje ono sto mi majka misli …vec ono sto mi zena misli…?

Ako nasi uvazeni izvoznici nisu vise sposobni da nam malinu plasiraju po realnoj za sve prihvatljivoj ceni . Hajde da pokusamo mi pravi, ozbiljni,posteni malinari da im pomognemo oko plasmana.


Predlog br1

Ako otkupna cena startuje niska …mozda ha,ha zbog ne izvezene maline…ili povecane ponude..? Da mi u tom slucaju do polovine berbe ..(podbirivanje) kad nam je i berba naj skuplja NE BEREMO . A da mozda atomizerima ili ..? nekim otrsacima otresamo plodove I tako da im napravimo smanjenu ponudu …dok se ne izbalansira ponuda I potraznja ,tako bih I cena postala veca…a nama bi se isplatilo tako kad dodje do punog roda…jeftinija berba + visa cena …manje rada = balans ponuda-potraznja i za sve prihvatljiva cena….nista ne bi smo izgubili …verujem ni mi malinari kao ni hladnjacari ni izvoznici Svi bi smo bili zadovoljni. tako ni oni nebi imali visak robe ...da ih boli glava.


Predlog br 2 …? Kasnije moozda pred berbu..?

Ako neko ima ideju kako bi se malina naj lakse,jeftinije,brze otresali plodovi …zbog zaraze dok se prihvatljiva cena ne formira ..? neka predlozi…bice korisno ..mozda nam zatreba..?

Dragi malinari ucinimo dodatni napor da spasavamo nase hldnjacare I izvoznike od prevelikeee ponude nase nikave maline.

Mozda je dobro otvoriti I novu temu po ovoj problematici..?

Jos samo da zamolim neko ko zna …da mi objasni …zasto neki moji rodjaci,poznanici u Bg ( ima ih pun Bg)... ne mogu da kupe zaledjene maline svojoj deci …da ih vitaminiziraju volela bi deca ? kolac od malina… a kad je onako jeftiiina u C marketima….? Ma jeftinija od cp..?:ppozdrav:
 
Evo Pole je dao konkretan predlog koji u potpunosti podrzavam,samo jos da se izjasne ovi nasi hladnjacari jer i njima ova ideja prihvatljiva i da tako spasemo nase malinarstvo.
 
Pole dragi ti si iskusan covek odlican malinar ali si nedugo malinar (kazes 6 godina) jer radis malinu samo u ovih nekoliko godina ( pre si se bavio prodajom namestaja kako kazes negde na ovom forumu) odkako proizvodjaima duva dobar vetar u ledja... Ne znas kako je to izgledalo pre dvadest godina a i posle (kada nije bilo dobrog vetra u ledja... u godinama kada je bio dobar rod na primer kolone traktora su satima i satima cekale na prijem u tadasnje ZZ zadruge (privatne hladnjace su bile retke) a roba neretko propadala proizvodjacima jer nije bilo mesta u hladnjacama za prijem... A cena je bila niska... i tada smo preziveli i uvek ce pravi malinari preziveti krizu...
Ja imam nekoliko saveta :
- obavezno oberi kompletan sledeci rod iz vise razloga,neobrana malina koja truli na lastarima ili zemlji vektor je svih buducih zaraza i prenosilac bolesti, vec sam napisao pogodno tlo za razvoj i razmnozavanje svih insekata pogotovu muve suzuki ( od koje spasa za sada nema kad se nastani u vocnjaku)
-malinu ako ti cena ne bude odgovarala predaj usluzno na zamrzavanje i cuvaj je kao orginal do momenta kada ti odgovara ( srestva za to si verovatno odvajao od zarade ovih godina (crni fond za teske dane- rezerve) jer kao sto si i sam rekao zarade je bilo ako ne trazi kredit u banci ( u ovom trenutku su krediti povoljni)
- solucija je i da izgradis mini hladnjacu za svoje potrebe i radis sa svojom robom sta ti je zelja ukjucujuci i izvoz iste
- pripremi se za berbu normalno jer nikad se nezna koja ce cena biti ali spremi se za obe varijante prodaja sveze ili zamrzavanje sopstvene i cuvanje istu
Svaka drugacija odluka ravna je samounistenju ( naravno svako je nosilac svoje zivotne odluke)
 
Okej..Hvala na podsecanje muve suzuki.. ideja je svaki 4-5 dana atomizerom sa jacim vetrom oduvati plodove a svakih 10-15 dana tanjiracom sa tri tanjira proci kroz malinjak da bi se aerisalo i plodove zatrpao ...sto bi i bilo nesto kao organike +? To ukoliko (ne dao Bog) dodje do odluke da se ne bere po nekakvoj sramnoj i ne isplativoj ceni..?

Utom slucaju patogeni bi se u vecini eliminisali...?

Ideja ..Uzluzno zamrzavanje...? i ne pije vodu..? neznatan je procenat onih ko ji bi posteno vrsili usluzno zaledjavanje ....? sto bih ...kad imaju resenje da vise zarade na druge nacine...nego uzluznim zamrz... od onih sto su ugrozeni ...?

Praviti sopstvenu hladnjacu za sopstv,.potrebe ....??? hm,hm ...pa vec sam pisao da ...posteni Veliki hladnjacari i izvoznici ...nam i ne predlazu tako nesto ....

A klostaperi od hladnjacara i izvoznika nas navracaju ( ne zelim da se osetis prozvanim ...znam da nisi)...i te kako nam sugerisu to ....
.AL zamislimo da vecina nas ima hladnjacu.... desilo bih se da zamrznutu bi smo morali prodavati jeftinije nego da smo je prodali u datom momentu kao svezu ....Poznata su Vam takva desavanja....al ih vesto zaobilazite....?:ppozdrav:

Odgovor pretpostavljam ,,,kakav sledi ...stoga oprostite mi pokusacu da se banujem neko vreme
 
Pole Ok ja sam predlozio sta sam imao .... Ostaju ti te dve solucije ....ili ce cena biti isplatljiva za svezu pa je beres ili produvavaj i zaoravaj plod iste .... to je tvoj izbor i ja ga postujem
 
Suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u periodu januar-novembar 2016. godine ima rast od 32,5% i iznosi 1.667 miliona dolara. Stopa pokrivenosti uvoza izvozom je 233,1%.
Najvažniji proizvodi poljoprivrednog porekla u izvozu tokom navedenog perioda bili su:

  • Kukuruz merkantilni, u vrednosti od 299 miliona dolara;
  • Malina smrznuta, u vrednosti od 229 miliona dolara;
  • Pšenica merkantilna, u vrednosti od 129 miliona dolara;
  • Jabuke sveže, u vrednosti od 108 miliona dolara i
  • Šećer od šećerne repe rafinirani, u vrednosti od 108 miliona dolara.
izvor http://www.agromedia.rs/vesti/srbija-prosle-godine-izvezla-robu-za-3-milijarde-dolara
2015 godina
OD izvoza malina lane je Srbija imala dobit od 280 miliona dolara. Sa proizvodnjom od 110.000 tona ovog proleća, naši malinari dosegli su vrh svetske liste, zbog čega je Vlada Srbije spremna da investira u prerađivačke kapacitete, ali i u podizanje novih malinjaka - rekao je ministar privrede Željko Sertić na 10. svetskoj konferenciji proizvođača i prerađivača malina koji se održava u Šapcu.

sad je sezona 2017. Preko pola milijarde evra je ostvarene dobiti na izvozu maline

pitanje za hladnjacare
kao je moguce pored ovolikog novca zapasti u " problem 2017 "?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh