Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mnogo vremena provodim u zasadu maline koje se meri mesecima ,godinama a sada i decenijama.Radnike placam dobro ali su kod mene samo u berbi.Znam o ratarstvu iz srednje poljoprivredne skole(usmereno).A o malinama prakticno vise od vecine nas na forumu.Nekada je Srbija proizvodila 60.000 tona a sada izvozi preko 100.000 tona.Za ekonomiste je to dovoljan parametar.Hladnjaca koja je pojam po velicini u nasem kraju je izvezla sav Miker i Wilamet i otkupljen i preuzet iz drugih hladnjaca ali Polana stoji,kazu niko je nece.Njihov gubitak mora nekako da se kompenzuje.Kako?Treba i to da Vam objasnjavam.Ja jesam inzinjer ali nisam iz ove struke.To sto ja volim da malina ponovo bude 240 dinara je jedno ali trenutno stanje nije bas naklonjeno nama.Ko se pita?Hladnjacari idu i pricaju sami sa sobom?Male izdaju u zakup velikim.Vidim.Ja cu od maline i ove godine zaraditi pitanje je samo koliko a kome se nesvidja zarada zna sta treba da uradi osim sto nas na forumima napada jer ne kukam na hladnjacare.Mozda i ja gresim.Forum je lepo mesto za razmenu misljenja.
 
Druze ta prepotentnost ti nista ne znaci. Sta ti znaci to prakticno znas vise od vecine ovde. Malina je u mojoj porodici oko 40 godina pa sta to sto je gajim toliko dugo znaci da sam najpametniji i najbolji uzgajivac??? Koliki su ti prinosi??? Posalji slike zasada pred rod da vidimo jesi li toliki DOMACIN kakvim se predstavljas ,a do tad prepotentnost ostavi za kolege inzenjere. Sretao sam se ja i saradjivao sa svakavima u zivotu od ljudi koje nema pas za sta da uhvati do ljudi koji vode kompanije vredne milijarde a ne milione evra pa sta onda da kazemo da sam ja neko poseban??? Skromnost je vrlina ako ste gospodo dipl. Ing. zaboravili.

- - - - - - - - - -

A ovo sto pises neistine o kolicini maline koja Srbija izvozi vidi se koliko znas vise od svih nas na forumu. Ove godine je u nasu dragu Srbiju uvezeno preko 20000 tona maline. Samo se ti zarvori u svoj zamisljeni svet tamo je najlepse. I dajte vise ljudi ajmo da pisemo o cinjenicama,a ne da bacamo pasulj. Evo ja dajem jednu cinjenicu sve velike hladnjace rade kalkulacije na 1e kao POCETNU cenu za iducu godinu. To je cinjenica jer je proverena informacija na vise strana. Da li ce da mrdne sa 120 ko zna ali se to uzima kao pocetna ,a ne krajnja cena
 
Druze ta prepotentnost ti nista ne znaci. Sta ti znaci to prakticno znas vise od vecine ovde.


Otkud Vam da sam prepotentan?Procitajte sta sam napisao?Prakticno znam vise od vecine na forumu oko proizvodnje maline u MOM kraju.Stojim iza toga.Prakticno znaci od izbora parcele,sadnje,orezivanja,okopavanja,prskanja i berbe kao i vremena primne istih u MOM kraju..Oko plasmana neznam nista.Cenu nagadjam onako kako bi ja bio zadovoljan u TRENUTNIM OKOLNOSTIMA.Moji prinosi su manji nego kod Vas(napisano u prethodnim postovima),a i cena je uvek mnogo manja.Kod nas ljudi brali za prosecnu cenu od 180 din.To niko nepominje.Nas je ova nerealnost i dovela u ovu situaciju.Te crveno zlato,te 20 ari malo bogatsvo,te prinosi 0d 200 kg,te Facebook,te Instagram,te slike.Sve to one tamo ne zanima.Oni je kupuju .Nisam
poseban.Ne uvozim JA malinu pobogu ljidi.
Zaboravih.Moj zasad je bio ogledan zasad u MOM kraju jedne Kompanije iz Srbije i jedne iz iniostranstva,dolaze sa jednog Instituta na reci Z.Moravi a moram napisati da su me posecivali i profesori sa Polj.Fakulteta a za plasman maline u MOM kraju za mene NEBRINEM,Vec su dolazili.Cenu sam napisao..Slike NIKAD necu da objavim.NIKAD vise necu da napisem nijedan post na ovom forumu( ukoliko moderator od mene to zahteva) da me ne proglase neprijateljem maline a on da ne zaklucava temu).Nemam hladnjacu na MOJE ime.Ne radim copy-paste tudjih tekstova.Pisem ono kako ja vidim situaciju.Pet godina citam postove i nikom nisam odgovarao na tekstove koji nisu po mom ukusu.Mislim 21 vek,kad ono .....?Greska je sto sam se uopste i pojavio na forimu.Izvinite me!Hvala svima koji su citali moje postove i onima koji su razumeli a i onima koji nisu.
 
Poslednja izmena:
Citam svakojake izjave na forumi i cudim se kako neki zele da male i srednje hladnjace propadnu.Pa,ljudi moji,sta mislite sta ce biti kada ostanu samo veliki strani sistemi u igri,mislite da ce vam oni platiti dobru cenu.....Mnoge ce male i srednje hladnjace propasti ove godine,na zalost,ali mnogi cemo i da prezivimo,pa cemo se terati.....Sta mislite sto strani sistemi povecavaju cenu sveze maline i sta mislite do kada ce to povecavanje potrajati?...Stavite prst na celo i dobro razmislite.....Oni koji su radili i prethodnih godina i ako su pametno radili,akumulirali su dovoljno kapitala da mogu amortizovati ovogodisnju katastrofu.U Arilju ima dosta takvih hladnjaca za koje ja znam da ih nece unistiti ovogodisnji fijasko,pa ih vi nazivajte friziderima koliko god hocete.I jos jedna stvar,vecina frizidera je isplatila malinu koju su kupili,a da li je to slucaj sa velikanima????

Ovo je sustina. Pogledajte sta se desava sa marketnim ukrupnjavanjem. Uvek kada dodje novi veliki igrac na trziste jedne varosi, opstine, zemlje, on prikuplja domace dobavljace velikom cenom, i domace potrosace nizom cenom. Primer recimo kablovska televizija u mom mestu. Prvo je kablovsku uslugu pruzao lokalni tajkuncic iz Sapca. Posto je SBB posle prodaje evropskom konglameratu poceo da kupuje male kablovske distributere, i ovaj tajkuncic znao je da ce biti kupljen. Za malo vreme on je razvukao kablove po macvi najgoreg kvaliteta, ali bio je veoma, veoma jeftin. 1500 dinara mesecni racun internet+televizija, pre pet godina. Kako je imao dosta potrosaca, njegova trzisna vrednost je porasla, i SBB je platio papreno za njega. SBB je platio papreno ne samo njega, nego i njegovu polovnu opremu i kablove, ali avaj, nije SBB lud. SBB je poceo to popravljati i doterivati, a u roku od dve godine podigao je cenu svojih usluga za malte ne 100%, na 2800 dinara. Drugi primer: u vasu opstinu dodje Maksi. Maksi ekspozitura odmah forsira akcije i snizenja, i to traje godinu dana. U tih godinu dana, u opstini se obicno gasi pijaca, male radnje propadaju zbog manjka prometa jer ne mogu da prate ta snizenja. Kada se bura stisa, cene se normalizuju, ali avaj, pijace vise nema, prodavnice su ili polu prazne ili zamandaljene. Onda dolazi Idea, dolazi DIS, dolaze jedan po jedan i jedno vreme se opet cini da potrosac ima koristi, ali za kratko. Kada pocne opadanje prometa u ovim lancima oni pootpustaju pola svojih radnika, i akcije postaju sve redje. Proizvodjac povrca koji je prodavao svoju robu na pijaci sada svoju robu daje Metrou, Delti, vecim skladistarima, cesto cekajuci po nekoliko meseci na naplatu i za to malo jada od sto mu placaju. Primer sabacka kvantaska pijaca, ako je neko bio u zadnjih par godina zna o cemu pricam.

Tako da, nema nista dobro u ukrupnjavanju. Kako na samom trzistu i u trgovini, tako i u proizvodnji. To je sve kapitalisticka fatamorgana.
 
Skoro da si potpuno u pravu... samo što nisi napisao da ti isti proizvođači povrća tada da bi postigli količine prskaju povrće nemilice. Ali malina ide u svet a oni ipak ne tolerišu toliko prskanje.... Zato malina kao roba mora biti kvalitetnija a kvalitet mora da se plati..... Već je to postao ozbiljan biznis da bi taj lanac pukao već na početku - ako bi proizvođač pokvario kvalitet ili količinu zbog loše cene.
Ko će da bere malinu koju će otkupljivati za 1 evro. Prognoziram otkupnu cenu od 275 dinara za najbolji kvalitet maline.

--------------------------------------------------------------------

Sad vidim da je cena zamrznute maline a ne sveže....
 
Poslednja izmena:
Druze ta prepotentnost ti nista ne znaci. Sta ti znaci to prakticno znas vise od vecine ovde.


Otkud Vam da sam prepotentan?Procitajte sta sam napisao?Prakticno znam vise od vecine na forumu oko proizvodnje maline u MOM kraju.Stojim iza toga.Prakticno znaci od izbora parcele,sadnje,orezivanja,okopavanja,prskanja i berbe kao i vremena primne istih u MOM kraju..Oko plasmana neznam nista.Cenu nagadjam onako kako bi ja bio zadovoljan u TRENUTNIM OKOLNOSTIMA.Moji prinosi su manji nego kod Vas(napisano u prethodnim postovima),a i cena je uvek mnogo manja.Kod nas ljudi brali za prosecnu cenu od 180 din.To niko nepominje.Nas je ova nerealnost i dovela u ovu situaciju.Te crveno zlato,te 20 ari malo bogatsvo,te prinosi 0d 200 kg,te Facebook,te Instagram,te slike.Sve to one tamo ne zanima.Oni je kupuju .Nisam
poseban.Ne uvozim JA malinu pobogu ljidi.
Zaboravih.Moj zasad je bio ogledan zasad u MOM kraju jedne Kompanije iz Srbije i jedne iz iniostranstva,dolaze sa jednog Instituta na reci Z.Moravi a moram napisati da su me posecivali i profesori sa Polj.Fakulteta a za plasman maline u MOM kraju za mene NEBRINEM,Vec su dolazili.Cenu sam napisao..Slike NIKAD necu da objavim.NIKAD vise necu da napisem nijedan post na ovom forumu( ukoliko moderator od mene to zahteva) da me ne proglase neprijateljem maline a on da ne zaklucava temu).Nemam hladnjacu na MOJE ime.Ne radim copy-paste tudjih tekstova.Pisem ono kako ja vidim situaciju.Pet godina citam postove i nikom nisam odgovarao na tekstove koji nisu po mom ukusu.Mislim 21 vek,kad ono .....?Greska je sto sam se uopste i pojavio na forimu.Izvinite me!Hvala svima koji su citali moje postove i onima koji su razumeli a i onima koji nisu.
Pazljivo sam procitao ceo post pre nego sto sam se odlucio odgovoriti na onaj nacin. Nigde u postu se ne pominje Onaj naglaseni MOM kraju vec se generlaizuje stvar. Poenta mog posta je da nemoes iznositi informacije o kojima ne znas nista ,a nacuo si ih u medijima. Evo jos jedna proverena informacija prema zavodu za statistiku republike Srbije mi smo u 2015 proizveli 85000 tona maline. Odakle se stvoti ona cifra od 110000 hiljada tona. E druze moj to je kolicina izvezene maline. Ove godine sve do jedne hladnjace u Ivanjici imala je 40% nizi otkup nego lane pa ti vidi koliko je to maline ako znamo da Arilje i Ivanjica ucestvuju sa blizu 80% ukupne proizvodnje u Srbiji. To su cinjenice,a opet se pominje nekih 100k tona ove godine pa odakle??? Malina jeste crveno zlato,20 ari maline jeste bogatstvo jer ako cetvoroclana porodica napravi prinos od 200kg po aru i sami urade sve to je da gledamo na prosecnu cenu od 1.5 evra 6000. Neka je ulozeno 1000 onu su napravili jednu godisnju platu u iznosu od 50000 mesecno. Ljudi koji su u ovoj godini imali preko 200kg po aru su za mene pravi malinari. Ja to jos uvek nisam ali tezim usavrsavanju jer je ovo prva godina od kada samostalno radim malinu da su mi pojedini malinjaci dali ispod 150kg po aru sto je za mene porazavajuce. Previse ljudi koji nemaju dovoljno iskustva prosipa znanje ovde,a ne ogradjuje se od svojih postova kao moguce netacnih. Suvise iskusnih malinara se povuklo bas zbog takvih ljudi i hladnjacara koji se pojavljuju ovde i najblaze receno unose pometnju medju proizvodjace provlaceci svakakve price. Takodje tvoji postovi o ceni kostanja proizvodnje nemaju potporu jer cena proizvodnje nije ista za male i velike povrsine, ili kada u kuci ima 2 ili 7-10 clanova i posao obave sami. Ja moju malinu vecinom odradim sam tako da su moji troskovi minimalni ali ima ljudi koji ulazu veliku kolicinu novca i zele adekvatnu zaradu. Moji troskovi proizvodnje su recimo priblizno 100eura po aru kada uracunamo sva davanje do kraja berbe sto nije malo.

Jos samo da pitam pa sta ako je 21 vek. Da li nam je nesto dobro doneo. Doneo je da je svako umislio da moze da kaze sta hoce bez ikakvih reprekusija. Previse neukih ljudi se bori da kazu nesto i pricaju pricaju pricaju a ne kazu nista,dok sve manje ima obrazovanih ljudi koji jednom recenicom zapuse usta tim neukim ljudima kojih je sve vise, a koji da pricaju ceo dan ne bi mogao covek 5 pametnih stvari od njih da nauci. I tako i ovde oni od kojih bi trebalo da se uci vise nisu tu ili se jedva pojavljuju ,a prosipaci magle na svakom cosku. Ja bih iskreno voleo da imamo nekoga kao sto je gospodin Stojic iz Mirosaljaca ili neko njegovog kalibra na forumu jer ti ljudi vrede vise nego svi poljoprivredni fakulteti i strucnjaci u Srbiji. Prema njima moje znanje o malinam je kao kada bi se poredili doktor nauka i osnovac i ja to sa rado priznajem i nadam se da cu imati to zadovoljstvo da ucim od nekoga od tih ljudi.

- - - - - - - - - -

Inace doticni gospodin Stojic na povrsinama vecim od 3ha ima prinos od oko 300 kg po aru konstantno svake godine e to vam je gospodo covek koji moze da kaze da zna vise od vecine jer ima sav moguci kredibilitet da tako nesto izjavi.
 
Poslednja izmena:
Koji je farmer/seljak u Americi, u drzavi Ilinois, pre dvadeset, trideset godina mislio da ce na kukuruzu sa jedne akre (0.4 hektara, ugrubo) imati cistu zaradu visine 50 dolara? Nijedan, mogu da se kladim u to. Ovo su rezultati istrazivanja Univerziteta u Ilinoisu za 2013. godinu, koja je bila izuzetno rodna za kukuruz. Danas je farmeru u Ilinoisu to sasvim normalna zarada. Ako hocemo primer blizi nama, nesto egzoticno poput maline, sa visom cenom i boljim izgledima za profit. Brusnica: U 2012. godini, prosecan veleposednik uvezan sa velikim hladnjacama u drzavi Vinskonsin mogao je sa hektara brusnice da uzme skoro pa 40 000 dolara, bruto (izuzetan prinos). Nisam siguran u ulaganja u ovu kulturu u SAD, mada mislim da su veoma, veoma visoka, ponajvise mehanizacija. 2014. godine isti veleposednik mogao je sa hektara da uzme manje od pola nego u 2012. godini. Mali, individualni proizvodjaci kao sto je vecina nas ovde na ovom forumu, dobijala je cenu koja je duplo manja i od toga. Dakle, oni su mogli da "zarade" celih 10 000 po hektaru, bruto. Svi ovi dolari su, da napomenem jos jednom, tu uz izuzetan prinos. Ne znam da li ste upoznati sa tim kakva je muka skupljati brusnicu, ali eto, muka je, narocito za male proizvodjace. Ni veliki tu nisu mnogo odmakli s obzirom da imaju ogromne troskove na mehanizaciji. Od 2014 do danas cena je porasla, ali nije dostigla jos uvek 70% one iz 2012. godine. Navodni, zvanicni razlog otkupljivaca ove niske otkupne cene bila je hiperprodukcija. Naravno, cena u marketima proizvoda od brusnice ostala je ista u SAD, tako da je i slepcu jasno sta se tu dogodilo. Malina samo nije industrijalizovana i korporatizovana, u odnosu na kukuruz ili brusnicu u toj meri. Ako se nastavi ovaj trend, i ona ce doci na red. Tada ce 1 euro za kilogram maline biti sasvim primamljiva suma, kao sto danas sanjamo o dva eura. Nemojte misliti da je nekog briga koliko cete vi zaraditi od jednog hektara, ili koliko ce biti placen radnik koji bere malinu. Ako smatrate da kapital te "sporedne" stvari pogadjaju, onda ne znate nista o kapitalu. Uostalom, pogledajte celu nasu industriju, proizvodjacki sektor u Srbiji, poljoprivredni. Sve je to otislo u majcinu, radni narod je u autu, a foteljasi i prodavaci magle su mali carevici. Dokle ce da se drzi malina, borovnica, aronija i sl, samo je pitanje vremena, nista tu nije zagarantovano. Treba biti spreman i fleksibilan, takvo je vreme.
 
@ gost1202

Kakve veze ima tvoj post gore sa cenom i plasmanom maline u 2017 godini ?

Bilo bi lepo da se držimo teme, postoji Chat na forumu pa se tamo može pisati tako sa strane.
 
Ovo je sustina. Pogledajte sta se desava sa marketnim ukrupnjavanjem. Uvek kada dodje novi veliki igrac na trziste jedne varosi, opstine, zemlje, on prikuplja domace dobavljace velikom cenom, i domace potrosace nizom cenom. Primer recimo kablovska televizija u mom mestu. Prvo je kablovsku uslugu pruzao lokalni tajkuncic iz Sapca. Posto je SBB posle prodaje evropskom konglameratu poceo da kupuje male kablovske distributere, i ovaj tajkuncic znao je da ce biti kupljen. Za malo vreme on je razvukao kablove po macvi najgoreg kvaliteta, ali bio je veoma, veoma jeftin. 1500 dinara mesecni racun internet+televizija, pre pet godina. Kako je imao dosta potrosaca, njegova trzisna vrednost je porasla, i SBB je platio papreno za njega. SBB je platio papreno ne samo njega, nego i njegovu polovnu opremu i kablove, ali avaj, nije SBB lud. SBB je poceo to popravljati i doterivati, a u roku od dve godine podigao je cenu svojih usluga za malte ne 100%, na 2800 dinara. Drugi primer: u vasu opstinu dodje Maksi. Maksi ekspozitura odmah forsira akcije i snizenja, i to traje godinu dana. U tih godinu dana, u opstini se obicno gasi pijaca, male radnje propadaju zbog manjka prometa jer ne mogu da prate ta snizenja. Kada se bura stisa, cene se normalizuju, ali avaj, pijace vise nema, prodavnice su ili polu prazne ili zamandaljene. Onda dolazi Idea, dolazi DIS, dolaze jedan po jedan i jedno vreme se opet cini da potrosac ima koristi, ali za kratko. Kada pocne opadanje prometa u ovim lancima oni pootpustaju pola svojih radnika, i akcije postaju sve redje. Proizvodjac povrca koji je prodavao svoju robu na pijaci sada svoju robu daje Metrou, Delti, vecim skladistarima, cesto cekajuci po nekoliko meseci na naplatu i za to malo jada od sto mu placaju. Primer sabacka kvantaska pijaca, ako je neko bio u zadnjih par godina zna o cemu pricam.

Tako da, nema nista dobro u ukrupnjavanju. Kako na samom trzistu i u trgovini, tako i u proizvodnji. To je sve kapitalisticka fatamorgana.
Odmah da ti kazem nemoj da se brines za konkurenciju u Srbiji. Stanic i stranci se nikako ne mirisu ove gosine ulazi jos jedan ozbiljan igrac u pricu sa malinom,a nas kvalitet za sve masovne proizvodjace je nedostizan. Jedini problem ce imati male i srednje hladnjace koje ne izvoze jer ce veliki u buducnoati forsirati otkup aveze maline pouceni 2015 kada su ih doticni izmuzli skroz. Od ove godine krece ta kampanja,a prekide ce imati samo u godinama kad potranja iz inostranstva bude na zavidnom nivou. Za cenu sveze se ja ne brinem toliko uvek ce se ona kretati oko 1.5 evra u proseku sa tendencijom rasta jer nasa sveza malina sa kvalitom koji pravimo nema pandana u svetu. Svima ce biti cilj uzeti sto vise sveze i tako osigurati maksimalnu zaradu,a to samim tim povlaci borbu na trzistu za sto veci procenat kupljene robe

- - - - - - - - - -

Post je trebalo da se nadoveze na predhodni ali je neko napisao jedan izmedju. Drzacu se temw ubuduce
 
Sto se tice cene cujem da osiguranje ide na cenu-procenu-predvidjanje ili kako vec od 160-220 din, bili vec kod mog rodjaka a da je iz "vrha" info da ce maline biti oko 180 din za kg. Jedan dr da ga ne imenujem stalno je u medijima, strucnjak je za maline itd takodje preneo mom izvoru da je izmrzlo, od ovoga sto je on obisao bar 30% lastara po malinjaku, e sada gde je bio u kojim delovima RS to ne znam i da i on prica o ceni od 180 din. Ne shvatati ovo zdravo za gotovo, videcemo sta ce biti.
 
Kupinu su prosle godine osiguravali po 120 dinara,a bila je cena u berbi 30 dinara.
Svake godine hladnjaca kojoj predajem,pocetkom februara nudi avans u novcu,ove godine se ne oglasavaju.
Cunami takodje uvek dobro predvidi cenu.

Mozemo da se nadamo i mastamo o dobroj ceni,jedino nam to ne mogu uskratiti.
 
evo i mene sa proverenim informacijama jer sam tek danas uspeo stupiti u kontakt sa izvorom iz cilea, dole u cileu je bila bas strasna katastrofa sa pozarima i visokim temperaturama te su ljudi spasavali zive glave jedva imovina, farme ,plantaze su bili u drugom planu ali da se vratimo na temu cena je krenula sa 0.90 dolara za miker dostgla je 1,5 dolara , i sada se bere heritage cena je 1,30 dolara sto ce se najverovatnije preslikati i na podrucje balkana
 
Da iskoristim priliku dok mi nezabrane da pisem?
60000 t je kolicina UBRANE maline od pre nekoliko godina(malina se bere kod nas od 60 g.pr.veka) a 110000 t je zadnja IZVEZENA kolicina podaci RZZS.
Cenu sam napisao jer sam trazio i pronasao na sajtu ( Chile, Valparaiso)pa uporedjivao,kalkulisao i citao sta pisu drugi.Cenu sam prognozirao za malinu u mom kraju a ne u ostalim malinogorjima gde su prinosi veci a malina je kvalitetnija i ekoloski prihvatljivija.
Molim administartora da mi zabrani pisanje na temu Cene 2017 i omoguci samo zahvaljivanje na postove koje mi administrator dozvoli.
HVALA!
Lako je kriviti slabe i one koji neznaju.
 
Poslednja izmena:
Da iskoristim priliku dok mi nezabrane da pisem?
60000 t je kolicina UBRANE maline od pre nekoliko godina(malina se bere kod nas od 60 g.pr.veka) a 110000 t je zadnja IZVEZENA kolicina podaci RZZS.
Cenu sam napisao jer sam trazio i pronasao na sajtu ( Chile, Valparaiso)pa uporedjivao,kalkulisao i citao sta pisu drugi.Cenu sam prognozirao za malinu u mom kraju a ne u ostalim malinogorjima gde su prinosi veci a malina je kvalitetnija i ekoloski prihvatljivija.
Molim administartora da mi zabrani pisanje na temu Cene 2017 i omoguci samo zahvaljivanje na postove koje mi administrator dozvoli.
HVALA!
Lako je kriviti slabe i one koji neznaju.
Frambuesa ostani sa nama ovo je otvoren forum za one koji iznose svoje misljenje i svoj stav zapaljenim i primitivnim ovde nije mesto ti si obrazovan malinar i takav nam trebas to sto se tvoje misljenje ne uklapa u sablon utoliko bolje "za borbu i jedinstvo suprotnosti" cenu maline ne odredjujes ni ti ni ja mi se svi borimo da ona bude sto veca za proizvodjace zato ostani ne podlezi prvim kritikama koje su takodje normalne i primi ih dostojanstveno a ne ispisivanjem sa foruma
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh