Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Situacija nije sjajna sa prodajom ali su nam je ostalo jos 150 dana do pocetka nove berbe jos se mnogo stvari moze promeniti na bolje ali i na gore
 
Ja samo pisem kako drugi rade dok mi spavamo... Ako nastavimo ovako da spavamo nece dobro da bude ali dobro... Pozdravljam svacije misljenje...
Pretera druže....ko spava? Proizvodjaci?ne razumem....ja upravo danas sredjivao alat i mehanizaciju....njiva pripremljena za jos 1ha mikera....proizvodjaci ne spavaju....nas narod je radan,dajte normalnu cenu ima da sjebemo u proizvodnji (u količini)i ruse i amere zajedno veruj mi...opste je poznato ko je i kako izigrao poverenje stranih kupaca...to germani pamte i ne prastaju....neka bankrotira ko hoce,nek zasucu rukave i u njive,ko ne zna trgovinu....

Zakljuca se jedna tema,ali se sve isto ponavlja u ovoj....zakljucajte i ovo...
Ajmo svi da predjemo u " radovi u malinjaku".
Ziveli.
 
Rekao sam uopsteno bez da ikoga uvredim. Nismo ispratili trziste zato sada hladnjace ne mogu da prodaju robu izgubice novac a samim tim to ce se lancano preneti i na proizvodjace, slabija hladnjaca slabiji i proizvodjaci... Ove godine kada dodje da se preda malina a vasi partneri ''hramlju'' ili su vec jednim delom ''pod vodom'' , malina predata a problemi sa naplatom dodju onda cete se setiti mojih reci.

- - - - - - - - - -

Kamenko 150 dana do berbe a vi jos verujete da situacija moze da se promeni...? Da li je moguce da ste toliki optimista? Nema tu promene balon se izduvao i ide sada do kraja a proizvodjaci neka se spreme na par teskih godina i otkupne cene na granici rentabilnosti... I hladnjace ce morati par godina da rade za pozitivnu nulu... Trziste je uvek najbolji sudija, zaneli su se svi bili Kamenko i sada nas trziste kaznjava i vraca na pravi put...
 
Setite se onomad kada je Egipat prvo zabranio rusko žito pa posle dozvolio uvoz jer su Rusi našli nešto u citrus-voću. Ili kad je onomad Rusija pronašla nešto loše u turskom voću... Napravite paralelu... kako sad to odjednom naša malina nema prođu u Evropi a do onomad imala?
 
bicemo u problemu samo ako ponuda bude dovoljna za potrebe hladnjaca, kao sa kupinom prosle sezone. cinjenica je da su zasadi pod malinama u velikom porastu, ali je i pitanje koliko ce tih zasada opstati i koliko ce starih uginuti. nemoj da me neko shvati pogresno, ali poslednje 3=4 godine posadio je malinu i onaj ko je video samo na tv, to ce verovatno stvoriti problem ljudima koji se godinama bave malinarstvom, ali prezivecemo vec...
 
Problem je na horizontu.P-p lepo zbori ako kiksnu hadnjace i mi smo u problemu.Oni zavise od nas a i bogami i mi od njih.
Nas je na hiljade a njih desetine.Pa vidi sad.Oni rade za profit kao i mi.Mada verujte kod mene je to neka hemija.Zarada je svakako pozeljna ali posle 35 god.ima i drugih stvari.Zato sam i svoju projekciju troskova dao kako je ja vidim(belezim).Sta bi bilo da nije Elixira,Stanica,BudimGrada? .Bilo bi drugih gorih ili boljih?
Nama problem prave tajkuni,propali privrednici, politicari , direktori i razne *protuve* sa nekim nebuloznim hektarima zasada gde se FERGUSON pregreva samo u prskanju a radnici mole boga da uzmu 2.000 din. i narezak mada je i njih sve manje i gde je prinos od 80 kg. uspeh,a ne poljoprivredni ci sa 30-40 ari maline ,dedom i babom koji beru sa unucima kad dodju kod njih.Ovi zadnji se muce a prvi se k....e i peru pare kao imaju prinos 250 kg.po aru a neznanju koliko je velik ar.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je kako su hladnjace uvek u problemu kad se ocekuje rekordna kolicina maline... Scenario se prepisuje od otkupa kupine prosle godine...

Ja ne znam sta tu ima da je nejasno, logicna ponuda i potraznja... Odete do pijace jedan dan i uporedite cene pa dodjete opet neki drugi dan pa cete da vidite da cene variraju od ponude i potraznje...
Tako i sa malinom, velika ponuda znaci manju cenu, a manja ponuda znaci vecu cenu. Sada kada Poljaci imaju dosta robe, kada je svima jasno da nasa malina nece sva izaci do sledece berbe, sta se izvodi kao zakljucak???

Iz svega ovoga proizilazi niska otkupna cena dok se trziste ponovo nestabilizuje. Naravno, vremenski uslovi mogu jedino mogu da stvari preokrenu u drugom smeru...
Mozda nisam u pravu, to je moje misljenje i zakljucak koji se namece na osnovu informacija koje imam sa terena od meni relavantnih izvora, kako proizvodjaca tako i drugih ljudi ukljucenih u posao sa malinom.
 
Ja ne znam sta tu ima da je nejasno, logicna ponuda i potraznja... Odete do pijace jedan dan i uporedite cene pa dodjete opet neki drugi dan pa cete da vidite da cene variraju od ponude i potraznje...
Tako i sa malinom, velika ponuda znaci manju cenu, a manja ponuda znaci vecu cenu. Sada kada Poljaci imaju dosta robe, kada je svima jasno da nasa malina nece sva izaci do sledece berbe, sta se izvodi kao zakljucak???

Iz svega ovoga proizilazi niska otkupna cena dok se trziste ponovo nestabilizuje. Naravno, vremenski uslovi mogu jedino mogu da stvari preokrenu u drugom smeru...
Mozda nisam u pravu, to je moje misljenje i zakljucak koji se namece na osnovu informacija koje imam sa terena od meni relavantnih izvora, kako proizvodjaca tako i drugih ljudi ukljucenih u posao sa malinom.

Gledajuci rad hladnjace sa bruto kapacitetom od 18500t na tri lokacije a bez kooperanata i njihovih smestajnih kapaciteta, ja se licno ni malo nebrinem oko izvoza i plasmana. Mene jedino sto brine je pravljenje negativne klime i dizanje prasine i pravljenje problema gde ga nema, sranja jesu pravljena i to moraju platiti svi koji su mesetarili i podvaljivali ali da se kola slome na proizvodjacu je drsko i bezobrazno jer njega niko nije pitao za misljenje niti je ucestvovao u spekulacijama kod izvoza.
 
Drzite se teme,a tema nije proricanje sudbine,vec cinjenice o trenutnoj ceni i plasmanu zamrznute maline.

- - - - - - - - - -

Sledeci ce ici na pauzu
 
Drzite se teme,a tema nije proricanje sudbine,vec cinjenice o trenutnoj ceni i plasmanu zamrznute maline.

- - - - - - - - - -

Sledeci ce ici na pauzu[/QUOTE
������Daje se na znanje!!!
Jedna sjajna ( proverena a neka se i vilamet oglasi) vest od juce za malinare oko Arilja i Uzica cujem da je francuska frima Des kor ( i jos par hladnjaca ) doplatila juce proizvodjacima jos 5 dinara iz prosle berbe nadam se da me necete banovati zbog ove fantasticne novosti.... Cene zamrznute maline padaju a svezoj od prosle godine raste cena... Nista mi nije jasno.. Neka mi neko objasni gde su tu pravila trzista ...
 
Sto se tice Valjeva i ovog dela Srbije ,moje informacije su da je pokusan miks polke i vilameta krajem prosle godine pa su hladnjace dobile po nosu...Sad se polako oporavljaju i malina i kupina ide ali malo sporije...Polka i polana stoje i ne znaju sta ce sa njom...Mislim da ce cene ove godine biti priblizne kao i prosle...bar se nadam...pozdrav svima...
 
vilamete 2012 kasnis... proveri svoje izvore informacija i ja sam cuo isto sto kaze kamenko proveri molim te to znaci da roba krece u prodaji...to bi bilo dobro za sve nas...
 
Proverio sam. Rođak mi predaje Des Kuru, kaže juče se čuo sa čovekom što dole radi. Verovatno se radi o isplati prevoza koje neke hladnjače sad isplaćuju. Da napomenem iznos prevoza koi se priznaje tek izravnava cenu koja je bila u hladnjači.
 
provereno iz leskovca ...
zena koja radi u hladnjaci,sef prerade Danas mi je rekla da je u decembru sva malina otisla u izvoz...
pozzz
 
Ima li nekoga iz okoline Uzica tamo su ovih dana tri velike firme hladnjace koje se takmice uplatile doplatu za 5 dinara po kg maline iz 2016 i teko proslogodisnji rod platile 245 dinara ... Javite se proizvodjaci iz tog kraja i potvrdite moje informacije... Sada ce sve hladnjace malle i velike iz tog kraja da doplate istu cifru sto je i pravilno ... A ja mislio da im se vrati koji dinar da bi im pomogli... Bas sam naivan pa njima prodaja ocito ide bolje nego sto mislimo....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh