Plasman i cena mailine u 2023

Zavisi uzimas li sertifikovane sadnice ili privatno od nekog ko je vadio iz malinjaka.
Ako uzimas sertifikovane tu se krecu od 100 do 130 dinara zavisi od sorte, ako uzimas vadjene iz malinjaka to ti je od 20 do 40 dinara kako ko trazi.
Treba ti okvirno od 10.000 do 12.000 sadnica na hektar zavisi od medjurednog razmaka.
Ima jos kolje koje uzimas, prodaje se po 1€ duzni metar.
Sa sertifikovanim sadnicama i svom pratecom opremom, zastitom, djubrivom da dovedes do prve berbe trosak je sigurno oko 2.000.000 dinara, ako ne racunamo busenje bunara za zalivanje.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Ako je 50m jedan ar, 2m razmak između redova, za 1 ar ti treba 11 kolaca od min 2.5m, 2 kosnika, 101m poconkovane 2.4mm žice, malo eksera. 4 u 1m to je 200 sadnica. 10kg zeolita, 400kg stajnjaka, koje kilo NPK, nešto peletiranog NPK, kreča ili sumpora zavisnosti od analize, insekticida. Kako sam ja računao sa obradom, bez moje mehanizacije, sa mojim sadnicama, tvoj rad sve ostalo, da posadiš 50m valjano treba ti oko 120e. Na to dodaj kpk i zasenu ako planiraš, oko 2500rsd na 50m u prvoj i 4-5 hiljada u 2. godini, isto bez rada.

Može ovo i dosta jeftinije, i dosta skuplje, sve zavisi od toga kakva je parcela, kako je propremljena, šta imaš od mehanizacije, da li ćeš i u kojoj meri organizovati radnu snagu, da li ćeš i u kojoj meri primeniti herbicide itd... Sa sertifikovanim sadnicama, i da se obavi sve valjano, mislim da bez 30-40 hiljada eura nije moguće dovesti do branja.

Za tu površinu treba unapred razmišljati i o prodaji, smeštaju berača itd... Mislim da je neka projekcija da na nuli možeš biti nakon treće, a profit početi ostvarivati od četvrte godine, ali opet sve je to relativno i nemoguće predvideti sa malom greškom.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Jel si isplativost racunao po ovim danasnjim cenama ?
Prinos 10 tona X 1,5e X 3 godine = 45.000 e . Sada negde citam jel moguce da neko dobaci do 30 tona malina po hektaru 😳
 
Iskreno ja mislim ko dobaci do 15 tona konstantno da je na konju i treba da je vise nego zadovoljan.
Mene licno zeza sto nemam parcelu koja je cela na brdu i da ro brdo bude sto vece, jer malina ne podnosi vodu..

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Najbolje je da računaš prinos po metru reda, jer ovako po hektaru retko ko pominje međurednji razmak i onda te cifre malo znače. Lično znam ljude i bio sam u malinjacima gde je međuredni razmak 2.2 metra i imaju prinos od 6, 7kg po dužnom metru reda.

Naravno, priča o prinosu je daleko kompleksnija i nije je moguće ni približno opisati u jednom komentaru. Reference radi, u Holandiji na jednom institutu u saksijama jedna biljka sortimenta Tulameen može da da do 4kg. Takvih saksija se može staviti 5-6 u metar i mogu se postaviti na razmak od 1.5m i manje što nije značajno uticalo na prinos. Ali to je olastenička proizvodnja, supstrat, uslovi hidroponički. Naravno, i sam proces hlađenja je eksperimentalan, biljke su se držale na određenoj temperaturi 4 meseca (hardening).

U našim uslovima, napolju, priprema parcele, mehanički sastav zemljišta i opšta klima podneblja odabrane parcele su najznačajniji faktori koji će uticati na visinu prinosa itd... Npr istraživanja rađena u Rokcima pokazuju da primenom od 7,8 kg 16ice, 7, 8kg 10:20:30 sa ME i 5 kg peletiranog stajnjaka u tri razmaka, pred kretanje vegetacije, pred cvet i pred branje, prikazuju prinos od 330kg na 50m reda sprtiment fertodi. To je navodno u skladu sa istraživanjima i glavnim preporukama kojima se vodimo, a retko pominjemo, da su one vezane za prinos od 8T po hektaru.

Dakle, pre ikakvih kalkulacija, dobro se opremiti znanjem i naći parcelu pogodnog nagoba, nmv i prevashodno mehaničkog sastava. Bez stajnjaka i zeolita nema zanata, vode, krvi i znoja. Ko ostvari 150kg zaista treba da bude zadovoljan. Sve preko je uspeh. A, o ceni, centralnoj temi ovde i da ne pričamo.

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
195 sa 8% pdv-a i 5rsd prevoz - jadno. Stanić 235rsd.

Inače 110kg na 22m efektivno. Zemlja peskuša, vezano na jesen na 1.8 žicu. Nešto se posušilo, nešto oktinuto trimerom. Oplevljeno 8 puta, okopana 2, zaštita kanda redovna. 3 kg kana i 3 kg nitrobora, 2kg physiomax-a, 5kg eurofertil top, 1 kg guanito. Jednom Trainer, 1 Barrier. Bez kpk. Uloženo 20 sati rada za 20 i kusur hiljada, zarada 140e. Satnica 7e.
4e131600bf7e7763270dbdb1a20cb86b.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Sad zavisi od godine, ovde ukupno ima oko 31 metar, ali eto sledeće godine ako lepo izrastu zaperci ću pokušati sledeće:
25kg kreča na jesen i 4 džaka stajnjaka i malo prepeličjeg sve to ukopati, lepo oplevit, iseći stare, povezati 7 u metar na 1.8 žicu i zaštita. Na prolećee plavo prskanje i dodavanje 3kg Siforge i 3kg Italpoline, 3x16 3kg, 3x10:20:30 3kg i 1kg nitrobora, sve to iz tri puta i okopavanje i plevljenje na svakih 15 dana. Prihrana 20:20:20 prekolista i neka aminokiselina ako bude stresno. Ove godine je odradilo skoro 3.5kg oo metru u jako lošoj kondiciji. Nadam se i težim da to bude preko 5.5kg/m.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Kontam da nema poente pričati o ceni, čista pljačka. Evo i slike fertodija u orvoj godini roda. ostavio sam zaperke zbog plana da se proširim još jednom 20 ari. Mislim da ću imati olaniranih 4000 sadnica. Prvo branje 5.7kg, drugo 29.5kg, treće 70kg. Još uvek cveta na nekim mestima, nadam se da ću probiti 1200kg, a sledeće godine mnog više, u pitanju je 220m dužnih, ovako je to izgledalo danas, kontam da mora imati broj planiranih sadnica do jeseni, a al ne spadne list na vreme, odradiću neaozotnu prihranu i Phosphite one, pa izvršti dofilirazicaju. Još mi je ostalo da nađem negde Tifi preparat ako ima u ponudi želim da odradim sadnju po upustvu sa Florivinog sajta. Možda uradim još jedno freziranje čisto da se ne sekiram al videćemo, beojao sam na jednoj strani i deluje da ima i više nego dovoljno, plus će se lepo razviti.

Ukratko plan:
duboko oranje, dezinfekcija insekticid po celoj parceli, kreč po celoj, zeolit i stajnjak u trake širine 0.7m
dobrano freziranje i otvaranje brazdi, u brazde npk na osnovu analize šaka guanita i nekog još peletiranog na metar oa zagrnut, takođe ioš insekticida
sadnice u rastvor hydrogela i tifi-ja i nekog još mikrobiološkog preparata, sve to lepo uradaliti da ostanu uspravno
na proleću skatiti na 3 pupolja i preprskati stomp aqua i zanat nakon plitkog freziranja
nešto malo kana iz 3 puta, redovna zaštita i prihrana sa akcentom na fosfor, a kasnije nešto za prirodnu odbranu i aminokiseline
jrdva čekam da vidim ima li vajde dati sve od sebe, travke neće postojati, okopati ću dvaput kad se ukorene i taman kad dođu na oun rod cena opet... da se besim... sportski pozdrav :)
d12cd6ba35cb59638d90a0332d120255.jpg
6ee232bc6c10a9c5fba15c56ccc8d050.jpg


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Hladnjačari da isplate malinu po 300din/kg a nakon plasmana na inostrano tržište da se podeli dobit !
Dobrivoje Radović
 
Meni licno isplacena po 190 plus prevoz dal ce biti 10 ili 17 dinara ne znaju jos tacno...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jel si isplativost racunao po ovim danasnjim cenama ?
Prinos 10 tona X 1,5e X 3 godine = 45.000 e . Sada negde citam jel moguce da neko dobaci do 30 tona malina po hektaru 😳
jesi racunao radnike? ko ce da ti obere tih 10.000 kg?
radnik obere 50kg, znaci treba ti bar 200 dnevnica.
po 5.000din , jelo ,pice, milion+ dinara za radnike. smanji za 10.000e , odma.... puta x 3 god. umanji za 30.000e. kolko ti ostaje?
neko ladi zna se sta u drzavnoj firmi , 500e plata , godisnje 6.000e. ladovina- milina. x 3 god. 18.000e.
 
Nazad
Vrh