Pioneer hibridi

Danas obisao kukuruz sejan 6.3., P0023 je pustio koleoptil od oko 2cm, inace sejan na 19cm. N01 od 4 otrpana zrna, 2 pustila korenak, a 2 tek bubre.

P0023
7978f59e025f7c700c1160b0c3adacf3.jpg
 
Ove godine sam sejao N01 I F73 na razmak od 21 cm. Samo jedan mali deo je posejan na 19 cm. Imam utisak da je u svakoj setvenoj jedinici nedostajalo do 4000 zrna.
 
I meni je usfalilo semena ove godine i nešto sumnjam na tih njihovih 25000 zrna,još malo pa će dva đžaka trebati za jutro.
 
Ja mislim da nas generalno svi kradu i u kukuruzu mi se cini da fali tih famoznih 25000zrna tako i u suncokretu ili smo zbog teske mehanizacije razgazili njive pa otuda i fali semena?
 
N01 sam sejao na njivu od tačno 1 ha na 21 cm, a to izađe 66 666 zrna po proračunu. Potrošio sam tri setvene jedinice. Merio sam više puta centimetrom i dobar je razmak bio. Na ukupnu površinu zemlje što sam sejao kukuruz, trebala je da mi ostane cela setvena jedinica koju sam uzeo da ne zafali, a na kraju sam morao i pola sj od prošle godine što je ostalo da potrošim.
 
Da, a da li je jutro zaista jutro? Da nije duže ili šire? Dovoljno je da je njiva duža 5 metara nego što treba i eto problema.
 
Ne bih sada da cepidlačim po forumu ili da kukam nešto, sejem Pionir već 8 godina i znam koliko mi je na istim njivama ranije ostajalo više semena. Ne verujem da su nas prethodnih godina častili sa par hiljada zrna više.
 
Prošle godine je falilo suncokreta kod Sindjente. Sve je moguće. Kod mene nije falilo Pionira ove godine. Nije ti neko odoravao?
 
Moj tast posejao 2.5 k/j i to je sejao na 26 i potrošio 3 cele vreće i od četvrte ostalo 3 kilograma a vreće je teška 9,5kg a u oitanju je P0725 tako da i ja sumnjam da u setvenoj jedinici ima 25000 zrna , a ja sam posejao 4k/j na 24 i imao sam dosta 6 vreća čak mi je i ostalo 2-3 kg.A pritom da dodam da nam je sejano istom mašinom ,istog dana i isto je seme u pitanju.
 
Mims, nije niko odoravao. Uvek je isti broj redova.
Nažalost, nisam imao vremena da se pozabavim brojanjem zrna, inače bi ih iskontrolisao. Plačkaju nas gde stignu, za njih zakon ne važi.
 
Zar niko nema kontrolu sa brojacom zrna, ona bi pokazala razliku
I meni je otislo malo vise pionira od planiranog, ali sam negde sejao i popreko uvratina
 
Proverite da vam ne hvata po dva zrna na rupi od ploce. Ja koliko godina sejem pionir i uvek sam samo imao viska, nikad manjka. Kad nikne onda je najbolje da prebrojite sklop i da se onda utvrdi, mada u banana drzavi u kakvoj zivimo sve je moguce.
 
Bas tako ne verujem u tacnost zrna!! Sve mi je ove godine izlazilo da sam morao da dodajem iz druge kese koja je bila namenjena za drugu parcelu...svuda je laz samo u mleku voda ::lose::
 
Posto najverovatnije ove nase postove citaju i promoteri pionira,imam jednu veliku zamerku na energiju klijanja svih pionirovih hibrida koje sam sejao.Sejao sam 9494,9486,f73 i f38 sve dojedan je nikao oko 75 posto neki nikli posle nedelju dana a neki nisu ni nikli samo pustili koren i to po 3 kraka a gore nisu ni poterali.
Nisam jedini u selu i okolini koji se zale na ovakvo lose nicanje,tako da dobrano razmisle za sledecu godinu.Jer vecina ce drasticno smanjiti povrsine pod ovom semenskom kucom a neki ce i da odustanu od Pionira.
 
Nazad
Vrh