PIO + Zdravstveno

Za vecinu kojekakvih nameta koji se vezu za JMBG vazi da ako se plati glavnica do OVE nove godine tj 31.12.`14. i nakon toga sa plati jos neka revalorizacija ( ma sta to bilo ) da se tada otpisuje kamata .
 
Kod nas to ne moze, pitali smo, rekose pisi zahtev, mi napisali, a oni rekose javicemo vam odluku postom, cekajte 5 dana mi cekali, ali nistaod odlukee..
 
Moze li mi neko reci konkretno o ovom PIO . Gazdinstvo se vodi na mene , ali zemlja ne nego je deda ovlastio mene . Niti zivim tamo niti radimo , to je tako ostalo od prosle godine obnovljeno . Nije mi nista stizalo u vezi PIO ali sam cuo da je sada obavezno . Posto to bas zelim da izbegnem , a prosle godine sam radio 11 meseci u firmi ... (placali PIO sve uredno) . Moze li neke informacije u vezi tih stvari konkretno . Deda je penzioner , baka nije a ja kao sto rekoh prosle godine sam radio do novembra u ED Kraljevo ... . Unapred zahvalan na odgovorima
 
Ako zemlja nije u tvom vlasništvu onda nema ni PIO zaduženja. Gazdinstvo nema veze sa tim.
 
Jesi li siguran u to ? Ja sam u istoj situaciji kao kolega zemlja nije u mom licnom vlasnistvu vec se vodi na dedu. Ali PIO meni redovno salje da platim ...

Mozda si se sam prijavio na PIO zbog subvencije kad su uslovljavali i sad ne mozez izaci. Inace ako nemas zemlje u vlasnistvu nema sanse da te ubace u sistem za PIO.
Sto rece mims registrovano poljoprivredno gazdinstvo nema veze za PIO-m.
 
mislite da et institucije nisu vezane medjusobno u sistemu,poljo gazdinstvo se vodi na tebe,nisi zaposlen nigde sto automatski znaci da se bavis poljoprivrednom delatnoscu i to ti je to,inace cim se neko vodi kao clan gazdinstva ide na obavezno poljo osiguranje i sve ostalo,u to sam siguran jer zemlja se vodi na dedu,gazdinstvo na caleta a keva je samo clan gazdinstva i ona je odmah uvedena kao obveznik PIO I zdravstva zasebno za sebe (zdravstvo samostalno) ja nisam prijavljen kao clan gazdinstva pa me za sada nema nigde,e sad ja i nemam zdravstvenu knjizicu niti je mogu dobiti dok se ne prijavim na poljo zdravstvo i PIO,sad cekam da naleti neki posao pa da prebacim zemlju i gazdinstvo na mene jer u ovom slucaju mi se nikako ne isplati da imam bilo kakve veze sa gazdinstvom
 
Dobro kaze Miroljub ubace oni tebe da ni neznas,slucaj kod nas ,zena nasledila 2 lanca zemlje,a radila celo vreme u drzavnoj firmi i otisla u starosnu penziju,jedno 5 godina nije radla nigde i ovi iz pio za poljupriivrednike joj posalu dopis da treba da uplati za ti 5 godina staz,o a nije htela i sad joj odbijaju od penzije.Popizdela zena sto odma nije prodala zemlju.
 
Nakon sticanja prava za ulazak u penziju vise nisu mogli i nisu imali prava da joj traze naknadu za PIO. Mozda nisi ti u potpunosti informisan pa su je uveli u PIO pre nego sto je imala godine za penziju pa zato joj odbijaju sad od penzije! Druga stvar je ta sto ako domacinstvo, NE gazdinstvo poseduje zemlje jedan clan domacinstva je duzan biti u sistemu 16 god. a potom se moze odjaviti odnosno skidati pod uslovom da ulazi drugi clan domacinstva. Ako se ne odjavi i ne ulazi niko drugi iz domacinstva u PIO duzan je da plati preko onih 16 god. jos toliko dok ne navrsava godine za penziju. Znam ljude koji placaju vec 30 godina PIO a imace istu penziju kao i onaj ko je platio 16 god. Da su znali zakon pa bi se odjavili i prijavili zenu ili sina imao bi vec ovaj drugi 14 god. uplacenog PIO. Bez zemlje u vlasnistvu nemaju pravo da nekog uvedu u PIO!
 
Mozda si se sam prijavio na PIO zbog subvencije kad su uslovljavali i sad ne mozez izaci. Inace ako nemas zemlje u vlasnistvu nema sanse da te ubace u sistem za PIO.
Sto rece mims registrovano poljoprivredno gazdinstvo nema veze za PIO-m.
Burazer kad je usao u sistem PDV-a 2011 morao je i na PIO da se prijavi (do tad je bio na birou i nema zemlje na sebe) a gazdinstvo ima otvoreno od 2008god. i sad oni mu zaracunali kao dug od kad mu je otvoreno gazdinstvo!
Dal hoce da izvacare ili ima neke veze zbog pdv-a, al u ovom slucaju gledaju na gazdinstvo, on to nece da im plati e sad sta ce biti ne znam! DA i zdraztveno hoce te tri godine da mu naplate retroaktivno a bila mu overena knjizica preko biroa, bem ti lodake!!!
 
Sad ako imas duga za PIO,porez i slicno,mozes traziti povrat PDV-a,ali ga neces dobiti dok to ne regulises...bar je tako kod nas.
 
Nakon sticanja prava za ulazak u penziju vise nisu mogli i nisu imali prava da joj traze naknadu za PIO. Mozda nisi ti u potpunosti informisan pa su je uveli u PIO pre nego sto je imala godine za penziju pa zato joj odbijaju sad od penzije! Druga stvar je ta sto ako domacinstvo, NE gazdinstvo poseduje zemlje jedan clan domacinstva je duzan biti u sistemu 16 god. a potom se moze odjaviti odnosno skidati pod uslovom da ulazi drugi clan domacinstva. Ako se ne odjavi i ne ulazi niko drugi iz domacinstva u PIO duzan je da plati preko onih 16 god. jos toliko dok ne navrsava godine za penziju. Znam ljude koji placaju vec 30 godina PIO a imace istu penziju kao i onaj ko je platio 16 god. Da su znali zakon pa bi se odjavili i prijavili zenu ili sina imao bi vec ovaj drugi 14 god. uplacenog PIO. Bez zemlje u vlasnistvu nemaju pravo da nekog uvedu u PIO!
Pet dobro sam informisan posto je to prijateljica moje mame,jednostavno nikad je nisu ni obavestili da je pio obaveznik, ni ti neko zaduzenje da su poslali niti je nekad otvarala gazdinstvo ni slicno,a ta zemlja cak nije ni u nasoj opstini,jednostavno zena nasledila i dala bratu da radi,.Njina je greska sto je nisu obavestili da su je ubacili u pio,al oni svoje greske ne priznaju.
 
Poslednja izmena:
Koliko sam shvatio jedini uslov da neko placa PIO je da ima neko zemljiste u vlasnistvu,Otac je nosilac gazdinstva i sad u Maju ide u penziju,majka i ja smo clanovi i ne placamo pio stim da otac osigurava zdravstveno majku.Po odlasku oca u penziju ja cu biti noslilac gazdinstva i necu placati Pio jel nemam u vlasnistvu nista bar je tako bilo do sad al me muci kako cu da dobijem subvencije :haha:
 
PIO obuhvata tri stavke za placanje od koje je Zdravstvo jedna od njih . Ako imas u vlasnistvu vise od pola Ha samo zdravstveno mors da placas bez obzira imo' ili nemo' gazdinstvo ( a ne radis nigde ) . Ako imas KOMERCIJALNO gazdinstvo onda placas sve tri stavke tj puni iznos PIO 90 i kusur hiljada ...
 
Nazad
Vrh