PayPal Srbija

slobodan_ns

Moderator
Učlanjen(a)
2 Feb 2012
Poruka
904
Lokacija
Novi Sad
Mnogi imaju nedoumice o PayPal pa evo otvaram temu o ovome pa neka kaze neko ako nesto zna kako funkcionise to u Srbiji.
Ja koliko znam, za sada je PayPal obustavljen u Srbiji, pisite o tome!
 
Nisam se nešto preterano zanimao za pay pal sistem jer je u startu to bila preteška misija za naše ministre. Kasnije kada je posle nekoliko godina konstantnog gnjavljenja ministarstva nešto i urađeno po tom pitanju, začudio sam se. Bilo mi je u neku ruku simpatično što su se setili da i to omoguće. Posle kada sam se bolje raspitao i saznao da funkcioniše jednosmerno odnosno da je moguće samo uplaćivati novac a ne dobijati isti nazad na račun onda više nisam ni obraćao pažnju na to.
Pre par meseci sam pročitao da će biti omogućena najzad opcija primanja novca ali koliko sam informisan, to je bila samo patka.
Kakvo je stanje sada i kada je i zašto obustavljen taj sistem za Srbiju?
 
Ispratio sam malo pricu oko Paypal-a. Zakoni Republike Srbije su problem, tacnije njihova neuskladjenost. Sve je obustavljeno zbog Zakona o deviznom poslovanju, jer on predviđa da rezident Srbije drugom rezidentu ne može da plaća u drugoj valuti sem u dinarima. Velika steta po nas gradjane, treba samo da sacekamo da PayPal ubaci RS, sto ce verujem biti uskoro, e Banana Republiko.
 
Ja povremeno kupujem preko Pay pal-a na Ebay-u, Aliexpress-u.. Kupovina je moguca i jednostavna, ali kada sam pokusao da postavim predmet za prodaju, e cvrc, problemi sa nalogom.. Bio sam uporan, ali za sada mi je ostalo neshvatljivo.. Koliko mi je poznato, moze se primati novac na racun, ali se ne moze podici, vec se iskljucivo upotrebiti za kupovinu preko neta...
 
Može se plaćati, ali se ne može vrđiti naplata sa nalogom iz Srbije. Paypal se ne trudi da na listu valuta doda dinar, a ako bi državljanin Srbije primio uplatu od državljanjina Srbije (možda važi i za rezidtenata ) oba bi napravila prekšaj.

Sad što se tako sa devizama plaćaju polovni automobili, stanarina, arenda i još gomila stvari tu ne mogu puno da utvrde ko tako krši zakon, ali im je za Paypal lako da utvrde. Pa je Pay pal uskratio tu opciju, koja je bila dostupna cela tri dana.

I zato sad kad nešto kupujemo u domaćim e-prodavnicama, moramo ići sa popunjenim uplatnicama u banku da bi platili, pa se roba onda šalje.
 
Jel neko narucivao neke delove iz inostranstva kakva je procedura kad stigne kolka je carina i jel se dodaje na tu sumu i pdv?
 
Ako cena predmeta prelazi 50e (prodavac pravno lice) tj. 70e (prodavac fizicko lice) onda placas carinu. A ukoliko je vrednost predmeta manja od gore navedenih, ne placas. Mada moze da se desi da iako je predmet manje vrednosti, na carini procene da vredi vise i placas carinu. Takodje placas carinu ukoliko si narucio vise istih predmeta, nebitne cene, posto se to racuna kao da ces da ih preprodas ovde.
 
Bio mi skoro drug da mu pomognem oko kupovine preko eBay-a, vidi tamo neki PayPal pa je došao da me pita šta je to i kako se uopšte trguje preko ebay-a. Našao je neke blinkere za pecanje da kupi, registrovao se i licitirao, ali dalje ništa nije znao. Nisam mogao da mu pomognem jer i ja o tome slabo znam. Mislim da bi i o tome moglo u ovoj temi da se priča, tj. neko upućeniji da to objasni...
 
Odeš na sajt Paypal i registruješ se. Treba ti važeća platna kartica Mastercard ili Visa, potom povežeš svoj nalog na ebay-u sa nalogom na Paypal-u. E onda možeš da plaćaš kupljene stvari. Ali tek onda počinje igranka, jer nije sve baš tako jednostavno. Mora se paziti na mnogo stvari, a po meni je najvažniji izbor prodavca i isporučioca t.j. pošte ili kurirske službe.
 
Pay pal sistem funkcioniše tako što se napravi nalog tamo i otvori neki virtualni račun na koji se uplaćuje gotov novac sa računa u banci tako da nema direktnog kucanja brojeva kartica, pin kodova i ostalog. Služi kao sigurnosni sistem za svoje korisnike da ih neko slučajno ne nasamari i umesto navedene cifre da im uzme veću svotu i tome slično. Služi takođe i u drugom smeru odnosno da se prima novac na taj račun pa sa tog računa na račun u banci (gotov novac). Nešto veoma slično ima i kod nas a to je Limundov "Limundo cash" sistem.
 
Kod nas u HR kao račun priznaju mail od paypala i to te carina zatraži da im pošalješ ako posumnjaju da je cijena predmeta veća nego što piše i prema njemu ti naplate davanja (ako treba). Inače se kod nas do 22 eura ne plača ništa za PL a za FL do 45 eura, a iznad toga se plaća samo PDV, carina (i PDV naravno) se plača na robu iznad 150 eura. Ovo se odnosi samo ako je roba poslana izvan EU na robu iz EU nema nikakvih davanja bez obzira na porijeklo robe (kineska roba ali se šalje iz engleske npr. i tamo su plačena davanja) . Ovog da ponekad prođe roba i iznade te vrijednosti ima i kod nas a ponekad te za glupost traži mail od paypala (ja to kažem da ovisi na kakvu budalu naletiš).

Na ovoj stranici imate sve što vam treba u vezi plačanja carine i poreza u Srbiji

http://www.upravacarina.rs/lat/Informacije/FAQ/Stranice/postanskeposiljke.aspx

Ja preko interneta kupujem najmanje sedam godina pretežno na ebayu ali i na ostalim stranicama (aliexpress ne volim baš) evo nekih trgovina (kineskih) kod kojih sam kupovao a koje su dobre i imaju dosta robe

http://www.banggood.com/

http://tinydeal.com/

http://www.dx.com/

http://focalprice.com/

Ostale možete vidjeti ovdje http://www.shops-in-china.com/
 
Pay pal sistem funkcioniše tako što se napravi nalog tamo i otvori neki virtualni račun na koji se uplaćuje gotov novac sa računa u banci tako da nema direktnog kucanja brojeva kartica, pin kodova i ostalog. Služi kao sigurnosni sistem za svoje korisnike da ih neko slučajno ne nasamari i umesto navedene cifre da im uzme veću svotu i tome slično. Služi takođe i u drugom smeru odnosno da se prima novac na taj račun pa sa tog računa na račun u banci (gotov novac). Nešto veoma slično ima i kod nas a to je Limundov "Limundo cash" sistem.

Jel si ti otvorio Paypal nalog, ili ti je neko pričao?
 
Ako cena predmeta prelazi 50e (prodavac pravno lice) tj. 70e (prodavac fizicko lice) onda placas carinu. A ukoliko je vrednost predmeta manja od gore navedenih, ne placas. Mada moze da se desi da iako je predmet manje vrednosti, na carini procene da vredi vise i placas carinu.
По мом искуству то ти је рулет. Може се десити да прођеш мање него што си очекивао а може и да те одеру за нешто што је малтене безвредно. Ово друго је чешћа појава. Ми смо држава неозбиљна и корумпирана а не правно уређена.
 
Ja sam skoro dobio posiljku iz Amerike, narucenu preko ebay-a i placenu preko PayPal-a cija je vrednost 58$, kada je $ bio 96 dinara.. To mu dodje oko 45eu (tada), pa je paket ipak podlegao carini.. Otvarali su paket, ali nisu dirali sadrzaj, vec samo pogledali.. Carina me je kostala 1200 dinara za paket mase malo jace od 500 grama..
 
Nazad
Vrh