Pasulj

Citao sam i o tabletama neke hemije, i o biberu i lovoru, a neko je pricao i o prskanju na njivi protiv ziska jer kazu da on tad napada pa me za taj momenat na njivi zanimao. Probacu sve. Inace pre friziranja, pre sadnje sam uneo 3x16 rusku. Posle toga nista vise. Mislio sam da folijarno isprskam Slavolom?
 
Tabletama se najefikasnije rešava problem žiška. Nema potrebe da ga prihranjujete ako ste već dali 3x16. Sva folijarna đubriva su za mene bacanje para. Bolje gledaj da bude obezbeđen vodom u fazi cvetanja, formiranja i nalivanja mahuna. To je presudno za prinos.
 
Zizak ,se najefikasnije resava pred cvetanje i u samom cvetanju kada to preskocis resenja je skladiste ali je zakasnelo i zizak koji je u njemu ce svakako izaci ali postoji i skladisni zizak tako da svakako moras raditi i u cvetu i u skladistu
 
Na primer Decis. Koliki napad žiška treba da bude da bi se morao raditi tretman insekticidom??? Da li po jedan imago u svakom cvetu??? Moj tast radi već 40 godina pasulj i nikada nije imao potrebu za tretiranjem protiv žiška.
 
Ok neko ima ova ili ona iskustva ali recimo da je to najbolje uraditi u fazi cvetanja sa ACTAROM
 
da li netko koristi sredstva da se mahuna, kada sazrije neraspada i nepuca, kod podsjecanja, kada se ostavi na njivi???? ta sredstva sam vidio da se koriste u soji, i uljanoj repici......
 
Ja jos nisam cuo za tako nesto,cak i ako ima to je glupost ,patka za ....nema tu osipanja ako profesionalac vodi berbu. Berba može biti mehanizovana i ručna. Mehanizovana berba može biti jednofazna sa kombajnom i dvofazna, podrezivanje biljne mase i sakupljanje u otkose i druga faza vršidba specijalnim vršalicama ili adaptiranim žitnim kombajnima. Ručna berba se izvodi čupanjem biljaka sa njive ručno, i izdvajanje zrna iz mahuna najčešće “mlaćenjem”.
 
Mislim da postoje takva srestva koja se koriste u uljanoj repici da ne dođe do pretjeranog rasipanja zrelih jer repica nejednako zrije.
 
Znate li sa cim bih mogao da prskam korov u pasulju? Pasulj je dvadesetica, posadjen 25 maja. Mnogo je porasla trava, nisam mogao da okopavam zbog stalne kise. Od trave ima najvise kostanike (lici na kukuruz samo sto su listovi uzi), boca (mislim da je to palamida) i jos neke. Ima mahuna pasulja formiranih. Sa cim bih smeo da isprskam? Do zrelosti racunam da ima jos 28 dana
 
Znate li sa cim bih mogao da prskam korov u pasulju? Pasulj je dvadesetica, posadjen 25 maja. Mnogo je porasla trava, nisam mogao da okopavam zbog stalne kise. Od trave ima najvise kostanike (lici na kukuruz samo sto su listovi uzi), boca (mislim da je to palamida) i jos neke. Ima mahuna pasulja formiranih. Sa cim bih smeo da isprskam? Do zrelosti racunam da ima jos 28 dana
Palamida jako tesko neces je suzbiti u pasulju,a za sirokolisne idi kombinaciju Pivot-basagram a za uskolisne Fusilade super
 
A hoce li nesto smetati pasulju to prskanje? Ili da ostavim tu travu pa sta bude? Na nekim mestima ima kostanike visoke i po 1,5 metara
 
Poslednja izmena:
Onda tu nepomaze hemija cisto bacanje para idi i procupavaj koliko mozes i to je to imaces malo problema kada ga budes cupao ali tako je kada kasnis
 
@ivanz i kako se zove to sredstvo?

nu-film 17

nisam ove godine prskao, jer treba 20tak dana prije berbe, znači početak 7mj.....i sada ga berem bez kombajna, dovozim kući i tjeram kroz vršalicu, koja odlično radi, kao i svake godine, samo treba ipak malo više truda uložiti nego da sam mogao ići kombajnom.......a da ga podrezujem i ostavljam na njivi da se suši, to nedolazi u obzir, jer se dosta osipa i kod kuće na betonu, i to bi bio veći gubitak zrna.......al odraditi će se već nekako, samo, malo je problem vrijeme, jer cijeli slijedeći tjedan kod mene najavljuju kišu i pljuskove......
 
Pasuljari ima li na vidiku lepog vremena za čupanje pasulja? Kod mene još sazreva, ima i po koja zelena mahuna. Treba mu nekih 5-7 dana temperature preko 30 stepeni, i naravno da nema kiše.
 
Nazad
Vrh